Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Шептун Юрій Юрійович. Вікові та індивідуальні особливості будови передньої стінки черевної порожнини в пізньому пре- та постнатальному онтогенезі: Дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / Дніпропетровська держ. медична академія. - Д., 2002. - 137 арк. : іл. - Бібліогр.: арк. 121-137.



Анотація до роботи:

Шептун Ю.Ю. Вікові та індивідуальні особливості будови передньої стінки черевної порожнини в пізньому пре- і постнатальному онтогенезі.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія. Харківський державний медичний університет МОЗ України, Харків, 2003.

Дослідження проведені на трупах пізніх плодів і людей різних вікових груп (34), ізольованих шматочках передньої стінки живота (124). Під антропометричні дослідження підпали 522 особи різного віку і статі, на 78 – вивчено топографо-анатомічні особливості рельєфу внутрішньої поверхні передньої стінки живота в прижиттєвих умовах при лапароскопічних оперативних втручаннях. Використано комплекс морфологічних методів дослідження, антропометрію, прижиттєве вивчення судин черевної стінки. Отримані цифрові дані оброблені статистичними і математичними методами.

Отримані результати стосуються декількох сторін однієї з важливих проблем, пов'язаних з віковою морфологією передньої черевної стінки і живота.

По-перше, проведені антропометричні дослідження дозволили вивчити зміни окремих параметрів протягом онтогенезу, кількісно описати форму передньої черевної стінки, живота, виділити три типи і підтипи форм живота.

По-друге, вивчення вікової динаміки зміни окремих параметрів, індексів, структурних компонентів передньої черевної стінки показало, що швидкість і інтенсивність розвитку і становлення окремих компонентів різна протягом онтогенезу.

1. В дисертації здійснені теоретичне обґрунтування і нове рішення наукової задачі, пов'язаної з морфогенезом передньої черевної стінки живота, шляхом встановлення закономірностей розвитку і становлення структурних компонентів передньої черевної стінки, живота в цілому протягом онтогенезу. Результати проведених нами досліджень на різних рівнях організації є топографо-анатомічною основою для розробки доступів при лапароскопічних операціях на органах черевної порожнини.

2. На підставі проведеного антропометричного дослідження людини в цілому, передньої черевної стінки і живота протягом онтогенезу встановлено, що співвідношення соматотипів для окремо взятої вікової групи змінюється. Так, у новонароджених і дітей до одного року співвідношення астеників, нормостеників і гіперстеників чоловічої і жіночої статі відповідно наступне: 38:20:42 і 38:23:39; у дітей підліткового і юнацького періодів – 31:23:46 і 27:21:52; у людей зрілого віку – 36:39:25 і 26:48:26; у людей літнього і старечого віку - 26:48:26 і 31:41:28. .

3. Аналіз форми живота з використанням кількісного підходу дозволив описати й обґрунтувати виділення трьох типів форм і декількох підтипів форми живота. Перший тип – форма живота, при якому D.cost. > D.spin. (зустрічається досить часто і більш характерний для чоловіків); другий тип - D.cost. < D.spin. (зустрічається рідше і характерний більше для осіб жіночої статі); третій тип - D.cost. = D.spin. При значенні середнього квадратичного відхилення (у) попе-

речного розміру живота в межах 0,5 – 0,9 слід виділяти підтип А; в межах 1,0-1,5 – підтип Б и при його значенні більш 1,6 – підтип В.

4. Отримані морфометричні й антропометричні дані, проведений порівняльний аналіз дозволяють виділити параметри: поперечний розмір живота на рівні пупка, відстань між мечоподібним відростком і симфізом, відстань між мечоподібним відростком і пупком, відстань між найбільш низько розташованими частинами ребрових дуг, відстань між верхніми передніми клубовими остями, співвідношення міжреберної і міжостистої відстаней, співвідношення поперечного розміру живота і довжини тіла, які мають першорядне значення при описі форми живота і її зміни протягом онтогенезу.

5. Передня черевна стінка представляє анатомічне утворення, яке складається з ряду тканин, шарів, співвідношення яких протягом онтогенезу змінюється і залежить від соматотипу і топографії. Найбільша товщина передньої черевної стінки відзначається у людей гіперстенічної статури зрілого віку в пупковій ділянки і дорівнює 3,8 ±0,9 см.

