Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Щурик Михайло Васильович. Відтворення земельних ресурсів аграрного сектора економіки (на прикладі Карпатського макрорегіону). : Дис... д-ра наук: 08.00.06 - 2007.



Анотація до роботи:

Щурик М.В. Відтворення земельних ресурсів аграрного сектора економіки (на прикладі Карпатського макрорегіону ). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.06 – Економіка природокористування та охорони навколишнього середовища. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України. – Київ, 2007.

Дисертація присвячена розробці теоретично-методологічних та прикладних проблем відтворення земельних ресурсів сільського господарства

суб'єктів господарювання Карпатського макрорегіону в умовах перехідних ринкових відносин.

У роботі здійснено комплексне дослідження впливу результатів земельної реформи на процес відтворення земельних ресурсів, поглиблено обґрунтування необхідності застосування якісно нових економічних моделей реформування земельних відносин у аграрному секторі економіки. Обґрунтовано доцільність завершення земельної реформи з використанням моделі змішаної економіки. Запропоновано нові методологічні, теоретичні та прикладні підходи до визначення вартісної оцінки земельних ресурсів. Розкрито роль, значення та перспективи розвитку домогосподарств сільського населення. Комплексно досліджено особливості дії закону додаткової вартості в перехідний період відтворення земельних ресурсів.

Обґрунтовано потребу організації відтворення земель аграрного сектора з використанням інноваційного напряму. Розкрито найважливіші напрямки та джерела фінансування завершення земельної реформи.

Запропоновано якісно нові показники оцінки земельних ресурсів лісу і води в сільському господарстві Карпатського макрорегіону. Відтворення земельних ресурсів має забезпечити не лише зростання їх економічної ефективності, а й поліпшити їх екологічний стан.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення і нове розв’язання важливої народногосподарської проблеми – відтворення земельних ресурсів аграрного сектора Карпатського макрорегіону в умовах ринку, запропоновано систему заходів із регулювання економічних та екологічних процесів у сільському господарстві, обґрунтовано якісно нові теоретичні та методологічні засади оцінки та приватизації земель АПК.

За результатами дослідження сформульовані такі висновки:

  1. Земельна реформа в Карпатському макрорегіоні не забезпечила належне високоефективне відтворення земельних ресурсів у сільському господарстві. Значно знизилась ефективність її використання, погіршились екологічні показники.

  2. У дисертації підкреслюється, що в основі відтворення земельних ресурсів досліджуваного макрорегіону була покладена монетаристська економічна модель реформування, яка базується на ринковому саморегулюванні економічних процесів.

  3. Низька ефективність відтворення земель АПК у досліджуваному макрорегіоні спричинена застосуванням матеріалістичного підґрунтя щодо оцінки стану, рівня та використання земельних ресурсів сільського господарства. Ефективність розвитку земельних відносин нині оцінюється вмінням одержати якомога більше матеріальних і фінансових благ. Спроби окремих учених запровадити нині поряд із економічною оцінкою ефективності відтворення інші, нематеріальні чинники є, по суті, гіпотетичними, мають переважно теоретичний, необов’язковий до виконання характер.

  4. Матеріалістичне підґрунтя, що використовується нині при оцінці відтворення земельних відносин і, зокрема, земельних ресурсів АПК, спричинене насамперед відсутністю в ньому начала. Особливість земельних ресурсів сільського господарства полягає в тому, що в структурі їх оцінки нині не враховується частина, створена самою природою. Інакше кажучи, в основі вартісної оцінки земельних ресурсів покладено не емпіричне (саме земля), а вторинне – результат її використання. У роботі розкрито сутність формування земельних відносин макрорегіону з використанням богословських, матеріалістичних та фізіократичних засад створення землі.

  5. У дисертації проведено критичний аналіз впливу економічної категорії

  6. власності на ефективність відтворення земельних ресурсів. Досліджуваний макрорегіон має певні історичні особливості запровадження приватного землеволодіння, зумовлені перебуванням його під Польщею, Австро-Угорщиною, Румунією, Чехією та Росією. Земельна реформа не враховувала особливості малоземелля, високу густоту населення та прив’язаність до землі, унікальність лісових та водних ресурсів.

