Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Соколов Микола Олександрович. Вдосконалення управління регіональним соціально-економічним розвитком в умовах транзитивної економіки : Дис... д-ра наук: 08.02.03 - 2006.



Анотація до роботи:

Соколов М.О. Вдосконалення управління регіональним соціально-економічним розвитком в умовах транзитивної економіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – організація управління, планування та регулювання економікою, Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, Харків, 2006.

У дисертації досліджуються теоретичні, методологічні, та практичні питання вдосконалення управління регіональним соціально-економічним розвитком на основі оптимізації міжбюджетних відносин і трансфертної політики, реалізації державної компенсаційної політики та підтримки регіональних цільових інвестиційних проектів і програм. Пропонуються науково-методичні підходи до оцінки фінансового стану об’єкта бюджетної системи; принципи і методи вдосконалення механізму розподілу міжбюджетних трансфертів на основі індексу регіонального людського розвитку. Розроблено економіко-математичну модель дворівневої системи управління інвестиційною діяльністю в регіоні. З урахуванням сучасних тенденцій розвитку теорії і практики управління складними регіональними соціально-економічними системами обґрунтована стратегія розвитку соціальної сфери Сумської області.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичні узагальнення та представлено авторське розв’язання наукової проблеми – розробки теоретико-методичних основ та економічного механізму управління регіональним соціально-економічним розвитком в умовах транзитивної економіки. Розв’язання цієї проблеми дозволяє формувати науково обґрунтовану стратегію соціально-економічного розвитку на основі оптимізації міжбюджетних і трансфертних відносин, реалізації державної компенсаційної політики, підтримки регіональних цільових інвестиційних проектів і програм. Результати дослідження є підставою для таких висновків.

1. Система організаційно-економічних механізмів державного управління соціально-економічним розвитком на регіональному рівні не відповідає сучасному рівню економічних відносин. Існуюча система розподілу обсягу міжбюджетних трансфертів не враховує фактично сформований регіональний рівень розвитку соціальної сфери, екологічний стан, демографічні тенденції, стан охорони здоров’я і освіти та ін.

Склалася ситуація, коли удаване бюджетне вирівнювання фактично породжує дискримінаційні механізми фінансування соціальної сфери для різних областей. За таких умов наукова задача формулюється як необхідність розробки теоретичних і науково-методичних принципів удосконалення управління регіональним соціально-економічним розвитком і, перш за все, фінансового забезпечення соціальної сфери.

2. Економічну сутність категорії "державна регіональна соціально-економічна політика" пропонується розглядати як цілеспрямовану діяльність державних інститутів з управління регіональними соціально-економічними процесами з урахуванням цілей і завдань територіальної організації продуктивних сил. Оскільки головним суб’єктом і об’єктом суспільних виробничо-відтворювальних процесів є людина, у роботі соціальна сфера розглядається як безпосередньо виробнича, у якій здійснюється відтворення основного економічного ресурсу – трудового потенціалу.

3. Необхідною передумовою реалізації ефективної регіональної політики є комплексна оцінка та прогнозування рівня соціально-економічного розвитку регіонів. Найбільш адекватними до умов оцінювання рівня соціально-економічного розвитку регіонів є такі показники, як "індекс регіонального людського розвитку" та "інтегральний індекс складових частин людського розвитку". До головних факторів, які визначають рівень соціально-економічного розвитку регіонів, належать: фактор ефективності функціонування господарського комплексу регіону; фактор відтворення, збереження демографічного потенціалу регіону і його соціокультурного розвитку; фактор соціальної спрямованості господарського комплексу регіону; створення безпечних і сприятливих умов для проживання населення; фактор транспортної доступності; фактор забезпеченості населення житлом; фактор зайнятості населення та ринку праці.

4. Оцінку та прогнозування фінансового стану області пропонується здійснювати на основі інтегрального індексу, який дозволяє враховувати динаміку доходів і видатків (з урахуванням трансфертів) та кредиторську заборгованість на початку та в кінці звітного періоду. Виконані автором розрахунки динаміки індексу фінансового стану об’єкта бюджетної системи (на прикладі Сумської області) свідчать про вкрай незадовільний стан функціонування бюджетної системи в Україні.

5. У дисертації обґрунтовані науково-методичні підходи до вдосконалення системи розподілу міжбюджетних трансфертів. Зокрема, як критеріальний пропонується прийняти показник "індексу регіонального людського розвитку" та відповідних "інтегральних індексів складових частин людського розвитку". При цьому зазначені показники пропонується використовувати як інтегральний коефіцієнт для коригування формули розподілу обсягу міжбюджетних трансфертів між державним та місцевими бюджетами. На підставі практичних розрахунків показано, що для окремих областей України видатки з урахуванням трансфертів мають суттєво змінитися.

