Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Заплітна Тетяна Валентинівна. Вартісна оцінка факторів виробництва та динаміка їх ціни в трансформаційній економіці : Дис... канд. наук: 08.00.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Заплітна Т.В. Вартісна оцінка факторів виробництва та динаміка їх ціни в трансформаційній економіці. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.01 – Економічна теорія та історія економічної думки. – ДВНЗ "Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана". Київ, 2007.

У дисертаційній роботі проведено ретроспективний порівняльний аналіз теорій трудової вартості, маржиналістської концепції, марксистської та інституціональної теорій, на їх основі обґрунтовано методологію вартісної оцінки факторів виробництва (землі та робочої сили), досліджено цінову їх динаміку та визначено специфіку становлення оціночної діяльності в трансформаційній економіці. Виокремлено синтез теоретичних принципів означених теорій, як методологічної основи вартісного оцінювання. Обґрунтовано висновок про вплив інституційних чинників та недосконалості ринкової інфраструктури на формування засадних принципів теорії оцінювання при визначенні економічних параметрів трансформаційної економіки. Розроблено методику та запропоновано організаційні елементи механізму оцінювання землі та робочої сили для перехідних економік.

В роботі дана оцінка перспектив розвитку оціночної діяльності в Україні. Розкрито важливу роль оцінювання як додаткового інструменту моніторингу ринків нерухомості та праці, що дало змогу в значній мірі збагатити методологію економічної теорії в цілому, усвідомити логіку формування вартості та формування доходів.

Автором запропоновано низку рекомендацій методологічного і практичного характеру, спрямованих на підвищення ефективності оцінювання нерухомості в цілому та робочої сили. Частина цих рекомендацій має важливе значення для дисконтування доходу від цільових трансакцій. Таким чином, структура національних ринків нерухомості і праці залежать від впливу, як трансформаційних процесів світового масштабу, так і економічної перебудови національної економіки.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що виявляється в удосконаленні теоретичних засад вартісної оцінки факторів виробництва в умовах трансформаційної економіки. Проведене дослідження дозволяє сформулювати низку теоретичних узагальнень і висновків.

        1. Методологічну основу сучасного вартісного оцінювання складає синтез теорій вартості: класичної концепції об‘єктивної вартості (трудової теорії вартості та теорії факторів виробництва), маржиналістської теорії суб‘єктивної цінності та теорії неокласичного синтезу. Кожна із теорій містить певні принципи, набори вихідних припущень та визначальні передумови, які становлять засади практичного оцінювання. Ці особливості впливають на вибір інформаційних джерел при оцінці й на алгоритм оціночних процедур. Від рівня наукової обґрунтованості методологічних принципів теорій вартості залежить достовірність та повнота вартісного оцінювання.

        2. Процеси еволюції економічної системи суспільства, що супроводжувались ресурсно-енергетичними та фінансовими кризами й відповідно зміною концептуальних поглядів на вартісні відносини, ціннісні пріоритети та ідеологічні спрямування, висунули на порядок денний вирішення питання вартісного оцінювання, яке активно почали розробляти в розвинених країнах наприкінці минулого століття. Проведений аналіз показав, що низька результативність застосування зарубіжної методики оцінювання для визначення вартості активів в перехідній економіці обумовлена нерозвиненістю ринкових принципів, трансформацією функціональної ролі факторів виробництва в економіці та їх структуризацією, радикальною зміною інституційного середовища. З трансформаційними перетвореннями відбувається теоретичне переосмислення вартісних відносин, в той же час сама практика також знаходиться в постійному русі та змінах, тому логічним є сучасний стан економіки, коли оцінювання вартості різних об‘єктів стає обов‘язковою передумовою здійснення будь-яких трансакцій.

        3. До чинників, які визначають специфіку трансформаційної економіки України й роблять не результативним використання методів оцінювання для розвинених країн, слід віднести незавершеність приватизації, нерозвиненість ринкової інфраструктури, тінізацію економіки, політичну нестабільність, низький рівень державного менеджменту, невизначеність з правами власності на землю та їх захисту, колективний суб’єктивізм та волюнтаризм в управлінні економікою, включаючи й оціночну діяльність. На особливості вартісного оцінювання впливають споживчі та функціональні властивості землі та робочої сили, які в трансформаційній економіці є не тільки факторами виробництва, а перетворюються в об’єкт купівлі-продажу, через що їх вартісне визначення та привласнення стає основним предметом суперечностей в економіці та політиці.