  7. Доведено, що ефективність відтворення земельних ресурсів сільського господарства не корелює з приватною власністю на землю, пошуком господаря землі. Процес приватизації землі є тривалим і не може бути прискорений командно-адміністративними методами. Обґрунтовано поспішність проведення приватизації. Не можна приватизувати те, що є надбанням усіх людей і створено природою.

  8. Досягнення високої ефективності реформування земельних відносин сільського господарства в умовах ринкової економіки об’єктивно стане можливим лише завдяки запровадженню якісно нової моделі власності на землю. Власність, що реалізується на принципах економічної монетаристської моделі, не може забезпечити ефективне відтворення земельних ресурсів без створення належних умов реалізації.

  9. Результати дослідження дають можливість стверджувати, що подрібнення земель ні економічно, ні екологічно, ні соціально не є виправданим. Пропонується: по-перше, повернутись до створення агроформувань сумісної та колективної власності на земельні ресурси; по-друге, організації агро-формувань мають передувати заходи оптимізації землеустрою та побудови земельного кадастру; по-третє, ефективне відтворення земельних ресурсів стане можливим завдяки проведенню заходів реприватизації та деприватизації.

  10. Запропоновано та вперше обґрунтовано доцільність створення громадського фонду земель сільського населеного пункту через деприватизацію, а також залучення сюди так званих вільнопустуючих земель.

  11. Аргументовано потребу підвищення ролі та посилення відповідальності органів місцевого самоврядування у реформуванні земельних ресурсів. Невтручання органів влади погіршує нині відтворювальні процеси у аграрному секторі економіки макрорегіону.

  12. Результативність відтворення земельних ресурсів значно залежатиме від створення державних сільськогосподарських підприємств та підприємств комунальної власності, функціонування яких дасть можливість впливати на кон’юнктуру ринку, сприятиме подоланню монополізму.

  13. Розроблено методологічні, теоретичні та прикладні засади функціонування орендних та фермерських господарств. Запропоновано законодавчо обмежити розміри оренди, подовжити терміни їх укладення, посилити відповідальність за дотриманням стандартів екології та поліпшенням ґрунтів за орендовані земельні ресурси. Організація орендних відносин має бути спрямована на забезпечення умов та можливостей вступу України до СОТ. Розвиток фермерських господарств має відповідати ефективному відтворенню земельних ресурсів, дотриманню у першу чергу суспільних інтересів. Земельні угіддя, які використовуються фермерами незадовільно, слід вилучати і приєднувати до громадського фонду земель. Запропоновано механізм вилучення земель.

  14. У дисертації досліджені особливості формування ціни, ренти, додаткової вартості на земельні ресурси сільського господарства. Для удосконалення вартісної оцінки земель запропоновано якісно нові методологічні та теоретичні засади, а також прикладний механізм їх використання. Нині оцінюються не земельні ресурси, а продукція їх вирощування. Розроблено та запропоновано методику оцінки, яка би відповідала сучасній ринковій економіці, а не періоду класичного розвитку капіталізму. Обґрунтовано і доведено, що теоретичні та методологічні засади розрахунку вартості землі не можуть бути однаковими в умовах різних історичних відрізків часу. Модифікована трудова теорія оцінки земельних ресурсів, вилучення земельної ренти мають швидше теоретичне, аніж прикладне значення.

  15. Запропоновано змінити статус домогосподарств, які мають у власному підпорядкуванні від 1 до 5 га земельних ресурсів, надавши їм права суб’єктів малої підприємницької діяльності аграрного сектора. Реалізація пропонованих змін дасть можливість налагодити прозорий реєстр їх діяльності, зробити реальним процес надання фінансової допомоги.

  16. Обґрунтовано і запропоновано необхідність застосування якісно нових критеріїв щодо формування складу землекористувачів. Вперше пропонується вилучити земельні ресурси у осіб, які фізично, фінансово, професійно не можуть забезпечити належне відтворення земельних ресурсів крізь призму ефективності економічних, екологічних та соціальних показників.

