Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Ветеринарна мікробіологія та вірусологія


Микитин Оксана Орестівна. Властивості Mycobacterium tuberculosis, Mycobacterium bovis, Mycobacterium avium, виділених трансоваріально від курей: дисертація канд. вет. наук: 16.00.03 / Національний аграрний ун-т. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Микитин О.О. Властивості Mycobacterium tuberculosis, Mycobacterium bovis, Mycobacterium avium, виділених трансоваріально від курей. – Рукопис.

Дисертацiя на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спецiальнiстю 16.00.03- ветеринарна мікробіологія та вірусологія. – Національний аграрний університет. Київ, 2003.

Дисертацію присвячено вивченню основних властивостей Mycobacterium tuberculosis, Mycobacterium bovis, Mycobacterium avium, виділених трансоваріально від курей. Показано, що мікобактерії туберкульозу людського, бичачого та пташиного видів зумовлюють різний ступінь інфікованості яєць курей. Встановлено, що культури мікобактерій туберкульозу, трансоваріально виділені від курей, експериментально заражених Мycobacterium tuberculosis (штам №1848, штам H37RV, штам №192), Mycobacterium bovis (штам №8, штам Valleе) як і Mycobacterium avium (штам №33; штам №14141) за основними властивостями суттєво не відрізняються від референтних штамів цих видів збудника. Встановлена терморезистентність Mycobacterium tuberculosis (штам H37RV), Mycobacterium bovis (штам Valleе) у жовтку і білку яєць курей та особливості їх трансоваріальної передачі молодняку птиці порівняно з Mycobacterium avium (штам №14141).

Одержані дані щодо основних властивостей Mycobacterium tuberculosis, Mycobacterium bovis, Mycobacterium avium, трансоваріально виділених від курей, значною мірою доповнюють та поглиблюють сучасні уявлення про біологічні оcобливості цих видів збудника туберкульозу.

На основі отриманих результатів досліджень розроблені методичні рекомендації для практичної ветеринарної медицини.

1. У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється у поглибленому вивченні основних властивостей Mycobacterium tuberculosis, Mycobacterium bovis i Mycobacterium avium, виділених з яєць курей, експериментально заражених ними, терморезистентності Mycobacterium tuberculosis, Mycobacterium bovis у жовтку і білку яєць курей та особливості їх трансоваріальної передачі молодняку птиці порівнянно з Mycobacterium avium.

2. Встановлено, що Mycobacterium tuberculosis (штам №1848, штам H37RV, штам №192), Mycobacterium bovis (штам №8, штам Valleе) як і Mycobacterium avium (штам №33; штам №14141) зумовлюють розвиток інфекційного процесу у курей та виділяються з яйцями курей, локалізуючись у них як у жовтку, так і в білку.

3. Найвищу інфікованість яєчного жовтка (9,6%-11,1%) зумовили мікобактерії туберкульозу людського виду, тоді як найвищий відсоток (9,5%–15,6%) інфікованості яєчного білка зумовили мікобактерії туберкульозу пташиного виду.

4. Найвищу інфікованість яєць курей (16,6%-23,6%) зумовили мікобактерії туберкульозу людського виду.

5. Культури мікобактерій туберкульозу, виділені як з білка, так і з жовтка яєць, одержані від курей, заражених Mycobacterium tuberculosis (штам №1848), Mycobacterium bovis (штам №8), Mycobacterium avium (штам №33) зберігають вихідні культурально-морфологічні, тінкторіальні і біохімічні властивості референтних штамів цих видів.

6. За патогенними властивостями культури мікобактерій туберкульозу, ізольовані з яєчних жовтків, одержаних від курей, заражених Mycobacterium tuberculosis, штам №1848, Mycobacterium bovis, штам №8, i Mycobacterium avium, штам №33, не відрізняються від референтних штамів цих видів збудника. Культури мікобактерій туберкульозу людського виду, що ізольовані з жовтка яєць курей, викликають генералізований інфекційний процес у морських свинок, а у кролів поодинокі туберкульозні ураження легень. Культури мікобактерій туберкульозу бичачого виду, що ізольовані з жовтка яєць курей, викликають генералізований інфекційний процес у кролів, а у морських свинок туберкульозні ураження внутрішніх органів.

7. Всі три види збудника туберкульозу у білку та жовтку яєць курей виявляють різну терморезистентність: Mycobacterium tuberculosis (штам H37RV), Mycobac terium bovis (штам Valleе) i Mycobacterium avium (штам №14141) зберігають життєздатність у жовтку за умов дії на них температури 100С протягом 7, 5, 3 хвилин відповідно, тоді як у білку ці види втрачають життєздатність після 3-хвилинного кип’ятіння яєць, незалежно від штаму і виду збудника.

8.Mycobacterium tuberculosis (штам №192) і Mycobacterium bovis (штам Valleе), інокульовані в інкубаційні яйця курей в об’ємі 0,1см3 фізіологічного розчину в найменшій дозі (0,0001мг), зумовлюють 100% загибель ембріонів у 6-денному віці, відповідно у 88,8% і 66,6%, а у Mycobacterium avium (штам №14141) 77,7%.

Публікації автора:

1. Микитин О.О., Романенко В.П. Ступінь інфікованості яєць, одержаних від курей, заражених збудником туберкульозу. // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. – 2000. – Вип. 11. – С. 77–82. (Дисертантка особисто провела експериментальні дослідження, статистичну обробку одержаних результатів, підготувала матеріали статті до друку).

2. Романенко В.П., Дяченко Г.М. Микитин О.О. Терморезистентність мікобактерій туберкульозу різних видів у яйцях свійської птиці. // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Гжицького. – 2000. – Т.2. (№1) -С.37-41. (Дисертантка особисто провела експериментальні дослідження та підготувала матеріали статті до друку).

3. Микитин О.О. Епідеміологічна небезпека туберкульозу свійських птахів. // Ветеринарна медицина України. – 2001. –№4. – С. 12–14.

4. Дяченко А.М., Микитин О.О. Експериментальні дані по вивченню трансоваріальної передачі збудника туберкульозу різних видів молодняку птиці. // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького.-2000.– Т.2. Ч.1.-С.136-139. (Дисертанткою проведено планування експерименту та виконання досліджень, аналіз одержаних результатів та написання статті).

5. Романенко В.П., Дяченко А.М., Микитин О.О. Патогенність мікобактерій туберкульозу, виділених із яєць, одержаних від експериментально заражних курей культурами референтних штамів Mycobacterium tuberculosis (H37RV) Mycobacterium bovis (штам Valleе) і Mycobacterium avium (штам №14141). // Науковий вісник Національного аграрного університету. –2000. – Вип. 9. С. 142-145. (Дисертанткою проведено планування експерименту та виконання досліджень, аналіз одержаних результатів та написання статті).

6. Романенко В.Ф., Дяченко А.М., Кравченко Н.А., Микитин О.О. Экспериментальные данные по изучению роли куриных яиц в эпидемиологии туберкулеза. // Проблемы туберкулеза. - М. -2001. №6. – С.4041. (Дисертанткою особисто проведено експериментальні дослідження).