Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


Вдовенко Наталія Володимирівна. Вплив аденозинтрифосфатвмісних сполук на прооксидантно-антиоксидантну рівновагу за умов інтенсивного фізичного навантаження : дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Національний аграрний ун-т. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Вдовенко Н.В. Вплив аденозинтрифосфатвмісних сполук на прооксидантно-антиоксидантну рівновагу за умов інтенсивного фізичного навантаження. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.04 – біохімія. – Національний аграрний університет. – Київ. – 2005.

Дисертація присвячена визначенню основних показників біохімічних механізмів реалізації антиоксидантної дії аденозинтрифосфатвмісних сполук за умов інтенсивних фізичних навантажень та їх вплив на фізичну працездатність.

За експериментального максимального фізичного навантаження у щурів спостерігаються порушення прооксидантно–антиоксидантної рівноваги, найбільш виражені в тканинах головного мозку та міокарду. При цьому використання АТФ-ЛОНГ перед виконанням максимального фізичного навантаження перешкоджає накопиченню ТБК-активних продуктів і підвищує фізичну працездатність тварин.

Встановлено позитивний вплив курсового та разового прийомів АТФ-ЛОНГ на антиоксидантну систему при значних фізичних навантаженнях у спортсменів, що сприяє кращому перенесенню спортсменами тренувальних навантажень. Отримані дані дозволяють рекомендувати АТФ-ЛОНГ для корекції стану антиоксидантної системи організму спортсменів під час тренувальних навантажень.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється у з'ясуванні основних закономірностей розвитку окисного стресу в організмі людей (спортсменів високої кваліфікації) і лабораторних тварин за інтенсивного фізичного навантаження та можливості посилення антиоксидантного захисту аденозинтрифосфатвмісними сполуками (АТФ-ЛОНГ, динатрієва сіль АТФ).

  1. На підставі проведених експериментальних та клініко-лабораторних досліджень встановлено, що аденозинтрифосфатвмісні препарати (АТФ-ЛОНГ, динатрієва сіль АТФ) зменшують зумовлені інтенсивними фізичними навантаженнями зрушення прооксидантно-антиоксидантної рівноваги в прооксидантний бік, знижуючи інтенсивність ПОЛ (про що свідчить зменшення вмісту дієнових кон'югатів та ТБК-активних продуктів в органах тварин і в крові спортсменів) та підвищуючи рівень функціонування антиоксидантної системи організму (нормалізації СОД-активності та каталазної активності в крові спортсменів).

  2. Аденозинтрифосфатвмісні сполуки (АТФ-ЛОНГ, динатрієва сіль АТФ) в діапазоні концентрацій 104–105 мольл-1 проявляють мембранотропну активність, взаємодіючи з сформованою з дистеріаїлфосфатидилхоліну штучною моношаровою мембраною.

  3. За використання експериментальних модельних систем встановлено, що АТФ-ЛОНГ в діапазоні концентрацій 103–105 мольл1 виявляє виражену антиоксидантну дію в модельній системі “жовтковий ліпопротеїн – Fе2+”; динатрієва сіль АТФ в концентрації 103 мольл1 не впливає на накопичення ТБК-активних продуктів в цій модельній системі, а в концентраціях 104–105 мольл1 має антиоксидантну дію, що свідчить про наявність справжнього антиоксидантного ефекту в АТФ-ЛОНГ.

  4. Експерименти, проведені на щурах за умов максимального фізичного навантаження шляхом бігу на тредбані, показали виражену активацію перекисного окиснення ліпідів (підвищення вмісту дієнових кон’югатів та ТБК-активних продуктів) у головному мозку і міокарді (достовірне підвищення вмісту ТБК-активних продуктів в середньому в 4,8–5,1 разів безпосередньо після фізичного навантаження та в 4,6–5,4 рази через 24 години після нього), і менш виражену – у печінці.

  5. АТФ-ЛОНГ при попередньому (до фізичного навантаження) введенні запобігає підвищенню рівня ПОЛ і підвищує витривалість тварин до фізичних навантажень (збільшує тривалість бігу на тредбані на 92 %).

  6. Інтенсивні тренувальні фізичні навантаження впродовж двох тижнів спричиняють порушення прооксидантно-антиоксидантної рівноваги крові спортсменів. Аденозинтрифосфатвмісні препарати (АТФ-ЛОНГ та меншою мірою динатрієва сіль АТФ) при їх застосуванні впродовж двох тижнів на тлі систематичного спортивного тренування запобігають накопиченню ТБК-активних продуктів в крові спортсменів. АТФ-ЛОНГ є більш ефективним, його курсове застосування в дозі 0,02 г тричі на день сублінгвально сприяє підвищенню в середньому на 17,6 % СОД-активності крові та запобігає підвищенню вмісту ТБК-активних продуктів.

  7. Курсове застосування АТФ-ЛОНГ сприяє підвищенню витривалості спортсменів, про що свідчить покращення результатів за тестом Купера у спортсменів, які вживали препарат.

