Корсунська Лариса Леонідівна. Вікові особливості взаємозв'язків гемодинаміки, біоелектричної активності, метаболізму головного мозку у розвитку цереброваскулярної патологіі. : Дис... д-ра наук: 14.01.15 - 2007.
Анотація до роботи:
Корсунська Л.Л. Вікові особливості взаємозв‘язків гемодинаміки, біоелектричної активності, метаболізму головного мозку у розвитку цереброваскулярної патологіі. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.15 – нервові хвороби – Державна установа „Інститут неврології, психіатрії та наркології”АМН України, Харків, 2007.
В дисертації на підставі комплексного обстеження практично здорових осіб різного віку встановлено вікові зміни різних рівнів організації і функціонування ЦНС і визначено особливості як внутрішньомозкових, так і міжсистемних взаємозв‘язків церебральної гемодинаміки, метаболізму, біоенергетики мозку під час старіння. Встановлено, що для старіння мозку є характерними не лише інволюційні процеси, але й формування нових міжсистемних і багаторівневих взаємозв‘язків, що ведуть до виникнення в системі регуляції ЦНС лімітуючих ланків, які збільшують ризик розвитку вікової патології. Засвідчено ефективність комплексного, багатовекторного позитивного ефекту профілактичного вживання ніцерголіну і прамірацетаму на стан мозгового кровообігу, біоелектричної активності мозку, когнітивних функцій та загальної суб‘єктивної оцінки здоров‘я у осіб похилого віку.
У дисертації на підставі комплексного обстеження практично здорових осіб різного віку наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми - визначення вікових змін різних рівнів організації і функціонування ЦНС і встановлення особливостей внутришньомозкових міжсистемних взаємозв‘язків церебральної гемодинаміки, метаболізму, біоелектричної активності мозку під час старіння. В результаті аналізу функціонально-морфологічних і метаболічних показників ЦНС у осіб різного віку встановлено, що для старіння мозку характерні не лише інволюційні процеси, але й формування нових міжсистемних багаторівневих взаємозв‘язків, що, з одного боку, спрямовані на підтримку певного діапазону функціональної діяльності мозку, с другого - ведуть до виникнення в системі регуляції ЦНС лімітуючих ланок, які збільшують ризик розвитку вікової патології.
За даними демографічних статистичних показників за останнє десятиліття в АР Крим спостерігається стабільне зростання частини населення старших вікових груп на фоні збільшення поширеності цереброваскулярної патології. З 1995 по 2005 рік загальна захворюваність на цереброваскулярну патологію (всі форми) збільшилась в АР Крим з 90780 до 141173, ЦВП з гіпертонією – з 60485 до 103900. Зростання темпів поширеності ЦВП в АР Крим є більш інтенсивним, ніж підвищення коєфіцієнтів демографічного постаріння населення. Загальна захворюваність на цереброваскулярну патологію (усі форми) збільшилась в АР Крим з 1995 по 2005 рік в 1,55 раза, ЦВП з гіпертонією – в 1,72 раза, по інсультах – в 1,43 раза. Протягом того ж самого періоду частка населення похилого віку в популяції збільшилась в 1,22 раза.
Морфологічні зміни мозку при старінні характеризуються збільшенням ширини бічних шлуночків, ІІІ шлуночка (з 3,8±0,2 мм до 5,5±0,6 мм), ІV шлуночка (з 11,2±1,4 мм до 15,2±2,3 мм). В процесі старіння зменшуються розміри гіпокампу, довгастого мозку (приблизно на 10 %) і середнього мозку (приблизно на 15%).
Вікові зміни церебральної гемодинаміки характеризуються збільшенням частоти атеросклеротичного ураження екстракраніальних відділів магістральних артерій голови, що виявляється потовщенням комплексу інтима-медіа і збільшенням частоти структурних уражень. У осіб старше 60 років у 33,0 % чоловіків та 35,0 % жінок визначено наявність атеросклеротичних бляшок. У 13,0 % чоловіків і 21,0 % жінок спостерігались гіперехогенні і гетерогенні, з переважанням гіперехогенних структур, атеросклеротичні бляшки (відповідно 20,0 % і 14,0 %). У більшості обстежених осіб переважали стенози, що не перевищували 50,0 % діаметру судини (відповідно 26,0 % чоловіків і 28,0 % жінок), тільки у 6,6 % чоловіків та 7,0 % жінок мали місце стенози 50,0-75,0 % діаметру судини.
