Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Піскова Жанна Валентинівна. Вдосконалення організаційно-економічного механізму зниження ресурсоємності продукції металургійних підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Піскова Ж.В. Вдосконалення організаційно-економічного механізму зниження ресурсоємності продукції металургійних підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Національний гірничий університет, Дніпропетровськ, 2008.

Дисертація присвячена розвитку науково-методичних основ, розробці інструментарію та практичних рекомендацій щодо удосконалення організаційно-економічного механізму зниження ресурсоємності продукції в системі управління підприємствами металургійної промисловості. Науково обґрунтовано методологічну базу та удосконалено понятійний апарат теорії і практики ресурсозбереження щодо трактування понять ”ресурсоємність металургійної продукції”, ”зниження ресурсоємності металургійної продукції”, ”матеріальний потік”.

Науково обґрунтовано економічну сутність економіко-математичної моделі оптимізації виробничого замовлення матеріально-сировинних ресурсів шляхом встановлення чинників, що впливають на неї. З метою підвищення ефективності процесу забезпечення металургійних підприємств матеріально-сировинними ресурсами у роботі науково обґрунтований методичний підхід до вибору постачальника, який базується на запропонованій ієрархії критеріїв: первинних, суттєвих та основних.

Розроблено методичні підходи до аналізу використання та планування вхідних матеріальних потоків і відповідних їм витрат на виробництво металургійної продукції послідовних технологічних переділів на основі використання коефіцієнтів розподілу, що враховують у вхідних матеріальних потоках продукцію окремих переділів. Удосконалено організаційно-економічний механізм зниження ресурсоємності продукції, який передбачає науково обґрунтовані принципи, функції, методи, встановлені фактори, що впливають на ефективність процесу, представлено взаємодію органів управління процесом зниження ресурсоємності продукції з їх функціями.

У дисертації на базі проведених наукових досліджень вирішено актуальну наукову задачу, що полягає у науковому обґрунтуванні організаційно-економічного механізму зниження ресурсоємності металургійної продукції, який базується на встановленні взаємозв’язків між вхідними матеріальними потоками кожного з металургійних переділів, витратами на матеріально-сировинні ресурси та матеріалоємністю металургійної продукції з урахуванням оптимального обсягу замовлення та вибору раціональної мережі постачальників.

Основні наукові висновки, що отримано на основі використання наукових методів дослідження, зводяться до такого:

    1. Аналіз і теоретичне узагальнення існуючих науково-методичних підходів до визначення сутності ресурсоємності металургійної продукції дозволили систематизувати та уточнити понятійний апарат. А саме, при аналізі та плануванні матеріалоємності продукції

    під „матеріальним потоком” слід розуміти сукупність матеріально-сировинних ресурсів, які включаються у калькуляцію металургійної продукції за статтею витрат ”Задане” і формують матеріальний потік між технологічними переділами, включаючи кінцевий, що дозволяє сформувати структуру матеріального потоку;

    під „ресурсоємністю металургійної продукції” слід розуміти кількість ресурсів, які містяться у одиниці продукції кожного з металургійних переділів і формуються у процесі руху вхідного матеріального потоку за послідовними переділами. Таке трактування дозволяє систематизувати дії управлінського персоналу щодо пошуку резервів зниження ресурсоємності за кожним переділом;

    процес „зниження ресурсоємності металургійної продукції” слід розглядати як планування та реалізацію комплексу заходів щодо ефективного використання ресурсів у процесі руху вхідного матеріального потоку за умов зберігання якості металургійної продукції.

    1. З метою забезпечення комплексного підходу до зниження ресурсоємності металургійної продукції, як показали дослідження, доцільно застосовувати вдосконалену у роботі класифікацію ресурсів, яка, на відміну від існуючих, ураховує такі класифікаційні ознаки, як: ступінь забезпеченості і можливість відновлення, види, характер відтворюваності, характер організації та регулювання, характер реагування ресурсів на зміни у діяльності підприємства, використання у часі і просторі, характер впливу людської діяльності. Це дозволяє розширити спектр практичних інструментів для здійснення цілеспрямованого впливу на ресурсоємність металургійної продукції. При визначенні показника ресурсоємності продукції та аналізі формування витрат на матеріально-сировинні ресурси необхідно використовувати уточнений показник ресурсоємності, який передбачає врахування впливу на рівень ресурсоємності вхідних матеріальних потоків конкретного переділу, що дозволяє простежити витрати матеріально-сировинних ресурсів з початку технологічного ланцюжка до виробництва кінцевої продукції.

    2. При аналізі використання та планування вхідних матеріальних потоків і відповідних їм витрат на виробництво металургійної продукції послідовних технологічних переділів доцільно використовувати розроблені у роботі коефіцієнти, які враховують розподіл продукції на товарну і передільну на кожному з переділів.

    3. У ході досліджень встановлено, що вибір постачальника, на відміну від існуючих підходів, необхідно базувати на обґрунтованій ієрархії критеріїв (основних, суттєвих і первинних) ефективності процесу забезпечення металургійного підприємства матеріально-сировинними ресурсами.

    4. У роботі доведено, що при різноманітті систем управління ресурсами виробниче замовлення матеріально-сировинних ресурсів слід визначати за допомогою розробленої у ході досліджень економіко-математичної моделі, що на відміну від існуючих, ураховує вплив чинників на необхідний обсяг закупівлі сировини, розмір поточних витрат на замовлення, розмір поточних витрат на зберігання матеріально-сировинних ресурсів.

