Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Дюкарєва Христина Любомирівна. Внутрішньогосподарський облік і аналіз діяльності підприємства за центрами відповідальності : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2009.



Анотація до роботи:

Дюкарєва Христина Любомирівна. Внутрішньогосподарський облік і аналіз діяльності підприємства за центрами відповідальності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09. – бухгалтерський облік, аналіз та аудит – Київський національний торговельно-економічний університет, Київ, 2008.

Дисертаційну роботу присвячено дослідженню, розробці методичних аспектів та практичних рекомендацій щодо впровадження внутрішньогосподарського обліку і аналізу діяльності підприємств за центрами відповідальності на підприємствах з виробництва і торгівлі Львівської області.

У дисертації досліджено та запропоновано наукові засади побудови системи центрів відповідальності. Уточнено сутність центру відповідальності та зміст внутрішньогосподарського обліку в системі центрів відповідальності. Досліджено методичне забезпечення організації обліку за центрами відповідальності. Визначено системний підхід до проектування інформаційних технологій на підприємствах в умовах управління за центрами відповідальності. Удосконалено методику аналізу виробничо-фінансових результатів.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення та вирішення актуального науково-практичного завдання, яке спрямоване на удосконалення внутрішньогосподарського обліку і аналізу діяльності підприємств з виробництва і торгівлі за центрами відповідальності. Сформульовано основні наукові засади та положення методично-прикладного характеру, які свідчать про досягнення поставленої у роботі мети, що дозволило зробити такі висновки і пропозиції:

  1. Інтегрований механізм менеджменту в межах децентралізованої організаційної структури підприємства можна визначити як систему управління за центрами відповідальності. В такій системі зростає відповідальність керівників підрозділів за контрольовані ними ресурси, здійснені витрати чи отримані результати. Поряд з цим, керівники підприємства можуть зосередитися на вирішенні стратегічних проблем, адже тактичні рішення стають прерогативою нижчих рівнів управління.

  2. Відсутність однозначного тлумачення поняття «центр відповідальності» дозволило визначити його як організаційну одиницю системи управління, керівник якої наділений певними повноваженнями, делегованими йому вищим керівництвом, та є відповідальним за досягнення виробничо-фінансових показників діяльності. При цьому не слід розглядати центр відповідальності як певний структурний підрозділ, допускаючи, що ним може бути і кілька підрозділів одночасно, а інколи і одна особа. Відповідальність центрів передбачено не лише за фінансові показники та ресурси, а й за досягнуті виробничі результати, що визначені в межах компетенції центру будь-якого типу.

  3. Система управління за центрами відповідальності повинна базуватися на структурованих потоках інформації, основою формування яких є внутрішньогосподарський облік. Внутрішньогосподарський облік у системі центрів відповідальності – це система збору, реєстрації, обробки та надання інформації про діяльність центрів відповідальності для аналізу, бюджетування і контролю у формі, що задовольняє систему управління.

  4. В основу концепції облікової системи центрів відповідальності повинні бути покладені такі принципи: конфіденційності, інформативності, доречності, адресності та відповідальності. Основною метою облікової децентралізованої системи визначено накопичення інформації про діяльність структурних підрозділів підприємства для оптимального використання ресурсів, скорочення витрат і досягнення максимального рівня прибутковості організації.

  5. Побудова облікової системи центрів відповідальності визначається особливостями господарської діяльності підприємства. Виявлено, що методика виділення центрів відповідальності залежить від способу організації операційної діяльності господарюючого суб’єкта. Результати дослідження засвідчили, що в межах підприємств з виробництва і торгівлі доцільно виділяти такі центри відповідальності: витрат, доходу, маржинального доходу і прибутку. Організація обліково-аналітичного процесу повинна базуватися на чіткій регламентованості за обліковими модулями, доцільній інтегрованості системи для реалізації стандартів обліку і аудиту та надання інформації на запит користувачів.

  6. Організація обліку на високому рівні є можливою за умови наявності належного методичного забезпечення, яке передбачає розробку внутрішніх нормативних документів. Регламентована система внутрішньогосподарського обліку забезпечує збалансовані інформаційні потоки за усім масивом накопчених даних по центрах відповідальності, що визначає раціональну організацію управління підприємством. Об’єкти обліку за центрами відповідальності визначаються типом центру відповідальності та особливостями діяльності господарюючого суб’єкта.

  7. Оцінка досягнутих результатів центрами відповідальності дає підстави для прийняття ефективних тактичних і стратегічних управлінських рішень. Децентралізована обліково-аналітична система оптимізується за критеріями оцінки вкладу кожного структурного підрозділу у досягнення кінцевих результатів діяльності підприємства в цілому. Підтвердженням цього слугує запропонована матриця структурно-функціонального зв’язку облікових об’єктів за центрами відповідальності.

