Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гігієна


166. Головкова Тетяна Аркадіївна. Важкі метали в умовах промислових міст як фактор ризику для здоров'я населення: дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / Інститут гігієни та медичної екології ім. О.М.Марзеєва АМН України. - К., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Головкова Т.А. Важкі метали в умовах промислових міст як фактор ризику для здоров’я населення. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.01 – гігієна. – Інститут гігієни та медичної екології ім.О.М.Марзеєва АМН України. Київ, 2004.

Дисертація присвячена вивченню особливостей надходження і розповсюдження важких металів у життєзабезпечуючих середовищах промислових населених територій у динаміці часу та встановленню комплексного їх впливу на показники здоров’я населення. Середні концентрації ВМ в атмосферному повітрі, воді, харчових продуктах промислового міста здебільшого не перевищують відповідних ГДК, але вміст металів-токсикантів – свинцю і кадмію – в організмі вагітних жінок індустріального міста підвищений у порівнянні з непромисловим містом, що впливає на порфіриновий обмін і погіршує показники периферичної крові та її киснево-транспортної функції. Постійне навантаження абіотичними металами населення м.Дніпропетровська поєднується з дефіцитом надходження з харчовим раціоном цинку, що зумовлює підвищений ризик розвитку репродуктивних ускладнень у жінок техногенно забруднених територій.

Обґрунтована необхідність проведення індивідуальної біопрофілактики у вагітних жінок, підлеглих впливу ВМ. Отримані дані фізіолого - гігієнічної ефективності вживання пектинових харчових добавок як засобу підвищення адаптаційно-компенсаторних можливостей організму та зміцненню репродуктивного здоров’я жінки.

  1. Гігієнічний аналіз закономірностей вмісту ВМ в об’єктах навколишнього середовища дозволив встановити комплексний їх вплив на показники здоров’я чутливих верств населення промислового і непромислового міст та обґрунтувати необхідність проведення індивідуальної біопрофілактики несприятливих наслідків дії металів-токсикантів техногенного походження.

  2. ВМ постійно визначаються в атмосферному повітрі, воді, харчових продуктах порівняльних міст у концентраціях, середні значення яких здебільшого не перевищують ГДК, але у 2-27 разів вищі за фонові величини. В окремі періоди в м.Дніпропетровську спостерігалися порушення ГДК за середньомісячними значеннями: у повітрі Cu (у 1,6-13,2 раза) та Fe (у 3-4,5 раза), у воді – Fe і Pb (на рівні ГДК). У продуктах харчування вміст Pb на 19% вище за ГДК, а Cu і особливо Zn – нижчий за біологічні значення.

  3. У динаміці часу (1996-2001р.р.) встановлено поступове підвищення вмісту ВМ у питній воді в 1,5 - 32 рази, особливо Cd, Cr і Co та Pb і Cd у продуктах харчування – в 1,2-1,3 раза. В атмосферному повітрі промислових районів спостерігалося динамічне зменшення вмісту ВМ у 1,5-24 рази, особливо Cu та Fe. Не виявлено зв’язку річних обсягів атмосферних викидів та водних скидів ВМ з їх середньорічними концентраціями в атмосферному повітрі та питній воді (p>0,05).

  4. СДН Pb для населення м. Дніпропетровська за середніми величинами становить 0,14-0,26мг, що не перевищує норматив ВООЗ, але на 30% вище, ніж у контрольному місті, а Cd – 28-280мкг, що за максимальними величинами у 3 рази вище допустимих значень. Кількість Cu та Zn не досягає рівня біологічної потреби, а для населення промислового міста на 18-37% менше, ніж у місті порівняння.

  5. Середній вміст Pb у крові жінок промислового міста становить 0,27-0,35мкг/мл, що нижче нормативу, але у 16-43% обстежених його перевищує, у 68% жінок встановлено металоносійство Pb, а у 55% – Cd. У порівнянні з 1994 роком вміст металів як у крові, так і у сечі вагітних жінок у 1,3 – 2,2 раза зменшився адекватно зниженню зовнішньої експозиції ВМ.

  6. Доведено, що концентрація Pb у крові жінок на рівні 0,24мкг/мл впливає на порфіриновий обмін із перевищенням нормативних значень АЛК у сечі та погіршенням периферичних показників крові. Норма АЛК у сечі практично здорових вагітних жінок становить 1,3-2,5 мг/г креатиніну.

  7. Дані епідеміологічних спостережень свідчать про підвищений ризик виникнення репродуктивних ускладнень у жінок промислових районів у 2,8-3,15 раза у порівнянні з мешканками контрольного міста. Встановлено позитивний кореляційний зв’язок частоти виникнення ускладнень вагітності і пологів з СДН свинцю і кадмію, а також вмісту цих металів у повітрі, воді та продуктах харчування (r=0,61-0,99, р<0,05) та від’ємний зв’язок частоти репродуктивних порушень у мешканок м.Дніпропетровська з СДН цинку та його вмістом у продуктах харчування (r= -0,78–- 0,99, р<0,05).

  8. Застосування індивідуальної біопрофілактики з використанням пектинвмісних харчових добавок сприяло зниженню вмісту у крові свинцю у 80%, а кадмію – у 65% жінок, при посиленні їх ренальної елімінації, нормалізації порфіринового обміну та відновленні метаболізму мікроелементів в організмі вагітних жінок, що дозволяє рекомендувати впровадження в системі заходів первинної та вторинної профілактики пектинових добавок, як профілактичного засобу вибору для запобігання репродуктивним порушенням у вагітних жінок, підлеглих впливу ВМ.

