Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Екологія


Янович Денис Олександрович. Вміст йоду і селену та метаболічний профіль у крові великої рогатої худоби в різних ландшафтних зонах західного регіону України : дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Чернівецький національний ун-т ім. Юрія Федьковича. - Чернівці, 2005.



Анотація до роботи:

Янович Д.О. Вміст йоду і селену та метаболічний профіль у крові великої рогатої худоби в різних ландшафтних зонах західного регіону України.– Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.16 – екологія. Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, Чернівці, 2005.

У дисертації наведено дані про вміст йоду і селену в основних кормах (сіні, силосі та сінажі), що споживає велика рогата худоба, вирощуваних в окремих районах різних ландшафтних зон (Карпати, Прикарпаття, Лісостеп) західного регіону України. Встановлена нестача досліджуваних мікроелементів та різниці у вмісті їх в кормах залежно від геохімічних особливостей вказаних зон.

Досліджено гормон-синтезуючу функцію щитоподібної залози, активність системи антиоксидантного захисту та метаболічний профіль крові у молодняку великої рогатої худоби, вирощуваної у досліджуваних районах вказаних зон західного регіону України. Встановлено зв’язок між вмістом йоду і селену у кормах та в організмі великої рогатої худоби, вплив різного рівня цих мікроелементів в раціоні на концентрацію йоду, зв’язаного з білком, тироксину та трийодтироніну в сироватці крові, активність глутатіонпероксидази в еритроцитах та на окремі показники білкового і ліпідного обміну в крові тварин.

Вивчено вплив різних доз селену при парентеральному введенні його молодняку великої рогатої худоби у формі селеніту натрію на перераховані вище показники в крові. Встановлено, що введення молодняку великої рогатої худоби різних доз селену призводить до вірогідного підвищення його концентрації в крові, активності глутатіонпероксидази в еритроцитах, концентрації трийодтироніну в сироватці крові, до вірогідного зменшення концентрації продуктів перекисного окиснення ліпідів в плазмі крові. У сироватці крові тварин дослідних груп виявлено також вірогідно менший відносний вміст альбумінів і більший відносний вміст b2-глобулінів, у плазмі крові – вірогідно більший вміст триацилгліцеролів та значно менший вміст вільних жирних кислот (Р<0,01). Крім того, в ліпідах плазми крові тварин під впливом селену дозозалежно збільшується вміст лінолевої (Р<0,05; P<0,01) і зменшується вміст пальмітинової, стеаринової та олеїнової кислот.

Досліджено вміст йоду і селену в кормах і крові великої рогатої худоби у різних ландшафтних зонах (Карпат, Прикарпаття, Лісостепу) західного регіону України. Вивчено залежність між вмістом вказаних мікроелементів та концентрацією тиреоїдних гормонів, активністю глутатіонпероксидази, вмістом продуктів ПОЛ, білків і ліпідів у крові великої рогатої худоби. Досліджено вплив різних доз селену на вказані біохімічні показники у крові молодняку великої рогатої худоби.

  1. Вміст йоду в сіні і сінажі з тимофіївки та кукурудзяному силосі в окремих районах досліджуваних зон значно коливається: у Самбірському районі (зона Прикарпаття) він в два рази більший (Р<0,001), ніж у Старосамбірському, тоді як у двох досліджуваних районах зони Карпат і Лісостепу такі різниці відсутні.

  2. Встановлено залежність між вмістом йоду в кормах і концентрацією зв’язаного з білком йоду та рівнем тироксину в сироватці крові молодняку великої рогатої худоби в різних ландшафтних зонах західного регіону України. Зв’язок між вказаними показниками та концентрацією трийодтироніну в сироватці крові досліджуваних тварин відсутній.

  3. Встановлено дефіцит селену у кормах в різних ландшафтних зонах західного регіону України. Різниці у вмісті селену в досліджуваних кормах, у плазмі крові та активності глутатіонпероксидази в еритроцитах крові молодняку великої рогатої худоби у зоні Карпат, Прикарпаття і Лісостепу невірогідні.

  4. У сироватці крові молодняку великої рогатої худоби, в якого виявлено найнижчу концентрацію зв’язаного з білком йоду і тироксину порівняно до їх концентрації у сироватці крові тварин в інших зонах, виявлено вірогідно менший вміст загального білка і альбумінів (Р<0,001), у плазмі крові – вірогідно менший вміст фосфоліпідів і ефірнозв’язаного холестеролу (Р<0,05-0,01), менший вміст лінолевої і арахідонової кислот (Р<0,05-0,001) у складі загальних ліпідів.

