Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Слободяник Наталія Петрівна. Відтворення акціонерного капіталу в трансформаційній економіці : Дис... канд. наук: 08.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Cлободяник Н.П. Відтворення акціонерного капіталу в трансформаційній економіці. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.01 – економічна теорія та історія економічної думки. ДВНЗ “Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана”, Київ, 2007.

Досліджено проблеми відтворення акціонерного капіталу на сучасному етапі становлення і розвитку акціонерних товариств за умов трансформації економіки України в аспекті сучасних тенденцій розвитку ринку цінних паперів. Проведено аналіз особливостей структури економічних форм реалізації власності. Розроблено механізм фінансування розширеного відтворення акціонерного капіталу на основі таких інструментів, як: акції, облігації, варанти, що відіграють досить важливу роль у функціонуванні інтегрованих корпоративних структур.

Удосконалено інструментарій досліджень щодо провідної ролі поглинань у системі механізмів, які формують ефективність акціонерного капіталу, а також участі банків у процесі перерозподілу власності.

Визначено основні напрями підвищення ефективності акціонерного капіталу в промисловості України.

В дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання щодо відтворення акціонерного капіталу за сучасних умов трансформації соціально-економічної системи та вибору концептуальних підходів у розв’язанні завдань посттрансформаційного розвитку корпоративних структур в Україні. Це дало можливість отримати наступні результати дослідження:

  1. Відносини акціонерної власності виступають у сучасних умовах трансформації економіки основним соціально-економічним відношенням. У зв’язку з соціалізацією і гуманізацією акціонерних відносин поступово забезпечується закономірна соціалізація акціонерного капіталу суспільства та кожного окремого акціонерного підприємства; вона є найбільш адекватним засобом розв’язання суперечностей, зумовлених розвитком й усуспільненням продуктивних сил.

  2. Основними джерелами відтворення капіталу є збільшення власного капіталу шляхом проведення додаткової емісії акцій з урахуванням дивідендної політики, випуску облігацій, реальних інвестицій та залученого – шляхом отримання банківських позик, формування оптимальної кредиторської заборгованості та інших запозичених підприємством ресурсів. Відтворення акціонерного капіталу внаслідок проведення додаткової емісії характеризується консервативним, компромісним та агресивним підходами до становлення дивідендної політики.

  3. Закономірностями відтворення акціонерного капіталу можна визначити діалектичне поєднання відтворення реального і фіктивного капіталу, його концентрацію та централізацію, що відкриває широкі можливості для складнішого моделювання міжфірмових відносин із використанням безлічі варіантів створення інтегрованих корпоративних структур, які характеризують сучасні тенденції злиття і поглинання та утворення на цій основі консорціумів, фінансово-промислових груп, стратегічних альянсів (в Україні – бізнес–груп).

  4. З точки зору капіталотворення, розвиток акціонерної власності в Україні протікає нерівномірно по галузях і регіонах. Це пояснюється тим, що фондовий ринок ще не став активним провідником державної політики акціонування і накопичення капіталу. Відсутність дійового фондового ринку в Україні обумовлено тим, що його активізації протистоять групові інтереси олігархічного капіталу і на перше місце вийшов позафондовий ринок.

  5. Теоретична концепція структури капіталу формує основу вибору стратегічних напрямів його відтворення, які забезпечують зростання його ринкової вартості. Оптимізація структури капіталу дала б змогу звести до мінімуму середньозважену вартість капіталу і водночас розвинути фінансове ліверіджування. Процес оптимізації структури капіталу підприємства характеризується такими етапами: аналіз власного і залученого, реального і фіктивного капіталу; оцінка основних факторів, що визначають формування структури капіталу; оптимізація структури капіталу за критерієм максимізації рівня фінансової рентабельності; оптимізація структури капіталу за критерієм мінімізації фінансових ризиків; формування показника цільової структури капіталу за умов рівності маржинальних витрат; дотримання оптимального співвідношення між кредитним і акціонерним капіталом при досягненні максимальної ринкової вартості акцій.

