Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


263. Сіліна Тетяна Миколаївна. Вікові морфофункціональні особливості яєчників, матки і маткових труб в нормі та під впливом естрогенів в експерименті: дис... д-ра. мед. наук: 14.03.01 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2005. - 34 с.



Анотація до роботи:

Силіна Т.М. Вікові морфофункціональні особливості яєчників, матки і маткових труб в нормі та під впливом естрогенів в експерименті. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – анатомія людини. – Національний медичний університет імені О.О. Богомольця МОЗ України, Київ, 2005.

Дисертація присвячена вивченню морфофункціональних закономірностей структурної морфології і функції внутрішніх статевих органів жінки у юнацькому та зрілому віці, розробці морфофункціональних критеріїв їх вікових особливостей в нормі та при порушенні гормонального профілю в жіночому організмі під впливом естрогенів при гіперестрогенізації та після однобічної оваріоектомії.

Проведені мікроскопічні, гістологічні, гістохімічні та імуногістохімічні методи дослідження свідчать про виражені структурні трансформації в яєчниках, матці і маткових трубах у віковому аспекті і при гормональних змінах у жіночому організмі.

Вперше були вивчені у віковому аспекті на людському матеріалі структурно-функціональні зміни у жіночих статевих органах комплексом морфологічних та імуногістохімічних методів і розроблені вікові критерії оцінювання змін у яєчниках, маткових трубах і матці в різні періоди юнацького та зрілого віку жінки. І на основі сучасних комплексних імуногістохімічних досліджень морфологічно обґрунтовані прогнозування розвитку патологічних процесів у яєчниках і маткових трубах, а також виявлені особливості прояву структурних змін у них.

Встановлено, що наявна направлена кореляція змін структурної організації у яєчниках, маткових трубах і матці залежить від віку та гормонального статусу жінки. Розроблено теоретичні основи вікової морфології жіночих статевих органів у періоді репродукції, які допоможуть практичним лікарям у вирішенні питань застосування адекватної патогенетичної терапії хворим із захворюваннями жіночих статевих органів.

1. У дисертації за допомогою сучасних морфофункціональних методів дослідження наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної наукової проблеми стосовно концепції вікової структурної організації жіночих статевих органів, виділенні критеріїв прогнозування розвитку деструктивних процесів у яєчниках, матці і маткових трубах.

2. Структурні перетворення яєчників у зрілому віці індукують гормональні розлади в організмі та морфофункціональні зміни в органах-мішенях, зокрема в матці і маткових трубах.

3. В юнацькому віці виникають кістозні зміни в яєчниках різного ступеня деструкції. Незалежно від віку в theca externa переважають інтерстиційні колагени І і ІІІ типів, у theca interna – колаген ІV типу. Інтерстиційний компонент кіркової речовини яєчників у юнацькому віці здатний продукувати інтерстиційний колаген ІІІ типу і колаген базальних мембран ІV типу. З віком в інтерстиційному компоненті кіркової речовини яєчників виявляються ознаки посиленого утворення як колагену ІІІ, так і колагену ІV типів, що не супроводжується збільшенням клітин-продуцентів.

4. Інтерстиційна тканина яєчників значно відрізняється від строми інших органів. Зміни морфофункціональних взаємовідношень колагенів І, ІІІ і ІV типів можуть індукувати розвиток деструктивних процесів у яєчниках, матці та маткових трубах.

5. Зміна гормонального статусу в організмі жінки призводить до посиленого утворення в інтерстиційному компоненті кіркової речовини яєчників інтерстиційних колагенів ІІІ і меншою мірою І типів на тлі посиленого колагеноутворення ІV типу, що є однією з основних ланок розвитку дисфункції естрогено-андрогенопродукуючих структур яєчників.

6. Гормональний дисбаланс після однобічної оваріоектомії має ознаки напруження колагеноутворювальної функції веретеноподібних клітин інтерстиційної тканини кіркової речовини залишеного яєчника, що проявляється поєднанням гіперплазії веретеноподібних клітин і підвищення їх активності стосовно синтезу інтерстиційного колагену ІІІ типу та колагену базальних мембран ІV типу. В результаті розвиваються склеротичні процеси як в паренхимі яєчника, так і в його судинних та епітеліальних базальних мембранах, що є одним з морфологічних еквівалентів виснаження функціональної активності органа.