6. Удосконалення системи фінансування соціальної сфери має здійснюватися не лише за рахунок збільшення бюджетних видатків та оптимізації трансфертів, а й шляхом реалізації державної компенсаційної політики. У роботі пропонуються принципи і методи формування компенсаційних фондів для додаткового фінансування лікувальних закладів та компенсації втрат населення, пов’язаних з тимчасовою втратою працездатності. Запропоновані науково-методичні підходи до визначення базових нормативів компенсації витрат лікувальних закладів. Компенсації повинна підлягати різниця між необхідним обсягом фінансування (визначеним на підставі стандартів надання медичної допомоги) та існуючим рівнем бюджетного фінансування.

7. Автором запропоновані теоретичні і науково-методичні положення
формування місцевих бюджетів на основі соціальних стандартів. При цьому
необхідно дотримуватись таких принципів: соціальні стандарти єдині на всій території; прогнозовані доходи бюджету і грошове наповнення соціальних стандартів мають бути взаємопов’язані; методика розрахунку мінімального бюджету базового рівня повинна бути єдиною і ґрунтуватися на соціальних стандартах; відсотки відрахувань від регулюючих джерел доходів до місцевих бюджетів мають розраховуватися для кожного населеного пункту на основі єдиної методики; і тільки в тому разі, коли всіх доходів бюджетів базового рівня не вистачає для формування мінімального бюджету, надається державна дотація.

8. Запропоновані принципи і методи оптимізації взаємодії елементів інвестиційного комплексу та розроблена економіко-математична модель дворівневої системи управління інвестиційною діяльністю в регіоні. На підставі аналізу і узагальнення пропонується порядок розробки, експертизи, фінансування і реалізації цільових комплексних інвестиційних проектів і програм. Запропоновані науково-методичні підходи до визначення нормативів обов’язкових внесків (платежів) інвесторів на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури.

9. На підставі аналізу еволюції моделей управління регіональними соціально-економічними системами встановлено, що їх функціональні недоліки посилюються в міру наближення індустріальної цивілізації до фазового бар’єру. В умовах, коли змінюється тип економіки, перебудовуються політичні та адміністративні механізми, формується нова трансценденція і відповідна їй етика і мораль. Ці обставини обумовлюють формування управлінських структур перехідного типу, здатних в ході адміністративно-територіальної реформи забезпечити поступальний соціально-економічний розвиток регіонів.

10. У роботі сформульовані три головні принципи розвитку моделей управління незалежно від змісту та причин, які визначають необхідність їх роз-витку. Їх трансформація повинна визначатися спрямованістю розвитку, змістом нових завдань, що виникають перед соціально-економічною системою. При цьому головним обмеженням розвитку управління є кадри.

11. Дослідження виявило соціальні пріоритети державної регіональної соціально-економічної політики в умовах структурної модернізації економіки України: підвищення соціально орієнтованого адаптаційного потенціалу всіх галузей економіки; формування мотивації продуктивної зайнятості; формування ефективної системи управління соціальним розвитком підприємств.

Матеріали дисертаційного дослідження рекомендуються для впровадження Верховною Радою України – при формуванні науково обґрунтованої концепції територіально-адміністративної реформи, при вдосконаленні Бюджетного кодексу України; Кабінетом Міністрів України – при обґрунтуванні національної концепції регіонального соціально-економічного розвитку; Міністерством фінансів – при вдосконаленні міжбюджетних відносин і трансфертної політики, впро-вадженні системи формування бюджетів базового рівня на основі соціальних
стандартів; органами державного управління та місцевого самоврядування – при вдосконаленні управління соціальною сферою, при розробці та реалізації компенсаційної політики та цільових регіональних інвестиційних проектів і програм.

Публікації автора:

Монографії та брошури

    1. Соколов Н.А. Экономика и управление социальной сферой в регионе. – Сумы: Слобожанщина, 2001. – 236 с.

    2. Соколов Н.А. Прогнозирование показателей социально-экономического развития региона. – Сумы: ИТД “Университетская книга”, 2005. – 79 с.

      1. Семененко Б.А., Теліженко О.М., Соколов М.О. Приватизація та оцінка міських територій. – Суми: ВВП “Мрія-1” ЛТД, 1999. – 250 с. Особистий внесок: запропоновані теоретичні та науково-методичні підходи до економічної оцінки міських територій як основи вдосконалення системи їх оподаткування і ви-значення ставок орендної плати.

