Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Стеценко Сергій Павлович. Узгодження ліквідності будівельних об'єктів та платоспроможності інвестора : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Стеценко С.П. “Узгодження ліквідності будівельних об’єктів та платоспроможності інвестора”.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04.-«Економіка і управління підприємствами (економіка будівництва)”.– Київський національний університет будівництва і архітектури, Київ, 2008.

Дисертація присвячена розробці моделей прийняття рішень з оцінки та вибору альтернатив процесу організації інвестування будівельних проектів на новій багатокритеріальній основі, що забезпечує задовільні для організації-інвестора вимоги платоспроможності, ліквідності активів та прибутковості будівельних проектів в процесі їх впровадження.

Для забезпечення інвестору (кредитору) проекту достовірної та економічно-обгрунтованої картини руху активів будівельних проектів (програми будівельних проектів) на різних етапах інвестиційного циклу пропонується інноваційна модель багатокритеріального оцінювання проектів, яка використовує в якості провідної вимоги (критерію) показники ліквідності активів проектів та платоспроможності організацій, що їх впроваджують. Створені економічні моделі та комплекс прикладних програм «Забезпечення ліквідності будівельних інвестицій на багатокритеріальній основі» забезпечує :

- цілісне моделювання та належний контроль інвестиційного процесу по сукупності будівельних проектів за додержанням проектних параметрів;

- раціональну основу узгодження процесів підготовки та реалізації інвестування зі станом платоспроможності, прибутковості, інтенсивності використання та фондовіддачі ресурсів організації-інвестора.

  1. Науково-теоретичними передумовами дослідження є напрацьований теорією і практикою економіки будівництва методологічний інструментарій врахування фактору ліквідності для будівельних об’єктів та платоспроможності інвестора. Поняття „ліквідність” в інвестиційному процесі є синтетичним і потребує різного відображення щодо різних обєктів :

- по–перше, щодо обєктів інвестування. Ліквідність слід повзати з потребою оцінки активів будівельних об’єктів на їх відповідність запланованим вартісним показникам на всіх етапах реалізації будівельних інвестиційних проектів: від незавершеного будівництва - до готової будівельної продукції – і далі, до обєкту прибуткового комерційного використання чи соціального призначення ;

- по-друге, для оцінки ліквідності активів організації-інвестора як провідного субєкта інвестиційного процесу. Тут це поняття має відобразити спроможність досягнення цілей реального інвестування через забезпечення належного рівня ліквідності балансу та платоспроможності організації.

  1. Багатоаспектне тлумачення категорії «ліквідність» та проведений аналіз джерел літератури визначили провідну ідею дослідження : при організації процесів реального інвестування в якості провідних вимог слід прийняти узгодження ліквідності активів будівельних проектів із платоспроможностю інвестора. Тому зміст розроблених в роботі економічних моделей, їх критеріально-параметричну конструкцію було підпорядковано завданням формування раціонального за обсягами, джерелами фінансування, рівнем ліквідності активів та прибутковості портфелю інвестицій, забезпечивши при цьому належний рівень платоспроможності організацій, що впроваджують будівельні проекти.

  2. Задачі узгодження ліквідності незавершеної та готової будівельної продукції зі станом платоспроможності організації-інвестора мають бути провідною складовою при формуванні ОПР раціонального складу інвестиційних програм. На формування такого складу спрямовані підсистеми розробленої в роботі моделі „Операційна технологія забезпечення ліквідності активів організації-інвестора в загальній системі управління реальними інвестиціями”, які охоплюють весь цикл формування програми будівельних об’єктів - від формування глобальної задачі реального інвестування до оцінки стратегічних підсумків підготовки та впровадження інвестиційної програми.

  3. Доцільним шляхом пошуку раціонального варіанту інвестиційної програми є оптимізація структури та джерел інвестування по сімом локальним критеріям, серед яких – негайна ліквідність активів будівельних проектів та поточна ліквідність активів організацій-співінвесторів та показник соціальної ефективності інвестиційної програми. В якості аргументів, що підлягають варіаціям, слід обрати обсяги та терміни початку інвестування по окремим об’єктам в межах встановлених обмежень щодо цих параметрів, які відображають вимоги ОПР стосовно обсягу, структури, джерел та інтенсивності інвестицій. Економіко-математичну основу запропонованого підходу до формування і оптимізації інвестиційної програми складає модель управління ліквідністю активів будівельних інвестицій та її узгодження з платоспроможністю інвестора, яка по-новому визначає інвестиційні пріоритети і формує надійний для інвестора портфель будівельних проектів..

  4. Після визначення складу будівельних об’єктів в портфелі інвестора, слід забезпечити спроможність ОПР відслідковувати взаємозв’язок між станом платоспроможності організації-інвестора та зміною активів, джерел проекту в процесі підготовки та будівництва об’єктів. З цією метою багатокритеріальну основу формування інвестиційних програм пристосовано до конструкції сітьових ресурсно-календарних моделей. Отримана в результаті модель «роботи-активи-джерела» наочно моделює рух ресурсів інвестора, їх перетворення в проміжну та готову продукцію проекту (як по окремим роботам і проектам, так і в цілому по програмі), відображає вплив інвестиційного процесу на рівень платоспроможності та прибутковості організації-інвестора.

  5. Завершальним етапом вибору альтернатив управління будівельними проектами є оцінка реакції платоспроможності інвестора як залежної змінної від ризикових проявів інвестиційного процесу. В якості науково-теоретичної основи такого вибору розроблена модель аналізу чутливості платоспроможності інвестора на зміну економічних та організаційних параметрів впровадження будівельних інвестицій.

