Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Ляховський Віталій Іванович. Вікові і статеві особливості хірургічної анатомії легеневих зв'язок людини та потенційні резерви їхніх артерій в експерименті: дисертація д-ра мед. наук: 14.03.01 / Харківський держ. медичний ун-т. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

ЛЯХОВСЬКИЙ В.І. Вікові і статеві особливості хірургічної анатомії легеневої зв’язки людини та потенційні резерви їхніх артерій в експерименті. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія. – Харківський державний медичний університет МОЗ України, Харків, 2003.

Дисертація присвячена вивченню вікової анатомії легеневих зв’язок упродовж всього постнатального онтогенезу людини. Вперше на 351 органокомплексі грудей, взятих від трупів людей чоловічої і жіночої статей усіх вікових періодів та для порівняння групи доношених мертвонароджених досліджені кількісні зміни показників величини лівої і правої легеневих зв’язок. Встановлені розміри, які характеризують динаміку вікових змін величин легеневих зв’язок. Знайдена достовірна різниця між кількісними показниками величин лівої і правої легеневих зв’язок та корелятивні зв’язки між розмірами лівих і правих легеневих зв’язок і між ними та величинами легень, їхніх воріт і нижніх часток. Виявлені періоди активного і сповільненого росту легеневих зв’язок. Вивчене кровопостачання легеневих зв’язок, дані назви усім п’яти їхнім артеріям. Вперше досліджено кровозабезпечення легеневих зв’язок в нормі і показані компенсаторні зміни артерій легеневих зв’язок і суміжних органів на 70 собаках у трьох серіях експерименту, пов’язаних з припиненням припливу крові по гілках легеневої артерії. Виявлено збільшення їхнього просвіту, звивистість, розкриття передкапілярних анастомозів з гілками легеневої артерії суміжних з легеневою зв’язкою ділянок легень. Доказано, що легеневі зв’язки володіють великими потенційними резервами, які проявляються повністю за умови знекровлення прилеглих до них ділянок легень.

1. У дисертації викладені теоретичні узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що полягає у виявленні вікових і статевих особливостей хірургічної анатомії легеневих зв’язок людини, закономірностей проявів потенційних резервів артерій легеневих зв’язок разом з артеріями суміжних органів в експерименті за умов припинення припливу крові по легеневій артерії або її гілках до ділянок легень, прилеглих до легеневої зв’язки.

2. У людей різного віку і статі легеневі зв’язки являються серозною оболонкою, де під мезотелієм знаходиться пухка сполучна тканина, між колагеновими волокнами якої розміщуються кровоносні судини, поодинокі лімфатичні вузли, ліпоцити, пучки нервових волокон.

Форма легеневих зв’язок мінлива в осіб обох статей усіх вікових періодів. За формою і величиною ліва та права легеневі зв’язки асиметричні.

3. Розміри легеневих зв’язок зростають до першого періоду зрілого віку, а між першим і другим періодами зрілого віку вони мало змінюються. Потім настає поступове зменшення цих величин, яке відтворює інволютивні зміни. На всьому протязі зростання більші значення розмірів спостерігаються в осіб чоловічої статі у кожному віковому періоді, а, починаючи з другого періоду зрілого віку, до довгожителів ця різниця вирівнюється.

4. Висота, ширина посередині висоти і біля основи та площа легеневих зв’язок є постійними розмірами в осіб обох статей кожного вікового періоду. Вони є характерними показниками вікових і статевих особливостей лівих і правих легеневих зв’язок та мають дуже сильні, сильні і середні корелятивні зв’язки з розмірами легень, їхніх воріт і нижніх часток з обох боків. Ширина біля верхнього краю, товщина біля верхнього і нижнього країв, кут нахилу легеневих зв’язок та величина відношення їхнього нижнього вільного краю до нижнього краю нижніх часток легень є непостійними розмірами легеневих зв’язок і є мало характерними для вікових і статевих особливостей лівих і правих легеневих зв’язок; з розмірами легень, їхніх воріт і нижніх часток вони мають прямі і зворотні слабкі корелятивні зв’язки.

