Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Петрушенко Юрій Миколайович. Вплив фондового ринку на розвиток реального сектора в трансформаційній економіці : Дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2004. — 209 арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 191-207.



Анотація до роботи:

Петрушенко Ю.М. Вплив фондового ринку на розвиток реального сектора в трансформаційній економіці. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 – економічна теорія.

Харківський національний університет ім. В.Н.Каразіна. – Харків, 2004.

Дисертація присвячена вивченню взаємозв’язків між фондовим ринком і реальним сектором у трансформаційній економіці, зокрема дослідженню механізму впливу фондового ринку на розвиток реального сектора економіки. Виявлено особливості реалізації функцій фондового ринку та визначені основні напрямки взаємозв’язку фондового ринку і реального сектора в трансформаційній економіці.

Обґрунтовано необхідність забезпечення взаємозв’язку промислової і фондової політики. Зроблено висновок про те, що ринок корпоративних облігацій є потужним джерелом залучення інвестицій у реальний сектор української економіки, тому сприяння його розвитку повинно стати одним із основних пріоритетів державної політики на фондовому ринку.

У результаті аналізу еволюції фондового ринку залежно від його ролі в процесі розвитку реального сектора економіки виділено та охарактеризовано основні етапи його розвитку. Встановлено, що реалізація функцій фондового ринку залежить від форми економічного порядку, в якому він функціонує.

Визначено і охарактеризовано поняття механізму впливу фондового ринку на розвиток реального сектора економіки. Зроблено висновок про існування постійних (характерних для ринкових відносин) і тимчасових зв’язків (характерних для періоду трансформації) в системі прямих та опосередкованих взаємозв’язків фондового ринку з реальним сектором у трансформаційній економіці. Загальна характеристика механізму фондового ринку залежить від їх кількісного та якісного співвідношення, тому не є постійною і залежить як від стану справ у реальному секторі економіки, так і від державної фондової політики.

Обґрунтовано можливість використання портфельної моделі до аналізу макроекономічного механізму впливу фондового ринку на розвиток реального сектора економіки. Формалізація і застосування портфельної моделі до умов ринкової трансформації дозволили виявити ряд особливостей у системі взаємозв’язків між фінансовим та реальним сектором перехідної економіки:

- зв’язок між фондовим ринком та реальним сектором економіки ускладнюється наявністю в механізмі макроекономічних взаємозв’язків інвестиційної та валютної пасток, в таких умовах нестача сукупного попиту може компенсуватися за рахунок додаткових державних витрат; заходи фінансової політики у даному випадку будуть більш ефективними, ніж грошової;

- відсутність залежності між ринком державних облігацій і виробничими інвестиціями значно збільшує ефективність операцій держави на відкритому ринку, оскільки передавальні механізми, що приводять в дію ефект витіснення приватних інвестицій, є слабкими; випуск державних цінних паперів може бути більш результативним інструментом фінансування додаткових державних витрат порівняно з дефіцитним фінансуванням за умови, що державні витрати, набувши ознак цільових інвестицій, забезпечуватимуть структурні перетворення і зростання ВВП, а витрати з обслуговування боргу не будуть перевищувати доходи від державних інвестицій.

Обґрунтовано необхідність системного підходу до проведення заходів підтримки розвитку реального сектора в трансформаційній економіці.

Виходячи з цього положення, у системі державного регулювання фондового ринку було виділено загальні та специфічні заходи впливу на розвиток реального сектору трансформаційної економіки.

Встановлено, що для успішного становлення фондового ринку в умовах перехідної економіки важливим є гармонізація процесу розвитку його інфраструктури відповідно до формування ринкових знань і навичок щодо його функціонування у населення, врахування національної історії та менталітету. Чим меншою є різниця між екстернальними та інтернальними складовими розвитку фондового ринку, тим ефективніше буде він працювати.

Обґрунтовано висновок про те, що ринок корпоративних облігацій може стати потужним джерелом запозичення інвестицій у реальний сектор української економіки, тому сприяння його розвитку повинно стати одним із основних пріоритетів державної політики на фондовому ринку.