  17. Обґрунтовано і запропоновано налагодити процес відтворення земельних ресурсів з використанням інноватики. Розкрито невикористані можливості поліпшення інноваційного клімату. Запропоновано якісно нові напрямки інвестування та кредитування. Ефективність інноваційної, інвестиційної та кредитної діяльності зможе бути досягнута завдяки проведенню таких заходів: по-перше, формуванню якісно нових сумісних, колективних і державних форм землеволодіння; по-друге, заборони подальшого подрібнення земель; по-третє, створенню кооперативних банків, а також Державного земельного банку, фінансова діяльність яких би спрямовувалась виключно для потреб аграрного сектора.

  18. З метою поліпшення податкових відносин у макрорегіоні рекомендовано змінити базу оподаткування, налагодити моніторинг податкових платежів, забезпечити їх прозорість та публічність.

  19. Запропоновано макрорегіональну програму поліпшення екології земельних ресурсів шляхом запровадження постійного їх моніторингу, екологічного паспорта тощо.

Публікації автора:

Монографії та брошури

  1. Щурик М.В. Трансформація земель сільського господарства Карпатського макрорегіону: Монографія. – Чернівці: Книги – ХХІ, 2005. – 352с. (Рецензія: СтупіньМ.Г., КазьмірП.Г. Сутність формування земельних відносин у Карпатському макрорегіоні.// Економіка АПК. – 2006. - №9. – С.153-154).

  2. Щурик М.В., Луцький І.М. Статистика: Навч. посібник. Івано-Франківськ. – 2004.– 352с. Особистий внесок: 98% роботи виконано автором особисто. Статті у наукових фахових виданнях

  3. Щурик М.В. Програма реформування земельного фонду: питання теорії // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ:Вип. ІІІ. Економічні науки. – Чернівці:«АНТ Лтд»., 2002.–С.62-68.

  4. Щурик М.В. Соціально-економічні та психологічні аспекти реформування власності на землю // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Економічні науки – Чернівці: «АНТ Лтд»., 2002. – Вип. ІV. – С.112-123.

  5. Щурик М.В. Особливості створення фермерських господарств на території Карпатського регіону // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. – Чернівці: «АНТ Лтд»., 2003. – Вип. І. – С.169-179.

  6. Щурик М.В., Луцький І.М. Вплив глобалізації та інтеграційних процесів на формування земельних відносин Карпатського регіону // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Чернівці: «АНТ Лтд»., 2003. – Вип. ІІ. – С.42-62. Особистий внесок: розкрито механізм запровадження інтеграційних зв’язків.

  7. Щурик М.В. Удосконалення відносин з приводу водних ресурсів в умовах входження регіону в Європейське співтовариство // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Економічні науки – Чернівці: «АНТ Лтд»., 2003. – Вип. ІІІ.– С.60–74.

  8. Щурик М.В. Реформування власності на землю в Карпатському регіоні // Вісник ХНАУ, 2004. – № 9. – С.31–36. Серія «Економіка АПК і природокористування».

  9. Щурик М.В. Інновації як необхідна умова становлення ринкових відносин в умовах регіону//Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Економічні науки. – Чернівці: АНТ Лтд, 2004. – Вип. ІІІ. – С. 63–75.

  10. Щурик М.В. Особливості розвитку дрібнотоварних господарств сільського населення Карпатського регіону // Вісник Львівського державного аграрного університету: Економіка АПК. – 2004. - № 11(2) – С.192–197.

  11. Щурик М.В. Моделювання тенденцій землекористування сільськогосподарських кооперативів Карпатського регіону // Моделювання регіональної економіки. Зб. наук. пр. – Івано-Франківськ: Плай, 2004. – № 4. – С.201–213.

  12. Щурик М.В. Особливості та перспективи розвитку колективних форм землекористування в Карпатському макрорегіоні // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Стратегічне планування регіонального розвитку: Зб. наук. пр. – Львів: Ін-т регіональних досліджень НАН України. – 2004. – Вип. 5 (XLIX). – С.83-95.

  1. Щурик М.В. Формування передумов становлення та розвитку водних ресурсів аграрного сектору макрорегіону // Економіка та держава. – 2005. –№7. – С.47–51.