5. Встановлена залежність кількісних показників розмірів легеневих зв’язок від таких чинників: висота, ширина посередині висоти та біля нижнього краю – від вікових особливостей людини; ширина біля верхнього краю, площа легеневих зв’язок – від форми легеневих зв’язок і віку людини; товщина біля верхнього і нижнього країв – від вмісту легеневих зв’язок; кут нахилу легеневих зв’язок, відношення нижнього вільного краю легеневих зв’язок до нижнього краю нижніх часток легень – від особливостей легеневих зв’язок у кожному віковому періоді. Ця залежність простежується в осіб чоловічої і жіночої статей як зліва, так і справа.

6. Кількість артерій легеневих зв’язок у собаки коливається від однієї до п’яти з лівого боку та від однієї до чотирьох – з правого. За розташуванням, починаючи спереду назад, ці артерії нами названі: передня, передньо-середня, середня, середньо-задня, задня. Вони частіше починаються від стравохідних гілок бронхових артерій, самих артерій бронхів та артерій, які супроводжують і кровопостачають блукаючі нерви; рідше вони відходять від стравохідних, міжребрових (аортальних) артерій та грудної частини аорти.

7. Встановлені такі закономірності анатомії артерій легеневих зв’язок у собак: вони збільшуються у довжину в напрямку спереду назад, відходять від своїх джерел під кутом 60 – 90, розміщуються впоперек зв’язки паралельними рядами та розподіляються, переважно, за магістральним типом; діаметр просвіту цих артерій зменшується від середостінного до легеневого країв; біля середостінного краю легеневих зв’язок переважають малосудинні ділянки; посередині своєї довжини вони вже з’єднуються боковими гілками, а інтенсивно анастомозують між собою біля легеневого краю.

8. Припинення припливу крові по гілках легеневої артерії до суміжних з легеневою зв’язкою сегментів задньої частки легень, у які входять артерії цієї зв’язки, викликає поступове збільшення діаметра просвіту артерій легеневої зв’язки через 90 діб у 5 разів, а задньої артерії цієї зв’язки – майже у 7 разів; через 120 діб її гілок другого порядку – в 6 разів, третього – в 6,7 рази, сегментних бронхових артерій – у 3,5 рази. Через 60 діб артерії прилеглих відділів стравоходу збільшуються в 2,5 рази, блукаючого нерва – в 3,1 рази.

9. Збільшення ділянки знекровлення легені припиненням припливу крові до задньої частки, в яку входять артерії легеневої зв’язки, викликає через 90 діб збільшення діаметра просвіту останніх у 7 разів, а задньої артерії цієї зв’язки – майже в 9 разів, її гілок другого і третього порядків – у 4 – 4,5 рази, задньої часткової бронхової артерії – в 4 рази, артерій прилеглих відділів стравоходу і блукаючого нерва – у 3 рази. Через 60 діб досягають достатнього розвитку поперечні колатеральні шляхи, які за допомогою гілок бронхових і стравохідних артерій з’єднують між собою артерії лівої і правої легеневих зв’язок.

10. Після припинення припливу крові по легеневій артерії до однієї легені, вподовж якої розміщуються позаорганні анастомози артерій легеневої зв’язки, діаметр просвіту артерій легеневої зв’язки через 90 діб збільшується в 6 разів; через 180 діб задньої артерії цієї зв’язки – в 9 разів, лівої бронхової артерії – в 2,8 рази, артерій трахеї – в 2,9 рази; через 365 діб артерій стравоходу – в 3,6 рази, лівого блукаючого нерва – в 3,5 рази. Серед позаорганних анастомозів виділяється поздовжній колатеральний тракт, який розміщений уздовж стравоходу і з’єднує артерії легеневої зв’язки з артеріями бронха, стравоходу, трахеї, загруднинної та щитоподібної залоз у краніальному напрямку та з артеріями бронха, перикарда, стравоходу, блукаючого нерва, діафрагми, кардіального відділу шлунка – у каудальному.

