Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Ботаніка


100. Зареї Даракі Бехруз. Водорості водойм Ірану: дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Інститут ботаніки ім. М.Г.Холодного НАН України. - К., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

ЗАРЕЇ Д.Б. Водорості водойм Ірану. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за фахом 03.00.05 – ботаніка. – Харківський національний університет ім. В.Н.Каразіна, Харків, 2004.

Вперше проведено критичне узагальнення літературних і оригінальних даних по видовій різноманітності водоростей водойм Ірану. У водоймах країни відомо 1304 види, представлених 1559 внутрішньовидовими таксонами, з огляду на ті, котрі містять номенклатурний тип виду; оригінальними дослідженнями виявлено 1213 видів (1443 вн. такс.); 812 видів (979 вн. такс.) стали новими для Ірану. Проведено аналіз систематичної структури альгофлори країни. Отримані значення родового коефіцієнта (4,9) свідчать про багатство вивченої альгофлори, основу якої складають діатомові, зелені і синьозелені водорості. Визначено особливості розподілу водоростей у флористичних зонах і в різнотипних водоймах Ірану, оцінена участь кожної зони і кожного типу водойм у формуванні загальної видової різноманітності альгофлори країни. Специфіку альгофлори природно-рослинних зон Ірану визначають, поряд з особливостями кожної зони, щільність населення, наявність великих міст із розвинутою промисловістю, напрямку господарської діяльності населення регіону. У водоймах Ірану зберігаються закономірності розподілу видової різноманітності водоростей, обумовлені типологічними особливостями водойм, їх морфометричними характеристиками, формою й інтенсивністю господарського використання. Вперше проведений екологічний, географічний і сапробіологний аналізи водорості водойм Ірану.

1. На підставі аналізу літературних і оригінальних даних у флорі водоростей водойм Ірану виявлено 1304 вида, представлених 1559 внутрішньовидовими таксонами, враховуючи номенклатурний тип виду. Оригінальними дослідженнями виявлено і визначено 1213 видів (1443 вн. такс.), з яких 812 видів (979 вн. такс.) є новими для країни, що склало 62,8 % загального числа таксонів. Високі значення родового коефіцієнту – 4,9 і пропорції флори в цілому свідчать про багатство альгофлори Ірану.

2. Провідна роль у дослідженій альгофлорі належить діатомовим – 517 видів (671 вн. такс., або 43,04 % флори), зеленим – 352 вида (386 вн. такс. або 24,76 % флори), синьозеленим – 202 вида (231 вн. такс., 14,82 %) водоростям. Серед родин значну видову різноманітність мають Naviculaceae (22,58 % флори), а десять провідних родин у структурі альгофлори складають 59,4 %, у тому числі: 5 — із Bacillariophyta, 3 — із Chlorophyta, по одному — із Euglenophyta і Cyanophyta. Спектр провідних родів об’єднує 34,9 % усіх видів. Найбільш багаті видами роди Navicula (118), Nitzschia (83), Cosmarium (55), Fragilaria (50), Oscillatoria (49). За видовим складом і особливо місцем і внеском відділів Chlorophyta і Bacillariophyta альгофлора Ірану виявляє найбільшу подібність з альгофлорою Туркменістану, що обумовлено близькістю розташування двох країн, наявністю загальних орографічних і кліматичних ознак і, очевидно, подібністю флорогенеза.

3. Порівняльний аналіз флори водоростей природно-рослинних зон Ірану показує наявність як загальних, так і специфічних рис в альгофлорі кожної зони. Встановлено, що специфіку альгофлори визначають, поряд із природними особливостями конкретної зони, щільність населення, наявність великих міст з розвинутою промисловістю, основні напрямки господарської діяльності населення регіону. Загальним для водойм усіх природно-рослинних зон Ірану є безумовне домінування Bacillariophyta; Chlorophyta зберігають друге місце у флорах чотирьох зон із шести: лукого-солончакової рослинності південного берега Каспійського моря (ЛРКМ), лісової широколистяної рослинності (ЛШР), пустельної рослинності (ПР), фриганоідної гірської рослинності (ФГР). У водоймах двох зон – комплексної рослинності пустельних приморських низин (КРППН) і степової гірської рослинності (СГР) – на друге місце у флорі виходять Cyanophyta, що зв'язано з перевагою солоних і солонуватих водойм у цих зонах.

4. Встановлено, що у водоймах Ірану зберігаються закономірності розподілу видової різноманітності водоростей, обумовлені типологічними особливостями водойм, їх морфометричними характеристиками, формою й інтенсивністю господарського використання.

5. У водотоках (річки, водоспади і кяризи) Ірану виявлено 896 видів (1050 вн. такс.), що складає 72,76 % загального видового складу альгофлори країни. Як абсолютні, так і відносні значення багатства флори свідчать про значну різноманітність водоростей плинних водойм. Висока частка участі Euglenophyta і Cyanophyta у формуванні альгофлори водотоків може бути віднесена за рахунок виносу з водозбірної площі в період повенів. Спектри десяти провідних родин і родів свідчать про домінування Bacillariophyta у водотоках Ірану.

6. У водосховищах виявлено 890 видів (1024 вн. такс.), що складає 70,9 % загального видового складу альгофлори країни. Флористичні спектри, співвідношення провідних груп і відносний внесок для альгофлори водосховищ багато в чому збігаються зі спектром річок. Відмінності полягають у наступному: на третє рангове місце переміщається родина з відділу Cyanophyta – Oscillatoriaceae (6,65 %), а родина евгленових водоростей – Euglenaceae (4,79 %) розташовується на шостому, що свідчить про низький ступінь евтрофності водосховищ Ірану.

7. В озерах Ірану виявлено 357 видів (413 вн. такс.), що складає 28,6% загального видового складу альгофлори країни. Основний внесок у формування альгофлори озер вносять діатомові водорості (45 % від загального числа виявлених видів в озерах). Відзначено високий відсоток Cyanophyta в альгофлорі озер Ірану – 22,8 %, які лише на 1 % поступаються Chlorophyta. Набагато менший внесок в альгофлору озер вносять Euglenophyta – 4,12 %. У спектрі провідних родин присутні 4 родини з відділу Cyanophyta, що можна віднести за рахунок переваги в числі вивчених солоних озер.

8. У болотах Ірану виявлено 520 видів (587 вн. такс.) з 8 відділів, 14 класів, 30 порядків і 67 сімейств, що складає 40,68 % загального видового складу альгофлори країни. Основний внесок у флору водоростей боліт вносять Вacillariophyta – 41,2 %, Chlorophyta – 26,1 %, Cyanophyta – 12,6 % і Euglenophyta – 10,4 %. У порівнянні з іншими типами водойм максимального значення (26,1 %) у болотах досягають зелені водорості. Спектр провідних родин у болотах виявився найбільш різноманітним і представлений 5 відділами, при цьому 4 родини були з діатомових, 3 із зелених, по одномій із синьозелених, євгленових і жовтозелених.

9. У ставках різного цільового призначення і чеках рисових полів країни виявлено 500 видів (564 вн. такс.), що складає 36,18 % загального видового складу альгофлори Ірану. Основний внесок у склад альгофлори ставків і рисових полів вносять діатомові водорості – 38,7 %. Видову різноманітність зелених водоростей визначає клас Chlorophyceae – 70 % загального числа Chlorophyta, виявлених у ставках. Відзначено високий відсоток жовтозелених водоростей – 5,68 % загального числа виявлених у ставках видів. Провідне положення на рівні родин належить Oscillatoriaceae і Euglenaceae, що виявилося характерним тільки для ставків.

10. У джерелах відзначено найменше число видів – 108 (123 вн. такс.), що складає 8,52 % загального видового складу альгофлори водойм країни. Значення відносної різноманітності при цьому були такими: Cyanophyta – 14,93 %, Вacillariophyta – 14,67 %, і Chlorophyta – 0,55 %. Низькі значення відносної різноманітності альгофлори джерел пояснюється, очевидно, тим, що з 9 досліджуваних – 7 були термальні. У спектр провідних таксонів входять тільки діатомові і синьозелені водорості.

11. Порівняльний аналіз спектрів провідних таксонів різнотипних водойм Ірану показав, що до складу спектрів увійшло 19 родин, з них тільки 5 були загальними для всіх типів водойм. Діатомові водорості в складі провідних представлені 6 родинами, зелені – 5, синьозелені – 6, евгленові і жовтозелені – по одній родині. До складу провідних родів водойм Ірану ввійшли 18 родів, з чотирьох відділів, у тому числі: Bacillariophyta – 10, Chlorophyta – 3, Cyanophyta – 3, Euglenophyta – 2.

12. Встановлено, що максимальна подібність видового складу водоростей різнотипних водойм Ірану як загалом, так і по відділах, належить річкам з водосховищами. Високий ступінь подібності показали флори водосховищ і ставків, що майже у всіх розглянутих випадках подібні більш ніж на 50 %, крім відділів Chrysophyta і Chlorophyta. Для складу водоростей боліт відзначено, що видова різноманітність постійно змінюється в залежності від відділу, при цьому зберігаються стабільні зв'язки з водосховищами, водотоками і ставками. Для видової різноманітності водоростей озер максимальна подібність спостерігається тільки зі ставками. Видовий склад водоростей джерел (через невелике число видів) не відрізняється своєрідністю від складу інших типів водойм.

13. Екологічний аналіз показав, що стосовно солоності в альгофлорі Ірану переважають види індиференти, особливо серед Bacillariophyta. Географічний аналіз дозволив виділити в альгофлорі Ірану 5 геоелементів (аркто-альпійський, бореальний, бореально-монтанний, неморальний, мультирегіональний) і 4 типи ареалу (азіатський, євразіатський, голарктичний, євразітсько-тропічний). Найбільш численні види мультирегіонального елементу – 658 видів (731 вн. такс.). Різноманітно представлені також бореальний – 250 видів (287 вн. такс.) і бореально-монтанний 252 вида (279 вн. такс.) елементи.

14. У водоймах країни виявлена 331 показова форма з 5 основних і 10 перехідних зон сапробності. Розподіл показових форм свідчить про перевагу у водоймах -мезосапробних умов.

Публікації автора:

  1. Догадина Т.В., Зареи Д.Б., Горбулин О.С. Водоросли болота Энзели (Иран) // Альгология .– 2002.– Т.12, № 4.– С. 445-450.

  2. Zarei D.B. Algae of biological ponds (Esfahan province,Iran) // Bull. Kharkiv Nat. Agr. Univ. Ser. Biology. – 2002. – Vol. 9, № 1. – P. 96-101.

  3. Зареи Б. Chrysophyta разнотипных водоемов Ирана // Альгология .– 2003.– Т.13, № 4.– С. 381-388.

  4. Dogadina T.V., Zarei D.B., Gorbulin O.S. Algae of Anzali Swamp (Iran) // Int. J. on Algae. – 2002.- Vol. 4, № 4. – P. 81-87.

  5. Zarei D.B. Chrysophyta of water bodies of Iran // Int. J. on Algae. – 2004. – Vol. 6, № 1. – P. 12-20.

  6. Dogadina T.V., Zarei D.B., Gorbulin O.S. Euglenophyta of water bodies of Iran // International Scientific Conference “The rational use and conservation of water resources in changing environment, Yerevan / Tsakhkadzor, Armenia, 10-15 July, 2003. – P. 86-91.

  7. Горбулін О.С., Зареі Д.Б. Желтозеленые водоросли (Xanthophyta incl. Eustigmatophyta) альгофлоры Ирана // Альгология. – 2005. – Т. 15, № 1. – С. 48-53.

  8. Zarei D.B. The first items of information on algas of continental reservoirs of Iran. Мат. XI з'їзду Укр. ботан. тов-ва. Харків, 2001.- с. 35-36.