Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право


Шуба Борис Володимирович. Відповідальність учасників господарського товариства як засіб захисту інтересів його кредиторів (порівняльно-правовий аналіз німецького і українського права) : дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Шуба Б.В. Відповідальність учасників господарського товариства як засіб захисту інтересів його кредиторів (порівняльно-правовий аналіз німецького та українського права). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.03 – Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право. Національна юридична академія України ім.. Ярослава Мудрого, Харків, 2005.

Дисертація є самостійною завершеною науковою працею, в якій комплексно досліджуються проблеми відповідальності учасників господарських товариств з точки зору захисту інтересів кредиторів товариства. На підставі аналізу законодавства та судової практики України і Німеччини, порівняння вирішення вказаних проблем в обох правових системах виявляються недоліки і прогалини правового регулювання в українському праві, а також прорахунки німецького законодавця та судової практики. На основі цих результатів, а також з урахуванням особливостей українського права зроблено численні пропозиції по реформуванню чинного вітчизняного законодавства.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання по дослідженню правових механізмів захисту інтересів кредиторів господарського товариства за правом України і Німеччини, в результаті чого розроблені нові правові механізми цивільно-правової відповідальності учасників господарських товариств, які можуть бути реалізовані в процесі удосконалення корпоративного законодавства. Головні результати роботи такі:

1. Відповідальність учасників господарського товариства - будь то безпосередньо перед кредиторами товариства, будь то у вигляді компенсаційного обов'язку перед товариством - є важливим інструментом захисту майнових інтересів кредиторів, який дозволяє компенсувати ризики, що виникають у зв'язку з використанням правової форми господарського товариства в цивільному обороті.

2. У українському (рівно як і німецькому) праві можна виділити наступні випадки відповідальності учасників товариства, що мають корпоративно-правову природу:

- відповідальність по зобов’язанням товариства, що обумовлюється вибором певної організаційно-правової форми самого товариства;

- відповідальність учасників за невнесення внесків в статутний капітал товариства;

- відповідальність учасників у випадку надання товариству антикризового фінансування;

- відповідальність учасників залежного товариства по його зобов’язанням.

3. Правочини, вказані в абз.2 ч.1 ст.138 ЦК України, не є дійсними для командитного товариства. Внаслідок цього повні учасники не можуть притягатися до субсидіарної відповідальності по таких правочинах, а новий вкладник не несе відповідальності у разі передачі вкладником своєї частки третій особі.

4. Необхідно змінити часовий критерій «зобов'язань, що виникли до моменту вибуття», вказаний в ч. 3 ст. 124 ЦК України на «зобов'язань, правова основа яких була закладена товариством до моменту вибуття учасника».

5. Для товариств з додатковою відповідальністю необхідно закріпити комплекс правил про доведення наявності необхідної суми у момент реєстрації, наказати обов'язок учасників по розміщенню її на банківському депозиті з одночасним обмеженням права учасника ОДО розпоряджатися нею без згоди компетентного державного органу, а також визначити інвестиційні інструменти, на які може бути витрачена вказана сума після попередньої перевірки і видачі дозволу компетентного державного органу.

6. У разі зменшення статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю відповідальність учасників за зобов'язаннями, що вже виникли, не припиняється. Право вимагати дострокового виконання зобов'язання (ч.5 ст.144 ЦК України) належить кредиторам і по відношенню до учасників товариства.

7. Правовий інститут капіталізованої позики, що існує в німецькому праві, є ефективним засобом запобігання і усунення небезпеки, що виникає для інтересів кредиторів від фінансування учасником товариства в період кризи і придбання останнім в зв'язку з цим статусу кредитора товариства.

8. Українське право потребує введення правового інституту капіталізованої фінансової допомоги з урахуванням недоліків, що існують в регулюванні капіталізованих позик в німецькому праві і особливостей, притаманних українському праву. Для цього треба доповнити положення Цивільного кодексу та Закону «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» запропонованими в дисертації положеннями.

9. Законодавче закріплення відповідальності учасників залежного господарського товариства є невід'ємною вимогою захисту інтересів учасників правового обороту і продиктовано неефективністю загальних цивільно-правових підстав відповідальності в плані охоплюваних ними дій суб'єкта відповідальності, визначення круга суб'єктів відповідальності, а також розподілу тягаря доведення.

10. Доктринальне обґрунтування відповідальності учасника залежного товариства залежить від того, чи має місце об'єднання суб'єктів підприємницької діяльності чи ж фактичні відносини залежності. З пропонованих наукових теорій, що обґрунтовують відповідальність учасника при фактичних відносинах залежності, перевага належить концепції суб'єктивного зловживання правовим інститутом юридичної особи.