11. Виявлені загальні закономірності проявів компенсаторних змін артерій легеневих зв’язок у залежності від величини знекровленої ділянки легень: звивистість артерій легеневої зв’язки і суміжних органів, розкриття передкапілярних анастомозів між периферичними гілками артерій легеневої зв’язки, бронхової і легеневої артерій, починаючи з 7 – 14 доби; новоутворення артерій спайок у місці оперативного доступу – з 14 доби. Вираженість цих змін артерій прямо пропорційна збільшенню післяопераційного строку, аж до повного прояву потенційних резервів. Усі вони спрямовані на компенсацію кровозабезпечення знекровлених ділянок легень.

Просвіт артерій легеневої зв’язки інтактного боку за цих умов майже не відрізняється від норми.

12. Артерії легеневих зв’язок являються резервними позабронховими шляхами припливу крові до знекровлених суміжних ділянок легень; вони знаходиться у стані готовності, поки не виникне необхідність додаткового забезпечення їх кров’ю. Тоді артерії легеневих зв’язок проявляють свої потенційні резерви повністю.

Публікації автора:

1. Ляховський В.І. Адаптація кровоносних судин легень і легеневих зв’язок в умовах стенозу легеневого стовбура // Вісник проблем біології і медицини. – Полтава-Харків, 1997. – Вип. 24. – С. 12-16.

2. Ляховський В.І. Форма і величина легеневих зв’язок у людини // Вісник проблем біології і медицини. – Полтава-Харків, 1997. – Вип. 28. – С. 102-106.

3. Ляховський В.І. Залежність між величиною легень і легеневих зв’язок у людини // Вісник проблем біології і медицини. – Полтава-Харків, 1998. – Вип. 3. – С. 67-71.

4. Ляховський В.І., Скрипніков М.С., Максимук Ю.О. Кровоносне русло легеневих зв’язок в умовах моделювання порушень легеневого кровообігу у тварин // Проблеми екології та медицини. – 1998. – № 3-4. – С. 96-97 (автором сформульовані мета і задачі дослідження, проведений експеримент, самостійно написані результати дослідження і висновки).

5. Ляховський В.І. Потенційні можливості артерій легеневої зв’язки в умовах оклюзії сегментарних гілок легеневої артерії // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету: Морфологія – практичній ветеринарії та медицині. – 1998. – Вип. 6, Ч. 1. – С. 78-82.

6. Ляховський В.І. Прояв компенсаторних можливостей артерій легеневої зв’язки // Науковий вісник Ужгородського університету: Серія Медицина. – 1999. – Вип. 8. – С. 143-145.

7. Ляховський В.І. Роль артерій легеневої зв’язки і суміжних органів у відновленні порушеного легеневого кровообігу в експерименті // Вісник морфології. – 1999. – Т. 5, № 2. – С. 174-175.

8. Ляховський В.І. Зміна розмірів легеневої зв’язки у ранньому постнатальному онтогенезі людини і компенсаторні властивості її артерій в експерименті // Український медичний альманах. – 2000. – Т. 3, № 3. – С. 104-106.

9. Ляховський В.І. Легенева зв’язка людини зрілого віку та компенсаторні можливості її артерій // Вісник морфології. – 2000. – Т. 6, № 1. – С. 68-69.

10. Ляховський В.І. Вікові зміни розмірів легеневих зв’язок у людини // Буковинський медичний вісник . – 2001. – Т. 5, № 1-2. – С. 113-116.