З віком у осіб похилого віку знижується лінійна швидкість кровотоку в загальних і внутрішніх сонних артеріях. Найзначніше зниження ЛСШК в каротидному басейні визначено у жінок в правій ВСА (з 85,0±2,8 до 62,0±5,3 см/с), у чоловіків в правій ЗСА (з 88,0±4,0 до 59,0±4,5 см/с). Об‘ємна швидкість кровотоку в правих ЗСА і ВСА у жінок старше 60 років (відповідно 0,23±0,03 і 0,22±0,033 л/хв) є достовірно нижчою, ніж у жінок молодого віку (відповідно 0,30±0,038 і 0,36±0,027 л/хв); в лівих ЗСА і ВСА зниження становило в ЗСА з 0,33±0,031 до 0,23±0,013 л/хв, в ВСА - з 0,34±0,04 до 0,20±0,02 л/хв. Лінійна швидкість кровотоку в хребцевих артеріях у жінок знижується в більшій мірі, ніж у чоловіків, переважно в лівій ХА (з 49,0±2,1 до 43,0±2,3 см/с). Вікова динаміка Pv в ХА характеризується зниженням її показників у чоловіків і жінок.
В процесі старіння здійснюються гетеротопні і гетерохронні зміни вмісту основних метаболітів. При старінні відбувається перерозподіл різних типів спектральних конфігурацій, що характеризують співвідношення інтегральних інтенсивностей основних метаболітів. В білій і сірій речовині мозку збільшується питома вага типів конфігурацій зі зниженням вмісту N-ацетіласпартату – основного маркера нейрональної активності.
Біоелектрична активність головного мозку у осіб похилого віку в порівнянні з особами молодого віку характеризується зниженням частоти та інтенсивності в діапазоні альфа-ритму на фоні збільшення інтенсивності в діапазоні повільних ритмів. Статистично вірогідне зниження частоти альфа-ритму у осіб похилого віку, в порівнянні з особами молодого віку, одержано в правій потиличній (відповідно 9,4±0,04 Гц і 9,9±0,05 Гц) і в лівій центральній областях (9,3±0,07 Гц і 9,7±0,04 Гц).
Аналіз кореляційних зв‘язків між вмістом основних метаболітів у головному мозку і гемодинамічними показниками в магістральних судинах голови у осіб молодого і похилого віку свідчить про якісну перебудову структури і посилення цих взаємозв‘язків з віком. При старінні посилюються старі та формуються нові кореляційні зв‘язки між вмістом основних метаболітів у речовині головного мозку і гемодинамічними показниками. Найбільш виразні вікові особливості кореляційних зв‘язків формуються між вмістом NAA в білій речовині лобової області і в сірій речовині потиличної області з гемодинамікою в судинах як каротидного, так і вертебро-базилярного басейнів, крім того формуються численні зв‘язки вмісту Cr і Cho з гемодинамічними показниками. У осіб молодого віку тільки вміст NAA, Cr, Cho в потиличній області корелює з гемодинамічними показниками в ХА, а вміст NAA, Cr в лобовій області – з гемодинамікою в ЗСА і ХА. Таким чином, при старінні посилюється залежність метаболічних процесів головного мозку від рівня гемодинаміки в каротидному і в вертебро-базилярному басейнах.
Під час старіння виникають кількісні і якісні зміни взаємозв‘язків між інтенсивністю основних ритмів ЕЕГ і швидкісними показниками гемодинаміки в судинах каротидного і вертебро-базилярного басейнів. У осіб похилого віку формуються взаємозв‘язки частоти альфа-ритму в скроневих та потиличних областях двох півкуль зі швидкісними показниками гемодинаміки, які свидчать про звуження діапазону системної автономності електрогенезу мозку, що підвищує вплив гемодинамічних змін на рівень біоелектричної активності головного мозку. У осіб похилого віку також посилюються взаємозв‘язки між інтенсивністю тета-ритму, бета-ритму і рівнем швидкісних показників.
