Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Рибалко Лариса Василівна. Внутрішньогосподарський контроль в аграрних підприємствах : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2009.



Анотація до роботи:

Рибалко Л.В. Внутрішньогосподарський контроль в аграрних підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Національний науковий центр "Інститут аграрної економіки" УААН, Київ, 2008.

У дисертації поглиблено теоретичні та вдосконалено організаційні й методичні засади внутрішньогосподарського контролю в аграрних підприємствах. Обґрунтовано необхідність у вдосконаленні внутрішньо-господарського контролю, уточнено його суть і місце у загальній системі економічного контролю та в системі управління підприємством. Розширено теоретичне уявлення стосовно мети, завдань, функцій внутрішньогосподар-ського контролю, а також окремих елементів його системи. Удосконалено класифікації завдань і принципів внутрішньогосподарського контролю. Розроблено концептуальні засади організації системи внутрішньогосподар-ського контролю в аграрних підприємствах через визначення особливостей її побудови. Розроблено методику автоматизації даного виду контролю, форми електронних робочих документів. Запропоновано перелік і зміст стандартів внутрішньогосподарського контролю. Удосконалено методику визначення ефективності внутрішньогосподарського контролю.

Узагальнення теоретичних положень і критичний аналіз практики організації та здійснення внутрішньогосподарського контролю в аграрних підприємствах дозволили сформулювати висновки, які мають значення для подальшого розвитку теорії, методики і практики внутрішньогосподарського контролю:

1. У процесі реформування аграрного сектору економіки виникає об'єктивна необхідність у підвищенні ефективності внутрішньогосподарського контролю. Це обумовлює потребу в теоретичному обґрунтуванні підходів до організації внутрішньогосподарського контролю та вдосконаленні практики його здійснення. На основі аналізу історичних передумов і особливостей контролю в умовах ринкової економіки уточнено місце внутрішньо-господарського контролю в системі економічного контролю, а також його роль у системі управління. Принципово некоректним є визнання внутрішнього аудиту як підвиду внутрішньогосподарського контролю, оскільки одним із основних завдань внутрішнього аудиту є оцінка надійності функціонування й ефективності системи внутрішньогосподарського контролю.

2. Існуючі класифікації завдань і принципів внутрішньогосподарського контролю не враховують ринкових вимог щодо його економічності та ряду практичних аспектів здійснення внутрішньої контрольної діяльності. Зважаючи на це, завдання запропоновано класифікувати за групами: забезпечення процесу прийняття управлінських рішень; забезпечення збереження активів, ресурсів і документації; ефективне використання ресурсів; дотримання встановлених принципів ведення обліку. Принципи внутрішньогосподарського контролю слід поділяти на загальнонаукові, професійні та організаційні. Удосконалення теоретичної бази здійснення внутрішньогосподарського контролю дозволяє привести її у відповідність до особливостей сучасного етапу розвитку аграрного сектора економіки.

3. Відповідність внутрішньогосподарського контролю основним системним властивостям і наявність типової структури (вхід, процесор, вихід) доводять, що він є самостійною системою. Елементами системи внутрішньо-господарського контролю визначено об'єкти, суб'єкти, методи (процесор системи) та інформаційне середовище (вхід і вихід системи). Системний підхід забезпечує раціональну побудову сукупності складових внутрішньої контрольної діяльності.

4. На основі проведеного дослідження розроблено концептуальні засади організації системи внутрішньогосподарського контролю через визначення основних чинників і особливостей її побудови в аграрних підприємствах. До них належать: форма власності, організаційно-правова форма господарювання; організаційна структура та структура управління підприємством; розмір господарюючого суб'єкту. Врахування визначених особливостей дозволяє оптимізувати склад, структуру та чисельність служби внутрішньогосподар-ського контролю в аграрних підприємствах.

5. На основі аналізу завдань, які виконують суб'єкти внутрішньо-господарського контролю, виділено адміністративний, бухгалтерський, технологічний і спеціальний його види. Результати дослідження свідчать, що в сільськогосподарських підприємствах пріоритет серед суб'єктів контролю надається бухгалтерській службі. Зважаючи на дублювання окремих функцій контролю та наявність безконтрольних об'єктів, запропоновано перерозподі-лити контрольні функції та змістити акцент реалізації контрольних дій у бік спеціального внутрішньогосподарського контролю, суб'єктами якого є ревізійна комісія та спостережна рада (для акціонерних товариств і сільсько-господарських виробничих кооперативів). Реорганізація служби внутрішньо-господарського контролю сприяє поєднанню децентралізованої та централізованої форм організації контролю на підприємстві та дозволяє налагодити достовірну й оперативну мережу інформаційного забезпечення суб'єктів прийняття управлінських рішень.