11. Скрипніков М.С., Гіленко І.О., Ляховський В.І., Максимук Ю.О. Нові дані про участь артерій органів середостіння та легеневих зв’язок у відновленні порушеного кровотоку по гілках легеневої артерії в експерименті // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – Київ. – 2001. – Вип. 10, Кн. 4. – С. 901-904 (здобувачу належить ідея наукової роботи, проведення аналізу літератури та експериментальних досліджень, написання висновків).

12. Ляховський В.І. Зміни розмірів нижніх часток легень і легеневих зв’язок у людини // Буковинський медичний вісник. – 2001. – № 3-4. – С. 67-69.

13. Ляховський В.І. Нові дані про артерії легеневих зв’язок та їх пластичні властивості // Галицький лікарський вісник. – 2002. – Т. 9, № 3. – С. 189-191.

14. Ляховський В.І. Потенційні резерви артерій легеневих зв’язок і суміжних органів після припинення припливу крові по гілках легеневої артерії // Медицина сьогодні і завтра. – 2002. – № 3. – С. 28-31.

15. Ляховський В.І. Компенсаторна перебудова артерій легеневих зв’язок та прилеглих органів // Актуальні проблеми сучасної медицини. Вісник Української медичної стоматологічної академії. – 2002. – Т. 2, Вип. 2 (4). – С. 27-29.

16. Ляховський В.І. Потенціальні резерви артерій легеневих зв’язок і суміжних органів за умови припинення притоку крові по гілці легеневої артерії до частки легень, яка межує з легеневою зв’язкою // Вісник проблем біології і медицини. – 2002. – Вип. 2. – С. 54-59.

17. Ляховський В.І., Скрипніков М.С., Ляховська Т.Ю., Максимук Ю.О. Корелятивні зв’язки розмірів лівих і правих легеневих зв’язок з розмірами легень, їх воріт і нижніх часток // Вісник проблем біології і медицини. – 2003. – Вип. 3. – С. 26-28 (автором самостійно сформульована мета, проведені морфометричні дослідження і статистичний аналіз, написані обговорення і висновки роботи).

18. Ляховський В.І., Ляховська Т.Ю. Порівняння вікових і статевих змін площі легеневих зв’язок людини // Актуальні проблеми сучасної медицини. Вісник Української медичної стоматологічної академії. – 2003. – Т. 3, Вип. 1 (5). – С. 17-18 (здобувачем виконані морфометричні дослідження, проведена статистична обробка та аналіз отриманих даних, сформульовані висновки).

19. Ляховський В.І. Потенційні резерви артерій легеневих зв’язок і суміжних органів за умови перекриття просвіту лівої легеневої артерії // Експериментальна і клінічна медицина. – 2003. – № 1. – С. 55-58.

20. Ляховський В.І. Стан артеріального русла легеневих зв’язок при оклюзії легеневої артерії // Галицький лікарський вісник. – 2003. – Т. 10, № 2. – С. 125-127.

21. Скрипніков М.С., Загоруйко Г.Є., Ляховський В.І., Ляховська Т.Ю. Періоди посиленого і сповільненого росту легеневих зв’язок людини // Вісник проблем біології і медицини. – 2003. – Вип. 6. – С. 58-62 (автор сформулював мету і задачі дослідження, провів морфометрію легеневих зв’язок та статистичну обробку отриманих даних).

22. Деклараційний патент на винахід 45230 А (Україна) МПК А 61В5/107. Антропометричний пристрій / Ляховський В.І., Скрипніков М.С., Гіленко І.О., Максимук Ю.О., Сакевич Р.П., Ляховська Т.Ю. (Україна). № 2001074545 Заявл. 02.07.2001., Опубл. 15.03.2002. Бюл. № 3 (здобувачу належить ідея виготовлення пристрою, аналіз літератури, оформлення документації, проведення морфометричних досліджень за допомогою даного антропометричного пристрою, що становить 80 % вкладу).

