Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень


Легеза Юлія Олександрівна. Відомчі засоби масової інформації в механізмі формування правосвідомості співробітників органів внутрішніх справ України : дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Національний ун-т внутрішніх справ. - Х., 2005. Лейба Людмила Василівна. Правове регулювання вирішення земельних спорів : дис... канд. юрид. наук: 12.00.06 / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Легеза Ю.О. Відомчі засоби масової інформації у формуванні правосвідомості співробітників органів внутрішніх справ України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.01 – теорія та історія держави і права; історія політичних і правових вчень. – Національний університет внутрішніх справ. Харків, 2005.

Дисертація присвячена дослідженню правового статусу, ролі та значення засобів масової інформації МВС України у формуванні професійної правосвідомості. В указаному контексті у дисертації здійснюється послідовний та систематизований аналіз особливостей правового регулювання відомчих ЗМІ в інформаційному просторі України, а також теоретико-практичних засад впливу мас-медіа на правосвідомість співробітника ОВС в умовах розбудови правової держави.

Визначається класифікація та поняття відомчих ЗМІ, досліджуються форми, методи та способи їх впливу на правосвідомість співробітника ОВС і аналізується їх місце серед мас-медіа України в цілому.

Основні результати науково-дослідної роботи дозволили зробити такі висновки щодо досліджуваної проблеми.

  1. Відповідно до аналізу сутності інформації (як теоретичної, філософської, філологічної, так і нормативно-правової) доцільно запровадити до плюралістичної теорії поділу об’єктів правовідносин такого специфічного об’єкта правовідносин як масова інформація, що містить відомості про події та явища суспільного життя, що не є продуктом духовної творчості особи.

  2. У своєму становленні за часів незалежної України мас-медіа пройшли три умовні етапи, при цьому останній ще і досі триває, і характеризується зростаючою роллю транснаціональних ЗМІ у суспільстві.

  3. Правова регламентація діяльності ЗМІ в Україні свідчить про імплементацію норм міжнародного права, використання передового досвіду у визначенні обсягу права людини на інформацію, свободу думки та свободу слова, при чому засіб масової інформації розглядається як форма розповсюдження масової інформації, а його редакція або інший відповідальний за випуск інформації орган як суб’єкт правовідносин.

  4. У динамічному інформаційному просторі України відомчі ЗМІ покликані передусім забезпечити потреби аудиторії в отриманні об’єктивної інформації про діяльність ОВС, звідси і розуміння специфіки відомчих ЗМІ як структурної ланки між населенням країни та її правоохоронними органами.

  5. Правовий статус відомчих ЗМІ визначається їх правовим становищем у інформаційному просторі, сукупністю статутних прав та обов’язків, які складають обсяг правосуб’єктності. Головна особливість правосуб’єктності відомчих ЗМІ визначається специфічністю засновника – МВС України (або його окремих управлінь, органів чи підрозділів).

  6. Відомчі ЗМІ беруть участь у правовідносинах через діяльність їх редакцій, які і є носієм їх правосуб’єктності. Правосуб’єктність відомчих ЗМІ має головну особливість порівняно з іншими мас-медіа – це їх подвійна нормативна підпорядкованість: з одного боку – положеннями, які є загальними для всіх учасників системи масової комунікації, з іншого – специфічними відомчими актами та програмами.

  7. Формування правосвідомості співробітника ОВС у сучасних умовах передусім пов’язано із зростаючою роллю задоволення інформаційних потреб особи та підвищенням рівня її інформаційної культури.

  8. У системі об’єктивних та суб’єктивних чинників, що формують правосвідомість співробітників ОВС, значне місце належить відомчим засобам масової інформації, при чому зміст їх впливу на формування професійної правосвідомості полягає у безпосередній та опосередкованій інформаційній дії на правосвідомість та правозастосовчу діяльність правоохоронця, що веде до якісних змін у його соціально-правовій сутності. Відомчі ЗМІ за сутністю свого впливу на правосвідомість реалізують форми правового виховання особи, зокрема, форми правової пропаганди, агітації тощо. Найбільш ефективний результат впливу відомчих ЗМІ досягається у поєднанні методів переконання, координації, прикладу, заохочення, осуду.

  9. Феномен значення діяльності відомчих ЗМІ у підвищенні рівня професійної правосвідомості полягає у можливості одночасного впливу на формування позитивної громадської думки, на підвищення престижу професії, що має безпосередній вплив уже на рівень власної самооцінки правоохоронцем.

  10. Головним напрямком реформування відомчих ЗМІ повинно стати не їх ліквідація, а запровадження суттєвих змін у їх інформаційний продукт, зокрема, шляхом висвітлення проблем органів внутрішніх справ у їх взаємозв’язку з інформаційними потребами суспільства в цілому. Отже, основними шляхами оптимізації діяльності відомчих ЗМІ повинно стати: 1) формування інформаційної культури особистості правоохоронця; 2) розвиток інформаційного простору в органах внутрішніх справ України; 3) координація та інтеграція діяльності відомчих ЗМІ; 4) діяльність, спрямована на забезпечення відкритості ОВС України з метою забезпечення позитивної громадської думки та іміджу міліції в цілому.

