Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гігієна


Тімошина Діана Павлівна. Вдосконалення гігієнічної оцінки промислової хімічної продукції, зварювальних матеріалів і умов праці при їх використанні: дисертація канд. мед. наук: 14.02.01 / Інститут медицини праці АМН України. - К., 2003. , табл.



Анотація до роботи:

Тімошина Д.П. Вдосконалення гігієнічної оцінки промислової хімічної продукції, зварювальних матеріалів і умов праці при їх використанні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.01 – гігієна. Інститут медицини праці АМН України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена гігієнічній оцінці хімічної продукції та зварювальних матеріалів, вивченню умов праці у зварювальному виробництві, професійної захворюваності зварників з метою удосконалити заходи щодо поліпшення умов праці і профілактики професійних захворювань у працівників, що зазнають впливу шкідливих хімічних речовин, а також вимоги до гігієнічної оцінки хімічної продукції, зварювальних матеріалів та здійснення запобіжного і поточного державного санітарно-епідеміологічного нагляду за розділом “гігієна праці”.

За результатами досліджень виявлені недоліки в проведенні державної санітарно-епідеміологічної експертизи хімічної продукції з позицій гігієни праці. Встановлено, що на організм зварника діє комплекс хімічних і фізичних шкідливих виробничих факторів, концентрації та рівні яких перевищують санітарні норми. Провідна роль у формуванні умов праці зварників належить хімічному фактору, що дозволяє віднести їх працю до категорії хімічно небезпечних. Встановлено статистично значиму залежність ступеня шкідливості умов праці від галузі виробництва та форми власності, а також тісний кореляційний зв’язок між несприятливими умовами праці і показниками стану здоров’я зварників за даними анкетування, а також основними видами професійних захворювань.

Науково обгрунтувано, розроблено та впроваджено в практику систему заходів, спрямованих на оздоровлення умов праці, профілактику захворюваності, підвищення ефективності державного санітарно-епідеміологічного нагляду у зварювальному виробництві.

  1. У сучасних соціально-економічних умовах перехідного періоду до ринкових відносин у суспільстві, збільшення асортименту хімічної продукції, що виробляється та ввозиться з-за кордону, особливої ваги набувають питання хімічної (промислової та екологічної) безпеки населення. Потребує удосконалення здійснення запобіжного та поточного державного санітарно-епідеміологічного нагляду за шкідливими хімічними речовинами з метою профілактики професійних та виробничо зумовлених захворювань.

  2. Найпоширенішими групами хімічної продукції, що виробляється та ввозиться з-за кордону, за даними санітарно-епідеміологічної експертизи, є: хімічні речовини та сумішева продукція ( відповідно 29,1% та 22,7%), лакофарбові та полімерні матеріали (відповідно 25,3% та 26,6%), мастильно-охолоджувальні речовини (відповідно 10,0% та 11,8%). Питома вага зварювальних матеріалів становить відповідно 4,1% та 3,4%, але хоча вони становлять невелику частку у загальній структурі цих хімічних речовин та продукції, однак специфіка їх застосування надає їм особливого значення як джерелам забруднення повітря робочої зони шкідливими хімічними речовинами в цехах та на ділянках зварювання підприємств майже усіх галузей господарства.

  3. Основними недоліками експертизи хімічної продукції вітчизняного виробництва, що потребують усунення, є: неповнота обсягу токсиколого-гігієнічних даних (25,5%), відсутність або невизначеність хімічних речовин, за вмістом яких повинен здійснюватися контроль повітря робочої зони та їх гігієнічна регламентація (9,7 %), недостатність рекомендацій щодо ЗІЗ (18,6%). Щодо імпортованої продукції, то переважна більшість недоліків стосується відсутності або неповноти даних про рецептуру ( у 82,0%), а також охоплення необхідними токсиколого-гігієнічними, санітарно- хімічними дослідженнями ( у 67,0 %), відсутності рекомендацій з безпечного використання продукції (у 33,5%), проведення лабораторних досліджень без урахування сфери застосування (26,4%) та розмежування на умови виробництва чи застосування (у 19,1%).