В процесі старіння збільшуються кількість та величина кореляційних зв‘язків між частотно-амплітудними параметрами ЕЕГ і показниками метаболізму. У осіб молодого віку загальна кількість кореляційних зв‘язків становить 9, з них пов‘язаних з метаболізмом в правій півкулі – 1, в лівій – 8. У осіб похилого віку виявлено 27 кореляцій (відповідно 12 і 15). З роками змінюється якісна структура цих зв‘язків. У осіб молодого віку тільки в лобовій частці лівої півкулі визначені кореляції частотних параметрів -ритму з вмістом NAA і Cr. У осіб похилого віку в лобовій області формуються кореляційні зв‘язки в правій півкулі – з вмістом Cr і NAA, в потиличній – з вмістом NAA, в лівій півкулі в лобовій області - з вмістом NAA і Cho, в потиличній – з вмістом NAA, Сr.
У осіб похилого віку показники розумової працездатності корелюють з вмістом NAA, Cr, Cho в сірій речовині потиличної області і білій речовині лобової області. Ступінь кореляції розумової працездатності з вмістом NAA, Cr, Cho є високою в правій півкулі. Рівень депресії негативно корелює з вмістом NAA, Cr, Cho в білій речовині лобової області і сірій речовині потиличної області мозку. Ступінь кореляції між рівнем депресії та вмістом NAA, Cr, Cho є більш значним в білій речовині лобової області.
Більш тісна кореляція між показниками діяльності різних систем головного мозку в похилому віці може бути розглянута як прояв розвитку компенсаційних реакцій, що спрямовані на підтримку певного діапазону функціонування мозку в процесі старіння. Перебудова структури міжсистемних взаємозв‘язків з віком може враховуватись як один з патогенетичних факторів розвитку вік-залежної патології, а зважаючи на залучення у процес цієї перебудови показників кровопостачання головного мозку – як патогенетичний фактор розвитку вікової цереброваскулярної патології.
Доведена ефективність комплексного, багатовекторного позитивного ефекту профілактичного приймання ніцерголіну і прамірацетаму на стан мозкового кровообігу, біоелектричної активності мозку, когнітивних функцій та загальної суб‘єктивної оцінки здоров‘я у осіб похилого віку, що дає підстави рекомендувати препарати до монотерапії з метою профілактичного комплексного впливу на перераховані функціональні характеристики мозку у похилому віці.
Практичні рекомендації
Стабільне зростання показників захворюваності на цереброваскулярну патологію на фоні прискорених темпів старіння популяції в АР Крим, продемонстроване в роботі, потребує посилення профілактичних заходів щодо здорових осіб старших вікових груп.
Визначені в дисертаційній роботі вікові зміни морфометричних характеристик головного мозку, дані вікових змін показників церебрального кровотоку за результатами УЗДГ, вікова динаміка показників ЕЕГ та нейропсихологічного статусу можуть бути використані для прогностичного вживання щодо визначення групи ризику пацієнтів похилого віку з високою вирогідністю розвитку цереброваскулярної патології.
Встановлені в дисертаційній роботі вікові зміни структури міжсистемних взаємовідношень головного мозку, що характеризуються збільшенням кореляційних міжсистемних взаємозв‘язків в похилому віці, визначають необхідність багаторівневого підходу до профілактики і терапії хворих на початкові форми цереброваскулярних захворювань, що включають вплив на гемодинаміку, енергетичні процеси у мозку, церебральний метаболізм.
В роботі показано ефективність терапії вазоактивним препаратом ніцерголіном і ноотропним препаратом прамірацетамом, які впливають на різні ланки патогенезу цереброваскулярних захворювань, що дає можливість рекомендувати ці препарати для профілактичного вживання з метою комплексного впливу на різні функціональні характеристики мозку.
Продемонстровано спроможність вживання монотерапії з профілактичною метою у осіб похилого віку, що дозволить уникнути поліпрагмазії і ризику розвитку небажаних ефектів.