На нашу думку, фондовий ринок України в найближчому майбутньому буде функціонувати насамперед як борговий ринок (по суті „німецька” або „японська” модель), на якому операції з акціями будуть мати підлегле значення. Ринок акцій в основному буде функціонувати як ринок прав контролю.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

    1. Петрушенко Ю.М. Використання сучасних методів інвестиційного аналізу на ринку акцій України // Вісник Сумського державного аграрного університету. Сер. Фінанси та кредит. – 1999. - №1. – С. 94-101.

    2. Петрушенко Ю.М., Бондаренко В.Ф. Мікроекономічний аналіз взаємозв’язку виробничих і фінансових можливостей фірми // Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємництва та організація виробництва. – 2001. – №1-2 (1). – С. 122-132. Дисертанту належить обґрунтування необхідності та ефективності взаємозв’язку використання виробничих і фінансових можливостей промислових підприємств.

    3. Петрушенко Ю.М. Методологія інвестиційних оцінок на українському фондовому ринку // Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємництва та організація виробництва. - 2001. – №3-4 (2). – С. 297-303.

    4. Петрушенко Ю.Н. Макроэкономический анализ формирования спроса на реальный и финансовый капитал: портфельный подход // Вісник Сумського державного університету. – 2002. – №10(43). – С.150-159.

    5. Петрушенко Ю.Н. Реальная жизнь фиктивного капитала // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна. Економічна серія. – 2002. – №564. – С.204-209.

    6. Петрушенко Ю.М. Фондовий ринок як структурна складова фінансового ринку // Вісник Сумського національного аграрного університету. Сер. Фінанси та кредит. – 2002. – №1. – С. 271-277.

    Тези доповідей, матеріали наукових конференцій

    7. Бондаренко В.Ф., Петрушенко Ю.М. Сучасний інвестиційний аналіз: можливості використання в Україні // Економічна теорія: сучасна парадигма і її еволюція на порозі ХХІ століття: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф., 1-2 березня 2000 р. (Частина 2) / Відп. Ред. В.Д.Базилевич. – К., 2000. - С.56-57.

    8. Петрушенко Ю.М. Проблема вивчення впливу фондового ринку на розвиток реального сектора економіки України // Тезисы докладов научно-технической конференции преподавателей, сотрудников, аспирантов и студентов СумГУ. – 2000. - С.22-23.

    9. Петрушенко Ю.М. „Ідейний” зв’язок між теорією і практикою економічних досліджень // Збірник тез П’ятої Міжнародної науково-методичної конференції “Інформаційні технології навчання у вищих закладах освіти” (Суми, 18-20 вересня 2001 р.). - С.126-128.

    10. Ким М.Н., Петрушенко Ю.Н. Реальная жизнь фиктивного капитала // Праці Першої Міжнародній наукової конференції студентів та молодих вчених “Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання” (Донецьк, 11-14 грудня 2001 г.). - 2001. - С.164-167.

    11. Петрушенко Ю.Н. Глобальные проблемы функционирования фиктивного капитала // Тезисы докладов научно-технической конференции преподавателей, сотрудников, аспирантов и студентов СумГУ. - 2002. - С.23-26.

    12. Крапивний І.В., Світайло Н.Д., Петрушенко Ю.М. Роль держави в утвердженні інноваційної моделі розвитку економіки України // Матеріали 2-ї Міжнародної науково-практичної конференції “Державне управління у ХХІ столітті” (Львів, травень 2003 р.). – 2003. - С.157-160.

    13. Petrushenko Y. Vikhrov D. The Conventional and the New Native Approach to the Portfolio Choise: Comparison and Prospects for Ukraine // Друга Всеукраїнська науково-практична конференція „Економіка: сучасні проблеми та перспективи розвитку”(Київ, 18-19 березня 2004 р.). - С.117-118.

    14. Петрушенко Ю.М., Калітаєв О., Віхров Д. Фінансова політика в умовах перехідної економіки: портфельна модель // Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції „Фінансово-кредитна система України: проблеми та шляхи вирішення”(Дніпропетровськ, 22 березня 2004 р.). - С.45-46.

    15. Петрушенко Ю.М., Кубатко О.В. Випуск корпоративних облігацій як ефективний механізм залучення коштів підприємствами // Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції „Економіка підприємства: проблеми теорії та практики” (Дніпропетровськ, 23 березня 2004 р.). – С.93-94.