Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Козак Лілія Петрівна. Вплив інтервального гіпоксичного тренування на етаноліндуковані порушення пероксидних та антиоксидантних процесів: дисертація канд. біол. наук: 03.00.13 / НАН України ; Інститут фізіології ім. О.О.Богомольця, 2003.



Анотація до роботи:

Козак Л.П. Вплив інтервального гіпоксичного тренування на етаноліндуковані порушення пероксидних та антиоксидантних процесів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. – Інститут фізіології імені О.О.Богомольця НАН України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена вивченню стану пероксидного окиснення ліпідів і антиоксидантної активності, вмісту метаболітів гліколізу, нітрит-іонів в тканинах і крові щурів, ультраструктурних змін у тканинах печінки на початкових стадіях впливу етанолу і використання за цих умов інтервального гіпоксичного тренування. Встановлено, що довгосплячі тварини характеризуються низькою резистентністю до гіпоксії. Десятиденне інтервальне гіпоксичне тренування довгосплячих щурів супроводжувалося зростанням резистентності до гіпоксії і зменшенням тривалості етаноліндукованого сну. Виявлено, що 30-денне споживання 15 % розчину етанолу тваринами зумовлює зниження продуктів пероксидного окиснення ліпідів у крові, більш виражене у короткосплячих щурів. У тканинах печінки та мозку коротко- та довгосплячих щурів відмічено активацію пероксидних процесів, яка, проте, супроводжувалась різною специфікою та потужністю антиоксидантного захисту за умов хронічної алкоголізації. Відмічено активацію супероксиддисмутази в крові короткосплячих щурів, в той час як у довгосплячих – активність супероксиддисмутази і глутатіонпероксидази була суттєво знижена. У алкоголізованих тварин, судячи з вмісту в крові молочної та піровиноградної кислот, зареєстрована активація анаеробного гліколізу. Спостерігається зростання у гомогенатах мозку вмісту нітрит-іонів, у крові – активності гамаглутамілтранспептидази. Інтервальне гіпоксичне тренування тварин з хронічною алкогольною інтоксикацією нормалізує інтенсивність ліпопероксидації в усіх досліджуваних середовищах, підвищує активність антиоксидантного захисту, зменшує вміст молочної кислоти, мобілізує систему оксиду азоту та монооксигеназну систему печінки. Виявлено відновлення ультраструктури тканин печінки довгосплячих щурів після застосування курсу інтервального гіпоксичного тренування. Застосування на початку алкоголізації інтервального гіпоксичного тренування відтерміновує фазу формування вираженого потягу до етанолу та зменшує кількість його добового споживання.

У дисертації, відповідно до поставленої мети та задач, аналізувалась специфіка структурно-метаболічних змін досліджуваних тканин щурів за умов алкогольної інтоксикації та ефективність корекції обмінних порушень шляхом застосування інтервального гіпоксичного тренування.

  1. Хронічна алкогольна інтоксикація тварин з різною резистентністю до етанолу зумовлює активацію вільнорадикальних пероксидних процесів у тканинах печінки та мозку коротко- та довгосплячих щурів і зниження ТБК-активних продуктів у крові, більш виражене у короткосплячих тварин.

  2. Коротко- та довгосплячі тварини з хронічною алкогольною інтоксикацією різняться потужністю та специфікою антиоксидантного захисту в досліджуваних тканинах. У крові короткосплячих щурів відмічено активацію супероксиддисмутази та мобілізацію неферментативної ланки антиоксидантного захисту, судячи з рівня небілкових SН-груп, на відміну від різкого зниження активності супероксиддисмутази та глутатіонпероксидази у довгосплячих. Для тканин печінки короткосплячих щурів властива підвищена активність каталази одночасно з вищим рівнем індексу антиокисної активності як в печінці, так і в мозку, що вказує на потужніший антиоксидантний потенціал тканин короткосплячих щурів.