  6. Систематизуючи соціально-економічні наслідки акціонування підприємств в Україні, можна сказати, що приватизація державних підприємств шляхом їх акціонування в Україні була основним способом первісного нагромадження капіталу; за своїм соціально-економічним змістом акціонерний капітал в Україні є номенклатурно-капіталістичним і корумпованим, що й зараз призводить до негативних змін у структурі володіння акціями, зростання владних повноважень менеджменту підприємства.

  7. Актуальною проблемою в області управління корпоративною власністю сьогодні є відсутність механізму забезпечення інтересів власників (акціонерів) і контролю за діяльністю менеджерів адміністрації, що обумовлює поширення конфліктів інтересів різних впливових груп. Головним джерелом конфліктів є явна чи латентна розбіжність інтересів (як правило майнового характеру).

  8. Узгодження інтересів власників в акціонерному товаристві відбувається по ряду ключових питань: залучення капіталу, об'єднання капіталів, визначення пріоритетів відносин по розподілу, використанню і присвоєнню отриманого прибутку, розвиток зв'язків з іншими економічними суб'єктами. З політекономічної точки зору це боротьба різних груп впливу за присвоєння ренти. Тому процес трансформації відносин власності, а також взаємовідносин суб'єктів всередині корпоративної власності необхідно розглядати як боротьбу за присвоєння прибутку, за управлінням активами підприємства.

  9. Для аналізу узгодження інтересів власників в акціонерному товаристві запропонована методика побудови рейтингів конфліктності у перерозподілі власності в корпоративних структурах, яка дозволяє більш якісно дослідити інтереси кожного суб'єкта власності у взаємодії з інтересами інших суб’єктів корпоративних угруповань.

  10. В механізмі реалізації інтересів корпоративних власників значну роль відіграють інтереси зарубіжних інвесторів, об'єктами інвестування яких є високоліквідні підприємства. Характерною рисою іноземних інвестицій в Україні є їх націленість на корпоративний контроль, а це може призвести до втрати державного контролю над ключовими підприємствами і цілими галузями української економіки, що створить загрозу національній безпеці.

  11. Вирішення проблем формування джерел розширеного відтворення акціонерного капіталу в Україні можливе шляхом ефективного використання нерозподіленого реінвестованого прибутку, оптимальної участі фінансового капіталу у процесі перерозподілу власності, розширеного цільового інвестування структурного оновлення виробництва, спрямованих на забезпечення досягнення довгострокових цілей інноваційного техніко-економічного розвитку і стабілізації економічної ситуації.

  12. Запропонована структурно-логічна схема послідовності розширеного відтворення акціонерного капіталу, яка повинна здійснюватися за наступними етапами: 1) аналіз стану фінансування розширеного відтворення акціонерного капіталу у попередній період; 2) формування принципів фінансування та узгодження їх із стратегією корпоративного розвитку; 3) формування критеріїв оцінки та з’ясування переваг і недоліків джерел фінансування; 4) залучення ресурсів; 5) оптимізація обсягу поточного фінансування розширеного відтворення акціонерного капіталу.

  13. Основними напрямами підвищення ефективності акціонерного капіталу в промисловості можна визначити підвищення ефективності емісії такими фінансовими інструментами, як: випуск корпоративних облігацій, звичайних і привілейованих акцій; депозитарних розписок, опціонів, варантів і т.д.; випуск цінних паперів в документарній формі на пред’явника; перехід значних пакетів акцій великих промислових підприємств до пенсійних фондів; доступність комплексної аналітичної інформації про діяльність великих стратегічно важливих корпорацій України.

  14. Підвищення ефективності корпоративного управління великими промисловими компаніями пов’язане з переосмисленням статусу та реальної ролі спостережних рад та залученням до їх діяльності не тільки акціонерів і менеджменту, а й компетентних незалежних експертів з включенням їх до "контролюючої групи" (статус незалежних голів спостережних рад), забезпечення відносної автономії, підвищення в "контролюючих групах" реального статусу та ролі і водночас посилення відповідальності корпоративного менеджменту.