  6. Наукова гіпотеза, висновки та результати дослідження дістали своє підтвердження після впровадження програмного комплексу «Забезпечення ліквідності будівельних інвестицій на багатокритеріальній основі» та рішень з оновлення елементів та підсистем управління реальними інвестиціями - в процеси економічної експертизи, підготовки та прийняття рішень по організації ряду будівельних об’єктів.

  7. Теоретична цінність роботи полягає в розробці нових методичних підходів при вирішенні важливих завдань економіки будівництва по формуванню складу та структури реальних інвестицій, в істотному розширенні меж застосування сітьових моделей „роботи-дуги”. Розроблено надійний методичний інструментарій узгодження ліквідності, прибутковості інвестиційних проектів разом із платоспроможністю, якісним приростом майна та джерел організацій, що їх впроваджують.

Практична цінність роботи полягає в можливості вирішення задач оцінки впливу ходу управління інвестиційним процесом, по сукупності будівельних проектів, на стан платоспроможності, прибутковості, інтенсивності використання та фондовіддачі ресурсів організації-інвестора.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях, перелік яких затверджено ВАК України :

  1. Стеценко С.П. Інноваційна економетрична сітьова модель „роботи-активи-джерела» як науково-практичний засіб нейтралізації ризиків в управлінні реальними інвестиціями.// Збірник наукових праць «Шляхи підвищення ефективності будівництва в умовах формування ринкових відносин».-Вип.15-К.:КНУБА,2006.-С.57-62.

  2. Стеценко С.П. Економіко-математична модель моніторингу ліквідності активів будівельних інвестицій та їх соціальної ефективності.// Фаховий часопис «Землеустрій і кадастр», №4,2006.-С.52-56.

  3. Стеценко С.П. та ін. Теоретичні основи забезпечення ліквідності активів будівельних інвестицій та платоспроможності організацій, що їх впроваджують./ Анін В.І, Поколенко В.О., Стеценко С.П. , Федоренко С.В.// Фаховий економічний часопис «Економіка і держава» .-№2,лютий,2007. –С.37-40.(Здобувачу належить математична постановка та алгоритм як альтернатива формування складу інвестиційних програм).

  4. Стеценко С.П. та ін. Багатофакторна економетрична модель як інноваційний науково-практичний інструмент відбору виконавців будівельно-монтажних робіт./ Рубцова О.С., Рижакова Г.М., Федоренко С.В., Стеценко С.П.//Фаховий економічний часопис «Економіка і держава» .-№6,2007.-С.34-37.(В роботі автору належить зміст програмного блоку «Платоспроможність» та альтернативи оцінки платоспроможності організації-інвестора).

  5. Стеценко С.П. та ін. Інноваційні підходи до оновлення структур управління інвестиційними процесами./ Рубцова О.С., Стеценко С.П., Поколенко В.О.// Міжвідомчий науково-технічний збірник «Будівельне виробництво».-Випуск 47.-К.: ОП НДІ БВ,2007.-С.75-78. (В роботі викладено пропозиції здобувача по створенню тимчасових структур з управління реальними інвестиціями).

  6. Стеценко С.П. та ін. SADT-методологія як наукова база інновацій в управління інвестиційними процесами./ Стеценко С.П., Поколенко В.О., Рубцова О.С., Лагутін Г.В.// Збірник наукових праць «Шляхи підвищення ефективності будівництва в умовах формування ринкових відносин».Вип.16-К.:КНУБА,2006.-С.138-145.(Серед підходів-аналогів викладено підхід здобувача для оновлення структур управління інвестиціями, відображеними в п.4.2. роботи).

  7. Стеценко С.П. та ін. Методика забезпечення платоспроможності інвестора, ліквідності активів проектів та їх соціальної ефективності на багатокритеріальній основі. / Анін В.І., Стеценко С.П., Поколенко В.О., Шпаков А.В. // Зб. наукових праць «Комунальне господарство міст».-Вип.78.-Серія «Економічні науки».-Харків,ХНАМГ.-С.70-78. (Серед альтернативних шляхів відбору проектів до складу інвестиційних подано методику, що належить здобувачу, її методичні та практичні переваги).

  8. Додаткові публікації та матеріали конференцій, де здійснено апробацію роботи:

  9. Стеценко С.П. Інноваційні основи економічного моніторингу процесу управління реальними інвестиціями.// Збірник наукових праць «Вісник Київського національного університету технологій та дизайну».- Вип..4.-Доповіді ІІІ Кримської науково-технічної конференції «Геометричне та комп’ютерне моделювання, енергозбереження, екологія та дизайн»//.: К.: Національна академія природоохоронного та курортного будівництва, КНУТД, 2006.-С.368-372.

  10. Стеценко С.П., Поколенко В.О., Борисова Н.О. Інноваційні теоретичні основи забезпечення ліквідності реальних інвестицій. / Підсекція при кафедрі організації і управління будівництвом.// Програма 68-ї конференції КНУБА .-К.: КНУБА,2007.-С.62.

  11. Стеценко С.П. Доповідь Інноваційні економіко-організаційні моделі забезпечення високого рівня ліквідності будівельних інвестицій./ Підсекція при кафедрі менеджменту в будівництві.//Програма 68-ї конференції КНУБА.-К.: КНУБА,2007.-С.69.