23. Ляховський В.І., Максимук Ю.О., Ляховська Т.Ю., Стовба О.Ю. Участь артерій легеневої зв’язки у відновленні порушеного легеневого кровообігу // Актуальні питання морфології. І національний конгрес анатомів, гістологів, ембріологів і топографоанатомів. – Івано-Франківськ, 1994. – С. 109-110 (автором виконана експериментальна частина дослідження, написані обговорення і висновки).

24. Ляховський В.І. Макро-мікроскопічна будова легеневої зв’язки в постнатальному онтогенезі // Актуальні проблеми нейрогістології та нейрогенезу: Матер. наук. конф., присвяч. 90-річчю з дня народж. М.І. Зазибіна. – К., 1994. – С. 78-79.

25. Ляховский В.И., Максимук Ю.А., Ляховская Т.Ю., Стовба О.Ю. Пластические свойства артерий легочной связки в условиях перекрытия просвета легочной артерии // Актуальные вопросы фундаментальной и прикладной морфологии. – Смоленск, 1994. – С. 86 (здобувачем сформульована мета, проведені експеримент та аналіз результатів).

26. Ляховський В.І., Скрипніков М.С., Максимук Ю.О., Ляховська Т.Ю. Участь артерії легеневої зв’язки у розвитку шляхів колятерального кровообігу після оклюзії легеневої артерії // Актуальні проблеми функціональної анатомії судинної системи: Матер. наук. конф., присвяч. 100-річчю від дня народж. проф. А.П. Любомудрова. – Львів, 1995. – С.76 (автору належить визначення актуальності роботи, експериментальне дослідження, обговорення одержаних результатів).

27. Ляховский В.И. Легочная связка человека и ее прикладное значение // Морфология. – 1996. – Т.109, № 2. – С. 68.

28. Ляховський В.І. Потенційні властивості кровоносних судин легеневої зв’язки // Актуальні питання морфології. Міжнар. конф., присвяч. пам’яті акад. Сморщка С.А.: Зб. наук. робіт. – Тернопіль, 1996. – Т.2. – С. 396-397.

29. Ляховський В.І. Форма і величина легеневої зв’язки у людей різного віку // Актуальні питання теоретичної і практичної медицини на сучасному рівні: Матер. доп. наук. конф. – Полтава, 1996. – С. 248-249.

30. Ляховський В.І. Перебудова артерій легеневої зв’язки після оклюзії гілок легеневої артерії при наявності двох та однієї легені // Актуальні питання морфогенезу. – Чернівці, 1996. – С. 207-208.

31. Ляховський В.І. Стан кровоносного русла легень і легеневих зв’язок в умовах стенозу легеневого стовбура // Фізіологія та патологія імунітету, гемостазу та перекисного окислення ліпідів: Зб. тез міжнар. конф. – Полтава, 1997. – С. 37.

32. Ляховський В.І., Скрипников М.С., Гіленко І.О., Максимук Ю.О. Роль артерій легеневої зв’язки у відновленні порушеного легеневого кровообігу // Матеріали ІІ з’їзду фтизіатрів і пульмонологів України. – К., 1998. – С. 90 (здобувач сформулював мету, провів експериментальне дослідження).

33. Скрипников М.С., Гіленко І.О., Максимук Ю.О., Ляховський В.І. Клінічна анатомія легеневої зв’язки людини // Матеріали ІІ з’їзду фтизіатрів і пульмонологів України. – К., 1998. – С. 92 (автор провів макро-мікроскопічне і топографоанатомічне дослідження легеневих зв’язок людини, написав обговорення).

34. Ляховский В.И., Скрипников Н.С., Максимук Ю.А., Гиленко И.А. Анатомохирургические аспекты легочной связки // Морфологические проблемы пульмонологии: Матер. Всерос. симпоз. – Саратов, 1998. – С. 16-17 (здобувач визначив актуальність, мету дослідження, виконав макро-мікроскопічне вимірювання, провів аналіз і обговорення результатів).

