Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Ярошенко Федір Олексійович. Вміст і розподіл вітамінів А та Е в організмі м'ясних курей залежно від їх рівню у раціоні: Дис... канд. с.-г. наук: 03.00.13 / УААН; Інститут птахівництва. - c.Борки, 2002. - 135арк. - Бібліогр.: арк. 105-135.



Анотація до роботи:

Ярошенко Ф.О. Вміст і розподіл вітамінів А та Е в організмі мясних курчат залежно від їх рівню у раціоні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. – Інститут тваринництва УААН, Харків, 2002.

Дисертація присвячена вивченню особливостей накопичення і розподілу вітамінів А и Е в організмі м'ясних курчат у ембріогенезі і ранньому постнатальному онтогенезі. У процесі ембріонального розвитку курчат відбувається накопичення природних антиоксидантів у їхніх органах і тканинах, а активний перенос вітаміну Е з жовтка в ембріональну печінку здійснюється в останній тиждень ембріонального розвитку і максимальна концентрація цього антиоксиданту досягається в добовому віці. При цьому практично весь вітамін Е в печінці представлено у виді його активної форми – альфа-токоферолу. Запропоновано використовувати концентрацію вітаміну Е в печінки добових курчат для оцінки їх якості і категорійності. У постнатальном розвитку концентрація вітаміну Е в печінки різко знижується. Активне нагромадження вітаміну А в ембріональної печінки починається на більш ранніх стадіях ембріогенезу і продовжується в постнатальном розвитку.

Вікові зміни концентрації вітамінів А и Е в печінці курчат покладені в основу системи контролю їх вітамінної забезпеченості, що знайшла застосування в практичних умовах птахівницьких господарств України. Вивчено особливості взаємодії вітамінів А, Е і С в організмі курчат в умовах різної забезпеченості ретинолом, альфа-токоферолом і холекальциферолом. Показано синергізм вітаміну Е стосовно депонування вітаміну А і антагоністична дія підвищених доз вітаміну А стосовно альфа-токоферолу.

Встановлено стабілізуючу дію вітаміну Е на інтенсивність перекисного окислення ліпідів у мязах курчат при їх тривалому зберіганні і на цій основі розроблена технологія підвищення якості м'яса птиці шляхом згодовування курчатам підвищених доз вітаміну Е за 4 тижні до забою.

1. У процесі ембріонального розвитку птиці відбувається прогресивне накопичення вітаміну Е в печінці, що розглядається як адаптивний механізм, відповідальний за антиоксидантний захист ембріональних тканин від перекисного окислення ліпідів. При цьому вітамін Е в печінці знаходиться винятково у формі альфа-токоферолу і може служити фізіологічним показником якості добових курчат.

2. Активний перенос вітаміну Е з жовтка в печінку відбувається в останній тиждень інкубації. При цьому його концентрація в печінці зростає більше ніж у 20 разів, досягаючи максимальних значень на момент виводу курчат. Після виводу курчат, протягом першої доби їхнього життя продовжується перерозподіл вітаміну Е між мембраною залишкового жовтка і печінкою, забезпечуючи подальше накопичення токоферолу в цьому органі. Накопичення вітаміну Е в мембрані жовткового міхура починається трохи раніше і досягає максимального рівня на 20-й добі інкубації. В інших ембріональних тканинах також спостерігається збільшення концентрації альфа-токоферолу в процесі ембріогенезу.

3. Активне накопичення вітаміну А в ембріональній печінці починається на більш ранніх стадіях розвитку, у порівнянні з вітаміном Е. У період з 12-го по 21-й день інкубації концентрація вітаміну А в мембрані жовткового міхура неухильно знижується. Концентрація вітаміну А в інших ембріональних тканинах курчат дуже низька і має тенденцію до незначного підвищення в процесі ембріогенезу.

4. Встановлено, що практично весь вітамін Е в печінці ембріонів та добових курчат знаходиться у формі вільного альфа-токоферолу, тоді як у дорослої птиці він знаходиться переважно в ефірній формі – у виді альфа-токоферілацетату.