  2. Щурик М.В. Науковий прогрес як джерело інтенсифікації відтворення земельних ресурсів макрорегіону // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. – Чернівці: АНТ Лтд, 2005. – Вип. ІV. Економічні науки. Ч.2.– С.368–375.

  3. Щурик М.В. Кредити як джерело фінансування земельних ресурсів Карпатського макрорегіону // Фінансова система України. Збірник наукових праць. – Острог: Видавництво «Національний університет «Острозька академія», 2005. – Ч.2. – С.259-273.

  4. Щурик М.В. Паювання та приватизація земель аграрного сектору Карпатського регіону // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Економічні науки – Чернівці: АНТ Лтд, 2005. – Вип. ІІ – С.38-49.

  5. Щурик М.В. Кредитування як чинник відтворення земельних ресурсів Карпатського макрорегіону// Вісник Львівського державного аграрного університету: Економіка АПК. – Львів: Львів. держ. агроуніверситет, 2005.– №12. – С.562-573.

  6. Щурик М.В., Крупський В.С. Вартісна оцінка земель у перехідний період розвитку земельних відносин: теоретичний аспект // Вісник Львівської державної фінансової академії: збірник наукових статей. Економічні науки. – Львів: Львівська державна фінансова академія, 2005. – С.329-337. Особистий внесок: розкрито моделі оцінки земель аграрного сектора Карпатського макрорегіону.

  7. Щурик М.В. Теоретичні аспекти державного регулювання земельних відносин макрорегіону // Економіка та держава. – 2005.– № 12.– С.69–73.

  8. Щурик М.В. Розвиток земельних відносин у Карпатському макрорегіоні // Економіка АПК. – 2005. – № 12. – С.20-24.

  9. Щурик М.В. Оренда як напрям оптимізації земельних ресурсів сільського господарства Карпатського макрорегіону // Статистика України. – 2005. – № 4. – С.54-57.

  10. Щурик М.В. Відносини власності на землі лісового фонду сільського господарства в Карпатському макрорегіоні / Зб. наук. пр. Науково-технічного комплексу статистичних досліджень. – К.:Видавничий центр Держкомстату України, 2005. – Вип.7. – С.176-180.

  11. Щурик М.В. Інтеграція як чинник відтворення земельних ресурсів макрорегіону // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна політика в Україні: сучасні форми та методи реалізації: зб. наук. пр. – Львів: Ін-т регіональних досліджень НАН України. – 2005. –Вип. 2(52) – С.603–611.

  12. Щурик М.В. Особливості розвитку земельних відносин у Карпатському макрорегіоні: історичні передумови // Моделювання регіональної еконо-міки. Зб. наук. пр. – Івано-Франківськ: Плай, 2005. –№2 (6). –С.117-126.

  13. Щурик М.В. Нові напрями державного регулювання земельних відносин макрорегіону в сучасних умовах // Економіка та держава. – 2006. – № 3.– С.31-34.

  14. Щурик М.В. Економетричне моделювання та прогноз землекористування господарств населення у Карпатському макрорегіоні // Статистика України. – 2006. – № 1. – С.58-62.

  15. Щурик М.В. Роль природноекономічних чинників у формуванні Карпатського макрорегіону // Економіка АПК. – 2006. – № 4. – С.10-15.

  16. Щурик М.В. Зростання ролі господарств населення у формуванні земельних відносин макрорегіону // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. – Чернівці: АНТ Лтд, 2006. – Вип. І. Економічні науки. – С.76-86.

  17. Щурик М.В. Фінансування земельної реформи в аграрному секторі Кар- патського макрорегіону//Фінанси України. – 2006. – №4. – С.114–124.

  18. Щурик М.В. Екологічні аспекти підвищення ефективності використання земельних ресурсів Карпатського регіону// Регіональна економіка. – 2006. – № 1. – С. 212-217.

  19. Щурик М.В. Приватна власність на землі сільського господарства макрорегіону: економічні моделі та основоутворюючі принципи // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Випуск 212: Том ІІІ.– С.860–866.