        4. Складність методології оцінки землі в умовах її переходу з державної власності в приватну обумовлена такими її особливостями як тривалість створення та довгостроковість використання, фізична неоднорідність та обмеженість, парцеляція земельних ділянок, множинність її цільового функціонального використання в якості: об‘єкта сільськогосподарського призначення, об‘єкта нерухомості соціального призначення (під індивідуальну забудову), об’єкта комерційної діяльності (перепродаж, промислове використання) та як функції збереження багатства та примноження «капіталу». Доведено, що визначення відповідної до об’єкту використання форми вартості землі має свою методологію та методику, а в кількісному вимірі може бути неоднаковою. На думку дисертанта, оцінювання землі сільськогосподарського та соціального призначення повинно включати оцінку пріоритетів стратегії розбудови держави в Україні та збереження унікального економічного соціуму, тобто села в нашому розумінні слова.

        5. Аналіз тенденцій заробітної плати (ціни праці) в трансформаційній економіці як базової величини ціни робочої сили свідчить про неоднакову динаміку ціни робочої сили та її вартості. Визначено, що вартість робочої сили постійно підвищується у зв’язку з ростом вартості життєво необхідних засобів існування працюючого та членів його сім‘ї, з виконанням провідної ролі людського капіталу в економічному зростанні, зі змінами суспільних пріоритетів, тоді ціни робочої сили у формі суспільного (роботодавцями та державою) визнання цінності життя та праці (погодинна плата за працю, мінімальна заробітна плата, величина споживчого кошика, пенсії, стипендії тощо) має флуктуаційний характер, і в кількісному вимірі не перевищує 50% від вартості. Ціна робочої сили в трансформаційній економіці знаходиться на рівні фізіологічного рівня існування людини й визначається не скільки об’єктивними чинниками (продуктивністю праці тощо), скільки від формування в суспільстві оціночних поглядів (правил, норм) на людину, від політичної волі правлячої частини суспільства, від справедливості системи розподілу створеного національного доходу на ренту, заробітну плату, процент, прибуток та трансфертні платежі.

        6. Отримані у ході дослідження теоретичні результати є підставою для формулювання практичних рекомендацій по вдосконаленню методики оцінювання та регулювання в Україні оціночної діяльності. До таких необхідно віднести:

        перехід до єдності методологічних принципів вартісного оцінювання, теоретичною базою яких є синтез теорії трудової вартості, маржиналістської та неоіституціональної теорій, що дає змогу відповідним чином враховувати інституційні та соціально-економічні особливості трансформаційної економіки України;

        розвиток методик оцінки факторів виробництва для цілей приватизації, санації та банкрутства, інвестування та іпотечного кредитування;

        поліпшення достовірності оцінювання повинно відбуватися не лише на методологічному рівні, а й на організаційному та просвітницькому;

        напрямки вдосконалення та регламентації інформаційно-аналітичної обробки даних на ринку і отриманих характеристик, необхідних для виконання оцінки;

        розробку експертних методів оцінки, вдосконалення державної кадастрової оцінки землі, яка визначається на основі рентного підходу як сума інтегрованих показників (бонітировки, технологічних властивостей і місця розташування земельних ділянок, строків капіталізації рентного підходу);

        обґрунтування методологічних підходів до інформаційного моделювання технологій для уніфікації й автоматизації процесу оцінювання в Україні.

        7. Сформульовані в дисертації теоретичні підходи до оцінювання дають змогу по-новому висвітлити роль і значимість оцінювання в трансформаційній економіці наступних процесів: тотальної зміни форм власності на фактори виробництва через приватизацію, радикальними перемінами в поведінці суб’єктів господарювання в результаті реформування інституційного середовища, реалізації потреб в масштабній вартісній оцінці землі при купівлі-продажі соціальної та комерційної нерухомості, вимірюванням ціни праці та вартості життя. На думку дисертанта, сфера оцінювання постає як джерело накопичення суб’єктивно-об’єктивного вибору, як чинник трансформацій, на висновках якого формуються певні знання про можливу динаміку вартісних величин економічних пропорцій, визначаються концептуальні положення щодо ефективного функціонування ринку в умовах інституційних змін.

