Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Канак Йосип Васильович. Внутрішньогосподарський (управлінський) облік витрат і доходів на підприємствах із виробництва стінових матеріалів: дисертація канд. екон. наук: 08.06.04 / Укоопспілка. - Л., 2003.



Анотація до роботи:

Канак Й.В. Внутрішньогосподарський (управлінський) облік витрат і доходів на підприємствах із виробництва стінових матеріалів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. Львівська комерційна академія. – Львів, 2003.

Дисертацію присвячено дослідженню актуальних проблем створення системи внутрішньогосподарського обліку витрат і доходів на підприємствах із виробництва стінових матеріалів в умовах розвитку конкуренції та ринкових відносин.

У дисертації досліджено зміст і завдання внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, його відмінності від фінансового обліку, виробничого обліку і контролінгу. Розроблено загальну класифікацію витрат і доходів з виділенням окремої класифікації витрат у залежності від рівня управління. Розглянуто вплив організаційних та технологічних особливостей виробництва стінових матеріалів на процес обліку витрат і доходів. Запропоновано використовувати методику калькулювання за цільовою собівартістю з метою раціонального ціноутворення, скорочення витрат і збільшення випуску продукції. Для удосконалення організації внутрішньогосподарського обліку запропоновано внести зміни у План рахунків. Розроблено ефективні моделі прогнозування обсягів виробництва, витрат і доходів, методи контролю бюджетів, спроектовано модель бізнес-процесу фінансового планування і бюджетування для процесно-орієнтованого управління підприємствами з виробництва стінових матеріалів.

Результатом дисертаційного дослідження є теоретичне узагальнення та практичні рекомендації щодо організації на підприємствах із виробництва стінових матеріалів України системи внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, орієнтованого на посилення інформаційно-аналітичної функції обліку в умовах ринку. Отримані внаслідок проведеного дослідження результати свідчать про досягнення поставленої мети і завдань, що дозволяє зробити такі висновки:

  1. Інформація про витрати і доходи, яка відображається у внутрішньогосподарському (управлінському) обліку підприємств з виробництва стінових матеріалів, значною мірою залежить від їх організаційно-технологічних особливостей. Основні види стінових матеріалів, які виробляються в Україні (керамічна і силікатна цегла, керамічний камінь, бетонні і залізобетонні блоки і панелі), мають складну технологію виготовлення і потребують значних енергетичних, матеріальних і людських ресурсів. Стан галузі будівельних матеріалів на сьогодні характеризується зменшенням обсягів виробництва, зростанням цін на будівельну продукцію, низькою рентабельністю підприємств і нестабільністю економічної ситуації. У цих умовах правильна організація внутрішньогосподарського (управлінського) обліку повинна допомогти керівництву підприємств знаходити шляхи мобілізації резервів, контролювати витрати і доходи, приймати своєчасні й обґрунтовані управлінські рішення.

  2. Сучасний стан розвитку внутрішньогосподарського (управлінського) обліку в Україні потребує першочергової уваги. Фактично серед науковців і практиків поки що немає спільної думки про зміст і завдання внутрішньогосподарського обліку, його роль у системі управління та принципах побудови. Прийняття Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16 липня 1999 р. № 996-XIV вказану проблему не вирішило, оскільки у згаданому Законі підприємствам запропоновано самостійно розробляти систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності і контролю господарських операцій.

  3. На основі дослідження джерел наукової економічної літератури, критичного аналізу позицій різних наукових шкіл і окремих вчених, нами виявлено, що внутрішньогосподарський облік посідає особливу роль у системі управління і не може ототожнюватися з виробничим обліком чи контролінгом. На нашу думку, внутрішньогосподарський облік – це система підтримки прийняття управлінських рішень, яка органічно поєднує як власне облікові методи і прийоми, так і методи планування, аналізу і контролю; система, яка дозволяє деталізувати і розширити інформаційну базу та часовий горизонт управління господарським суб'єктом. Внутрішньогосподарський (управлінський) облік дозволяє вирішувати низку важливих завдань управління підприємством, пов’язаних з калькулюванням собівартості продукції, веденням обліку за центрами відповідальності, політикою ціноутворення, плануванням і бюджетуванням, оперативним аналізом і контролем на всіх рівнях системи управління.