11. Німецьке право має в своєму розпорядженні розвинений (хоч і недостатньо систематизованим) інструментарій захисту інтересів кредиторів залежного товариства, що враховує особливості конкретного вигляду і форми залежності (приєднання; об'єднання підприємств, оформлене підприємницьким договором; фактичне об'єднання підприємств; інші фактичні відносини залежності), а також виду залежного товариства. Незважаючи на неможливість (і недоцільність) рецепції всієї системи положень про відповідальність учасника залежного товариства, що існує в німецькому праві, у зв'язку з різними підходами до розуміння окремих видів господарських товариств і об'єднань суб'єктів підприємницької діяльності, вітчизняне право повинно бути реформовано з урахуванням пропонованих в німецькому праві конструкцій відповідальності і проблем, що виникають в ході їх застосування.

12. В ході проведеного дослідження встановлено, що теоретичним обґрунтуванням відповідальності учасника залежного товариства в українському праві повинна служити концепція відповідальності за порушення корпоративно-правового обов'язку учасника по дотриманню лояльності до інтересів товариства (ч. 6 ст. 126 ГК України) і концепція зловживання правовим інститутом юридичної особи (ч. 7 ст. 126 ГК України).

13. Під відносинами економічної залежності як критерієм асоційованості підприємств згідно ч. 1 ст. 126 ГК України необхідно розуміти лише відносини, що носять корпоративно-правовий характер, тобто що ґрунтуються на відносинах участі в товаристві.

14. Поняття переважної участі в статутному фонді або загальних зборах товариства, використовуване в ч. 3 ст. 126 ГК України, не є абсолютною величиною, а є описом фактичних відносин залежності, що визначаються для кожного конкретного товариства на підставі таких критеріїв: величина частки участі конкретного учасника; співвідношення розміру даної частки і розмірів часток, що знаходяться у розпорядженні інших учасників; визначення порядку ухвалення рішень відповідним органом товариства (кількість, на підставі якої визначається більшість, необхідна для ухвалення рішень загальними зборами); у разі ухвалення рішення більшістю голосів, відповідних долям, представленим на загальних зборах, - середня кількість явки учасників на загальні збори.

15. Господарське об'єднання може бути контролюючим підприємством в значенні ч. 3 ст. 126 ГК України. При цьому в тому разі якщо об'єднання утворене у формі концерну або корпорації, не потрібна наявність переважаючої участі об'єднання в статутному фонді або органах управління господарського товариства, що входить в його склад.

16. Відповідальність по ч. 6 ст. 126 ГК України наступає лише у разі активних дій контролюючого підприємства; підставою відповідальності не може служити бездіяльність з його боку. Відповідальність контролюючого підприємства згідно ч. 7 ст. 126 ГК України наступає як за активні дії, так і за бездіяльність, що привела до настання стану неплатоспроможності.

17. Відповідальність учасників залежного товариства повинна мати подвійну систему: відповідальність за наявності об’єднання підприємств і відповідальність при фактичних відносинах залежності.

18. Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» треба доповнити положенням, за яким з моменту визнання господарського товариства або дочірнього підприємства банкрутом вимоги кредиторів до учасників або контролюючих суб'єктів, які відповідно до законодавства несуть відповідальність за зобов'язаннями товариства, повинні пред'являтися виключно ліквідатором.

Публікації автора:

  1. Шуба Б.В. Невнесение вкладов в уставный капитал как основание расширения инвестиционного риска участников хозяйственного общества // Підприємництво, господарство і право. – 2004. – №9. – С.47-50;

  2. Шуба Б.В. Ответственность участников персональных обществ по обязательствам общества // Підприємництво, господарство і право. – 2004. – №11. – С.128-131;

  3. Шуба Б.В. Правовой институт капитализированных займов в германском праве // Підприємництво, господарство і право. – 2005. – №1. – С.91-94;

  4. Шуба Б. Вдосконалення законодавства про капіталізацію внесків у господарське товариство // Право України. – 2005. – №4. – С.78-80.

  5. Шуба Б.В. Ответственность участников персональних хозяйственных обществ по обязательствам обществ// Проблема юридичної особи у цивільному праві України: матеріали науково-практичної конференції, присвяченої пам’яті професора Олександра Анатолійовича Пушкіна, Харків, 21 травня 2004 року. – Харків: Національний університет внутрішніх справ; Харківський економіко-правовий університет; видавництво «Прометей-Прес», 2004. – С. 155-160.

  6. Шуба Б.В. Невнесення вкладів у статутний капітал як підстава розширення інвестиційного ризику учасників господарського товариства// Актуальні проблеми правознавства: Тези доповідей та наукових повідомлень учасників наукової конференції молодих учених і здобувачів? За ред. М. І. Панова. – Харків: Національна юридична академія України, 2004. – С. 98-101.