  4. Сформульовані основні вимоги до обсягів та змісту інформації на хімічну продукцію, які обов’язково повинні міститися у матеріалах, що подаються на державну санепідекспертизу. Ці вимоги обгрунтовані та викладені у розділах токсиколого-гігієнічного паспорта, який як документ був затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України від 20.10.1995 року № 190 “Про проведення державної санітарно-гігієнічної експертизи при розробці, виробництві, використанні продукції, яка може негативно впливати на здоров”я людини”. Обґрунтована необхідність введення Карти даних небезпечного фактора (речовини, матеріала) як обов’язкового супровідного документа для індивідуальних речовин (сполук) хімічного та біологічного походження, в т.ч. полімерів та матеріалів на їх основі, при їх державній реєстрації , а також використанні її при здійсненні державної санепідекспертизи.

  5. У зв”язку з підвищеною хімічною небезпекою ЗА, що утворюються при застосуванні різних зварювальних матеріалів, останні віднесені до хімічної продукції, на яку повинен складатися токсиколого-гігієнічний паспорт. До вимог на документацію, що подається на державну санепідекспертизу, додатково включені дані щодо питомих виділень окремих шкідливих речовин ТСЗА та ГСЗА, а також методи їх визначення.

  6. За частотою виявлення конкретного шкідливого фактора та величини відхилення його параметра від санітарних норм визначені найбільш значущі з них : ЗА, інфрачервоне випромінювання, важкість праці, шум. При цьому домінуючу роль ЗА як шкідливого хімічного фактора підтверджено перевищенням вмісту окремих його токсичних інгредієнтів, таких як марганець (75,4%), оксиди азоту (56,8 %), оксид вуглецю (28,9%). Це дозволяє віднести професію зварника з позицій хімічної небезпеки до категорії підвищеного ризику.

  1. Порівняльна оцінка Гігієнічної класифікації праці 1986 та 2001 років показала, що класифікація 1986 року не враховує поєднану дію всіх шкідливих та небезпечних факторів, орієнтована переважно на визначення домінуючого шкідливого фактора, що призводить до недостатньо обгрунтованих висновків стосовно умов праці і впровадження адекватних заходів безпеки. Ефективнішою для гігієнічної оцінки умов праці та атестації робочих місць є Гігієнічна класифікація праці ГН 3.3.5-8-6.6.1-2001 р., яка дозволяє врахувати весь комплекс факторів виробничого середовища і трудового процесу і дає можливість оцінки ризику від їх сполученої дії на організм.

  2. Встановлено тісний кореляційний зв’язок ступеня шкідливості умов праці зі скаргами зварників на зміни у стані здоров’я (r від 0,62 до 0,91, p<0,05 – 0,001), визначені найбільш характерні з них щодо погіршення здоров’я у робітників зварювального виробництва (бронхо-легенева, опорно-рухова і нервова системи), у той час, як в контрольній групі ці скарги відносились переважно до стану серцево-судинної, системи травлення. Отримані дані є підставою для рекомендації щодо більш ширшого впровадження методу анкетування у практику діяльності лікарів з гігієни праці, особливо на тих виробництвах, де відсутні або недостатньо підтверджені фактичні дані щодо факторів виробничого середовища та трудового процесу.

  3. Професійна захворюваність робітників зварювального виробництва за формами патології та кількісними показниками характеризується вираженою специфікою, домінуванням хронічних захворювань (99,2%), насамперед - “токсико-пилового” (хронічні бронхіти, пневмоконіози, хронічні інтоксикації сполуками металів тощо ) генезу (76,5%), що виникають і реєструються у зварників на 3-5 років раніше, ніж в середньому у працівників “пилових” професій країни. Ці форми профпатології потребують подальшого переважного вивчення з урахуванням стану умов праці у зварювальному виробництві.

  4. В нових соціально-економічних умовах господарювання при одночасному функціонуванні підприємств державної, корпоративної та приватної форм власності умови праці робітників, зокрема зварювального виробництва, суттєво різняться. Встановлено статистично значиму залежність ступеня небезпечності умов праці від галузі виробництва: суднобудування > машинобудування > будівництво, та форми власності: приватні підприємства > корпоративні (акціонерні) > державні підприємства, відповідно. Тому при визначені пріоритетів у здійсненні державного санітарно-епідеміологічного нагляду та при розробці оздоровчих заходів повинні враховуватися особливості форм господарювання.