  20. Щурик М.В. Основні напрямки фінансового забезпечення розвитку оренди земель в аграрному секторі Карпатського макрорегіону // Фінансова система України. Зб. наук. пр. – Острог: «Національний університет «Острозька академія», 2006. – Вип. 8.Ч.3. – С.177-187.

  21. Щурик М.В. Фінансування земель агролісогосподарств Карпатського макрорегіону // Фінанси України. – 2006. – № 7 – С.139–146.

  22. Щурик М.В. Динаміка і структура сільськогосподарських угідь фермерських господарств Карпатського макрорегіону // Економіка та держава. – 2006.–№8. –С.15–18.

  23. Щурик М.В., Щурик М.М. Інвестування заходів підвищення родючості грунтів Карпатського макрорегіону // Економіка АПК. – 2006. – №8. –С.68-72. Особистий внесок: запропоновано основні напрями інвестування.

  24. Щурик М.В. Відродження кооперативів у сільському господарстві як напрям централізації земельних угідь Карпатського макрорегіону // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. – Чернівці: АНТ Лтд, 2006. – Вип. ІІІ. Економічні науки. – С.72-79.

  25. Щурик М.В. Приватизація земель у сільському господарстві Карпатського макрорегіону: передумови проведення // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Інноваційно-інвестиційне забезпечення стратегії розвитку регіону: Зб. наук. пр. – Львів, Ін-т регіональних досліджень НАН України. – 2006. – Вип.5(61) – С.242-249.

  26. Щурик М.В., Артимяк З.С., Гнатишин І.Й. Фінансове забезпечення приватної власності на землі в сільському господарстві Карпатського макрорегіону // Вісник Львівської державної фінансової академії: зб. наук. статей. Економічні науки. – Львів: Львівська державна фінансова академія, 2006. – С.158-164. Особистий внесок: обґрунтовано джерела фінансування.

  27. Щурик М.В. Теоретичні та прикладні засади інноватики відтворення земельних ресурсів макрорегіону // Економіка та держава. – 2006. – № 10. –С.34-37.

  28. Щурик М.В., Щурик М.М. Інвестування сільського господарства: інвестиційні пріоритети та напрямки // Статистика України. – 2006.– №4. – С.51-55. Особистий внесок: запропоновано інвестування заходів відтворення земельних ресурсів.

  29. Щурик М.В. Макрорегіон як нове територіально-економічне утворення: теоретичні та методологічні засади // Вісник Львівської комерційної академії. - Серія економічна, - Львів: Видавництво Львівської комерційної академії, 2006. – Вип. 22 – С.206-212.

  30. Щурик М.В. Іпотека земель аграрного сектора Карпатського макрорегіону як джерело кредитування капітальних вкладень: Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. – Черкаси: ЧДТУ, 2006. – Вип. 16. – С. 135-138.

  31. Щурик М.В. До питання вартісної оцінки землі в сільському господарстві Карпатського макрорегіону // Вісник аграрної науки Причорномор'я. Миколаїв: МСГІ – 2006. – Вип. 4 (38)– С.51-61.

  32. Щурик М.В. Землеустрій як необхідна передумова відтворення земельних ресурсів сільського господарства // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. – Чернівці: АНТЛТД, 2006. - Вип. IV. Економічні науки. – С.79-87.

  33. Щурик М.В. Основні напрями поліпшення еколого-економічного стану земель аграрного сектора Карпатського макрорегіону // Вісник Львівського аграрного університету: Економіка АПК. - Львів: Львів.держ. агроуніверситет, 2006. - № 13. – С.634-638.

  34. Щурик М.В. Централізація земельних ресурсів сільськогосподарських підприємств як напрям поліпшення ефективності їх відтворення // Економіка та держава. - 2007. - № 1. - С.54-57.

  35. Щурик М.В. Матеріально-технічне забезпечення відтворення земельних ресурсів сільськогосподарських підприємств макрорегіону // Агросвіт. - 2007. - №5. - С.9-13.

  36. Щурик М.В. Земельні ресурси як найважливіша передумова становлення та розвитку фермерства в Карпатському макрорегіоні // Агросвіт. - 2007. - №6. – С. 11-16.

