Сухаренко Олена Іванівна. Вплив антиоксидантних препаратів на обмін речовин, перетравність кормів та продуктивність качок : Дис... канд. с.-г. наук: 06.02.02 / Таврійська держ. агротехнічна академія. — Мелітополь, 2003. — 136арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 112-127.
Анотація до роботи:
Сухаренко О.І. Вплив антиоксидантних препаратів на обмін речовин, перетравність кормів та продуктивність качок. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.02. – годівля тварин і технологія кормів. – Національний аграрний університет, Київ, 2003.
У дисертації викладено теоретичний і експериментальний матеріал з використання у раціонах качок антиоксидантних препаратів стибіл і дистинол.
Встановлено, що включення антиоксидантних препаратів стибіл і дистинол сприяє підвищенню середньодобових приростів, збереженості поголів’я, зниженню витрат комбікорму на 1 кг приросту живої маси, позитивно впливає на перетравність поживних речовин корму, на обмін азоту. Вивчено продуктивні якості несучок, морфологічний, хімічний склад та показники інкубації яєць. Встановлено вплив антиоксидантів на функціональний стан крові та печінки.
Рекомендовано для підвищення рівня продуктивності та перетравності поживних речовин корму каченят використовувати комбікорми з добавкою стибілу в кількості 1-2% від маси корму або дистинолу – 0,025% від маси корму. Включати добавки слід з 7-денного віку до 35-42 днів.
Інтенсивність росту каченят в ранній період постнатального онтогенезу залежить від збагачення їх раціонів антиоксидантними препаратами адаптогенної дії. Одержані результати науково обґрунтовують доцільність включення до комбікормів антиоксидантів дистинол і стибіл, використання яких при вирощуванні каченят стабілізує процеси ліпопероксидації, збільшує перетравність поживних речовин корму в організмі, що забезпечує підвищення продуктивності та якості продукції.
Введення синтетичного антиоксиданту дистинол в комбікорм каченят-бройлерам в кількості 0,025% за масою з 7 – до 35-42-денного віку підвищує середньодобові прирости живої маси на 33,2-39,6%, збереженість поголів’я – на 3,4-9,3%, знижує затрати комбікорму – на 6,9-10,9%.
Встановлено, що оптимальною дозою антиоксиданту стибіл при введенні до повноцінного комбікорму для каченят-бройлерів є 1% за масою, а до дефіцитного за поживними речовинами комбікорму – 2% за масою. Додавання такої кількості стибілу до раціону каченят з 7 – до 35-42-денного віку забезпечує підвищення середньодобового приросту живої маси на 39,0-47,0%, збереженості поголів’я – на 6,7-12,0%, знижує витрати комбікорму на – 11,9-15,8%.
Введення антиоксидантів до раціону каченят-бройлерів стабілізує процеси ПОЛ, що супроводжується зростанням вмісту основних ендогенних біоан-тиоксидантів ретинолу, a-токоферолу і каротинів в тканинах печінки та в плазмі крові, зниженням вмісту холестерину та незначним підвищенням рівня гемоглобіну і кількістю еритроцитів у крові, які змінювались в межах фізіологічної норми. Підвищення кількості еозинофілів в крові каченят за дії антиоксидантів на тлі теплового стресу свідчить про адаптогенний ефект добавок.
Включення до комбікормів каченят-бройлерів на відгодівлі антиоксидантів дистинолу і стибілу або дистинолу забезпечує підвищення середньої маси тушок на 37-55%, забійного виходу – на 1,4-1,7% і не викликає вірогідних змін в якості м’яса.
Згодовування антиоксидантів стибіл і дистинол ремонтному молодняку качок забезпечує підвищення виходу несучок на 11-18%, інтенсивності яйцекладки – на 7,3-8,7%, покращує якість інкубаційних яєць, що сприяє зростанню виводу каченят на 6,1-7,2%.
Введення до раціонів каченят-бройлерів синтетичного антиоксиданта дистинол у кількості 0,025% від маси комбікорму сприяє підвищенню перетравності органічної речовини на 1,5-4,2%, протеїну – на 0,9-3,3%, жиру – на 7,4-14,1%, клітковини – на 5,0% та збільшує відносне утримання азоту в тілі на 0,7-6,0% від прийнятого з кормом і на 0,4-5,4% від перетравленого в організмі. За умов гіпертермії позитивний вплив антиоксиданту дистинол на перетравність поживних речовин, окрім перетравності жиру, і утримання азоту в тілі різко знижується.
Згодовування каченятам-бройлерам біогенного антиоксиданта стибіл у кількості 1% від маси комбікорму забезпечує підвищення перетравності органічної речовини на 3,9-5,1%, протеїну – на 3,5-4,0%, жиру – на 8,0-14,3%, клітковини – на 5,0-6,0% та збільшення відносного утримання азоту в тілі на 6,8-7,1% від прийнятого з кормом і на 6,0-6,7% від перетравленого в організмі.
Використання комбікормів з оптимальною добавкою антиоксиданту стибіл знижує собівартість 1 ц приросту живої маси на 12,2%, підвищує рентабельність виробництва м’яса на 9,1%. Економічний ефект вирощування 1000 каченят складає 922 грн.
Публікації автора:
1. Сухаренко О.І., Калитка В.В., Рижкова С.Ю. Вплив препарату дистинол на ріст і збереженість поголів’я ремонтного молодняку качок // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини імені С.З.Гжицького. – 2000. – Т.2, №2. – С. 240-242. (Здобувач проводив експериментальні дослідження, їх аналіз та брав участь у написанні роботи)
Сухаренко О.І., Калитка В.В., Колесніков М.О. Вплив біогенного препарату стибіл на ріст і збереження поголів’я ремонтного молодняку качок // Вісник Полтавського державного с.-г. інституту. – 2000. - №5. – С. 52. (Здобувач брав участь у виконанні практичної частини досліджень, їх статистичній обробці, аналізі та написанні роботи)
Сухаренко О.І., Калитка В.В. Роль екзогенних антиоксидантів в адаптації каченят-бройлерів до умов утримання // Збірник наукових праць ВДАУ. – 2000. – Вип.8. – С.102-103. (Здобувач виконав планування досліджень, експериментальний дослід, узагальнення результатів)
Сухаренко О.І. Засвоєння поживних речовин корму в організмі качок при використанні антиоксидантних препаратів // Таврійський наук. вісн. – Херсон. - 2002. – Вип.21. – С.98-101.
Сухаренко О.І., Калитка В.В. Вплив різних антиоксидантів на адаптивні реакції організму та продуктивність качок // Науковий вісник НАУ. – Київ. – 2002. – Вип.50. – С.23-28. (Здобувач проводив експериментальні дослідження, їх статис-тичну обробку, аналіз та приймав участь у написанні роботи)
6. Сухаренко О.І. Вплив препарату дистинол на продуктивність каченят // Збірник наукових праць ВДАУ. – 2002. – Вип.12 – С.113-116.