7. Ймовірність виникнення деструктивних змін у судинному руслі жіночих статевих органів посилюється до 35 років з наступним вірогідним послабленням до 40 років.

8. При гіперестрогенізації індекс інтенсивності апоптозу в гранульозних клітинах яєчників збільшується, оскільки фолікулін пришвидшує “старіння” клітин, наближаючи їх генетично запрограмовану загибель.

9. Запрограмована загибель ендотеліоцитів у маткових трубах у зрілому віці достовірно пов’язана з віком і корелює з колагеноутворенням у сполучнотканинному компоненті, сприяючи розвитку спайкового процесу в них.

10. У ранньому післяопераційному періоді після однобічної оваріоектомії в залишеному яєчнику розвивається гідратація стромальних елементів, що можна вважати фоновим механізмом місцевих компенсаторних процесів. Наступне зростання в ньому деструктивних змін призводить до порушення гормонального профілю в організмі. Ступінь вираженості апоптозу в незайманому яєчнику згодом збільшується, що обґрунтовує доцільність застосування реабілітаційних заходів не тільки в ранньому післяопераційному періоді після однобічної оваріоектомії, але й у віддалені терміни.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1.Силина Т.Н. Динамика морфофункциональных изменений в репродуктивных органах при дисфункции яичников // Вісн. морфології. - 2000. - Т. 6, №1. - С. 14-15.

2. Сіліна Т.М., Скаковський Е.Р. Морфологічний стан гіпофіза при тривалій гіперестрогенізації // Укр. мед. альм. - 2000. - Т.3, №1. - С. 53-54 (автором самостійно проаналізована спеціальна наукова література, проведено моделювання, аналіз отриманих даних, набір та друк матеріалу).

3. Силина Т.Н., Руденко Д.Ю., Антия М.В. Возрастные особенности яичников в период становления менструально-овариального цикла // Медико-соціальні проблеми сім’ї. - 2001. - Т. 6, №2. - С. 115-116 (автором самостійно проаналізована спеціальна наукова література, проведений аналіз отриманих даних, набір та друк матеріалу).

4. Силина Т.Н. Некоторые структурные изменения в органах женской репродуктивной системы после односторонней овариоэктомии // Буков. мед. вісн. - 2001. - Т. 5, №1-2. - С. 149-151.

5. Силина Т.Н. Экспериментальное исследование структурных изменений в маточных трубах крыс // Вісн. морфології. - 2001. - Т. 7, №2. - С. 248-249.

6. Сіліна Т.М. Вікові морфофункціональні особливості яєчників в пременопаузальному періоді // Вісн. Вінницького держ. мед. ун-ту. - 2002. - Т. 6, №1. - С. 48-49.

7. Силина Т.Н. Экспериментальное изучение структурных изменений в яичнике после односторонней овариоэктомии // Вісн. морфології. - 2002. - Т. 8, №1. - С. 50-51.

8. Силина Т.Н. К вопросу о морфофункциональном обосновании реабилитации больных после односторонней овариоэктомии // Вестник неотложной и восстановительной медицины. - 2002. - Т. 3, №3. - С. 97-98.

9. Сіліна Т.М. Вікові особливості реактивних порушень в яєчнику після односторонньої оваріоектомії // Вісн. проблем біології і медицини. - 2003. - №1. - С. 94-96.

10. Сіліна Т.М. Деякі морфологічні критерії змін в яєчниках у репродуктивному віці // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения. Труды Крымского госуд. мед. ун-та им. С.И. Георгиевского. - 2003. - Т. 138, ч.3. - С. 88-90.

11. Сіліна Т.М. Значення ангіогенезу в регуляції жіночої репродуктивної системи // Гал. лік. вісн. - 2003. - Т. 10, №2. - С. 181-182.

12. Силина Т.Н. Апоптоз как показатель морфофункционального состояния яичников // Запорожский медицинский журнал. - 2003. - №5. - С. 46-48.

13. Силина Т.Н. Особенности коллагенообразования в яичниках при нарушении эндокринной регуляции // Сб. Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики. - 2003. - Вип. 11. - С. 288-291.