  37. Щурик М.В.Спеціалізоване використання земельних ресурсів як складова їх ефективного відтворення // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць.: В 5 т. - Т III. - Дніпропетровськ : ДНУ, 2007. – Випуск 222 – С.543-549.

  38. 50. Щурик М.В. Класифікація напрямків інноватики відтворення земельних ресурсів аграрного сектора: теоретичні та методологічні засади // Науко вий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. - Чернівці: Книги – ХХІ, 2007. — Вип. І. Економічні науки. — С.56-62.

  39. Щурик М.В. Стратегія розвитку підприємництва та її вплив на відтворення земельних ресурсів Карпатського макрорегіону // Статистика України. – 2007. - № 1. – С.58-62.

  40. Щурик М.В. Екологія та приватна власність на земельні ресурси аграрного сектора Карпатського макрорегіону // Економіка та держава. – 2007. – № 4. – С.15-17.

  41. Щурик М.В. Охорона та збереження земельних ресурсів як обов’язкова складова їх відтворення // Агросвіт. — 2007. —№ 9. — С.9-12.

Статті в інших наукових виданнях

  1. Щурик М.В. Коллективный подряд в тракторной бригаде колхоза “Заповит Иллича” Глыбокского района Черновицкой области // М.: ИНИОН АН СССР Указатель «Новая советская литература по общественным наукам. Экономика» 1986, № 25326 от 23.05.86, №4.

  2. Щурик М.В. Коллективный подряд на выращивании льна-долгунца в колхозе “Маяк” Богородчанского района Ивано-Франковской области // М.: ИНИОН АН СССР Указатель «Новая советская литература по общественным наукам. Экономика» 1986, № 25327 от 23.05.86, №4.

  3. Щурик М.В. Коллективный подряд в растениеводстве // Информационный листок–Укр. НИИНТИ Госплана УССР. Ивано-Франковск: Ивано-Франковский ЦНТИ, 1986 г. – 9 с.

  4. Щурик М.В. Розвиток форм власності у ВЕЗ // Проблеми економічної політики у ВЕЗ: Мат. міжнар. наук.-практ. конф. – Чернівці: ЧДУ. – 1995. – Ч.1. – С.42–44.

  5. Щурик М.В. Ринок праці у вільних економічних зонах / Наукові доповіді та матеріали конференції: «Організаційно-економічне забезпечення функціонування локальних (точкових) ВЕЗ в Україні».– Чернівці: ЧДУ. – 1996. –– Ч. ІІ. – С.97–99.

  6. Щурик М.В. Теоретичні основи розвитку сільського господарства в умовах ринкових відносин: Мат. Всеукр. наук. конф.: «Регіон у системі нових економічних і правових відносин». Івано-Франківськ: Плай, 1997. – С.50–54.

  7. Щурик М.В. Курс лекцій із загальної теорії статистики / Навчальний посібник для студентів економічних спеціальностей вузів. – Івано-Франківськ: Плай. – 1998. – 120 с.

  8. Щурик М.В., Щурик М.М. Основні напрямки реструктуризації аграрного сектора економіки / Реструктуризація економіки та інвестиції в Україні. (Наук. доп. міжнар. наук.-практ. конф.). – Чернівці: ЧДУ. – 1998. – Ч.1. – С.47-52. Особистий внесок: розкрито та запропоновано механізм реструктуризації відтворення земельних ресурсів.

  1. Щурик М.В. Особливості залучення інвестицій в аграрний сектор економіки України // Сучасна інноваційно-промислова політика України: інвестиційні пріоритети та інфраструктура / Доповіді Х міжнар. наук.-практ. конф. у трьох томах. – Чернівці «Рута». – 1999. – Том І. – С.159–166.

  2. Щурик М.В. Інвестування земельного фонду аграрного сектору макрорегіону // Збірник матеріалів Всеукр. наук.-практ. конф. – Тернопіль: Принтерінформ, 2005. – С.58-67.