      2. Соколов Н.А., Коноплина Ю.С. Экологические аспекты современных социально-экономических трансформаций // Методы решения экологических проблем: Коллектив. монография / Под ред. д.э.н., проф. Л.Г. Мельника. – Сумы: ИТД “Университетская книга”, 2001. – С. 117-125. Особистий внесок: визначені принципи і методи врахування екологічної складової при вдосконаленні управління соціально-економічним розвитком території.

      3. Методи оцінки екологічних витрат: Монографія / За ред. д.е.н. Л.Г. Мельника та к.е.н. О.І. Карінцевої. – Суми: ВТД “Університетська книга”, 2004. – 288 с. Особистий внесок: досліджуються теоретико-методологічні основи встановлення соціальної оптимальності екологічних витрат.

      4. Формування на території Сумської області екополісу – науково-виробничо-освітнього комплексу з виробництва і реалізації товарів екологічного призначення (концептуальні положення). – Суми: ВТД “Університетська книга”, 2003. – 36 с. Особистий внесок: запропоновані практичні методи впровадження системи виробництва і реалізації екологічно чистої продукції та послуг на рівні окремої області.

      5. Экологические издержки производства в Украине / Под науч. ред. д.э.н., проф. Л.Г. Мельника и к.э.н., доц. А.И. Каринцевой. – Сумы: ИД “Фолигрант”; Первая украинская компания инновационно-инвестиционного развития “Экополюс”, 2004. – 35 с. Особистий внесок: досліджуються еколого-економічні аспекти сучасних соціально-економічних трансформацій.

      Статті в наукових фахових виданнях

        1. Телиженко А.М., Семененко Б.А., Соколов Н.А. Социально-экономические проблемы оценки и приватизации объектов коммунальной собственности // Комунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. – К.: Техника, 1997. – № 7. – С. 92-97. Особистий внесок: проаналізовані недоліки та визначені напрямки вдосконалення принципів приватизації об’єктів комунальної власності.

        2. Соколов Н.А. Методы распределения общего областного бюджета здравоохранения // Вісник Української академії банківської справи. – 1998. – № 5. – С. 23-26.

        3. Соколов Н.А. Нормирование коечного фонда и кадрового обеспечения медицинской помощи // Вісник Сумського державного університету. Серія “Економіка”. – 1998. – № 3(11). – С. 150-152.

        4. Бабич В.П., Соколов Н.А. Методические основы моделирования управления развитием социальной инфраструктуры города // Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємств та організація виробництва: Зб. наук. пр. – Суми: Вид-во Сумського державного університету, 1999. – Вип. 2. – С. 56-59. Особистий внесок: запропоновані науково-методичні підходи до моделювання процесу управління складними соціально-економічними системами.

        5. Соколов Н.А. Совершенствование системы финансирования лечебных учреждений // Вісник Сумського державного університету. Cерія “Економіка”. – 1999. – № 3(14). – С. 150-155.

        6. Коноплина Ю.С., Соколов Н.А. “Перспективы функционирования государственной распределительной пенсионной системы” // Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва: Зб. наук. пр. – Суми: Вид-во Сумського державного університету, 2000. – Вип. 2. – С. 226-231. Особистий внесок: запропоновані принципи вдосконалення державної пенсійної системи.

        7. Соколов М.О., Конопліна Ю.С. Аналіз зв’язків між економічною теорією, економічною історією та економічною політикою в контексті вирішення проблем пенсійного забезпечення // Вісник Технологічного університету Поділля. Економічні науки. – Хмельницький, 2000. – № 6. – С. 63-68. Особистий внесок: аналізуються теоретико-методологічні передумови реформування пенсійної системи України.

        8. Соколов М.О., Конопліна Ю.С. Вплив реформи системи пенсійного забезпечення на стан ринку праці та рівень заробітної плати // Оплата праці: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Луцьк: Ред.-вид. відд. “Вежа” Волинського державного університету ім. Лесі Українки. – 2000. – С. 431-435. Особистий внесок: досліджується ринок праці як функція рівня пенсійного забезпечення і рівня заробітної плати.

        9. Соколов М.О. Методичні підходи до визначення нормативів внесків інвесторів у розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста // Вісник Сумського державного університету. Серія “Економіка”. – 2001. – № 6 (27) – 7 (28). – С. 144-148.

        10. Соколов М.О. Напрямки удосконалення регіональної економічної політики України // Коммунальное хозяйство городов. Серия “Экономические науки”: Науч.-техн. сб. – К.: Техника, 2001. – № 34. – С. 8-14.