  4. На основі змістовного аналізу і порівняння різних наукових підходів у роботі визначено об’єкти внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, серед яких важливе місце посідають витрати і доходи. На сьогоднішній день правила обліку витрат і доходів, визначені у П(С)БО 15 “Дохід” і 16 “Витрати”, регламентують лише порядок ведення бухгалтерського обліку витрат і доходів загалом по підприємству, а не за окремими видами діяльності, видами продукції тощо. Для того, щоб забезпечити систему управління релевантною інформацією про доходи і витрати, як фактичні, так і планові, потрібна система класифікації витрат і доходів. Нами розроблено класифікацію витрат у залежності від рівня управління підприємством, яка дозволяє визначити, які витрати є релевантними: 1) для підготовки рішень, що знаходять відображення у стратегічному плані на період від 1 до 5-10 років; 2) для підготовки рішень, пов’язаних з розробкою і контролем виконання поточних планів (бюджетів) на період до 1 року; 3) для оперативного обліку, контролю, аналізу та прийняття рішень у режимі реального часу.

  5. Однією з головних проблем, яка стосується сучасного внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, є вибір оптимального методу обліку і калькулювання собівартості продукції. Традиційно ще з радянських часів в Україні найбільш поширеним був облік повної собівартості продукції, який в умовах непрогнозованого ринку замінюється обліком за неповною (частковою) собівартістю. На жаль, серед багатьох відомих в Україні методів калькулювання собівартості продукції жоден не дозволяє формувати ціну на продукцію, виходячи з ринкових умов, враховувати потреби і переваги споживачів і знижувати витрати ще до початку виробничого циклу. Тому нами запропоновано методику використання маловідомої в нашій країні концепції “таргет-костинг” (калькулювання за цільовою собівартістю) на підприємствах з виробництва цегли. Ця методика дозволить підприємствам формувати собівартість своєї продукції з урахуванням цільової собівартості і вимог споживачів до якості продукції, впливати на формування доходів через оптимальне (орієнтоване на ринок) ціноутворення і стимулювати працівників до активної участі в процесі зниження витрат та економії ресурсів.

  6. Досліджено, що концепція “таргет-костинг” по-іншому розглядає поняття релевантності. Релевантними витратами згідно з цією концепцією є регульовані витрати, пов’язані з тими елементами (характеристиками) продукції, які не є життєво важливими з погляду споживачів.

  1. З метою контролю розрахунків за реалізовану покупцям готову продукцію, нами розроблено та запропоновано до використання регістр бухгалтерського обліку, який дозволяє визначати упущену вигоду, або економію витрат, за рахунок відображення сум заборгованості, часу їх виникнення, процентів за товарним кредитом, ставки за депозитом або відсотків за кредит. Для контролю за повнотою отримання доходів від реалізації готової продукції у внутрішньогосподарському (управлінському) обліку запропоновано використання регістрів, які дозволяють визначати упущену вигоду, яка визначається, як різниця між розрахунковою вартістю реалізації за стандартними цінами (без знижки) та виручкою від реалізації. На основі яких формують місячні звіти про отримані доходи та понесені збитки, шляхом співставлення виручки від реалізації із фактичною собівартістю реалізованої готової продукції та визначають упущені вигоди у розрізі найменувань (асортименту) продукції, за окремими покупцями та менеджерами із збуту. На основі отриманих повідомлень про зміну норм, ціни або обсягів виробництва запропоновано розрахунки для визначення зниження (збільшення) сум витрат на одиницю продукції. Запропоновані регістри, дозволяють підняти на якісно вищий рівень інформаційне забезпечення процесу прийняття управлінських рішень стосовно ціноутворення.

  2. Управлінський вплив в ієрархічній структурі підприємства у кожному конкретному випадку повинен бути адресним, тобто спрямовуватися саме на ту людину, яка відповідає за певний процес і від якої залежить ефективність цього процесу. Внутрішньогосподарський (управлінський) облік повинен фіксувати дані про досягнення конкретних цілей менеджерами і працівниками підприємства, індивідуальні і загальні результати діяльності, спожиті і зекономлені ресурси тощо. Особливого значення при цьому набуває концепція обліку за центрами відповідальності, яка стимулює людей до кращих результатів через використання як економічних, так і психологічних важелів впливу. Ми вважаємо облік за центрами відповідальності ключовим елементом організації внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, в якому поєднуються облікові, контрольні, мотиваційні та інформаційно-аналітичні функції. Нами виділено п’ять видів центрів відповідальності, до яких належать: центри витрат, центри частково регульованих витрат, центри доходів, центри прибутків, центри інвестицій. Ієрархічна структура підприємств із виробництва стінових матеріалів дозволяє виділити всі перераховані вище центри в організації внутрішньогосподарського (управлінського) обліку на даних підприємствах, що дозволить забезпечити розподіл відповідальності і персоніфікований контроль за досягнутими результатами та витраченими ресурсами.