  3. Щурик М.В. Основні напрямки інтеграції земельних відносин Карпатського макрорегіону: стан та перспективи // Стратегічний розвиток регіону – економічне зростання та інтеграція: Матеріали ХV Міжнар. наук.-практ. конф. – Чернівці: ЧДУ, 2006. – Ч.І. – С.38-43.

  4. Щурик М.В. Екологія як парадигма відтворення земельних ресурсів АПК Карпатського макрорегіону. Екологія: проблеми адаптивно-ландшафтного землеробства: Доповіді учасників ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. – Івано-Франківськ: Інститут природничих наук Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника, 2006. – С.112-116.

Тези наукових конференцій

  1. Щурик М.В. Об улучшении качественного состава руководителей среднего звена и специалистов колхозов. Ускорение социально-экономического развития АПК / Тезисы докладов республиканского семинара. – Киев. – 1987. – Вып. 2. – С. 63.

  2. Щурик М.В. Резервы развития личного подсобного хозяйства на селе: Научно-практическая конференция: «Направления становления и развития социалистического хозяйственного механизма в условиях экономической самостоятельности региона». Тезисы докладов и выступлений / Часть ІІ. Черновцы, ЧГУ. – 1990. – С. 100-104.

  3. Щурик М.В. Земельне законодавство і ринок. Проблеми раціонального використання, охорони та відтворення природно-ресурсного потенціалу Української РСР: Тези доповідей І Республіканської наукової конференції. – Чернівці: ЧДУ, 1991. – С.162.

  4. Щурик М.В. Земельные отношения в аграрном секторе экономики – Межрегиональная научно-практическая конференция Формирование механизма свободной экономической зоны в условиях рыночных отношений. Черновцы, – ЧГУ, – 1991. - Ч. І.– С. 70–72.

  5. Щурик М.В. Некоторые направления социальной защиты сельского на- селения в условиях формирования рынка труда. «Рынок труда и проблемы социальной защищенности населения Украины». Доклады и тезисы. – Киев. – 1991. – Вып. ІІ.– С. 92–94.

  6. Щурик М.В. Собственность аграрного сектора экономики в условиях рыночных отношений. Тезисы научно-практической конференции «Проблемы разгосударствления и приватизации собственности в условиях свободной экономической зоны». Черновцы: ЧДУ, 1992. – С. 165-169.

  7. Щурик М.В. Совершенствование механизма управления развития сельскохозяйственной отрасли // Тезисы междунар. науч.-практ.конф: «Механизм управления в свободных экономических зонах». Часть ІІ. – Черновцы: ЧДУ, 1993 г. – С. 13-15.

  8. Щурик М.В. Проблеми регіонального нагромадження капіталу // Тези Міжнародної науково-практичної конференції: «ВЕЗ – як форма регіонального розвитку». Чернівці, 5–7 квітня 1994р. – С.62–63.

  9. Щурик М.В. Регіональний аспект залучення інвестицій // Тези міжнар. наук. конф. «Молода Україна – нові можливості». Під ред. В.О. Луцишин. Тернопіль, 1994. – С.68-69.

  10. Щурик М.В., Луцький І.М. Стан та перспективи розвитку зеленого туризму: макрорегіональний аспект // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. – Чернівці: АНТ Лтд, 2005. – Вип. ІІІ. – С.210–215. Особистий внесок: розкрито та запропоновано використання водних ресурсів аграрного сектора.

  11. Щурик М.В.Теоретичні засади реформування земельних ресурсів Карпатського макрорегіону: стан та перспективи. Розвиток аграрної економічної науки в Україні та її завдання в умовах освоєння ринкової системи господарювання. Мат. Восьмих річних зборів Всеукр. конгр. вчен. економ.-аграрн., Київ, 2006р.– К.:ННЦ «ІАЕ», 2006. – С.278-282.

  12. Щурик М.В., Луцький І.М. Найважливіші передумови залучення інвестицій у аграрний сектор Карпатського макрорегіону / Структурно-інституційні зміни та інвестиційно-інноваційний розвиток регіону: Мат. XVI Міжнар. наук.-практ. конф., – Чернівці: ЧДУ, 2007. – С.109-111. Особистий внесок: запропоновано джерела інвестування.