Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Генетика


Баташова Марія Євгенівна. Успадкування деяких маркерних ознак гороху та їх взаємозв'язок із продуктивністю : Дис... канд. біол. наук: 03.00.15 / НАН України; Інститут фізіології рослин і генетики. — К., 2005. — 159с. : рис. — Бібліогр.: арк. 120-134.



Анотація до роботи:

Баташова М.Є. Успадкування деяких маркерних ознак гороху та їх взаємозв’язок із продуктивністю.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.15 - генетика. Інститут фізіології рослин та генетики НАНУ, Київ, 2004.

Дисертаційна робота присвячена вивченню успадкування деяких маркерних ознак гороху, а також дослідженню їх взаємозв’язків із продуктивністю.

Встановлений характер успадкування ознак люпиноїдність та хамелеон, шляхом гібридологічного аналізу.

Показано, що різні морфотипи гороху значно впливають на розвиток господарсько-корисних ознак: маса насіння, маса бобів, кількість бобів з рослини та ін.

Кореляційний аналіз показав, що в ряді випадків екологічні та генотипічні компоненти кореляції спрямовані в протилежні сторони, що дозволяє при доборі краще виявити "генетичний каркас" і елімінувати "екологічний шум".

Проведений аналіз впливу гена af на врожайність та інші кількісні ознаки у гомозиготних ліній F5-F7 та F10-F11 листочкового та безлисточкового морфотипів.

Виділені окремі лінії гороху з різним морфотипом листка і стебла, які мають високі показники продуктивності та інших господарсько-корисних ознак і представляють значний інтерес для селекції.

  1. Розкрита генетична природа нових морфотипів гороху – люпиноїд і хамелеон; встановлений їх вплив на величину, мінливість та кореляційні звязки ряду господарсько-корисних ознак.

  2. Гібридологічний аналіз поколінь F1 і F2 показав, що лінія ЛУ–201–94 має генотип detdetfafa: взаємодія генів det (VII хромосома) і fa (ІІІ хромосома) спричинює виникнення ознаки люпиноїдність; ознака хамелеон контролюється взаємодією генів af (I хромосома) і tac (III хромосома).

  3. F2–люпиноїди переважали батьківські лінії і F2–детерів за масою насіння з рослини, кількістю насіння з рослини і масою бобів з рослини. Аналіз сімей F3 дозволив виявити сім’ю 379 люпиноїдного типу, яка переважала за рядом господарсько-корисних ознак не тільки батьківські лінії і сім’ї-детери, а і високоврожайний стандарт л. 210 індетермінантного морфотипу.

  4. Серед гібридів F2 Аз-96-725 (afaftactacTlTlStSt) x WBH 851 (AfAfTacTactltlstst) були виділені 5 різних морфотипів. Рослини F2 зі звичайним листком (WT) за більшістю ознак переважали інші морфотипи. Кореляційний аналіз гібридів F2 показав, що безлисточкові (af) рослини хоча і мали низькі значення багатьох кількісних ознак і індексів, вони показали тісні кореляційні зв'язки між ними.

  5. Фенотипові, генотипічні, адитивні і екологічні кореляції між кількісними ознаками досліджуваних ліній та гібридів F2, F3 були мінливі в залежності від генотипу рослин гороху, року вирощування та ступеня гомо- чи гетерозиготності. Відмічено, що в ряді випадків екологічні і генотипічні компоненти кореляції спрямовані в різні напрямки, що дозволяє при доборі краще виявити адитивний "генетичний каркас" ознаки і елімінувати "екологічний шум".

  6. Порівняльний аналіз генетичної і екологічної мінливості 20 ліній гороху F5-F7 із різним морфотипом листка показав, що лінії гороху значно відрізнялись між собою за величиною аналізованих ознак (СVа переважав СVе на 0,0,4 … 432%). Серед кількісних ознак найбільший коефіцієнт успадковуваності (h2%) мали маса тисячі зерен, висота рослини і кількість нефертильних вузлів.

  7. В результаті конкурсного сортовипробування були відібрані безлисточкові лінії гороху, які поєднують високу врожайність з іншими господарсько-корисними ознаками.

Публікації автора:

1. Баташова М.Є. Генетична природа ознаки люпиноїдність та її взаємозв’язки із кількісними ознаками гороху. // Физиология и биохимия культурных растений.-2004.-36, №1.-С.72-78.

2. Баташова М.Є. Генетична природа ознаки “хамелеон” та її вплив на продуктивність рослин гороху в порівнянні з іншими морфотипами листка // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка. Сер.: Біологія. -2005.-№ 1,2 (25).- С. 63-68.

3. Баташова М.Є. Характер успадкування ознаки “люпиноїд” та її вплив на господарсько цінні ознаки гороху. // Вісник Харківського національного аграрного університету. Сер.: Біологія. –2005.-1 (6).-С. 89-95.

4. Баташова М.Є. Вплив різних морфотипів листка на продуктивність рослини гороху. // Збірник наукових праць Уманського державного аграрного університету "Біологічні науки і проблеми рослинництва". Спец. Вип. -2003.-С.414-418.

5. Чекалин Н.М., Кобызева Л.Н., Баташова М.Е. Генетические коллекции гороха и их использование в селекции. // Вісник Полтавської державної аграрної академії. -2003.-№5.-С.61-64.

6. Баташова М.Е. Характеристика линий гороха с маркированными генами ветвления. // Збірник тез 1 міжнародної конференції молодих вчених "Сучасні проблеми генетики, біотехнології і селекції рослин".-Харків: Ін-т рослинництва ім.В.Я.Юр’єва.-2001.-С.5-6.

7. Баташова М.Е. Гены морфотипа гороха. // Матеріали перших Всеукраїнських наукових читань, присвячених пам’яті академіка М.М. Гришка. -Полтава: Полтавський державний педагогічний університет ім. В.Г. Короленка.-2001.-С.70.

8. Баташова М.Є. Характеристика ліній гороху за кількісними ознаками. // Тези доповідей VIII конференції молодих вчених "Сучасні напрямки у фізіології та генетиці рослин". -Київ: Ін-т фізіології рослин і генетики НАНУ.-2002.-С.64.

9. Баташова М.Є. Продуктивність гібридних рослин гороху з різним морфотипом листка. // Збірник тез 2 міжнародної конференції молодих вчених "Сучасні проблеми генетики, біотехнології і селекції рослин". -Харків: Ін-т рослинництва ім. В.Я. Юр’єва.-2003.-С.122.