  3. Тридцятиденна алкогольна інтоксикація довгосплячих щурів призводить до зростання активності гамаглутамілтранспептидази у крові та вмісту нітрит-іонів у тканині мозку. Зафіксовано нагромадження продуктів анаеробного гліколізу – молочної та піровиноградної кислот, що свідчить про пригнічення процесів аеробного енергозабезпечення.

  4. Морфологічні зміни тканин печінки довгосплячих щурів з алкогольною інтоксикацією полягають у частковій дезорганізації ультраструктури гепатоцитів, що виявляється у високій насиченості цитоплазми ліпопротеїновими краплями, деструктуризації внутрішньоклітинних органел, зокрема мітохондрій і пероксисом, а також порушенні мікроциркуляторних процесів у гемокапілярах та жовчних протоках печінки щурів.

  5. У залежності від рівня малонового діальдегіду встановлено дві групи хворих алкоголізмом: перша група – з підвищеним рівнем малонового діальдегіду на тлі зростання активності супероксиддисмутази і глутатіонпероксидази, зниження вмісту сечової та молочної кислот; друга – зі зниженим вмістом малонового діальдегіду на тлі виснаження активності ферментативної антиоксидантної системи та підвищеного вмісту молочної і сечової кислот.

  6. Встановлено, що довгосплячі тварини характеризуються низькою резистентністю до гіпоксії. Десятиденне інтервальне гіпоксичне тренування довгосплячих щурів супроводжувалося зростанням резистентності до гіпоксії та зменшенням тривалості етаноліндукованого сну.

  7. Інтервальне гіпоксичне тренування у довгосплячих тварин з хронічною алкогольною інтоксикацією нормалізує інтенсивність ліпопероксидації в усіх досліджуваних середовищах, підвищує потужність антиоксидантного захисту, що проявляється в збільшенні активності каталази, супероксиддисмутази, глутатіонпероксидази у крові, гомогенатах печінки та мозку, зменшує вміст молочної кислоти, мобілізує систему оксиду азоту та монооксигеназну систему печінки.

  8. Використання інтервального гіпоксичного тренування усуває етаноліндуковані пошкодження тканин печінки за рахунок стабілізації мембран і збільшення кількості задіяних у кисеньзалежний метаболізм органел – мітохондрій і пероксисом, що забезпечує спряженість оксидазних і оксигеназних процесів та підвищення ефективності утилізації етанолу.

  9. Застосування на початку алкогольної інтоксикації, як протекторного засобу, інтервального гіпоксичного тренування відтерміновує фазу формування вираженого потягу до етанолу та зменшує кількість його добового споживання, а також забезпечує вищу потужність антиоксидантного захисту в крові відносно тварин, у яких ІГТ було застосовано після алкогольної інтоксикації.

Список опублікованих за темою дисертації робіт

    1. Козак Л.П., Коник У.В., Кобилінська Л.І., Тимочко М.Ф. Особливості порушення метаболічних процесів при алкоголізмі // Експерим. та клін. фізіологія і біохімія. – 1997. – Т.2. – С. 205-208.

    2. Козак Л.П., Терлецька О.І., Ковальчук С.М. Роль окисного метаболізму у формуванні адаптаційного ефекту за умов впливу етанолу та коригуючої дії імпульсного гіпоксичного тренування // Фізіол. журн. – 2002. – Т.48, №6. – С. 73-78.

    3. Козак Л.П. Біохімічні особливості динаміки алкоголізації щурів за умов дії імпульсного гіпоксичного тренування // Експерим. та клін. фізіологія і біохімія. – 2002. – №2. – С. 35-38.

    4. Козак Л.П., Коник У.В., Паніна Л.В., Ковальчук С.М., Терлецька О.І., Алексевич Я.І., Тимочко М.Ф. Зміни прооксидантно-антиоксидантної рівноваги на початкових етапах формування алкогольної залежності у експериментальних тварин // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім.С.З.Гжицького. – 2000. – Т.2, №2 (ч.2). – С. 126-129.

    5. Козак Л.П., Коник У.В., Тимочко М.Ф., Алексевич Я.І., Данієль Де Агіар А.М., Сапожак М.А. Особливості порушення механізмів киснезалежних реакцій під час алкогольної інтоксикації // Експерим. та клін. фізіологія і біохімія. – 2000. – №1. – С. 43-47.

