Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Мікробіологія


120. Шарун Алеся Віталіївна. Вплив активних форм кисню різного походження на представників мікробіоценозу ротової порожнини: дис... канд. мед. наук: 03.00.07 / АМН України; Інститут мікробіології та імунології ім. І.І.Мечникова. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Шарун А.В. Вплив активних форм кисню різного походження на представників мікробіоценозу ротової порожнини. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 03.00.07 - мікробіологія. - Інститут мікробіології та імунології ім. И.И. Мечникова АМН України, Харків, 2005.

Дисертація присвячена вивченню впливу активних форм кисню мікробного і фізико–хімічного походження по відношенню до патогенних і умовно патогенних представників мікрофлори нестерильних порожнин організму людини.

Установлено наявність у ротовій порожнині людини активних продуцентів перекису водню, які відносяться до A. viridans.

Доведено антагоністичний вплив перекису водню, продукуємого виділеними мікроорганізмами, а також активних форм кисню (АФК), що утворюються у водних розчинах, оброблених низькотемпературною плазмою на полірезистентні штами патогенних й умовно патогенних представників мікробіоценозу. Отримано результати по спільному антагоністичному впливу виділених аерококів і активованих водних розчинів щодо представників сімейства Enterobacteriaceae та Pseudomonadaceae.

Визначено субстрати окислювання аерококів, що дають збільшення поглинання кисню і приводять до зростання їх антагоністичної активності (на 20-60%, а в деяких випадках, до 100% і більше).

Встановлена антиоксидантна роль глутатіону, яка обумовлює зниження антагоністичної активності аерококів.

Проведено порівняльний аналіз оксідазних та антагоністичних властивостей, а також вивчений спектр субстратів окислювання аерококів, виділених із різних екологічних ніш організму людини. У результаті аналізу виявлені достовірні відмінності між штамами аерококів з екогруп порожнини рота, сечостатевих шляхів і вмісту кишечнику, що полягають в істотних розходженнях в активності окислювання субстратів, та відмінності в антибіотикорезистентності.

1. У дисертаційній роботі на підставі експериментальних досліджень і теоретичного аналізу наведено нове розв'язання наукових питань, пов'язаних з обґрунтуванням підходів до розробки методів корекції порушень в мікро біоценозі ротової порожнини, завдяки можливості антагоністичного впливу бактерій – продуцентів перекису водню на патогенних і умовно патогенних представників мікросвіту, колонізуючих слизові оболонки нестерильних порожнин організму людини, а також питань перспективності обробки води, водних розчинів в тліючому розряді з метою надання їм антагоністичної активності для ряду патогенних і умовно патогенних бактерій, створення комбінованих препаратів на базі аерококів і активованої води.

2. Встановлено, що зі слизової оболонки ротової порожнини людини виділяються мікроорганізми A. viridans, які є найактивнішими продуцентами перекису водню, продукуючи його в концентрації 0,0025±0,0008 – 0,0105±0,002 мг/мл при інкубації протягом 12-24 годин та початковому засіві 1 млрд. кл/мл у МПБ, доповненого 10% капустяним відваром.

3. Доведено антагоністичну дію перекису водню, продукованого виділеними мікроорганізмами, а також активних форм кисню (АФК), що утворюються у водних розчинах, оброблених низькотемпературною плазмою на полірезистентні штами патогенних і умовно – патогенних представників мікробіоценозу (S. pyogenes, S.аureus, S.еpidermidis, S.saprophyticus, S. intermedius, Р.aeruginosa, К. ozaenae, E.coli, C.albicans).

4. Визначені субстрати окислювання аерококів, що дають збільшення поглинання кисню, до яких відносяться: молочна кислота, a-гліцерофосфат, гліцеральдегид, піруват, валін, цистін, пролін, підсилюючі продукцію Н2О2 (у 1,5-8 разів) і ведучі до зростання антагоністичної активності (на 20-60%, а в деяких випадках, до 100% і більш).

5. Встановлено, що глутатіон, підвищуючи поглинання О2 на 35-38 %, знижує продукцію Н2О2 до нуля і, відповідно, антагоністичний ефект практично всіх аерококів відносно патогенних і умовно патогенних культур мікроорганізмів, що, мабуть, пов'язане з його антиоксидантною роллю й наявністю у аерококів глутатіон-пероксидази.

6. Виявлені індивідуальні відмінності в здатності до окислювання різних метаболітів з відмінними концентраціями усередині груп аерококів, мешканців одної еконіши організму людини (максимальні коефіцієнти поглинання кисню при окислюванні гліцеральдегіду ферментними комплексами аерококів №13/16 і №167 на фоні зниженої активності штаму №839; активне окислювання a-кето-глутарової кислоти ферментними комплексами аерококів №167 і №839, при повній відсутності активності штаму №13/16).

