Тарасова Катерина Вікторівна. Вплив агоністів та антагоністів мембранних каналів на гемодинаміку і тонус судин : дис... канд. мед. наук: 14.03.03 / НАН України; Інститут фізіології ім. О.О.Богомольця. - К., 2005.
Анотація до роботи:
Тарасова К.В. Вплив агоністів та антагоністів мембранних каналів на гемодинаміку і тонус судин. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.03. – нормальна фізіологія. – Інститут фізіології ім. О.О.Богомольця НАН України, Київ, 2005.
Дисертацію присвячено вивченню поєднаного впливу модуляторів мембранних каналів на показники гемодинаміки та скоротливу активність ізольованих препаратів судин. Встановлено, що комбінована сполука „С”, яка утримує в одній молекулі структури активатора калієвих каналів флокаліну і блокатора кальцієвих каналів форидону, суттєво впливає на системну гемодинаміку, призводячи до вираженого зниження артеріального тиску і загального периферичного опору судин. Виявлено, що сполука „С” викликає істотне зниження тонусу судин, що пов’язано зі зміною іонних потоків через мембрану, а саме із зростанням виходу іонів калію з клітин, гіперполяризацією їх мембран, а також зі зменшенням надходження іонів кальцію в клітини. Вираженість дії форидону, флокаліну та сполуки „С” залежить від вихідного рівня АТ: у спонтанно гіпертензивних щурів (SHR) вони більш ефективно його знижують ніж у щурів лінії Вістар.
1. У дисертації наведена спроба обґрунтування нового підходу до корекції стану серцево – судинної системи. Отримані результати досліджень показали, що одночасна, комбінована дія активатора калієвих каналів з блокатором кальцієвих каналів чинить корисний, корегуючий вплив на стан серцево-судинної системи, в більшій мірі виражений в умовах підвищеного артеріального тиску. Тому ми вважаємо, що одночасна, комбінована дія активаторів калієвих каналів з блокаторами кальцієвих каналів може в подальшому розглядатись в якості нового підходу до корекції стану серцево – судинної системи при артеріальній гіпертензії, а, виходячи з цього, сполука „С” має велику перспективу клінічного застосування.
2.Комбінована сполука „С”, як і окремо взяті її компоненти, форидон і флокалін, зменшують скоротливу активність ізольованих препаратів судин.
3.Ефект сполуки „С” пов’язаний з блокадою кальцієвих і активацією калієвих каналів мембрани гладеньком’язових клітин судин, про що свідчить зменшення кальцієвих і збільшення калієвих струмів через відповідні канали.
4. Сполука „С” викликає зміну гемодинамічних параметрів: зменшує артеріальний тиск, частоту серцевих скорочень, загальний периферичний опір судин, підвищує ударний об’єм крові. Аналогічно діє суміш її компонентів (форидону і флокаліну).
5. Дія активатора К+ каналів флокаліну залежить від дози. При малій дозі УОК і ХОК зростають, при її підвищенні – знижуються. Це особливо важливо враховувати при лікуванні артеріальної гіпертензії, яка супроводжується збільшенням загального периферичного опору судин і порушенням насосної функції серця.
6. Вираженість дії форидону, флокаліну та сполуки „С” залежить від вихідного рівня АТ: у спонтанно гіпертензивних щурів вони більш ефективно його знижують ніж у щурів лінії Вістар.
Публікації автора:
Статті:
1.Тарасова К.В., Зима О.В., Шевчук В.Г. Дослідження поєднаного впливу активаторів і блокаторів мембранних каналів на скоротливу активність та іонні струми гладенько м’язових клітин судин щура // Буковинський медичний вісник. – 2003. – Т.7, № 1-2. – С.142 – 143.
2.К.В.Тарасова, І.М.Карвацький, В.Г.Шевчук, Л.М.Ягупольський. Комплексний вплив активаторів і блокаторів мембранних каналів на показники гемодинаміки щурів з нормальним артеріальним тиском та зі спонтанною гіпертензією // Фізіологічний журнал. – 2004. – Т.50, №4. – С.117 – 122.
3.Тарасова К.В., Шевчук В.Г., Зима О.В., Ягупольський Л.М. Порівняльне дослідження поєднаного впливу агоністів та антагоністів мембранних каналів на гемодинаміку нормотензивних і спонтанно гіпертензивних щурів// Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика.–2004. – Вип.13, книга 3.– С.124 - 129
4.Л.М.Ягупольский,К.И.Петко,Е.В.Тарасова.Фторсодержащие активаторы калиевых каналов- флокалин и его аналоги // Журнал органічної та фармацевтичної хімії.- 2004, Т.2, №4,-С.11-16.
Тези доповідей:
1.Тарасова К.В., Зима О.В., Шевчук В.Г. Дослідження поєднаного впливу активаторів і блокаторів мембранних каналів на скоротливу активність та іонні струми гладенько м’язових клітин судин щура // Тези наукової конференції з міжнародною участю, присвяченої пам’яті професора Я.Д.Кіршенблада. Буковинська медична академія. Чернівці – 2003.
2. Тарасова К.В., Шевчук В.Г. Порівняльне дослідження ефектів фторвміщуючого активатора К+ каналів флокаліну на гемодинаміку нормотензивних і спонтанно гіпертензивних щурів. „Від фундаментальних досліджень – до прогресу в медицині” – тези науково – практичної конференції з міжнародною участю, присвяченої 200 – річчю з дня заснування Харківського державного медичного університету, м. Харків – 2005. – Харків: ХДМУ, 2004, 400 с - С.57.
3.Тарасова К.В., Зима О.В., Шаваран С.С. Ефекти поєднаного впливу стимуляторів і блокаторів мембранних каналів на тонус судин // Тези наукової конференції „Історія та сучасні досягнення фізіології в Україні”. Київ – 2001. НМУ ім. О.О.Богомольця. – С.14 – 15.