6. Необхідність оцінювання суттєвості виявлених за результатами контролю відхилень зумовлює потребу у визначенні порогів суттєвості, їх класифікації з виділенням кількісних, вартісних і якісних критеріїв, а також урахуванні принципу агрегатної суттєвості. Запропонований алгоритм дій контролюючого персоналу при оцінюванні суттєвості виявлених відхилень дозволяє удосконалити методику здійснення внутрішньогосподарського контролю та підвищити його ефективність.

7. Науково-практичні рекомендації з регламентного забезпечення внутріш-ньогосподарського контролю повинні враховувати наслідки трансформації економіки України в процесі розвитку ринкових відносин і їх вплив на окремі економічні сфери. З цією метою на загальнодержавному рівні запропоновано й обґрунтовано систему стандартів внутрішньогосподарського контролю, що дозволяє визначати додаткові умови для уникнення конфліктних ситуацій між окремими суб'єктами на підприємстві та спрямована на підвищення ефективності здійснення внутрішньогосподарського контролю в цілому. На рівні окремого підприємства запропоновано розробити внутрішній організаційний регламент – Положення про службу внутрішньогосподарського контролю, введення в дію якого сприятиме організації чітко структурованої та ефективно діючої системи внутрішньогосподарського контролю.

8. У результаті дослідження практики проведення внутрішніх контрольних заходів в аграрних підприємствах Полтавської області виявлено шляхи удосконалення методики внутрішньогосподарського контролю, які спрямовані на покращання якості проведення документальної перевірки, урізноманітнення прийомів фактичного контролю, більш широке використання специфічних методів зіставлення й оцінки, скорочення затрат часу внутрішніх контролерів на документальне оформлення процедур і результатів контролю. З метою підвищення оперативності й ефективності функціонування системи внутрішньогосподарського контролю обґрунтована доцільність автоматизації контрольних заходів і розроблена відповідна модель здійснення внутрішньо-господарського контролю з використанням інформаційних технологій.

9. Результати аналізу використання робочого часу суб'єктами внутрішньогосподарського контролю доводять необхідність скорочення затрат часу на документальне оформлення результатів контролю шляхом впроваджен-ня стандартизованих форм документів. Виходячи з цього, суб'єктам контролю доцільно запровадити ведення запропонованих форм електронних робочих документів, що забезпечують автоматизацію необхідних розрахунків і дозволяють піднести методику й організацію здійснення внутрішньогосподар-ського контролю на якісно вищий рівень.

10. Існуючі методичні підходи до розрахунку ефективності внутрішньогосподарського контролю не враховують усіх факторів, що її визначають. Зважаючи на це, обґрунтовано необхідність обчислення показників ефективності внутрішньогосподарського контролю у розрізі трьох її складових: економічної, соціальної та екологічної. Внаслідок того, що не всі елементи системи контролю, як і результати її функціонування, можна визначити кількісно, доцільно поєднувати кількісний і якісний підходи при розрахунку ефективності внутрішньогосподарського контролю.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Рибалко Л.В. Внутрішньогосподарський контроль: суть та суб’єкти здійснення / Л.В. Рибалко // Вісник Харківського технічного національного університету сільського господарства. – 2004. – Вип. 31. – С. 277-280 (0,20 д.а.).

2. Рибалко Л.В. Роль внутрішньогосподарського контролю в системі управління підприємством / Л.В. Рибалко // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – 2006. – № 1. – С. 104-106 (0,24 д. а.).

3. Рибалко Л.В. Мінімізація податкових фінансових ризиків в умовах функціонування системи внутрішньогосподарського контролю /Л.В. Рибалко // Вісник Харківського національного аграрного університету. – Харків, 2007. – № 8. – С. 208-212 (0,29 д. а.).

4. Рибалко Л.В. Організаційні аспекти системи внутрішньогосподарського контролю підприємств аграрного сектору економіки АПК / Л.В. Рибалко // Облік і фінанси АПК. – К., 2007. – № 3-5. – С. 117-122 (0,54 д. а.).