  8. Результати управління за центрами відповідальності залежать від ступеня забезпеченості інформацією, що в системі центрів відповідальності визначає ефективно організована внутрішня звітність. Обґрунтовано методику стандартизації та систематизації внутрішньої звітності за центрами відповідальності. Функції накопичення та надання даних про господарські події центру запропоновано розподілити за спеціальними обліковими групами. Децентралізована облікова система визначається інформаційними технологіями інтегрованого обліку. Створення єдиного інформаційного простору в такій системі повинно базуватися на обґрунтованій інформації для забезпечення реалізації цілей менеджменту щодо оцінки участі центрів відповідальності.

  9. Основним джерелом аналітичного дослідження результатів діяльності центрів відповідальності в умовах бюджетування є звітність про виконання бюджету. Аналіз показників доцільно здійснювати різними способами. Головним методом є порівняння планових показників з фактично досягнутими із визначенням причин і винуватців. Операційний аналіз, скоригований відповідно до особливостей бюджетування за центрами відповідальності, дозволяє здійснити оцінку залежності фінансових результатів діяльності від зміни витрат і обсягів виробництва та реалізації. Синтетичні узагальнення щодо діяльності центрів відповідальності доцільно проводити на основі коефіцієнтного аналізу критеріїв ефективності.

  10. Досягнення стратегічних цілей підприємства вимагає їх формалізованого вираження у тактичних бюджетах з декомпозицією за центрами відповідальності. Доведено, що з метою досягнення стратегічних завдань, на основі SWOT-аналізу проектується поле аналітичних доказів за параметрами визначеної стратегії, можливого її коректування, очікуваних загроз та ризиків тощо. В стратегічному бюджеті планування і контроль економічного ефекту від реалізації затратних стратегічних ініціатив забезпечується через спільне виконання бюджетних та цільових показників.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях, які внесені до переліку ВАК:

  1. Дюкарєва Х.Л. Бюджетування та внутрігосподарська звітність в системі обліку центрів прибутковості // Вісн. ЛНУ ім. І.Франка: Сер. економічна. – 2005. – Спецвип. 15 (Ч.2). – С. 485-491.

  2. Дюкарєва Х.Л. Контроль і аналіз в системі обліку центрів прибутковості // Вісн. КНТЕУ. – 2006. – №3. – С. 59-66.

  3. Дюкарєва Х.Л. Побудова системи обліку за центрами прибутковості підприємства // Економіка і ринок: облік, аналіз, контроль. – Тернопіль: Екон. думка. – 2006. – Вип. 14. – С.194-203.

  4. Дюкарєва Х.Л. Вдосконалення методики обліку фінансових результатів діяльності суб’єктів господарювання // Наук. записки. – 2007.– №2(12). – С. 61-69.

  5. Дюкарєва Х.Л. Концептуальні засади трансфертного ціноутворення на підприємствах з децентралізованою системою управління // Наука молода: (Зб. наук. праць молодих вчених ТНЕУ). – 2007. – №8. – С. 21-26.

  6. Дюкарєва Х.Л. Обліково-інформаційна система як основа управління підприємством // Вісн. ЛНУ ім. І.Франка: Сер. економічна. – 2007. – Вип. 37 (Ч.1). – С. 422-427.

  7. Дюкарєва Х.Л. Принципи бюджетування в системі управлінського обліку // Вісн. КНТЕУ. – 2007. – №2. – С. 90-98.

  8. Дюкарєва Х.Л. Проблемні аспекти обліково-аналітичного забезпечення системи управління структурними підрозділами підприємства // Вісн. Нац. ун-ту «Львівська політехніка». – 2007. – №576. – С.88-94.

  9. Дюкарєва Х.Л. Управління за центрами прибутковості на підприємствах з виробництва мінеральних добрив // Вісн. Нац. ун-ту «Львівська політехніка». – 2007. – №579. – С. 435-441.

  10. Дюкарєва Х.Л. Концептуальні основи побудови облікової системи центрів відповідальності суб’єктів господарювання // Наук. вісн. Нац. лісотехнічного ун-ту України: Зб. наук.-техн. праць. – Л: НЛТУ України. – 2008. - Вип.18.6. – С. 159-168.