        8. Опанування представленими в дисертації теоретичними висновками щодо вартісної оцінки факторів виробництва дозволить українським спеціалістам орієнтуватися в основних категоріях, принципах, методах та підходах оцінювання з урахуванням специфіки трансформаційної економіки та сучасних тенденцій в регламентуванні оціночної діяльності. Розвиток оцінювання як економічної діяльності в Україні повинен здійснюватись комплексно: різними темпами, обсягами, в усіх напрямках, на всіх рівнях, по усіх видах і родам діяльності з урахуванням цілей використання об’єктів оцінювання: обмін, інвестування, кредитування, ліквідація, страхування тощо.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Заплітна Т.В., Малий І.Й. Оцінка динаміки вартості землі в трансформаційній економіці (теорія, практика, прогноз) // Вчені записки: Наук. зб. – Вип. 5 / Відп. ред. А.Ф. Павленко. – К.: КНЕУ, 2003. – С. 38 – 42. (0,4 д.а., особисто автору належить аналіз чинників, що визначають динаміку ціни землі, запропоновано методологічні підходи до оцінювання землі з урахуванням зміни пріоритетності політичних та інституціональних чинників в суспільстві, обсяг авторської частини 0,2 д.а.)

2. Заплітна Т.В. Методологічні та методичні засади визначення вартості нерухомості // Економіка та підприємництво: Зб. наук. праць молодих учених та аспірантів. Вип. 11 / Відп. ред. С.І. Дем’яненко. – К.: КНЕУ, 2003. – С. 285 – 291. (0,6 д. а.)

3. Заплітна Т.В. Вартісна оцінка інноваційно-інвестиційної привабливості нерухомості // Теоретичні та прикладні питання економіки. Збірник наукових праць. Випуск 7. (за заг. ред. проф. Єханурова Ю.І., Шегди А.В.) – К.: Видавничо-поліграфічний центр “Київський університет”, 2005. – С. 377 – 382. (0,5 д. а.)

4. Заплітна Т.В. Загальні засади вартісної оцінки робочої сили в транзитивній економіці.// Формування ринкової економіки: Міжвід. наук. зб. – Вип. 13. – К.: КНЕУ, 2005. – С. 16 – 20. (0,4 д. а.)


В інших виданнях:

5. Заплітна Т.В. Нерухомість та фактори, що визначають динаміку її вартості //Економіка пострадянських країн: стан та перспективи розвитку: Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції, Львів, 7 – 8 травня 2003 р. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2003. – С. 106 – 107. (0,1 д. а.)

6. Заплітна Т.В. Первинний та вторинний попит на житло в перехідній економіці.// Економіка посткомуністичних країн в умовах глобалізації: Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції, Львів, 23-24 квітня 2004 р. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2004. – С. 123. (0,1 д. а.)

7. Заплітна Т.В. Застосування рентного підходу для визначення вартості землі // Новое в экономической кибернетике: (Сб. науч. ст.) Под общ. ред. Ю.Г. Лысенка; Донецкий нац. у-т. // Новая парадигма исследования экономики. – Донецк: Дон НУ, 2004, – №2. – С. 40 – 45. (0,5 д. а.)

8 Заплітна Т.В. Нерухомість як специфічний об’єкт власності // Матеріали міжнародної науково-теоретичної конференції молодих учених студентів “Актуальні проблеми економічного та соціального розвитку виробничої сфери” – Донецьк: Донецький національний технічний університет, 2004. – С. 145 – 147. (0,2 д. а.).

9. Заплітна Т.В., Грецька Г.А. Оцінювання вартості робочої сили як методологічна основа обґрунтування соціальної політики // Соціально-економічні трансформації в епоху глобалізації. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. Т.1. – Полтава: Скайтек, 2005. – С. 227 – 230. (0,3 д. а., особисто автору належить 0,2 д. а. – проаналізовано розмежування двох об’єктивних способів вираження вартості робочої сили, запропоновано методологічні підходи оцінювання робочої сили в трансформаційній економіці.)

10. Заплітна Т.В. Ієрархія оцінювання як інструмент економічної поведінки// Економіка на транспорті // 62 наукова конференція професорсько-викладацького складу, аспірантів, студентів та структурних підрозділів університету. Тези доповідей. – К.: НТУ. 2006, – С. 208 – 209. (0,1 д. а.)