35. Скрипников Н.С., Гиленко И.А., Ляховский В.И., Максимук Ю.А. Компенсаторная перестройка артерий легочной связки // ІІ Конгрес хірургів України: Зб. наук. робіт. – Київ-Донецьк, 1998. – С. 559-560 (автор поставив експеримент, виготовив мікропрепарати, написав обговорення ).

36. Скрипников М.С., Гіленко І.О., Ляховський В.І., Максимук Ю.О. Компенсаторні зміни артерій легеневої зв’язки в умовах оклюзії легеневої артерії // Актуальні проблеми панкреато-біліарної та судинної хірургії. – Київ, Клінічна хірургія, 1998. – С. 389-391 (здобувачем проаналізована наукова література і сформульована ідея, визначена тема, поставлені задачі дослідження, проведено морфологічне дослідження, варіаційно-статистична обробка отриманих результатів. Обговорення результатів і висновки проведені автором особисто).

37. Ляховський В.І., Гіленко І.О., Максимук Ю.О. Мікроциркуляторне русло легеневої зв’язки в експерименті // Мікроциркуляція та її вікові зміни: Матер. Укр. наук. конф. з міжнар. участю. – К., 1999. – С. 186-187 (здобувач запропонував тему, виконав експериментальне дослідження, виготовив мікропрепарати, проаналізував одержані результати).

38. Ляховський В.І. Гемомікроциркуляторне русло легеневої зв’язки // Проблеми екології та медицини. – 1999. – № 1-2. – С. 29.

39. Liachovsky V., Skrypnikov N., Maksimuk Yu., Gilenko I. Anatomy of pulmonary artery // Verhandlungen der Anatomischen Gesellschaft. Versammlung in Hamburg vom 26 bis 29 Marz. – 1999. – S. 173-174 (автор сформулював мету, провів топографоанатомічне дослідження, узагальнив результати).

40. Ляховський В.І., Максимук Ю.О., Ляховська Т.Ю. Особливості розміщення лімфатичних вузлів у легеневій зв’язці дорослої людини // Морфологія лімфатичних та кровоносних судин: Матер. наук. конф., присвяч. 100-річчю з дня народж. проф. О.І. Свиридова. – К., 2000. – С. 14-15 (здобувач визначив актуальність роботи, виконав макро-мікроскопічне дослідження, написав висновок).

41. Ляховский В.И. Топографо-анатомические особенности легочной связки человека в ранние периоды постнатального онтогенеза // Научные ведомости: Серия Медицина. – 2000. – № 2 (11). – С. 96.

42. Ляховський В.І., Ляховська Т.Ю. Вікова анатомія легеневої зв’язки новонароджених і людей зрілого віку // Український медичний альманах – 2000. – Т 3, №1. – С. 38 (автор поставив мету дослідження, провів вимірювання розмірів легеневих зв’язок, написав аналіз одержаних даних).

43. Ляховский В.И. Возрастные особенности легочных связок человека // Материалы 4-го международного конгресса по интегративной антропологии. – СПб., 2002. – С. 219-220.

44. Скрипніков М.С., Ляховський В.І., Гіленко І.О., Максимук Ю.О. Потенційні резерви артерій легеневих зв’язок і суміжних з нею органів // Матеріали ХХ з’їзду хірургів України. – 2002. – Т. 2. – С. 752-754 (здобувач провів експериментальне дослідження, виготовив мікропрепарати, написав обговорення).

45. Скрипніков М.С., Ляховський В.І., Максимук Ю.О., Ляховська Т.Ю. Функціональна анатомія легеневих зв’язок у людини різного віку та особливості їх кровопостачання // Актуальні питання морфології: Наукові праці ІІІ національного конгресу анатомів, гістологів, ембріологів і топографоанатомів України. – Тернопіль:Укрмедкнига, 2002. –С. 287-288 (автор визначив актуальність, сформулював мету, виконав морфологічне дослідження та експериментальну частину, проаналізував і описав одержані результати).