    5. Зниження ресурсоємності металургійної продукції може бути досягнуто у ході реалізації розробленого у роботі організаційно-економічного механізму, який базується на принципах організації зниження ресурсоємності продукції (науковість, комплексність організаційних структур, ефективність та оптимальність управління матеріальним потоком, випередженість, економічність), методах управління цим процесом (прямі, непрямі, адміністративні, економічні, статичні, динамічні, відкриті, замкнуті), визначає функції управління процесом (планування, регулювання, облік і контроль, координація, аналіз результатів, стимулювання) та враховує фактори (зовнішні і внутрішні) впливу на ефективність зниження ресурсоємності продукції. Реалізація розроблених наукових положень, висновків і рекомендацій у процесі їх упровадження на металургійних підприємствах Придніпровського регіону підтвердила їх достовірність та доцільність використання економічними службами металургійних підприємств. Наукові положення, висновки, рекомендації, створена на їх основі методика розробки та реалізації перспективного та поточного плану зниження ресурсоємності продукції рекомендуються для використання економічними службами металургійних підприємств, науково-дослідними організаціями, аудиторськими фірмами.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Піскова Ж.В. Удосконалення методики визначення ресурсоємності продукції підприємств металургійної промисловості // Економічний вісник Національного гірничого університету. – Вип. 4. – Дніпропетровськ: РВК НГУ, 2003. – с. 59-63.

  2. Єфремова Н.Ф., Піскова Ж.В. Сучасні організаційно-економічні методи управління ресурсозбереженням // Економіка промисловості. – Вип. 1 (23). – Донецьк: ІЕП НАН України, 2004. – с. 134-139.

Особистий внесок здобувача: розглянуто економічні й соціально-психологічні методи управління ресурсозбереженням.

  1. Піскова Ж.В. Теоретичні засади управління ресурсоємністю продукції металургійних підприємств України // Обліково-аналітичні системи суб’єктів господарської діяльності в Україні. Науковий збірник / За ред. В.Є.Швеця. – Львів: Інтереко, 2005.– (Формування ринкової економіки в Україні. – Спецвипуск 15 (частина 2)) – с. 662-668.

  2. Піскова Ж.В. Проблеми підвищення конкурентоспроможності металургійної продукції // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Випуск 207: В 5 т. Том I. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – с. 283–291.

  3. Піскова Ж.В. Удосконалення організації процесу поставки матеріальних ресурсів на металургійні підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Випуск 221. В 3 т. Том I. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. - с. 155-162.

  4. Піскова Ж.В. Структурні схеми виробничих матеріальних потоків металургійного виробництва // Економічний вісник Національного гірничого університету. – Вип. 3. – Дніпропетровськ: РВК НГУ, 2006. – с. 26-34.

  5. Піскова Ж.В. Зниження ресурсоємності продукції підприємств металургійної промисловості через вдосконалення організаційно-економічного механізму // Науковий вісник Ужгородського університету (Серія «Економіка»). Спецвипуск 22. Частина ІІ. Ужгород: УНУ, 2007. – с. 256-262.

Матеріали науково-практичних конференцій

  1. Писковая Ж.В. Современные экономические методы стимулирования ресурсосбережения // Материалы III Международной научно-практической конференции «Менеджмент малого и среднего бизнеса: проблемы, обучение, перспективы». – Севастополь: СевНТУ, 2003. – с. 68-69.

  2. Піскова Ж.В. Сутність категорії „ресурсоємність ”продукції // Матеріали II Міжнародної науково-практичної конференції „Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю”. – Черкаси: ЧДТУ, 2004. – с. 110-112.

  3. Піскова Ж.В. Організація інноваційної діяльності промислових підприємств як об’єкт керування на рівні держави та підприємства // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції „Інноваційний розвиток економіки регіону”. – Дніпропетровськ: РВК НГУ, 2004. – с. 17-18.

  4. Піскова Ж.В. Формування затрат, пов’язаних з підготовкою замовлення та зберіганням запасів на промислових підприємствах // Матеріали міжнародної міжвузівської науково-практичної конференції „Удосконалення системи обліку, аналізу та аудиту як складової інформатизації суспільства”. – Тернопіль – Мукачеве: ТАНГ - МТУ, 2004. – с. 271-272.

  5. Піскова Ж.В. Удосконалення калькулювання собівартості продукції металургійними підприємствами // Матеріали першої всеукраїнської науково-практичної конференції (30 березня 2005 р.) „Сучасні проблеми фінансово-господарського контролю”. – Кривий Ріг: КЕІ КНЕУ, 2005. – с. 252-254.

  1. Піскова Ж.В. До питання конкурентоспроможності металургійних підприємств в умовах відкритої економіки // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції, яка присвячена 70-річчю факультету економіки і менеджменту Національної металургійної академії України (26-28 жовтня 2005 р.) „Економіка і управління в промисловості”. – Дніпропетровськ: НМАУ, 2005. - с. 128-129.

  2. Піскова Ж.В. Сучасні підходи щодо обліку матеріальних ресурсів на металургійних підприємствах // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції „Сучасний стан та проблеми розвитку підприємництва в регіоні”. – Том 4. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – с. 34-35.

  3. Піскова Ж.В. Вплив зміни ціни на матеріальні ресурси на діяльність металургійних підприємств // Матеріали Всеукраїнської науково-методичної конференції 3-5 травня 2006 р. „Проблеми теорії і практики обліку, аналізу, аудиту та шляхи їх вирішення”. – Севастополь: СевНТУ, 2006. - с. 177-181.