Публікації автора:
Корсунська Л. Л. Ефективність комплексної профілактичної дії ніцерголіну (серміону) на функціональні показники діяльності головного мозку у осіб літнього віку // Буковинський медичний вісник.– Т.10, №2. – 2006. – С.33-37
Корсунская Л. Л. Возрастная характеристика взаимосвязи метаболизма и биоэнергетики головного мозга // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения – 2005.– Т.141, Ч.5 – С.107-110
Корсунская Л. Л. Возрастные особенности общего объёмного церебрального кровотока по данным ультразвуковой допплерографии сосудов головного мозга. // Таврический медико-биологический вестник – 2005. – Т.8, №4. – С.75-78
Корсунская Л. Л. Эффективность комплексного профилактического действия прамистара (прамирацетама) у лиц пожилого возраста // Сімейна медицина – 2006.– №1.– С. 61-66
Корсунская Л. Л. Возрастные изменения церебральной гемодинамики по данным ультразвуковой допплерографии // Таврический медико-биологический вестник – 2004, Т.7, №2 – С.200-206.
Корсунская Л. Л., Кузнецов В.В. Возрастные изменения сосудистой стенки по данным ультразвуковой допплерографии // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения – 2004 – Т.140, Ч.3. – С.100-105. (Дисертантом проведено інформаційний пошук, аналіз літературних даних, відбір групи обстеження, аналіз результатів та підготовка статті до друку).
Корсунская Л. Л. Возрастные изменения структурно-морфологических характеристик мозга (по данным МРТ). Тези доповідей науково-практичної конференції «Актуальні питання клінічної медицини та післядипломної освіти» (13-14 мая 2004 г., г.Ялта) – Ялта, 2004 – С.137-138.
Корсунська Л. Л. Деклараційний патент на корисну модель №14872 „Спосіб профілактики цереброваскулярної патології у осіб літнього віку” від 15.05.2006
Корсунская Л. Л. Динамика заболеваемости цереброваскулярной патологией (мозговыми инсультами) населения АР Крым с учетом возраста больных и темпов старения популяции // Крымский терапевтический журнал – 2005. – №2. – С.104-109.
Корсунська Л. Л. Аналіз ефективності комплексної профілактичної дії ніцерголіну (серміону) на функціональні показники діяльності головного мозку у осіб похилого віку // Український вісник психоневрології – 2005. – Том 13, вип..4 (45). – С.17-22.
Корсунская Л. Л. Динамика демографических показателей старения населения АР Крым и влияние темпов старения населения на распространенность цереброваскулярной патологии в популяции //Таврический журнал психиатрии – 2005.– Т.9, № 2(31).– С.24–28.
Корсунська Л. Л. Деклараційний патент на корисну модель № 17446 „Спосіб лікування дисциркуляторної енцефалопатії першої стадії” від 15.09.2006.
Корсунская Л.Л. Взаимосвязь возрастных визуализирующихся изменений головного мозга с когнитивными и эмоциональными возрастными изменениями. // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения – 2006. – Т.142, ч.3. – С.63-67.
Л.Л.Корсунская. Возрастные изменения сосудистой стенки как фактор риска развития цереброваскулярной патологии // Крымский терапевтический журнал–2006.- № 3–С. 87-90
Корсунская Л.Л. Анализ эффективности комплексного профилактического воздействия ницерголина (сермиона) на функциональные показатели деятельности головного мозга у лиц пожилого возраста. // Таврический журнал психиатрии – 2006. – V.10, №4 (37) – С. 34-39
Корсунская Л.Л., Микляев А.А. Эффективность комплексного воздействия сермиона на функциональные показатели деятельности головного мозга у лиц пожилого возраста // Медична газета „Здоров'я України” – №19(128) Жовтень 2005р. – С. 16-17. (Дисертантом проведено інформаційний пошук та огляд літератури, проведено лікування та оцінено його ефективність, написання та підготовка статті до друку).
Корсунська Л.Л., Мікляєв А.А. Ефективність комплексної профілактичної дії прамістару (прамірацетаму) у осіб похилого віку // Українська медична газета - №2 Февраль 2006 г. – С.15. (Дисертантом проведено літературний огляд, підбір паціентів, клініко-неврологічне обстеження, лікування та оцінено його ефективність, проведено обробку одержаних результатів, написання та підготовка статті до друку).