7. Проведений порівняльний аналіз оксидазних і антагоністичних властивостей, а також вивчення спектру субстратів окислювання штамами аерококів, виділених з різних екологічних ніш, виявили достовірні відмінності між штамами аерококів з екогрупп порожнини рота, моче-полових шляхів і вмісту кишечнику, які полягають в істотних відмінностях в активності окислювання субстратів (молочна кислота, a-гліцерофосфат, гліцеральдегід, піруват для штамів ротової порожнини і валін, цистін, пролін для штамів моче-полової системи і вмісту кишечнику), а також антибіотикорезистентності (стійкість штамів ротової порожнини до левоміцетинів, резистентність штамів моче-полової системи і вмісту кишечнику до тетрацикліну і представника аміноглікозідів - гентаміцину).

8. Доведена перспективність обробки води, водних розчинів в тліючому розряді з метою надання їм антагоністичної активності відносно патогенних і умовно патогенних бактерій і створення комбінованих препаратів на базі аерококів і активованої води.

9. При вивченні сумісного антагонізму аерококів – продуцентів перекису водню і активованих водних розчинів установлено, що сильні продуценти Н2О2 менш антагоністично активні у відношенні один до одного, ніж у відношенні до слабких продуцентів і менш чутливі до дії активованих водних розчинів, що пов'язане з їх, антиоксидантними системами.

Публікації автора:

  1. Риженко С.А., Вальчук С.І., Шарун О.В. Дослідження лікувальної дії Aerococcus viridans на моделі стафілококової інфекції // Медичні перспективи. - 2003. - Т.VIII, № 1.-С.34-36 (Шарун А.В. виконала дослідження дії 0,01% хімічно чистого перекису водню на симптоми запального процесу у мишей з модельованою стафілококовою інфекцією).

  2. Ентерально-органна транслокація бактерій і генералізація інфекційного процесу в експерименті / Кутовий О.Б., Мішалов В.Д., Кутовий М.О., Шарун О.В. // Медичні перспективи. - 2003. - Т.VIII, № 4. - С.19-22 (Шарун А.В. провела бактеріологічне дослідження внутрішніх органів тварин з модельованим перитонітом і обтураційною непрохідністю кишечнику).

  3. Шарун А.В. Вивчення бактерій-продуцентів пероксиду водню, виділених зі слизової оболонки ротової порожнини людини // Медичні перспективи. - 2004.-Т. ІХ, № 1. - С. 77 – 81.

  4. Исследование дезинфицирующих свойств жидких сред, обработанных контактной неравновесной плазмой / Кременчуцкий Г.Н., Юргель Л.Г., Пивоваров А.А., Тищенко А.П., Евсюкова И.П., Шарун А.В., Никулина О.А., Медицинская О.Н. // Вісник Вінницького національного медичного університету. - 2004. - № 8(2). - С. 428-430 (Шарун А.В. провела дослідження антагоністичної дії фізіологічного розчину (С Н2О2=20мг/мл, С Н2О2=100мг/мл) та дистильованої води (С Н2О2=500мг/мл), активованих контактною нерівноважною плазмою на патогенні та умовно патогенні мікроорганізми).

  5. Вивчення продукції пероксиду водню бактеріями ротової порожнини людини / Шарун А.В., Кременчуцький Г.М., Кошова І.П., Коростолева О.А., Кулишенко С.Г., Юргель Л.Г. // Експериментальна й клінічна медицина.-2004.-№2.-С. 79-81 (Шарун А.В. виконала якісне та кількісне дослідження оксидазної активності бактерій, вилучених з ротової порожнини).

  6. Риженко С.А., Юргель Л.Г, Шарун А.В. Представництво A.viridans у мікробіоценозі кишечника // Медичні перспективи. - 2004. - Т. ІХ, №3. - С. 85 - 88 (Шарун А.В. виконала ідентифікацію вилучених аерококів за допоміжними критеріями: рості на селективно–індикаторних середовищах та біохімічній активності).

  7. Шарун А.В. Вивчення антагоністичної дії “А-бактерину” в комплексі з паличкоподібними мікроорганізмами // Тези доповіді ювілейної підсумкової наукової конференції студентів і молодих учених. - Одеса. - 2000. – 124 с.

  8. Изучение влияния профилактического приема «А-бактерина» детьми раннего возраста с персистирующей бактериальной инфекцией носоглотки / Шарун И.Э., Шарун А.В., Мединская О.Н., Рыженко С.А. // Новые информационные технологии в медицине и экологии: Материалы ІХ Международной конференции и дискуссионного научного клуба. – Ялта-Гурзуф, 2001. – С. 326 (Шарун А.В. виконала бактеріологічне дослідження слизових оболонок носоглотки дітей після профілактичного прийому “А-бактеріна”).