  3. Одним з важливих аспектів організації ефективного внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, який би міг реально забезпечувати підготовку необхідної інформації для внутрішніх потреб підприємства, тобто для прийняття управлінських рішень, є побудова відповідної структури рахунків внутрішньогосподарського обліку. Нами запропоновано внести зміни в діючий План рахунків бухгалтерського обліку, вивільнивши в ньому 9-й клас рахунків для потреб конфіденційного внутрішньогосподарського (управлінського) обліку. Цей клас рахунків підприємство могло би, виходячи з власних потреб, використовувати для побудови автономної системи внутрішньогосподарського обліку витрат і доходів, пов’язаної з рахунками бухгалтерського обліку через відображаючі (“дзеркальні”) рахунки. Такий підхід забезпечив би певну свободу підприємству у веденні обліку і збереження комерційної таємниці.

  1. У нових умовах господарювання значно зростає обсяг економічної інформації, у тому числі й облікової, що призводить до збільшення навантаження на систему внутрішньогосподарського (управлінського) обліку. Для вирішення цієї проблеми необхідна комплексна автоматизація всіх обчислювально-розрахункових процесів. Досліджено, що у промисловості будівельних матеріалів рівень забезпеченості комп’ютерною технікою і автоматизації обліку є дуже низьким. На основі проведеного обстеження підприємств з виробництва стінових матеріалів Західного регіону України було з’ясовано, що переважна більшість підприємств веде облік без використання обчислювальної техніки. Окремі підприємства, які ведуть облік за автоматизованою формою, використовують найпростіші бухгалтерські програми (1С: Бухгалтерія), які не відповідають вимогам управління великим виробництвом. Більшість функцій внутрішньогосподарського обліку залишаються неавтоматизованими, що значно знижує його інформаційно-аналітичну цінність.

  2. Зроблені нами розрахунки підтверджують, що впровадження вітчизняних інтегрованих управлінських інформаційних систем (УІС) на середніх і великих підприємствах із виробництва стінових матеріалів є доцільним і цілком реальним. Окупність таких систем, навіть за обережними розрахунками, в яких не враховані всі фактори економії від впровадження, становить 1-3 роки (залежно від складності системи автоматизації).

  3. На основі проведеного аналізу нами рекомендується використання зіркоподібної або комбінованої архітектури комп’ютерної мережі з виділенням окремих підсистем бухгалтерського (фінансового) і внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, що забезпечує високий рівень надійності та конфіденційності даних обліку.

  4. З метою інтелектуалізації підсистеми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку вважаємо доцільним застосування комп’ютерних експертних систем та баз знань, які не тільки структуровано відображають правила реєстрації, планування, аналізу і контролю господарських операцій, але й дозволяють організувати дедуктивний метод отримання нових знань. Це нововведення дозволяє значно підсилити роль бухгалтера-аналітика в управлінні підприємством.

  5. Однією з головних конкурентних стратегій підприємства є стратегія найнижчих (мінімальних) витрат. Для реалізації цієї стратегії необхідно проводити комплексний стратегічний аналіз, який полягає як у вивченні конкурентного середовища і попиту на продукцію, так і у дослідженні внутрішнього потенціалу підприємства. Об’єктами аналізу внутрішнього потенціалу є продукція, ресурси, витрати і доходи, фінансування, продуктивність – показники, які повинні знаходити відображення у внутрішньогосподарському (управлінському) обліку.

  6. У сучасному внутрішньогосподарському (управлінському) обліку важливу роль повинні відігравати економетричні дослідження, спрямовані на виявлення залежностей між ключовими показниками діяльності (обсяги продажу, витрати, рівень запасів і залишків незавершеного виробництва та ін.) і побудову на цій основі моделей прогнозування. Метою внутрішньогосподарського (управлінського) обліку в цьому випадку повинно бути змістовне розширення часового горизонту інформації, що призначається для прийняття управлінських рішень.

  7. На основі порівняльного аналізу різних методів прогнозування, які найчастіше розглядаються у науковій економічній літературі, для практичного використання на підприємствах із виробництва стінових матеріалів нами було обрано метод експоненційного згладжування з трендом і сезонною компонентою (ЕЗТСК). Цей вибір зроблено з урахуванням специфіки діяльності цих підприємств, обумовленої помітним впливом сезонного складника на обсяги виробництва і реалізації продукції. Запропонована нами методика дозволяє прогнозувати обсяги виробництва продукції (цегли) з достатньо високою точністю. За цією методикою можна прогнозувати й інші показники, важливі для прийняття стратегічних управлінських рішень, наприклад, обсяги реалізації продукції у грошовому вимірнику, прибуток тощо.

  8. Для здійснення перспективної оцінки впливу обсягів виробництва і реалізації продукції на прибутковість доцільно проводити аналіз беззбитковості, який визначає мінімально можливий обсяг реалізації, завдяки якому вдається досягти рівності між сукупними витратами і виручкою від реалізації. Нами було досліджено можливості застосування інтервального методу аналізу беззбитковості і запропонована методика визначення пріоритетності виробництва того чи іншого виду (марки) продукції в умовах невизначеності інформації перспективного характеру.

  9. Серед ключових завдань, які необхідно вирішувати виробничим підприємствам в умовах перехідної економіки, особливе місце посідає організація ефективної системи планування та контролю витрат і доходів. Поєднання функцій планування і контролю найбільш помітно простежується у такому понятті як бюджет, який в науковій літературі визначається як поточний план діяльності підприємства, складений на основі кількісних показників. Для контролю за виконанням бюджетів нами пропонується використання методу “бюджетного коридору”, який полягає у визначенні для ключових показників, що закладаються у гнучкий бюджет, певного інтервалу, в межах якого ці показники повинні знаходитися протягом бюджетного періоду. При цьому нижня і верхня межі інтервалу являють собою мінімальне та максимальне значення, при яких показник може вважатися прийнятним. Втручання керівництва у ситуацію вимагається лише у випадку, коли фактичне значення показника виходить за межі “бюджетного коридору”. Таким чином, раціоналізується процес оперативного управління та досягається економія витрат і часу менеджерів.

  10. Враховуючи те, що на підприємствах із виробництва стінових матеріалів бюджетування ще не знайшло свого практичного втілення, нами запропоновано концептуальну модель бізнес-процесу фінансового планування і бюджетування, яка може використовуватися для проектування і розробки реальних моделей процесно-орієнтованих систем, призначення яких – здійснення складних планово-контрольних розрахунків. Такі моделі, включені в структуру внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, дозволять забезпечити розробку та оперативний контроль показників фінансових планів і бюджетів.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

    1. Канак Й.В. Класифікація витрат для прийняття рішень на стратегічному, поточному і оперативному рівнях управління // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Економічні проблеми розвитку виробництва регіону (щорічник наукових праць). Випуск ХХХІ / НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів: ЛБІ НБУ, 2001. – С. 597-602. – 0,4 д.а.

    2. Канак Й.В. Суть управлінського обліку та його відмінності від виробничого обліку і контролінгу // Вісник ЛКА. Серія економічна. Випуск 8. – Львів: Видавництво Львівської комерційної академії, 2001. – С. 223-227. – 0,4 д.а.

    3. Канак Й.В. Інтервальний метод аналізу беззбитковості в управлінському обліку // Торгівля, комерція, підприємництво. Зб. наукових праць ЛКА. Випуск 5. – Львів: Видавництво Львівської комерційної академії, 2002. – С. 183-185. – 0,2 д.а.

    4. Канак Й.В. Напрями створення інформаційної системи управлінського обліку // Вісник ЛКА. Серія економічна. Випуск 12. – Львів: Видавництво Львівської комерційної академії, 2002. – С. 302-312. – 0,8 д.а.

    В інших виданнях:

      1. Озеран В.А., Канак Й.В. Пути совершенствования управления на предприятиях по производству стеновых материалов // Проблемы и перспективы становления рынка. Тезисы докладов межвузовской научно-практической конференции молодых учёных и специалистов 28-30 ноября 1991 г. – Новосибирск: Центросоюз СССР, 1991. – С. 39-40. – 0,1 д.а. (особистий внесок здобувача: визначено шляхи адаптації бухгалтерського обліку на підприємствах галузі будівельних матеріалів до вимог ринкової економіки і міжнародних стандартів обліку).

      2. Канак Й.В. Організація обліку на підприємствах будівельних матеріалів // Обласна науково-практична конференція “Методологія бухгалтерського обліку на підприємствах різних форм власності”. Тези доповідей і виступів (4-6 травня 1992 р.). – Тернопіль: МП “Меркурій”, 1992. – С. 43. – 0,05 д.а.

      3. Канак Й.В. Становлення малого підприємництва та шляхи розвитку промисловості стінових матеріалів // Проблеми економіки України. Збірник наукових праць. Випуск 1. – Тернопіль: МП “Меркурій”, 1992. – С. 11-14. – 0,15 д.а.

      4. Канак Й.В. Виробництво керамічної цегли та проблеми екології // Проблеми економіки України. Збірник наукових праць. Випуск 2. – Тернопіль: МП “Меркурій”, 1993. – С. 84-85. – 0,05 д.а.

      5. Куцик П.О., Канак Й.В. Аудит: внутрішній і зовнішній // Тези доповідей всеукраїнського науково-практичного семінару “Проблеми становлення аудиторської діяльності в Україні” (22-23 жовтня 1993 р.). – Львів: ЛТЕІ, 1993. – С. 35-36. – 0,1 д.а. (особистий внесок здобувача: розкрито сутність і досліджено особливості внутрішнього аудиту).

      6. Канак Й.В. Калькулювання собівартості продукції та ціноутворення в умовах ринкових відносин // Тези доповідей науково-практичної конференції “Організація бухгалтерського обліку, аналізу і контролю в умовах переходу до ринкової економіки”. – Тернопіль: ВО “Оріон”, 1993. – С. 23-24. – 0,1 д.а.

      7. Куцик П.О., Канак Й.В. Нормативний метод обліку як основа управління собівартістю продукції // Тези доповідей на науковій конференції за підсумками науково-дослідної роботи у 1992-1993 роках. – Львів: ЛТЕІ, 1993. – С. 90-92. – 0,1 д.а. (особистий внесок здобувача: визначено мету застосування і переваги нормативного обліку порівняно з іншими методами)

      8. Озеран В.О., Канак Й.В., Куцик П.О. Фінансовий та внутрішньовиробничий облік результатів діяльності підприємств в системі управління // Тези доповідей на науковій конференції за підсумками науково-дослідної роботи у 1992-1993 роках. – Львів: ЛТЕІ, 1993. – С. 76-77. – 0,1 д.а. (особистий внесок здобувача: визначено фактори успішного здійснення автоматизації бухгалтерського обліку на вітчизняних підприємствах).

      9. Канак Й.В., Куцик П.О. Бухгалтерський облік в системі управління // Становлення нової економічної системи в Україні. Частина 4. Тези доповідей міжнар. наук.-практ. конференції 20-21 грудня 1994 р. – Львів: УМВСУ у Львівській області, 1994. – С. 30-32. – 0,1 д.а. (особистий внесок здобувача: досліджено характерні риси і відмінності фінансового й управлінського обліку).

        1. Куцик П.О., Канак Й.В. Оперативний облік відхилень матеріальних затрат від норм // Збірник матеріалів конференції проф.-викл. складу і аспірантів Академії за підсумками науково-дослідної роботи у 1994 р. – Львів: ЛКА, 1995. – С. 118-119. – 0,1 д.а. (особистий внесок здобувача: досліджено проблеми контролю використання матеріалів в процесі промислового виробництва).

        2. Канак Й.В., Куцик П.О. Аудит витрат промислового підприємства та методика його проведення // Матеріали республіканської наук.-практ. конференції “Аудиторська діяльність в умовах становлення нових економічних відносин в Україні” (18-19 травня 1995 р.). – Львів: ЛКА, 1995. – С. 180-181. – 0,1 д.а. (особистий внесок здобувача: визначено основні етапи методики аудиту витрат на промислових підприємствах).

        3. Канак Й.В. Ціноутворення та процес прийняття управлінських рішень // Матеріали конференції проф.-викл. складу і аспірантів Академії за підсумками науково-дослідної роботи у 1995 р. – Львів: ЛКА, 1996. – С. 137-138. – 0,1 д.а.

        4. Канак Й.В. Методика відображення обліку витрат на виробництво та калькулювання собівартості продукції на підприємствах по виробництву будівельних матеріалів // Зб. статей за матеріалами ІІІ науково-технічної конференції проф.-викл. складу, аспірантів та студентів академії 24 березня – 16 квітня 1997 р. Частина 6. Облік та аудит, регіональна економіка. – Рівне: УДАВГ, 1997. – С. 49-50. – 0,1 д.а.

        5. Канак Й.В. Бухгалтерський облік – інформаційна база системи управління // Матеріали міжвузівської наук.-практ. конференції “Проблеми реформування бухгалтерського обліку в сучасних умовах господарювання”, 15-16 травня 1997 р. – Львів: Тріада Плюс, 1997. – С. 185-190. – 0,25 д.а.