5. Рибалко Л.В. Стандартизація внутрішньогосподарського контролю / Л.В. Рибалко // Облік і фінанси АПК. – 2007. – № 8-10.– С. 141-145 (0,36 д. а.).

6. Рибалко Л.В. Управлінський аспект системи внутрішньогосподарського контролю аграрних підприємств / Л.В. Рибалко // Вісник Харківського націона-льного аграрного університету. – Харків, 2007. – № 6. – С. 86-90 (0,25 д.а.).

Тези доповідей

7. Рибалко Л.В. Внутрішньогосподарський контроль – запорука ефективної діяльності сільськогосподарських підприємств / Л.В. Рибалко // Наука і освіта '2005: VІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005.– С. 71-73 (0,09 д. а.).

8. Рибалко Л.В. Внутрішньогосподарський контроль як елемент системи управління аграрними підприємствами / Л.В. Рибалко // Економіка і підприєм-ництво: організац.-методолог. аспекти обліку, фінансів, аудиту та аналізу: зб. наук. праць за результ. конф. – Полтава: ПДАА, 2005. – С. 70-74 (0,24 д. а.).

9. Рибалко Л.В. Внутрішньогосподарський контроль у системі управління підприємством: правовий аспект / Л.В. Рибалко // Інноваційні технології у наукових дослідженнях і навчальному процесі вищого закладу освіти: ІІІ Всеукр. наук.-практ. конф. – Полтава, 2006. – С. 136-137 (0,14 д. а.).

10. Рибалко Л.В. Організація внутрішньогосподарського контролю з використанням інформаційних технологій / Л.В. Рибалко // Роль інформаційних технологій у забезпеченні конкурентоспроможності підприємств: Міжнар. наук.-практ. конф. – Полтава: ПДАА, 2006. – С. 220-222 (0,16 д. а.).

11. Рибалко Л.В. Проблеми впровадження системи внутрішнього аудиту в сільськогосподарських підприємствах / Л.В. Рибалко // Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи: ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. – К., 2006. – С. 240-242 (0,27 д. а.).

12. Рибалко Л.В. Внутрішньогосподарський контроль як фактор підвищен-ня конкурентоспроможності аграрних підприємств / Л.В. Рибалко // Державна політика та стратегія реформування економіки України в ХХІ сторіччі: Всеукр. наук.-практ. конф. – Полтава, 2007. – С. 218-220 (0,13 д. а.).

13. Рибалко Л.В. Інформаційне забезпечення системи внутрішньо-господарського контролю аграрних підприємств / Л.В. Рибалко // Наука та технології: крок в майбутнє – ’2007: ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. – Дніпро-петровськ, 2007. – С. 61-62 (0,12 д. а.).

14. Рибалко Л.В. Роль комп’ютерних технологій у процесі внутрішньо-господарського контролю управлінської діяльності підприємства / Л.В. Рибалко // Розвиток агробізнесу: міжнародний досвід: Міжнар. наук.-практ. конф. – Полтава: ПДАА, 2007. – С. 52-54 (0,14 д. а.).

15. Рибалко Л.В. Системний аспект внутрішньогосподарського контролю / Л.В. Рибалко // Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи: ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. – К., 2007. – С. 214-216 (0,13 д. а.).

16. Рибалко Л.В. Методичні засади здійснення внутрішньогосподарського контролю / Л.В. Рибалко // Розвиток системи обліку, аналізу та аудиту в Украї-ні: теорія, методологія, організація: VІ Міжнар. наук. конф., присвячена пам'яті д.е.н., проф., заслуженого діяча науки і техніки України О.С. Бородкіна. – К.: ДАСОА, 2008. – С. 70-71 (0,15 д. а.).

17. Рибалко Л.В. Дискусійні питання розрахунку ефективності внутріш-ньогосподарського контролю / Л.В. Рибалко // Актуальні проблеми сучасної науки '2008: матеріали І Міжнар. наук. конф.– Вінниця, 2008.– С. 95-97(0,13 д.а.).

Підручники, навчальні посібники

18. Ватуля І.Д. Податки, збори, платежі: навч. посіб./ Ватуля І.Д., Ватуля М.І., Рибалко Л.В. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 352 с. (22 д.а.; особистий внесок: пропозиції щодо систематизації інформації з метою контролю за правильністю нарахування та своєчасністю сплати податків – 8,32 д. а.).