14. Силина Т.Н. Морфологический мониторинг в оценке морфогенеза яичников в раннем репродуктивном возрасте // Укр. мед. альм. - 2004. - Т.7, №2. - С. 121-122.

15. Сіліна Т.М. Апоптоз як фактор клітинної трансформації в яєчниках у репродуктивному віці // Укр. мед. альм. - 2004. - Т. 7, №4. - С. 157-158.

16. Сіліна Т.М. Деякі особливості колагеноутворення в яєчниках // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. - 2004. - Т. 3, №1. - С. 46-48.

17. Силина Т.Н. Характеристика структурних компонентів яєчників у віковому аспекті // Вісн. Сумського держ. уні-ту. - 2004. - №7(66). - С. 24-28.

18. Силина Т.Н., Горовой В.В., Силина Н.К., Бобирь О.В. Возрастные критерии структурной организации матки и маточных труб // Таврический медико-биологический вестник. - 2004. - Т. 7, №4. - С. 109-111 (автором самостійно проаналізована спеціальна наукова література, проведений аналіз отриманих даних, набір та друк матеріалу).

19. Силина Т.Н Морфологические параметры маточных труб в возрастном аспекте // Укр. мед. альм. - 2004. - Т. 7, №3. - С. 114-115.

20. Силина Т.Н., Сорокина И.В. Структурные особенности яичников в репродуктивном периоде // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики. - 2004. - Вип. 13. - С. 159-165 (автором самостійно проаналізована література, проведений аналіз отриманих даних, набір та друк матеріалу).

21. Сіліна Т.М., Горовий В.В., Сіліна Н.К., Горова О.В. Нові підходи до прогнозування розвитку склеротичних процесів в яєчниках // Вестник неотложной и восстановительной медицины. - 2004. - Т. 5, №4. - С. 654-656 (автором самостійно проаналізована спеціальна наукова література, проведені моделювання та аналіз отриманих даних, набір та друк матеріалу).

22. Сіліна Т.М., Сирцов В.К., Бобирь О.В., Сіліна Н.К., Горовий В.В. Про можливість прогнозування структурних змін в яєчнику після односторонньої оваріоектомії в експерименті // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. - 2005. - Т. 4, №1. - С. 32-34 (автором самостійно проаналізована спеціальна наукова література, проведені моделювання та аналіз отриманих даних, набір та друк матеріалу).

Тези доповідей

23. Силина Т.Н., Артюх Е.В. Влияние состояния лимфоидной ткани эндометрия на репродуктивную функцию женщины // Сб. научных трудов симпозиума с международным участием “Бесплодие”. Вспомогательные репродуктивные технологии. - Киев, 1995. - С. 44-45 (автором самостійно проаналізована спеціальна наукова література, проведений аналіз отриманих даних, набір та друк матеріалу).

24. Силина Т.Н., Артюх Е.В., Бояр Н.К. Иммуноморфология эндометрия в детородном возрасте // International Journal on immunorehabilitation. - Израиль, Эйлат, 1997. - №4. - С. 161 (автором самостійно проаналізована спеціальна наукова література, проведений аналіз отриманих даних, набір та друк матеріалу).

25. Силина Т.Н., Поташов С.В., Сырцов В.К., Артюх Е.В., Силина Н.К. Иммуноморфология эндометрия у больных с миомой матки в зрелом возрасте // International Journal on immunorehabilitation. - Сочи, 1998. - №8. - С. 83 (автором самостійно проаналізована спеціальна наукова література, проведений аналіз отриманих даних, набір та друк матеріалу).

26. Силина Т.Н. Морфофункциональное состояние половых органов при дисфункции яичников в возрастном аспекте // Сб. “Актуальные вопросы фтизиатрии, пульмонологии и смежных клинических дисциплин”. - Запорожье, 1999. - В. 3. - С. 86.

27. Силина Т.Н., Губарь А.А., Силина Н.К. Морфофункциональные изменения в половых органах самок белых крыс при эстрогенной стимуляции // Мат. докладов научной конференции “Органы половой системы и вопросы конституциональной, возрастной и экспериментальной морфологии”. - Гродно, 2000. - С. 40-42 (автором самостійно проаналізована спеціальна наукова література, проведений аналіз отриманих даних, набір та друк матеріалу).

28. Силина Т.Н. Структурные показатели локального воздействия поляризационного света в эксперименте // Мат. докл. научной конференции “Органы половой системы и вопросы конституциональной, возрастной и экспериментальной морфологии”. - Гродно, 2000. - С. 43.

29. Силина Т.Н., Скаковский Э.Р., Дмитренко М.А. К вопросу о компенсаторной гипертрофии яичника гиперэстрагенизированных крыс после односторонней овариоэктомии // Научные ведомости. Серия Медицина. - Гродно, 2000. - №2 (11). - С. 139-140 (автором самостійно проаналізована спеціальна наукова література, проведені експеримент та аналіз отриманих даних, набір та друк матеріалу).

30. Силина Т.Н., Сырцов В.К., Хотиенкова Н.С., Бережная Н.В., Силина Н.К. Влияние тиотриазолина на структурные изменения в матке при дисфункции яичников // International Journal on immunorehabilitation. - Нью-Йорк, 2001. - №1. - С. 173-174 (автором самостійно проаналізована спеціальна наукова література, проведений аналіз отриманих даних, набір та друк матеріалу).

31. Силина Т.Н., Сырцов В.К., Скаковский Э.Р., Хотеенкова Н.С. Морфофункциональная перестройка женских половых органов при дисфункции яичников // Мат. Наук. конференції “Наукові читання, присвячені 100 річчю від дня народження професора В. Альошина”. - Харків, 2001. - С. 10 (автором самостійно проаналізована спеціальна наукова література, проведений аналіз отриманих даних, набір та друк матеріалу).

32. Силина Т.Н., Сырцов В.К., Скаковский Э.Р., Бережная Н.В Состояние женских половых органов потомства белых крыс, подвергшихся гиперэстрогенизации // Наукові праці ІІІ національного конгресу анатомів, гістологів, ембріологів і топографоанатомів України “Актуальні питання морфології”. - Київ, 2002. - С. 281-282 (автором самостійно проаналізована спеціальна наукова література, проведений аналіз отриманих даних, набір та друк матеріалу).

33. Силина Т.Н., Антия М.Л., Бережная Н.В., Силина Н.К., Руденко Д.Ю. Роль биостимуляции в лечении дисфункции яичников // Материалы IV Международного конгресса по интегральной антропологии. - г. Санкт-Петербург, 2002. - С. 334-335 (автором самостійно проаналізована спеціальна наукова література, проведений аналіз отриманих даних, набір та друк матеріалу).

34. Силина Т.Н., Головачов А.Ю., Пшеничная Л.Н., Силина Н.К., Тушинский К.С. Некоторые аспекты адаптационных механизмов женских половых органов // International Journal on immunorehabilitation. - Канны, 2002. - №1. - С. 158 (автором самостійно проаналізована спеціальна наукова література, проведений аналіз отриманих даних, набір та друк матеріалу).

35. Сіліна Т.М., Горовий В.В., Горова О.В. Морфологічний стан яєчників в репродуктивному віці // Матеріали наук. конф. “Від фундаментальних досліджень до прогресу в медицині”. - Харків, 2005. - С. 53 (автором самостійно проаналізована спеціальна наукова література, проведений аналіз отриманих даних, набір та друк матеріалу).

36. Silina T., Antiya M., Silina N., Berezhnaya N. Morfofunctional peculiarities of treatment after unilateral ovariectomy in the aged aspect // Versammlung der Anatomischen Gesellschaft. - Halle. - 22-25.Mдrz, 2002. - Р. 8 (автором самостійно проаналізована спеціальна наукова література, проведений експеримент, аналіз отриманих даних, набір та друк матеріалу).

37. Silina T., Tushinsky K., Silina N. The influence of the ovarium dysfunction on the structural changes of the myometrium // Versammlung der Anatomischen Gesellschaft. - Halle. - 22-25. Mдrz, 2002. - Р. 42 (автором самостійно проаналізована спеціальна наукова література, проведений експеримент, аналіз отриманих даних, набір та друк матеріалу).