  9. Влияние живой культуры Aerococcus viridans на факторы иммунологической реактивности организма человека in vitro / Кременчуцкий Г.Н., Кулишенко С.Г., Рыженко С.А., Вальчук С.И., Юргель Л.Г., Бицкий В.В., Лахтионова Н.Г., Шарун А.В. // Новые информационные технологии в медицине, биологии, фармакологии и экологии: Материалы XI Международной конференции. - 2003. - С.370 – 374 (Шарун А.В. виконала дослідження комплементарної активності сироватки крові у присутності Aerococcus viridans).

  10. Шарун А.В. Бактерії – продуценти водень пероксиду - представники нормальної мікрофлори ротової порожнини людини, та їх антагоністичні властивості // Динаміка наукових досліджень 2003: Матеріали II Міжнародної науково-практичної конференції. – Дніпропетровськ – Запоріжжя – Житомир, 2003. – С. 33.

  11. Шарун А.В., Шарун І.Є. Антагоністична активність водень пероксид-продукуючих бактерій ротової порожнини, хімічного водню пероксиду, а також активованої води відносно патогенної та умовно-патогенної мікрофлори людини // Пробіотики - XXI століття. Біологія. Медицина. Практика: Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції. – Тернопіль, 2004.-С.215-216 (Шарун А.В. дослідила за допомогою методу відстроченого антагонізму активність бактерій ротової порожнини, які продукують перекис водню, хімічного перекису водню, а також активованої води відносно патогенної та умовно патогенної мікрофлори людини).

  12. Порівняльний аналіз чутливості умовнопатогенних і патогенних мікроорганізмів до антибіотиків і пробіотиків / Кременчуцький Г.Н., Риженко С.А., Шарун О.В., Никуліна О.А., Юргель Л.Г., Кошова І.П., Вальчук С.І., Мединська О.М., Кулишенко С.Г., Черняєв С.А. // Пробіотики XXI століття. Біологія. Медицина. Практика: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Тернопіль, 2004. - С.94-101 (Шарун А.В. вивчення чутливості умовно патогенних і патогенних мікроорганізмів до пробіотичних препаратів).

  13. Сравнительная оценка антагонистически активных форм кислорода (АФК) физического и биологического происхождения / Кременчуцький Г.Н., Юргель Л.Г., Никулина О.А., Шарун О.В., Кошевая И.П., Мединская О.Н., Кулишенко С.Г., Вальчук С.И., Риженко С.А., Кременчуцкая Л.И. // Новые информационные технологии в медицине, биологии, фармакологии и экологии: Материалы ХII Международной конференции. – Ялта-Гурзуф, 2004. - С. 180 – 182 (Шарун А.В. провела визначення лактатоксидазної активності A. viridans і молочної кислоти в реакції окислювання в індикаторному гелі).

  14. Дука К.Д., Шарун І.Є., Шарун А.В., Єфанова А.О., Ширикіна М.В. Бактеріальні збудники частих захворювань дихальних шляхів у дітей. Особливості їх персистенції // Наука і освіта 2004: Матеріали VІІ Міжнародної науково-практичної конференції. – Дніпропетровськ, 2004. – Т.48. - С. 5-6. (Шарун А.В. здійснила бактеріологічне дослідження мікробіоценозу носоглотки дітей, виділення полірезистентних та персистуючих мікроорганізмів).

  15. Шарун А.В., Шарун І.Є., Нікуліна О.О. Антагоністичні властивості бактерій-продуцентів водень пероксиду, виділених з ротової порожнини дітей дошкільного віку по відношенню до антибіотико резистентних грампозитивних коків // Тези доповідей Х з’їзду Товариства мікробіологів України. – Одеса, 2004.- С. 178 (Шарун А.В. дослідила антагоністичний спектр дії аерококів по відношенню до антибіотикорезистентних штамів патогенних та умовно патогенних бактерій, вилучених з носоглотки дітей дошкільного віку).

  1. Исследование дезинфицирующих свойств жидких сред, обработанных контактной неравновесной плазмой / Шарун О.В., Рыженко С.А. Тіщенко А.П., Вальчук С.И., Пивоваров А.А., Кременчуцький Г.Н., Кулишенко С.Г., Кошевая И.П., Никулина О.А., Мединская О.Н // Гігієнічна наука та практика на рубежі століть: Матеріали ХIV з'їзду гігієністів України. – Дніпропетровськ, 2004. – Т.1. - С.407-410 (Шарун А.В. виконала дослідження антагоністичної дії розчинів хімічного перекису водню (С Н2О2=10, 100, 500, 1000мг/л) на патогенні та умовно патогенні мікроорганізми).