Корсунская Л.Л., Кушнир Г.М. Соотношение динамики распространенности цереброваскулярной патологии в АР Крым и демографических показателей старения населения. // Актуальные проблемы госпитальной медицины – Севастополь, 2004 – С. 60-61 (Дисертантом проведено збір статистичних даних, їх обробка, аналіз, написання та підготовка статті до друку).
Корсунская Л.Л., Рожкова З.З., Кузнецов В.В. Возрастные особенности взаимосвязи изменений психо-эмоциональной деятельности и метаболизма у лиц пожилого возраста // Таврический журнал психиатрии – 2004. - Т.8, №2(27).– С. 51-54. (Дисертантом проведено інформаційний пошук та огляд літератури, статистична обробка та аналіз отриманих даних, написання та підготовка статті до друку).
Корсунская Л.Л., Микляев А.А. Анализ эффективности комплексного профилактического действия ницерголина (сермиона) на функциональные показатели деятельности головного мозга у лиц пожилого возраста // Крымский терапевтический журнал – 2006. - №1. – С.86-94. (Дисертантом проведено інформаційний пошук та огляд літератури, відбір, клініко-неврологічний огляд хворих, лікування і оцінка його ефективності, обробка одержаних результатів, написання та підготовка статті до друку).
Корсунская Л.Л., Кузнецов В.В. Визуализация возрастных изменений головного мозга // Крымский терапевтический журнал – 2004. - №1. – С.42-48. (Дисертантом проведено літературний огляд, статистична обробка, аналіз і узагальнення результатів, написання та підготовка статті до друку).
Л.Корсунская, З.Рожкова, В.Кузнецов. Структура корреляционных связей между метаболизмом мозга и показателями церебральной гемодинамики в вертебробазилярном бассейне // Таврический медико-биологический вестник – 2006. - Т.9, №2– С.72-75. (Дисертантом проведено інформаційний пошук та огляд літератури, статистична обробка, аналіз і узагальнення отриманих даних, написання та підготовка статті до друку).
Л.Л.Корсунская, В.В.Кузнецов. Возрастные изменения структурно-морфологических характеристик мозга (по данным МРТ) // Таврический медико-биологический вестник – 2006. - Т.9, №1– С.64-69. (Дисертантом проведено інформаційний пошук, аналіз літературних даних та підготовка статті до друку).
Л.Корсунская, З.Рожкова, В.Кузнецов. Структура корреляционных связей между метаболизмом мозга и показателями церебральной гемодинамики в каротидном бассейне у лиц разного возраста // Крымский терапевтический журнал – 2006. – №2 – С.91-101. (Дисертантом проведено інформаційний пошук, аналіз літературних даних, відбір групи обстеження, аналіз і узагальнення результатів та підготовка статті до друку).
Корсунская Л.Л. Комплексное профилактическое действие прамистара (прамирацетама) у лиц пожилого возраста. // Український вісник психоневрології – 2006. –Т.14, вип.1(46). – С.108-113.
Корсунская Л.Л., Кузнецова С.М. Возрастная динамика биоэлектрической активности головного мозга по данным электроэнцефалографических исследований. // Таврический журнал психиатрии – 2006. – v.10, №2(35). – С. 20-25 (Дисертантом зроблено інформаційний пошук, його аналіз, написання та підготовка статті до друку).
Корсунская Л.Л. Возрастные изменения взаимосвязи частотно-амплитудных характеристик биоэлектрической активности головного мозга с церебральной гемодинамикой. // Таврический мед.-биол. вестник – 2006. – Т.9, № 4 – С. 81-85.
Корсунская Л.Л. Анализ эффективности профилактического применения прамистара у лиц старших возрастных групп. // Ліки України – 2007. – №. 113 – С.34-38
Корсунская Л.Л. Динамика основных показателей мозгового кровотока в результате действия прамистара (прамирацетама) у лиц пожилого возраста. // Таврический медико-биологический вестник – 2006. – Т.9, № 3, ч.ІІ – С. 80-83.
Корсунская Л.Л.Возрастные особенности частотно-амплитудных характеристик биоэлектрической активности головного мозга // Таврический медико-биологический вестник – 2007. – Т.10, № 1 – С. 55-58.