    6. Кozak L.P., Aleksevich Ya.I., Terletskaya O.I., Kovalchuk S.M., Antoniv O.I., Kobylinskaya L.I., Kovalenko E.A. A system of pro- and antioxidant balance during adaptation to periodical hypoxia under alcohol intoxication // Hypoxia Medical J. – 2000. – №3-4. – Р. 34-36.

    7. Кozak L.P., Aleksevich Ya.I. Oxygen-dependent metabolism in experimental animals with alcohol intoxication // Book of abstracts. The 43rd International Institute on the Prevention and Treatment of Dependencies. – Bahrain, 2000. – P. 8.

    8. Паніна Л.В., Козак Л.П., Коник У.В., Алексевич Я.І., Ковальчук С.М., Терлецька О.І. Роль киснезалежних реакцій у формуванні ранньої неспецифічної наркотичної та алкогольної інтоксикації // Фізіол. журн. – 2000. – Т. 46, №46. – С. 34.

    9. Тимочко М.Ф., Терлецька О.І., Ковальчук С.М., Козак Л.П., Паніна Л.В. Інтегративні біохімічні тести в оцінці спрямованості патологічного процесу // VIII Конгрес Світової Федерації Українських лікарських товариств. Тези допов. – Львів, 2000. – С. 458-459.

    10. Козак Л.П., Конык У.В., Алексевич Я.И. Влияние хронической алкогольной интоксикации на параметры липопероксидации и антиоксидантной защиты в различных тканях экспериментальных животных // Механизмы функционирования висцеральных систем. Тез. докл. междунар. конф. посвященная 75-летию со дня рождения А.М.Уголева. – Санкт-Петербург, 2001. – С. 178-179.

    11. Кozak L.P., Aleksevich Ya.I., Terletskaya O.I., Panina L.V. Role of hypoxic therapy in the mechanism of formation of adaptive-compensatory processes in ethanol intoxication // Hypoxia in medicine. Proceedings of the 4th International conference. – Geneva, 2001. – P. 18.

      1. Козак Л.П., Коник У.В., Паніна Л.В. Вплив періодичної гіпобаричної гіпоксії на показники кисеньзалежного метаболізму у експериментальних тварин з алкогольною інтоксикацією // Актуальні проблеми клінічної і теоретичної медицини. Тези допов. – Дніпропетровськ, 2001. – С. 10-11.

      2. Козак Л.П., Терлецька О.І., Коник У.В., Даніель М.Д., Паніна Л.В. Метаболічні порушення на ранніх етапах впливу етанолу та їх корекція імпульсним гіпоксичним тренуванням // Актуальні проблеми мікроциркуляції та гемостазу при патології внутрішніх органів. Тези допов. – Чернівці, 2002. – С. 74-75.

      3. Козак Л.П., Ковалишин В.І., Ковальчук С.М., Терлецька О.І., Коник У.В., Кобилінська Л.І., Чаговець Є.Ф., Федевич-Ковалишин С.В. Ультраструктура тканин печінки білих щурів за умов впливу етанолу та застосування імпульсного гіпоксичного тренування // ІІІ з’їзд Українського біофізичного товариства. Тези допов. – Львів, 2002. – С. 259.

      4. Козак Л.П., Терлецька О.І., Коник У.В., Гжегоцький М.Р., Ковалишин В.І. Взаємозв’язок перекисних та енергетичних процесів за умов алкогольної інтоксикації та імпульсного гіпоксичного тренування // Тези допов. міжн. конференції, присвяченої пам’яті професора Шостаковської І.В. – Львів, 2002. – С. 66.

      5. Гжегоцький М.Р., Козак Л.П., Терлецька О.І., Ковальчук С.М. Оцінка ступеня інтоксикації на початкових стадіях впливу етанолу // Інформаційний лист про нововведення в системі охорони здоров’я №150. – Київ, 2002. – 3 с.

      Анотації: