Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нейрохірургія


189. Грищук Остап Ігорович. Вогнищеві забої лобових та скроневих часток головного мозку легкого та середнього ступенів важкості (динаміка перебігу психоневрологічних порушень): дис... канд. мед. наук: 14.01.05 / АМН України; Інститут нейрохірургії ім. А.П.Ромоданова. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Грищук О.І. „Вогнищеві забої лобових та скроневих часток головного мозку легкого та середнього ступенів важкості (динаміка перебігу психоневрологічних порушень)”. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.05 — нейрохірургія. — Інститут нейрохірургії імені академіка А.П. Ромоданова АМН України, Київ, 2004.

Згідно даних дослідження 120 хворих з вогнищевими забоями головного мозку легкого та середнього ступенів з локалізацією в лобових та скроневих частках, проведеного з використанням методу комп’ютерної нейропсихологічної діагностики, психоневрологічні порушення було виявлено у 95,5% обстежених. В їх структурі чільне місце займають порушення інтелекту, церебрастенія, підвищення рівня тривоги та тривожності, виникнення депресій, а також різні форми психопатій.

Окрім того, психоневрологічні порушення зазнають суттєвих кількісних та якісних змін у динаміці клінічного перебігу захворювання, встановлено залежність їх розвитку від локалізації вогнища забою. Виявлення даних змін дає можливість прогнозування перебігу травматичної хвороби головного мозку у даної категорії пацієнтів, встановлення подальшої професійної адаптації, планування адекватної реабілітації для покращення якості життя потерпілих від черепно-мозкової травми.

  1. У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється у встановленні закономірностей розвитку психоневрологічних порушень у хворих з вогнищевими забоями лобових та скроневих часток головного мозку легкого та середнього ступенів важкості в залежності від локалізації та множинності ураження головного мозку, вивченні психоневрологічних порушень в динаміці з метою прогнозування перебігу травматичної хвороби головного мозку.

  2. Вогнищеві забої лобових та скроневих часток закономірно (у 95,5%) супроводжуються різноманітними психоневрологічними порушеннями.

  3. Існує достовірна залежність розвитку виду психоневрологічних порушень від локалізації вогнища забою. Так, при ураженні лобових часток порушення пам'яті та інтелекту діагностовано відповідно у 79% та 62% обстежених, тоді як при ураженні скроневих часток характерний розвиток депресії — 78% травмованих та високий рівень тривоги та тривожності — 74% потерпілих.

  4. Співставлення КТ змін головного мозку та психоневрологічних порушень в гострому, проміжному та віддаленому періодах свідчить про відсутність прямої кореляції, невідповідність між вираженістю та тривалістю психоневрологічних порушень та ступенем важкості вогнищевого забою головного мозку у 46% потерпілих.

  5. У переважаючої більшості пацієнтів (92%) залежності формування та динаміки психоневрологічних порушень від виду вогнища забою (I–IV вид) не відмічено.

  6. Динаміка перебігу психоневрологічних порушень після черепно-мозкової травми менш сприятлива при ураженні недомінантної півкулі.

  7. При множинному травматичному ураженні головного мозку психоневрологічні порушення набувають більш вираженого та стійкого характеру в порівнянні зі змінами при поодиноких ураженнях будь-якої локалізації.

  8. Застосування методу комп’ютерної нейропсихологічної діагностики дозволяє об’єктивно простежити динаміку психоневрологічних порушень у потерпілих від черепно-мозкової травми за рахунок строгої стандартизації умов дослідження та високої точності обробки результатів.

Публікації автора:

1.Грищук О.І. Забої головного мозку середнього ступеня тяжкості: динаміка психоемоційних змін // Практична медицина. — 2003. — №5, Т.ІХ. — С.28–31.

2.Грищук О.І. Динаміка психопатологічних змін при забоях лобних часток домінантної півкулі // Практична медицина. — 2003. — №4, Т.ІХ. — С.75–77.

3.Грищук О.І. Динаміка психопатологічних змін при вогнищевому забої лобової частки недомінантної півкулі великого мозку // Укр.нейрохірургічний журн. — 2004. — №1. — С.44-47.

4.Грищук О.І. Структурно-функціональні співставлення в динаміці клінічного перебігу у хворих з вогнищевими забоями головного мозку // Матер. ІІІ з’їзду нейрохірургів України (23–25 вересня 2003 р., Алушта). — Алушта, 2003. — С.50.

5.Грищук О.І. Динаміка психоемоційних розладів у хворих з вогнищевими забоями головного мозку // Матер. ІІІ з’їзду нейрохірургів України (23–25 вересня 2003 р., Алушта). — Алушта, 2003. — С.89–90.

6.Грищук О.И. Структурно-функциональные сопоставления в динамике клинического течения у больных с очаговыми ушибами головного мозга // ІІІ съезд нейрохирургов России (4–8 июня 2002 г., Санкт-Петербург): Матер.съезда. — СПб., 2002. — С.18–19.

7.Грищук О.І. Психоемоційні розлади в динаміці клінічного перебігу у хворих із забоями головного мозку середнього ступеня важкості // ІІІ Українська конференція молодих вчених, присвячена пам’яті академіка В.В. Фролькіса: Тез.доп. — К., 2002. — С.41.