Публікації автора:

Монографії:

  1. Слободяник Н.П. Вплив фінансово-промислових груп на підвищення інвестиційної привабливості акціонерних товариств // Ринкова трансформація економіки України: проблеми регулювання. Колективна монографія. /За ред. В.Ф. Беседіна, А.С. Музиченка К.: НДЕІ 2005.С. 307 312, (0,34 друк. арк.).

  2. Слободяник Н.П. Участь іноземних інвесторів у відтворенні акціонерного капіталу українських компаній // Тенденції і пропорції розвитку економіки України. Колективна монографія. / За ред. В.Ф.Беседіна.К.:НДЕІ – 2005. С. 362367, (0,34 друк. арк.).

У наукових фахових виданнях:

  1. Cлободяник Н.П. Підприємницька логістика та рух капіталу як дисконтованого потоку доходів // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. Вип. 13 / Наук. ред. І.К.Бондар. – К., 2001, С. 263 – 266, (0,2 друк. арк.).

  2. Cлободяник Н.П. Механізм реалізації економічних інтересів корпоративних власників // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. Спец. вип. Ч.ІІ. Наук. ред. І.К. Бондар – К., 2002. С. 105–111, (0,37 друк. арк.).

  3. Слободяник Н.П. Формування акціонерного капіталу підприємств промисловості України // Збірник наукових праць Уманської державної аграрної академії / Редкол.: П.Г. Копитко (відп. ред.) та ін.Умань, 2002.Вип.55. С. 232 242, (0,62 друк. арк.).

  4. Cлободяник Н.П. Цілі суб’єктів корпорації і ціль корпорації як власника асоційованого капіталу // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Вип. 121. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С. 180–185, (0,28 друк. арк.).

  5. Слободяник Н.П. Перерозподіл прав власності та соціально-економічна структура акціонерного капіталу в процесі економічного реформування // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. Вип. 1(32) / Наук. ред. І.К.Бондар. – К., 2004. С. 6368, (0,53 друк. арк.).

У інших виданнях:

  1. Слободяник Н.П. Вплив капіталу функціонуючих підприємств на ефективність фондового ринку. // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Фінансові важелі економічного зростання України на сучасному етапі”, у 2-х частинах. Вип..1, ч.2. – Чернівці: ПП Кондратьєв, 2000. – С. 6870, (0,08 друк. арк.).

  2. Cлободяник Н.П. Структура капіталу акціонерного товариства та фактори, що її визначають // Економіка України: сучасні проблеми капіталотворення та напрями інтеграції в світове господарство: Збірник доповідей Всеукр. наук.-практ. конф. – м. Умань, УДПУ, 2001. – С.5859, (0,04 друк. арк.).

  3. Слободяник Н.П. Нерівномірність розвитку акціонерної власності по галузях економіки. // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта 2003”. Том 27. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003.- С. 8183, (0,16 друк. арк.).

  4. Слободяник Н.П. Відтворення акціонерного капіталу як двоєдиний процес відтворення реального і фіктивного капіталу //Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання. // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. Тези доповідей. / Відп. редактор Р.А. Слав’юк. – Луцьк: РВВ „Вежа” Волинського державного університету, 2005. – С.331333, (0,19 друк. арк.).

  1. Слободяник Н.П. Актуальні аспекти відтворення акціонерного капіталу в Україні. // Материалы ІІ Международной научно-практической конференции «Европейская наука ХХІ века 2007». Том 4. Экономические науки. Право. Государственное управление. Днепропетровск: Наука и образование, 2007. С. 2629, (0,22 друк. арк.).

  2. Слободяник Н.П. Оптимізація структури акціонерного капіталу. // Соціально-економічні аспекти формування громадянського суспільства в Україні // Тези наукової конференції / Редкол.: П.Г. Копитко (відп. ред.) та ін. Умань, 2007. С. 149152, (0,12 друк. арк.).