5. Встановлено взаємозв'язок сумарних запасів вітаміну Е в печінці добових курчат з іншими фізіологічними показниками їх якості і на цій основі розроблено спосіб оцінки якості добових курчат: при сумарних запасах альфа-токоферолу в печінці більше 400 мкг курчат відносять до 1-ї категорії, при сумарних запасах 150-400 мкг - до другої категорії і при загальному вмісті вільного альфа-токоферолу в печінці менше 150 мкг курчат оцінюють як некатегорійні (брак).

6. З віком А-вітамінна забезпеченість птиці збільшується завдяки його накопичення в печінці, а розподіл вітаміну А по тканинах в організмі м'ясних курчат, дорослих курей і півнів не залежить від їх віку. Коефіцієнти варіації концентрації вітамінів А, Е та каротиноїдів у жовтку яєць мінімальні в середині продуктивного періоду (9,5; 11,2 і 23,2% відповідно). Вітамін Е більш рівномірно розподілений в організмі курчат і найбільша його концентрація виявляється в надниркових залозах (85,4-94,3 мкг/г), а найменша - у білих грудних м'язах (1,18-1,33 мкг/г).

7. В перші два тижні життя курчат відбувається різке (більше, ніж у 10 разів) зниження концентрації альфа-токоферолу в печінці. У віці 50 днів концентрація вітаміну Е в печінці курчат стабілізується на постійному рівні (11-13 мкг/г) і надалі практично не змінюється.

8. Визначено взаємозвязок фізіологічних рівнів ретинолу і альфа-токоферолу в печінці молодняка і дорослої птиці і на цій підставі розроблено систему контролю А- і Е-вітамінної забезпеченості м'ясних курчат і курей-несучок .

9. Вітамін Д3, введений в раціон курей у підвищених кількостях, гальмує накопичення вітамінів Е та А в печінці, але сприяє переходу цих вітамінів у жовток яєць. Підвищені дози вітаміну А в раціоні курчат-бройлерів призводять до зниження концентрації вітаміну Е в крові і запасів у печінці.

10. Підвищені дози вітаміну Е, згодовані в останні 4 тижні вирощування курчат, призводять до його накопичення в м'язах. В результаті підвищується окисна стабільність ліпідів м’язової тканини при зберіганні м'яса в замороженому вигляді. Використання 20-кратної дози вітаміну Е дає можливість зберігати м'ясо при температурі -20 оС на протязі 3-х місяців без розвитку окисного псування.

Публікації автора:

  1. Сурай П.Ф., Ионов И.А., Сахацкий Н.И., Ярошенко Ф.А. Витамин Е и качество мяса птиц. - Донецк, 1994. - 168 с. (автором особисто виконано 25%).

  2. Cурай П.Ф., Бужин А.А., Ярошенко Ф.А., Ионов И.А. Жирорастворимые витамины в промышленном птицеводстве. - Черкассы, 1997. - 295 с. (автором особисто виконано 25%).

  3. Сурай П.Ф., Ионов И.А., Панченко Т.М., Ярошенко Ф.А., Репухов Б. Повышенные дозы жирорастворимых витаминов для бройлеров // Птицеводство, М. – 1990.- N11.- С.17-18. (автором особисто розроблено 55%).

  4. Сурай П.Ф., Іонов І.А., Панченко Т.М., Ярошенко Ф.О., Репухов Б.В. Деякі особливості обміну й розподілу вітамінів А та Е в курчат-бройлерів // Птахівництво, К. - 1992, - Вип. 44. - С.28-31. (автором особисто виконано 55%).

  5. А.с. СССР, МКИ G01N 31/08. Способ оценки суточного молодняка сельскохозяйственной птицы / Сурай П.Ф., Ионов И.А., Ребров Н.Н., Ярошенко Ф.А. - № 1799540; Заявлено 25.10.91; Опубликовано - 1993, Бюллетень №9. (автором особисто розроблено 25%).

  6. Сурай П.Ф., Ионов И.А., Ярошенко Ф.А. Межвитаминные взаимоотношения в организме цыплят-бройлеров при скармливании им повышенных доз витаминов А, Е и Д // Научно-технический бюллетень УНИИП. - Харьков, 1990. - N28. - C.19-24. (автором особисто розроблено 65%).