6. Біофізичні властивості передньої черевної стінки можуть бути оцінені з використанням способу виміру комплексної відносної діелектричної проникності (КВДП). Передня черевна стінка є морфологічно і функціонально неоднорідною структурою, яка змінюється в залежності від віку і соматотипу. Найбільший показник КВДП відзначається у людей зрілого віку ( 83±2,6 у.о. ) і в медіально розташованих ділянках черевної стінки (від 42±1,6 у.о. до 83±2,6 у.о.).

7. Сила впливу вікового фактора на величину антропометричних ознак, індексів, розмірів передньої черевної стінки значно варіює. Виявлено достовірний ступінь впливу вікового фактора на масу тіла, довжину, поперечний розмір живота, величину поверхні тіла, площу передньої черевної стінки і так само на співвідношення міжреберної і міжостистої відстаней, площі передньої черевної стінки і поверхні тіла, маси і довжини тіла, поперечного розміру живота і довжини тіла. Кореляційні взаємовідносини між цими параметрами протягом онтогенезу змінюються убік появи більшої кількості позитивних достовірних зв'язків у людей зрілого віку в порівнянні з попередніми віковими групами.

8. Отримані антропометричні та морфологічні дані науково обґрунтовують зв'язок форми передньої черевної стінки, живота з типом конституції, що дозволяє стверджувати, що форма живота - інтегративний показник соматотипу.

Публікації автора:

  1. Шептун Ю.Ю. Форма живота как интегративный показатель соматотипа // Вісник морфології.- 2002.- №1 (8).- С. 161-162.

  2. Шептун Ю.Ю. Особенности строения передней брюшной стенки в онтогенезе // Вісник проблем біології і медицини . – 2002. – №3.- С. 74-77.

  3. Шептун Ю.Ю. Взаимосвязь соматотипа и формы живота // Вісник проблем біології і медицини . – 2002. – №4.- С. 93-97.

  4. Шептун Ю.Ю. Региональные особенности строения передней брюшной стенки // Матер. У Міжнар. наук.-практ. конф. “Наука і освіта -2002”. – Дніпропетровськ, 2001. - Т.5.– С.38-39.

  5. Козлов В.А., Шептун Ю.Ю. Возрастные и индивидуальные особенности строения передней стенки брюшной полости // Матер. Всеукр. наук.- практ. конф. “Україна наукова, 2001”. – Дніпропетровськ, 2001. –Т.6.- С.16-17.

Здобувачем проведено набір матеріалу 47 анатомічних препаратів передньої черевної стінки осіб різного віку и у 27 осіб досліджено особливості внутрішнього рел’єфа стінки черевної порожнини.

  1. Козлов В.А., Шептун Ю.Ю. Особенности строения внутренней поверхности передней брюшной стенки // Матер. другої Всеукр. наук.- практ. конф. “Україна наукова, 2002”. – Дніпропетровськ-Дніпродзержинськ, 2002. –Т.1.- С.21-22.

    Здобувачем проведено аналіз стану внутрішньої поверхні черевної стінки а також розташування артеріальних судин в перед черевному просторі при лапороскопічному дослідженні.

    1. Козлов С.В., Шептун Ю.Ю., Новикова Т.А. Взаимосвязь соматометрических данных формы тела и внутренних половых органов // Материалы 1У-го Международного конгресса по интегративной антропологии.- Санкт-Петербург, 2002.- С.172-173.

    Здобувачем проведені антропометричні дослідження осіб різного віку і статі з подальшою морфометричною обробкою даних.

    1. Спосіб визначення біофізичних властивостей біологічних тканин і пристрій для його здійснення / Мішалов В.Д., Войченко В.В., Шептун Ю.Ю., Козлов В.О. та інш. // Деклараційний патент на винахід України № 38824 А, МПК7 А615/00, заявлено 24.10.2000, опубліковано 15.05.2001.- Бюл. №4.

    Здобувачем проведено дослідження на зразках передньої черевної стінки в кількості 83, які стали часткою всього дослідженого морфологічного матеріалу.