Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Кудій Людмила Іванівна. Варіабельність серцевого ритму в осіб з різною частотою дихання : Дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Черкаський національний ун-т ім. Богдана Хмельницького. — Черкаси, 2005. — 140арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 117-140.



Анотація до роботи:

Кудій Л.І. Варіабельність серцевого ритму в осіб з різною частотою дихання.Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2006.

Дисертація присвячена дослідженню особливостей варіабельності серцевого ритму у здорових молодих чоловіків з різною частотою дихання. Встановлено, що варіабельність ритму серця і частота дихання є достатньо стійкими індивідуальними характеристиками організму людини, оскільки значення їхніх параметрів здатні відтворюватися через тривалі проміжки часу.

Виявлено більшу варіабельність серцевого ритму в стані спокою у чоловіків крайніх груп, ніж в обстежених із середньою частотою дихання. При цьому в осіб із низькою частотою дихання порівняно більша варіабельність серцевого ритму, яка обумовлена парасимпатичними впливами на синусовий вузол, супроводжується високим рівнем серцево-дихального синхронізму. У чоловіків із високою частотою дихання такий прояв варіабельності серцевого ритму досягається переважно за рахунок симпатичної регуляції і характеризується вираженою нерівномірністю амплітуди дихальних хвиль серцевого ритму та відносною десинхронізацією у діяльності дихального і судинорухового центрів.

Під впливом дозованих навантажень (ортопроба, дихання 6 цикл/хв, розумове та фізичне) відмінності у варіабельності серцевого ритму, а також за рівнем дихальної синусової аритмії та серцево-дихального синхронізму між групами чоловіків з різною частотою дихання в основному нівелюються.

  1. Варіабельність серцевого ритму та частота дихання є достатньо стійкими індивідуальними характеристиками організму людини протягом тривалих проміжків часу.

  2. Особи з низькою та високою частотою дихання у стані спокою мають вищу варіабельність серцевого ритму, ніж чоловіки з середньою частотою дихання. При цьому в обстежених із низькою частотою дихання більша варіабельність ритму серця обумовлена парасимпатичними впливами на синусовий вузол, тоді як в осіб із високою частотою дихання її високий прояв визначається переважно за рахунок активації симпатичної ланки вегетативної нервової системи.

  3. Під час виконання проби з регламентованим диханням (6 цикл/хв) фонові відмінності у варіабельності серцевого ритму в осіб з різною частотою дихання зберігаються. При зміні положення тіла, дозованому розумовому і фізичному навантаженнях спостерігається тенденція до зменшення відмінностей у варіабельності серцевого ритму між групами обстежених.

  4. У стані спокою залежність дихальної синусової аритмії від частоти дихання має нелінійний характер: найвищий її рівень виявлено у чоловіків із низькою частотою дихання, а найнижчий – в осіб із середньою частотою дихання. При цьому достатньо високий рівень дихальної синусової аритмії у чоловіків із високою частотою дихання досягається за рахунок суттєвого напруження регуляторних механізмів, що проявляється, по-перше, у вираженій нерівномірності амплітуди дихальних хвиль серцевого ритму; по-друге, у десинхронізації діяльності дихального та судинорухового центрів; по-третє, у відсутності зв’язків між частотою дихання та показниками варіабельності серцевого ритму.

  5. При регламентованому диханні, ортопробі, дозованому розумовому та фізичному навантаженнях достовірних відмінностей між групами обстежених за величиною дихальної синусової аритмії не виявлено.

  6. Найвищий рівень серцево-дихального синхронізму в стані спокою встановлено у чоловіків із низькою частотою дихання. Під впливом дозованих навантажень (розумового і фізичного) фонові відмінності між групами осіб з різною частотою дихання за рівнем серцево-дихального синхронізму нівелюються.

Публікації автора:

  1. Коваленко С.О., Кудій Л.І., Каленіченко О.В. Варіабельність серцевого ритму у людей з різною частотою дихання // Фізіол. журн. - 2004. - Т. 50, №6. - С. 43-47. (Здобувач самостійно провела статистичну обробку даних, взяла участь в обговоренні результатів).

  2. Коваленко С.О., Кудій Л.І., Каленіченко О.В. Аналіз реактивності серцевого ритму в чоловіків при розумовому навантаженні // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. – 2004. – Т. 28, №4. – С. 74-80. (Здобувач самостійно провела дослідження та статистичну обробку результатів).

  3. Коваленко С.О., Кудій Л.І. Синусова аритмія в осіб з різною частотою дихання // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. – 2005. – Т. 29, №1. – С. 36-41. (Здобувач самостійно провела дослідження та статистичну обробку експериментального матеріалу, взяла участь в обговоренні результатів).

  4. Кудій Л.І. Ритм дихання у чоловіків 17-23 років при різних видах навантаження // Вісник Черкаського університету. Серія біологічні науки. – 2003. – Вип. 52. – С. 74-78.

  5. Коваленко С.О., Кушніренко О.Є., Носенко Л.І. Програмна система первинної обробки кардіографічних сигналів // Вісник Черкаського університету. Серія біологічні науки. – 2000. – Вип. 22. – С. 73-78. (Здобувач взяла участь в апробації програми).

  6. Коваленко С.О., Кудій Л.І., Бабаченко Г.П., Бондар Р.Є., Фіщук В.Г. Дослідження показників варіабельності серцевого ритму у студентів різних спеціальностей // Вісник Черкаського університету. Серія біологічні науки. – 2002. – Вип. 32. – С. 73-79. (Здобувач самостійно провела дослідження та оформлення статті).

  7. Коваленко С.О., Кудій Л.І. Аналіз варіативності реакцій серцевого ритму при змінах положення тіла // Вісник Черкаського університету. Серія біологічні науки. – 2002. – Вип. 39. – С. 70-74. (Здобувач самостійно провела дослідження та статистичну обробку даних, взяла участь в обговоренні результатів).

  8. Коваленко С.О., Кудій Л.І. Показники кардіодинаміки в різних фазах дихального циклу у чоловіків віком від 17 до 23 років // (Матер. ХVІ з’їзду Укр. фізіол. тов.) Фізіол. журн. – 2002. – Т. 48, №2. – С. 87-88. (Здобувач самостійно провела дослідження та аналіз експериментального матеріалу, взяла участь в обговоренні результатів).

  9. Коваленко С.О., Кудій Л.І., Бабаченко Г.П., Бондар Р.Є. Дослідження взаємозв’язків нейродинамічних показників та параметрів варіативності серцевого ритму // Матер. наук. конф. “Індивідуальні психофізіологічні особливості людини та професійна діяльність”. Черкаси. – 2001. – С. 55. (Здобувач самостійно провела дослідження та статистичну обробку результатів).

  10. Коваленко С.О., Кудій Л.І. Варіативність серцевого ритму при ортопробі у чоловіків 17-23 років // Матер. Всеукр. наук. конф. “Психофізіологічні та вісцеральні функції в нормі і патології”. Київ. – 2002. – С. 57. (Здобувач самостійно провела дослідження та статистичну обробку результатів).