Публікації автора:

  1. Свинець в умовах промислових міст: зовнішня експозиція, біомоніторинг, маркери дії та ефекту, профілактика / І.М.Трахтенберг, Е.М.Білецька, В.Ф.Демченко, Т.А.Головкова, О.В.Антонова // Довкілля та здоров’я. – 2002. – №3(22). – С.10-12. (Проведення досліджень, збір матеріалу та статистичний аналіз даних).

  2. Головкова Т.А. Вміст важких металів у питній воді м.Дніпропетровська // Гігієна населених місць. – К., 2002. – Вип. 40. – С.74-78.

  3. Головкова Т.А. Використання пектинів як засобу індивідуальної біопрофілактики негативного впливу важких металів навколишнього середовища // Медичні перспективи. – 2002. – Т.VІІ, № 4. – С.119-123.

  4. Білецька Е.М., Антамонов М.Ю., Головкова Т.А. Оцінка ризику виникнення репродуктивних ускладнень у жінок техногенно забруднених територій // Медичні перспективи. – 2003. – Т.VІІІ, № 2. – С.120-123. (Проведення досліджень, статистичний аналіз та узагальнення результатів).

  5. Аналіз динаміки зовнішніх та внутрішніх експозицій організму людини важкими металами в умовах промислового міста / Е.М.Білецька, Т.А.Головкова, О.В.Антонова, В.М.Шматков // Гігієна населених місць. – К., 2003. – Вип.41. – С.368-374. (Збір матеріалу, статистична обробка та аналіз результатів).

  6. Білецька Е.М., Риженко С.А., Головкова Т.А. Досвід еколого-гігієнічної оцінки вмісту важких металів в об’єктах довкілля у взаємозв’язку з техногенним забрудненням промислового міста // Гігієна населених місць. – К., 2003. – Вип.42. – С.373-376. (Аналіз літератури, статистичний аналіз та узагальнення результатів).

  7. Реальная аэрогенная нагрузка тяжелыми металлами населения промышленного региона / Белицкая Э.Н., Шматков В.Н., Головкова Т.А., Антонова Е.В. //Матеріали молодіжної наук. конф. “Довкілля – ХХІ століття”, Дніпропетровськ, 23-24 жовтня 2002 / Інститут проблем природокористування та екології НАН України. – Деп. В ДНТБ України № 77-УК 2003 от 02.06.03 – 2 с. (Проведення досліджень, збір матеріалу, статистична обробка, аналіз та узагальнення результатів).

  8. Головкова Т.А. Биомониторинг свинца и кадмия в организме критических групп населения промышленного города // Сб. тез. 5-й Пущинской конф. молодых ученых «Биология – наука 21го века». – Пущино, 2001. – С.214.

  9. Тяжелые металлы в промышленных городах как гигиеническая проблема и пути ее решения / Э.Н.Белицкая, Н.М.Паранько, Е.В.Антонова, Т.Д.Землякова, Л.Е.Чуб, Т.А.Головкова // Матеріали Міжнародної наук.-практ. конф. “Проблеми природокористування, сталого розвитку та техногенної безпеки”. – Дніпропетровськ, 2001. – С.50-52. (Аналіз літератури, збір та аналіз матеріалів досліджень).

  10. Головкова Т.А. Вміст важких металів у питній воді їх гігієнічна оцінка в умовах промислових міст // Зб. тез. доповідей V Міжнародної наук.-практ. конф. студентів, аспірантів та молодих вчених “Екологія. Людина. Суспільство”. – К., 2002. – С.60-61.

  11. Головкова Т.А. Гігієнічна характеристика вмісту важких металів в атмосферному повітрі промислових територій // Зб. тез. ІІІ Міжнародної конф. студентів та молодих вчених “Медицина – здоров’я ХХІ століття”. – Дніпропетровськ, 2002. – С.313.

  12. Гігієнічна діагностика донозологічних станів критичних верств населення промислових територій / Е.М.Білецька, О.В.Антонова, Т.А.Головкова, Т.Д.Землякова, Л.Є.Чуб, М.О.Тіщенко, В.С.Жук // Зб. тез доповідей Міжнародної наук.-практ. конференції “Інформаційні технології в гігієні та медичній екології”. – К., 2002. – С.70-71. (Проведення досліджень, статистична обробка та аналіз результатів).

  13. Комплексне надходження свинцю в організм в умовах реального навантаження промислових міст / Е.М.Білецька, Т.А.Головкова, О.В.Антонова, Л.А.Михайлова, Т.В.Красота // Зб. матеріалів Всеукраїнської наук.-практ. конф. “Довкілля і здоров’я”. – Тернопіль, 2003. – С.12-13. (Проведення досліджень, збір матеріалу, статистична обробка та аналіз результатів).

  14. Білецька Е.М., Антонова О.В., Головкова Т.А. Метод застосування пектинового драже для профілактики репродуктивних ускладнень у вагітних, зумовлених впливом важких металів: Інформаційний лист / Дніпропетровська державна медична академія. – К., 2003. – Вип.3. – 3с.