  5. Парентеральне введення молодняку великої рогатої худоби селену в дозі 30 і 60 мг у формі селеніту натрію раз у декаду протягом місяця призводить до дозозалежного підвищення концентрації селену в плазмі крові (Р<0,001), та до підвищення концентрації трийодтироніну в сироватці крові (Р<0,01; Р<0,05).

  6. Після парентерального введення селену у дозі 30 і 60 мг молодняку великої рогатої худоби в еритроцитах підвищується активність глутатіонпероксидази (Р<0,01), в плазмі крові – зменшується концентрація продуктів перекисного окиснення ліпідів – гідроперекисів ліпідів і малонового діальдегіду (Р<0,05).

  7. Під впливом селену у сироватці крові молодняку великої рогатої худоби вірогідно зменшується вміст альбумінів (Р<0,05; Р<0,001) і підвищується концентрація 2-глобулінів (Р<0,01-0,001) , у плазмі крові зменшується концентрація ліпідів (Р<0,05), в їх складі збільшується частка триацилгліцеролів (Р<0,05; Р<0,01) і зменшується частка вільних жирних кислот (Р<0,005), у загальних ліпідах збільшується відносний вміст лінолевої кислоти (Р<0,05; Р<0,01), арахідонової (Р<0,01; Р<0,001) і ейкозопентаєнової кислот (Р<0,05; Р<0,01), зменшується відносний вміст докозогексаєнової кислоти (Р<0,05).

Публікації автора:

  1. Кравців Р.Й., Янович Д.О. Роль селену в життєдіяльності тварин (біологічні, ветеринарно-медичні, екологічні аспекти) // Біологія тварин.– 2003.– Т.5, №1-2.– С. 23-38. (Дисертант узагальнив матеріал щодо ролі селену в життєдіяльності тварин, брав участь у підготовці статті до друку).

  2. Кравців Р.Й., Янович Д.О. Вміст йоду в кормах та вміст йодзв’язаного білка і тиреоїдних гормонів у крові великої рогатої худоби в різних зонах західного регіону України // Біологія тварин.– 2003.– Т.5, № 1-2.– С. 311-315. (Дисертант провів відбір матеріалу, виконав дослідження та підготував статтю).

  3. Кравців Р.Й., Янович Д.О. Загальний вміст ліпідів і співвідношення окремих їх класів у плазмі крові великої рогатої худоби у різних зонах західного регіону України // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Ґжицького.– 2003.– Т.5, №4.– С. 79-83. (Дисертант провів відбір матеріалу, виконав дослідження та підготував статтю).

  4. Кравців Р.Й., Янович Д.О. Вміст селену в кормах і крові молодняку великої рогатої худоби в різних зонах західного регіону України // Біологія тварин.– 2004.– Т.6, №1-2.– С. 365-368. (Дисертант провів відбір матеріалу, виконав дослідження та підготував статтю).

  5. Кравців Р.Й., Янович Д.О. Жирнокислотний склад загальних ліпідів плазми крові великої рогатої худоби у різних зонах західного регіону України // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Серія “Біологія”.– 2004.– В. 3-4.– №24.– С. 88-90. (Дисертант провів відбір матеріалу, виконав дослідження та підготував статтю).

  6. Кравців Р.Й., Янович Д.О. Вплив селену на активність антиоксидантної системи в організмі молодняку великої рогатої худоби при парентеральному його введенні //Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин.– 2004.– В. 5, №3.– С. 38-41. (Дисертант провів експериментальні дослідження, статистичну обробку результатів та підготував статтю).

  7. Янович Д.О. Вплив різного рівня селену в раціоні великої рогатої худоби на активність глутатіонпероксидази і вміст тиреоїдних гормонів у крові // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин.– 2004.– В.5, №1-2.– С. 97-99.

  8. Янович Д.О. Загальний вміст ліпідів, їх жирнокислотний склад і співвідношення окремих класів у плазмі крові молодняку великої рогатої худоби при парентеральному введенні різних доз селену // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Ґжицького.– 2004.– Т.6, №2, Ч.5.– С. 222-225

  9. Кравців Р.Й., Янович Д.О. Загальний вміст білків і співвідношення окремих його фракцій у сироватці крові великої рогатої худоби при парентеральному введенні різних доз селену // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Ґжицького.– 2004.– Т.6, №3, Ч.3.– С. 128-130. (Дисертант провів експериментальні дослідження, статистичну обробку результатів і їх узагальнення та підготував статтю).

  10. Кравців Р.Й., Янович Д.О. Біологічна роль щитоподібної залози // Біологія тварин.– 2004.– Т.6, №1-2.– С. 19-34. (Дисертант узагальнив матеріал щодо біологічної ролі щитоподібної залози в організмі тварин, брав участь у підготовці статті до друку).