  5. Розроблено і впроваджено комплекс заходів щодо оздоровлення умов праці, профілактики шкідливого впливу на організм працюючих хімічних виробничих чинників, які впроваджені в практику шляхом включення їх у нормативно-методичні документи за розділом “Гігієна праці”, серед яких: санітарні норми і правила (3), накази Міністерства охорони здоров’я України (3,) постанови Головного державного санітарного лікаря України (7), методичні вказівки (2), Гігієнічна класифікація праці ГН 3.3.5-8-6.6.1-2001. Результати досліджень знайшли відображення також у проектах: “Санітарних правил при зварюванні, наплавленні та різанні металів”, наказу МОЗ України “Про порядок проведення обов’язкових медичних оглядів працівників певних категорій “, методичних вказівок “Організація запобіжного та поточного державного санепіднагляду при проведенні електрозварювальних робіт”.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях, затверджених ВАК України:

1. Тімошина Д.П. Промислова хімічна продукція як об'єкт державної санітарно-епідеміологічної експертизи // Довкілля та здоров'я.- 2003. - № 1 (24). - С. 78-80.

2. Тимошина Д.П. - Проблема гигиенической регламентации сварочных аэрозолей // Сб. науч. раб. "Гигиена населенных мест" - К., 2002.- Вып. 40. -С. 40-45.

3. Тимошина Д.П. Условия, характер труда и их влияние на здоровье судовых маляров // Гигиена труда.- К., 2002.- Вып. 33.-С. 212 –217.

4. Тімошина Д.П. Комплексний підхід до вивчення умов праці та професійного здоров'я зварників // Гигиена труда. - К., 2003. - Вып. 34. - С. 317-327.

у інших наукових та науково-практичних виданнях:

5. Тимошина Д.П. Государственный санитарно-эпидемиологический надзор в области гигиены труда, его научное обеспечение // Сб. науч. статей “Проблемы медицины труда”. - К., 1998. - С.222-225.

6. Горбань Л.Н., Тимошина Д.П. Санитарно-гигиеническая экспертиза при разработке, производстве и применении сварочного оборудования и материалов // Сварщик.-1998- № 2. - С. 31-32. (участь в проведенні аналізу державної санітарно-епідеміологічної експертизи промислової хімічної продукції, формулюванні основних гігієнічних вимог до нормативної документації на зварювальні матеріали).

7. Трахтенберг I.M., Горбань Л.М., Тімошина Д.П. Чотири основні напрямки вдосконалення системи держсанепіднагляду в галузі гігієни праці // Охорона праці.-1998. - №6. - С. 24-27. (здобувачу належить визначення оперативних завдань державної санепідслужби за розділом гігієни праці).

8.Тимошина Д. П., Гончаренко Н.Г., Голубятников Н.И., Шафран Л.М. Вопросы гигиены труда в системе госсаннадзора на транспорте // Санэпиднадзор на транспорте-99: Материалы 2-й науч.-практ. конф. по совершенствованию системы санэпиднадзора на транспорте, 8-10.09.1999 г.,

г. Ильичевск. - Одесса: ОЦНТЭИ, 1999. - С. 113-117. (здобувачу належить висвітлення питань, пов'язаних з гігієнічною оцінкою виробничих факторів та атестацією робочих місць працівників суднобудування та судноремонту).

9. Горбань Л.М., Тімошина Д.П. Уніфікувати оцінку умов праці // Охорона праці.-1999.- № 6. - С. 27-28. (здобувачем проведено аналіз законодавчих, нормативних та літературних джерел. На підставі матеріалів атестації робочих місць, що проводиться за участю установ державної санепідслужби, визначені основні недоліки в цій роботі).

10.Тимошина Д,П., Голубятников Н.И., Мураховская Л.И., Калюжная И.И. Использование показателей заболеваемости при изучении влияния на организм работающих и населения факторов окружающей среды // Санэпиднадзор на транспорте-99: Материалы 2-й науч. практ. конф. по совершенствованию системы санэпиднадзора на транспорте. 8-10.09.1999 г., г. Ильичевск. - Одесса: ОЦНТЭИ, 1999. - С. 118-122. (здобувачем зроблено літературний пошук з проблеми).