        11. Соколов Н.А. О возможности формирования компенсационных фондов финансирования лечебных учреждений // Вісник Сумського державного університету. Серія “Економіка”. – 2002. – № 7. – С. 125-132.

        12. Соколов Н.А. Методологические аспекты оценки эффективности в социальной сфере // Коммунальное хозяйство городов. Серия “Экономические науки”: Науч.-техн. сб. – К.: Техника, 2002. – № 37. – С. 230-234.

        13. Соколов М.О. Методичні підходи до формування муніципального інвестиційного портфеля // Науковий Вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. Серія “Економічні науки”. – 2002. – Вип. 2. – С. 241-245.

        14. Соколов М.О., Основні напрямки вдосконалення регіональної соціальної політики // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Зб. наук. пр. – Т. 6. – Суми: ВВП “Мрія-1”ЛТД, 2002. – С. 148-152.

        15. Соколов М.О., Бредіхін О.О. Напрямки вдосконалення земельно-майнових відносин у місті та їх вплив на соціально-економічні процеси // Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва: Зб. наук. пр. – Суми: Вид-во Сумського державного університету, 2002. – Вип. № 1-2. – С. 226-229. Особистий внесок: визначено вплив земельно-майнових відносин на соціально-економічні процеси в місті.

        16. Соколов М.О., Конопліна Ю.С. Еколого-економічні трансформації суб’єктів господарювання в результаті розповсюдження інформаційно-телекомунікаційних технологій як марковські процеси // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія “Економіка та менеджмент”. – Суми: Вид-во “Козацький вал”, 2002. – № 1-2. – С. 116-120. Особистий внесок: подальшого розвитку набули теоретичні положення соціально-економічних трансформацій в сучасних умовах.

        17. Соколов Н.А. Принципы формирования местных бюджетов на основе социальных стандартов // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія “Економіка та менеджмент”. – 2004. – № 8(15). – С. 239-244.

        18. Соколов Н.А. Трансформация экономических методов регулирования развития городской среды (зарубежный опыт) // Коммунальное хозяйство городов. Серия “Экономические науки”. – К.: Техника, 2005. – № 65. – С. 29-37.

        19. Соколов Н.А. Направления совершенствования межбюджетных отношений // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія “Економіка та менеджмент”. – 2005. – № 3 (16) – 4 (17). – С. 22-29.

        20. Соколов М.О. Вдосконалення механізму розподілу міжбюджетних трансфертів // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Економічна серія “Еволюція наукових знань та сучасні проблеми економічної теорії”. – Харків: АТЗТ “Самміт Харків”, 2005. – № 663. – С. 24-28.

        21. Соколов М.О. Економіко-математична модель дворівневої системи управління інвестиційною діяльністю у регіоні // Науково-практичне видання “Агроінком”. – К., 2006. – № 1. – С. 46-48.

        Матеріали наукових конференцій

          1. Соколов Н.А., Коноплина Ю.С. Роль международных организаций в решении глобальных экологических проблем // Труди Всеукраїнської наукової конференції студентів та молодих вчених “Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”. – Донецьк: Вид-во ДонНУ, 2000. – С. 18-21. Особистий внесок: досліджено вплив глобалізації економіки на загострення міждержавних і регіональних екологічних проблем.

          2. Соколов Н.А., Коноплина Ю.С. Роль односторонних экстерналий в процессе решения проблем природопользования // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Глобалізація економіки: нові можливості чи загроза людству?”. – Донецьк: Вид-во Дон ДУЕТ, 2001. – С. 108-110. Особистий внесок: розвиваються теоретичні положення визначення екстернальних витрат у соціальній сфері.

          3. Коноплина Ю.С., Соколов Н.А. Социально-экономическая трансформация как основа обеспечения рационального природопользования и устойчивого развития при переходе к информационному обществу // Праці Першої міжнародної і другої всеукраїнської наукової конф. студентів та молодих учених
            “Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”. – Донецьк: ДонНУ, 2001. –
            С. 22-25. Особистий внесок: на теоретичному рівні досліджуються передумови трансформації складних соціально-економічних систем.

          4. Соколов М.О. Форми фінансування міського комунального господар-ства // Матеріали регіональної наук.-практ. конф. „Управління в умовах ринкової трансформації економіки України”. – Харків: ХІБМ, 2002. – С. 32-35.

          5. Соколов Н.А. Регулирование социальной сферы // Матеріали 4-ї Міжнародної міждисциплінарної наук.-практ. конф. „Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління”. – Харків: Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, 2003. – С. 60-61.