Публікації автора:

  1. Легеза Ю.О. Інформація як об’єкт правовідносин // Науковий вісник Юридичної академії Міністерства внутрішніх справ.–2003. – №2 (11). – С.68-73.

  2. Легеза Ю.О. Правосвідомість співробітника органів внутрішніх справ України як складник правозастосовчого процесу: теоретичний аспект // Вісник Запорізького юридичного інституту. – 2003. – №4. – С.43-50.

  3. Легеза Ю.О. Відомчі мас-медіа у інформаційному просторі України: теоретико-правовий аспект // Науковий вісник Юридичної академії Міністерства внутрішніх справ. – 2004. – №1 (14). – С.54-59.

  4. Легеза Ю.О. Відомчі засоби масової інформації у формуванні професійної правосвідомості співробітника ОВС України // Міліція України. Науково-практичний збірник „Актуальні проблеми юридичних наук у дослідженнях учених”. – 2004. – № 28. – С.9-13.

  5. Легеза Ю.О. Інформаційні потреби та інтереси співробітників органів внутрішніх справ у формуванні фахової правосвідомості // Науковий вісник Юридичної академії Міністерства внутрішніх справ. – 2004. – №3 (17). – С.39-45.

  6. Легеза Ю.О. Щодо вдосконалення регламентації правового статусу засобів масової інформації в Україні // Вісник Львівського Університету. Серія юридична. – 2004. – Випуск 39. – С.235-241.

  7. Легеза Ю.О. Відомча преса у формуванні професійної правосвідомості (за результатами соціологічного дослідження) // Вісник Запорізького юридичного інституту. – 2004. – №3. – С.44-50.

  8. Легеза Ю.О. Роль та значення відомчих ЗМІ у формуванні громадської думки // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2005. – Випуск 29. – С.194-197.

  9. Легеза Ю.О. Соціально-економічні права працівників міліції у світлі проблеми розбудови правозахисного механізму України // Тези доповідей учасників Всеукраїнської студентської наукової конференції „Проблеми розвитку держави і права України в сучасних умовах”. 30-31 березня 2000 р. – Одеса, 2000. – С.279-281.

  10. Легеза Ю.О. Значення відомчих засобів масової інформації у попередженні злочинів та інших правопорушень, пов’язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів // Науковий вісник Юридичної академії Міністерства внутрішніх справ: Збірник наукових праць. – 2003. – Спецвипуск №1 (13). – С.80-82.

  11. Легеза Ю.О. Становлення засобів масової інформації України в 90-ті роки ХХ ст.: історико-правовий аналіз // Правове забезпечення політичної реформи, захисту прав та свобод людини в Україні / За заг.ред. д.ю.н., проф. В.П. Пєткова. – Кіровоград, 2003. – С. 38-41.

  12. Легеза Ю.О. Роль та значення відомчих засобів масової інформації у формуванні правосвідомості співробітника ОВС у контексті проблеми створення позитивного іміджу української міліції // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Проблеми й напрямки формування світогляду майбутніх працівників органів внутрішніх справ та забезпечення прав і свобод людини”. 11-12 грудня 2003 р. м. Запоріжжя: У 2 ч. – Запоріжжя, 2003. – Ч.ІІ. – С. 66-69.

  13. Легеза Ю.О. Засоби масової інформації МВС України у формуванні громадської думки // Юридична наука та правоохоронна діяльність: Матер. міжвуз. наук.-практ. конф. молодих учених „Актуальні проблеми юридичної науки та правоохоронної діяльності” (14 травня 2004 року). – Вип. 5. – 2004. – Дн-ськ, 2004. – С.23-26.

  14. Легеза Ю.О. Теоретичні проблеми правової регламентації діяльності засобів масової інформації та реалізації права на інформацію в Україні // Вісник Запорізького державного університету. Юридичні науки. – 2004. – №2. –С.77-82.

  15. Легеза Ю.О. Відомча преса як чинник формування правової свідомості дільничного інспектора міліції // Проблеми формування іміджу дільничних інспекторів міліції в умовах становлення громадянського суспільства в Україні: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (24-25 квітня 2004 року). – м. Івано-Франківськ, 2004. – С.37-40.

  16. Легеза Ю.О. Масова інформація: загальнотеоретичні проблеми правової регламентації // Правове забезпечення виборчого процесу в Україні: науково-практичні проблеми: Матеріали Другої звітної науково-практичної конференції, 17 травня 2004 / За заг.ред. д.ю.н., професора Пєткова В.П. – Кіровоград, 2004. – С.16-19.