В інших виданнях:

  1. Дюкарєва Х.Л. Бюджетування та внутрігосподарська звітність в системі обліку центрів прибутковості // Обліково-аналітичні системи суб’єктів господарської діяльності в Україні: Мат. Міжнар. наук.-практ. конф. (25-26 берез. 2005 р.). – Л: Львів. нац. ун-т ім. І.Франка, 2005. – С. 132-134.

  1. Дюкарєва Х.Л. Формування облікових систем центрів прибутковості // Концепція розвитку бухгалтерського обліку, аналізу і аудиту в умовах міжнародної інтеграції: Мат. Міжнар. наук.-практ. конф. (20-22 квіт. 2005 р.). – К: КНТЕУ, 2005. – С. 3-6.

  2. Дюкарєва Х.Л. Методика аналізу фінансових результатів та фінансового стану суб’єктів бюджетування – центрів прибутковості // Економічна система України: минуле, сучасне, майбутнє: Мат. Міжнар. наук.-практ. конф. (21-22 жовт. 2005 р.). – Л: Львів. нац. ун-т ім. І.Франка, 2005. – С. 512-514.

  3. Дюкарєва Х.Л. Автоматизація процесів бюджетування в системі управління підприємством // Проблемы теории и практики учета, аудита, анализа и пути их решения: Мат. Всеукр. наук.-практ. конф. (3-5 трав. 2006 р.). – Севастополь: СевНТУ, 2006. – С. 205-209.

  4. Дюкарєва Х.Л. Управління за центрами прибутковості на підприємствах з виробництва мінеральних добрив // Управління інноваційним процесом в Україні: проблеми, перспективи, ризики: Мат. Міжнар. наук.-практ. конф. (11-13 трав. 2006 р.). – Л: Нац. ун-т «Львівська політехніка», 2006. – С. 276-278.

  5. Дюкарєва Х.Л. Планування діяльності виробничих підрозділів на основі аналізу нормативного значення величини авансів покупців // Теорія і практика економічного аналізу: сучасний стан, актуальні проблеми та перспективи розвитку: Мат. Міжнар. наук.-практ. конф. (10-12 жовт. 2006 р.). – Тернопіль: ТНЕУ, 2006. – С. 99-101.

  6. Дюкарєва Х.Л. Вдосконалення системи обліку витрат на підприємствах з виробництва мінеральних добрив // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: Мат. 4-ї Міжнар. наук.-практ. конф. молодих вчених – Ч.2 (21-23 лют. 2007 р.). – Тернопіль: ТНЕУ, 2007. – С. 513-516.

  7. Дюкарєва Х.Л. До питання обліково-аналітичної системи центрів відповідальності господарюючих суб’єктів // Обліково-аналітичне забезпечення системи менеджменту підприємства: Мат. Міжнар. наук.-практ. конф. (20-22 квіт. 2007р.). – Л: Нац. ун-т «Львівська політехніка», 2007. – С. 70-71.

  8. Дюкарєва Х.Л. Проблеми конкурентоспроможності українських виробників мінеральних добрив у процесі приєднання України до Світової організації торгівлі // ХХІ століття: альтернативні моделі розвитку суспільства. Третя світова теорія: Мат. 6-ї Міжнар. наук.-практ. конф. (8-9 черв. 2007 р.). – К: Укр.-Лівійський ін-т проблем розвитку демократії, 2007. – С. 134-138.

  9. Дюкарєва Х.Л. Деякі аспекти вдосконалення управління на підприємствах з виробництва мінеральних добрив // Проблеми економічної кібернетики: Мат. ХІІ Всеукр. наук.-практ. конф. (3-5 жовт. 2007 р.). – Л: Львів. нац. ун-т ім. І.Франка, 2007. – C. 180-181.

  10. Дюкарєва Х.Л. Окремі аспекти впливу людського фактору на ефективність обліку за центрами відповідальності // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: Мат. 5-ї Міжнар. наук.-практ. конф. молодих вчених – Ч.2 (21-23 лют. 2008 р.). – Тернопіль: ТНЕУ, 2008. – С. 421-423.

  11. Дюкарєва Х.Л. Модель обліку витрат в децентралізованій системі управління торговельним підприємством // Моделювання систем і процесів обліку, аналізу та аудиту: Мат. Всеукр. наук.-практ. конф. (10-11 квіт. 2008 р.). – К: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2008. – C.11.

  12. Дюкарєва Х.Л. Організаційні аспекти оцінки досягнення стратегічних цілей в системі децентралізованого управління підприємством // Стратегія формування відкритої господарської системи в Україні: Мат. студент.-аспірант. наук. конф. (16-17 трав. 2008 р.). – Л: Львів. нац. ун-т ім. І.Франка, 2008. – C.120-121.