  7. Ребров Н.Н., Ионов И.А., Назаров В.Г., Ярошенко Ф.А., Сурай П.Ф. Контроль А- и Е-витаминной обеспеченности мясных цыплят в условиях бройлерной птицефабрики //Актуальные проблемы современного птицеводства / Украинская конференция с международным участием, Харьков, 4-6 декабря 1991 г. – Харьков, 1991. - С.78-79. (автором особисто виконано 65%).

  8. Ребров М.М., Ярошенко Ф.О. Одночасне визначення вітамінів А, Е і каротиноїдів у жовтку яєць // Українська конференція молодих вчених і аспірантів з питань птахівництва. - Харків, 1992.- С.26. (автором особисто виконано 85%).

  9. Іонов І.А., Сурай П.Ф., Ярошенко Ф.О., Ребров М.М. Використання пластинок Армсорб для визначення вітаміну Е в кормах і продуктах птахівництва // Українська конференція молодих вчених і аспірантів з питань птахівництва. - Харків, 1992. - С.27-28. (автором особисто виконано 70%).

  10. Ярошенко Ф.О., Ребров М.М., Назаров В.Г. Вітамінна підкормка для півнів батьківського стада бройлерів // Українська конференція молодих вчених і аспірантів з питань птахівництва. - Харків, 1992. - С.20. (автором особисто виконано 85%).

  11. Ярошенко Ф.А., Литвиненко А.М. Контроль А- и Е-витаминной обеспеченности сельскохозяйственной птицы на Енакиевской и Курганской птицефабриках // I конференция по птицеводству Украинского отделения ВНАП. Борки-Симферополь, 1993. - С.61-62. (автором особисто виконано 90%).

  12. Ionov I., Yaroshenko F., Buzhin A., Kutz E., Surai P. Broiler meat stabilization by vitamin E // Proc. of the VIII-th International Symposium of Young Poultry Scientists, Poland, Bydgoszcz. – 1994. - P.165-166. (автором особисто розроблено 70%).

  13. Ionov I., Surai P., Kuklenko T., Yaroshenko F. Effect of vitamin A on energetic metabolism in the hen liver // Proc. of the VIII-th International Symposium of Young Poultry Scientists, Poland, Bydgoszcz. – 1994.- P.27-28. (автором особисто розроблено 65%).

  1. Surai P., Ionov I., Yaroshenko F. Some features of vitamin A transfer from diet to the egg yolk // 2nd Baltic Poultry Conference, Vilnius. - 1994. - P.46-47. (автором особисто виконано 75%).

  2. Surai P., Ionov I., Yaroshenko F. Vitamin E and broiler meat quality // 2nd Baltic Poultry Conference. Vilnius, 1994. - P.45. (автором особисто виконано 55%).

  3. Ярошенко Ф.О. Варіабельність концентрацій вітаміну А і каротиноїдів у жовтку яєць мясних курей // Ідентифікація вітаміну Е в печінці добових курчат. - Бірки, 1994. - С.44-45.

  4. Ярошенко Ф.О., Іонов І.А., Сурай П.Ф. Ідентифікація вітаміну Е в печінці добових курчат // ХIII Українська конференція молодих вчених з птахівництва. -Бірки, 1994. - С.46-47. (автором особисто виконано 80%).

  5. Ярошенко Ф.О., Іонов І.А., Сурай П.Ф. Вітамін Е і якість добового молодняка // Тез. доп. Всеукраїнської конференції з фізіології і біохімії тварин. - Львів, 1994. - С.187. (автором особисто виконано 85%).

  6. Бужина Н.С., Бужин А.А., Ярошенко Ф.А. Контроль витаминной обеспеченности кур-несушек в условиях промышленной птицефабрики // Материалы международной научно-практической конференции, посвященной 140-летию со дня рождения профессора П.Н.Кулешова. Харьков, 1995. - С.87. (автором особисто виконано 80%).

  7. Ионов И.А., Сурай П.Ф., Костюк И.А., Ярошенко Ф.А. Динамика всасывания витаминов Е и А в кровь цыплят при однократном оральном введении масляных препаратов // Материалы международной научно-практической конференции, посвященной 140-летию со дня рождения профессора П.Н.Кулешова. Харьков, 1995. - С.89. (автором особисто виконано 60%).