11.Basalaeva L.V., Timoshina D.P., Goncharenko N.G., Korolenko Т.К. New Researches of Polymeric Materials Burning Products Toxicity // Abstracts of EUROTOX 2001, 13-16 September 2001. Military Museum, Istanbul, Turkey // Toxicological Letters, 2001.-Vol. 123 (Suppl. 1). -P.110 (участь в узагальненні матеріалів щодо встановлення взаємозв'язку між сполуками продуктів горіння полімерів у лабораторних та виробничих випробуваннях. Обгрунтована необхідність їx визначення при зварюванні та різанні пофарбованих металів).

12.Горбань Л.Н., Тимошина Д.П. Труд и здоровье сварщика: современные гигиенические, медико-социальные и экономические проблемы // Труды 1-й междунар. Науч.-практ. конф.: ''Защита окружающей среды, здоровье, безопасность в сварочном производстве, 11-13 сент. 2002 г.,

г. Одесса. -Одеса, 2002. - С. 456-466. (здобувачем проведено аналіз нормативного забезпечення, а також участь в обгрунтованні основних вимог щодо здійснення державної санітарно-епідеміологічної експертизи зварювальних матеріалів).

13.Професійна захворюваність в Україні у 2001 році /Д. Тимошина , М. Єршова, М. Соколова та інш. // Охорона праці.- 2002. - № 6. - С. 37-39. ( здобувачем на основі вивчення матеріалів автоматизованої системи "Профзахворювання" показані міжгалузеві та регіональні розповсюдження професійних захворювань в Україні).

14. Шабашкевич Б.Г., Горбань Л.Н., Тимошина Д.П. Излучение оптического диапазона при процессе сварки, средства их контроля и гигиеническая оценка // Труды 1-й междунар. науч.-практ. конф.: "Защита окружающей среды, здоровье, безопасность в сварочном производстве", 11-13 сент. 2002 г., г. Одесса. - Одеса, 2002. - С. (здобувачем проведено літературний пошук, обгрунтована необхідність диференційованої оцінки фізичних виробничих факторів при різних видах зварювальних робіт).

15. Тимошина Д.П. Новая концепция профессионального здоровья в Украине // Подъемные сооружения. Специальная техника: 2003. - № 2 (18). - С. 8.

16.Шафран Л.М., Басалаева Л.В., Тимошина Д.П., Столянова А.Г. Система гигиенической регламентации - основа безопасного применения полимеров в судостроении // Морская медицина на пороге нового тысячилетия. - СПб.: Золотой век, 2002, - С. 138-140. (здобувачем проведено аналіз законодавчої та нормативної бази, визначена послідовність методичних прийомів при здійсненні державної санепідекспертизи за промисловою хімічною продукцією).

17. Ершова М.А., Факторов И.Е., Тимошина Д.П., Белемец М.П. Основные вопросы профессиональной заболеваемости в Украине на современном этапе // Актуальные вопросы гигиены, физиологии труда и профпатологии в промышленности: Тез. докл. науч.-практ. конф., посвящ. 40-летию института, Кривой Рог, май 1995 г.- Кривой Рог,1995.- С. 4. (здобувачем на підставі карт обліку професійних захворювань вивчені причини, що привели до зростання професійних захворювань в Україні з 1988 по 1993 роки. Сформульовані основні пропозиції щодо їx профілактики).

18. Єршова М.О., Факторов I.Є., Тімошина Д.П., Белемець М.П. Про професійну захворюваність в Україні за 15 років (1979-1993) //Приоритетні проблеми гігієнічної науки, медичної екології, санітарної практики та охорони здоров'я: Тез. доп. Х111 з’їзду гігієністів України. - К., 1995. - С.227. (здобувачем на підставі статистичних даних проаналізовані тенденції професійної захворюваності в Україні за 15 років).

19. Тімошина Д.П. Удосконалення організаційних підходів оцінки умов праці та профілактики професійних захворювань // Конференція профпатологів України "Сучасний стан, організація та перспективи розвитку профпатолопчної служби України в нових умовах економічного розвитку з урахуванням змін форм власності”, 4-6 жовтня 1999 року, Київ: Тези доповідей. - К., 1999. - С. 53-54.

20. Тимошина Д.П., Басалаева Л.В., Лобуренко А.П. Актуальные задачи токсикологии полимеров // Тези доповідей I з’їзду токсикологів України. 11-13 жовтня 2001 року. м. Київ. - К., 2001. - С.6-7. (здобувачем проведено обґрунтування ролі гігієнічної оцінки промислових полімерних матеріалів, як хімічної продукції, в загальній проблемі токсикології полімерів).