  8. Разове застосування АТФ-ЛОНГ (0,1 г сублінгвально) за 30 хвилин до тестуючого навантаження попереджує порушення прооксидантно-антиоксидантної рівноваги крові спортсменів та сприяє достовірному підвищенню показника критичної потужності роботи на 22,4 % і зниженню накопичення молочної кислоти при більшому об’ємі виконаної роботи.

  9. На підставі результатів досліджень розроблено схему разового застосування препарату для підвищення працездатності спортсменів, представлену в інформаційному листі № 7 – 2004 Державного комітету України з питань фізичної культури і спорту «Одноразове застосування препарату “АТФ-ЛОНГ” в практиці тренувальної та змагальної діяльності спортсменів». Впровадження зазначеної схеми у практику підготовки спортсменів національних збірних команд України з міні-футболу та боротьби позитивно позначилося на фізичній підготовленості спортсменів та на результатах їх виступів.

Публікації автора:

  1. Вдовенко Н.В., Ляхов О.М., Могилевич С.Є. Взаємодія препарату “АТФ-ЛОНГ” з моношаром дистеароїлфосфатидилхоліну // Укр. біохім. журн. – 2004. –
    Т. 76, № 2. – С. 121–123. (Дисертантом здійснено планування експерименту, виконання його основної частини – визначення параметрів взаємодії досліджуваних сполук з мономолекулярним фосфоліпідним шаром, а також проведено статистичну обробку отриманих даних, написано основний текст статті).

  2. Вдовенко Н.В. Фізіологічна роль та фармакологічні властивості АТФ і її похідних // Вісн. проблем біології і медицини. – 2004. – Вип. 1. – С. 3–8.

  3. Вдовенко Н.В. Вплив курсової дози препарату «АТФ-ЛОНГ» на деякі показники прооксидантно-антиоксидантної рівноваги крові спортсменів при фізичних навантаженнях // Вісн. проблем біології і медицини. – 2004. – Вип. 3. – С. 115–119.

  4. Вдовенко Н.В., Калінін І.В. Вплив препарату “АТФ-ЛОНГ” на накопичення ТБК-активних продуктів у модельній системі “жовтковий ліпопротеїн – Fe2+in vitro // Наук. вісн. НАУ. – 2004. – Вип. 75. – С. 37–40. (Дисертантом здійснено планування експерименту, виконання його основної частини, а також проведено статистичну обробку отриманих даних, написано основний текст статті).

  5. Вдовенко Н.В. Вплив разового застосування препарату “АТФ-ЛОНГ” на деякі показники підготованості спортсменів // Молода спортивна наука України: Збірник наукових статей з галузі фізичної культури та спорту. Вип. 6. – Львів: ЛДІФК. – 2002. – С. 206–208.

  6. Вдовенко Н.В., Смульський В.Л., Олійник С.А. Фармакологічні властивості препарату “АТФ-ЛОНГ” // Спортивна медицина. – № 1-2. – 2004. – С. 105–109. (Дисертант здійснив підборку літературних джерел, сформолював та проаналізував проблему; написано основний текст статті).

  7. Смульский В., Земцова И., Богачева Л., Вдовенко Н., Коваль И. Тканевая специфичность активности антиоксидантных ферментов в организме при мышечной деятельности // 4-й Міжнар. наук. конгр. “Олімпійський спорт і спорт для всіх: проблеми здоров'я, рекреації, спортивної медицини та реабілітації”: Тези доп. – К.: Олімпійська література, 2000. – С. 254.

  8. Коваль И.В., Вдовенко Н.В. Взаимосвязь между показателями антиоксидантной активности крови и некоторыми показателями аэробной и анаэробной работоспособности гребцов-академистов // Program VI International Scientific Congress “Physical education and sport”. – Warsaw: Scientific publishers PWN, 2002. – Р. 492–493.

  1. Коваль И.В., Вдовенко Н.В., Богачева Л.Г. Активность супероксиддисмутазы в крови спортсменов в отдаленном восстановительном периоде после больших тренировочных нагрузок // 7-й Междунар. науч. конгресс “Современный олимпийский спорт и спорт для всех”: Материалы конгр. – М.:РГУФКСТ, 2003. – Т.2. –
    С. 69–70.

  2. Вдовенко Н.В., Коваль И.В., Олейник С.А. Влияние курсового приема препарата АТФ-ЛОНГ на восстановительные процессы в организме спортсменов при напряженной мышечной деятельности // 8-й Междунар. науч. конгресс “Современный олимпийский спорт и спорт для всех”: Материалы конгр. – Алматы: КАФКСТ, 2004. – Т.2. – С. 21–23.

  3. Вдовенко Н.В., Ляхов О.М., Могилевич С.Є., Олійник С.А. Мембранотропні властивості препарату “АТФ-ЛОНГ” // 5-й Міжнар. міждисциплінарна науково-практ. конф. “Сучасні проблеми науки та освіти”, присвячена 350-річчю м. Харкова (Алушта, 2004): Тези доп. – Харків: Українська Асоціація “Жінки в науці та освіті”, ХНУ ім. В.Н. Каразіна, 2004. – С. 74.