Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна історія та історія економічної думки


Руденко Наталя Валентинівна. Вплив міжнародних тенденцій зайнятості на регулювання ринків праці у відкритій економіці : Дис... канд. наук: 08.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Руденко Н.В. Вплив міжнародних тенденцій зайнятості на регулювання ринків праці у відкритій економіці. – Рукопис. – Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.00.02 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України. – Київ, 2008.

У дисертації досліджено тенденції регулювання сфери зайнятості, зокрема у контексті міжнародного досвіду та інформаційно-інноваційних імперативів національного розвитку в умовах відкритих економік.

Визначаються компетенція державних органів управління підготовкою кадрів, вищою освітою і навчальними закладами в контексті загального регулювання економічної діяльності, найбільш ефективні комерційні механізми впливу на параметри зайнятості, уточнюються тенденції зайнятості в некомерційному секторі в контексті завдань інституційного розвитку.

Обґрунтовуються напрями оптимізації регулювання зайнятості в умовах відкритої економіки України, з урахуванням завдань підвищення міжнародної конкурентоспроможності, глобальних та регіональних імперативів розвитку ринків праці, виявляються найбільш доцільні концептуальні підходи підвищення функціональних властивостей сфери зайнятості в Україні в контексті завдань інноваційного розвитку.

З метою визначення та врахування міжнародних тенденцій занятості у процесі формування національної стратегії управління трудовими ресурсами, а також розробки нових підходів щодо впровадження моделі інноваційного технологічного розвитку можна запропонувати такі теоретико-методологічні висновки та практичні рекомендації.

1. Людський капітал є втіленим у людині запасом здібностей, знань, навичок і мотивацій, а його формування потребує «людських інвестицій», до яких відноситься освіта, підготовка кадрів для роботи на виробництві, науково-інформаційний пошук, виховання дітей.

Людський капітал розширює спектр економічних цінностей та здатен підвищувати ефективність діяльності як в традиційно ринковому економічному середовищі, так і в секторі господарства, який раніше сприймався як позаринковий, причому дохід від нього може набувати як грошової, так і негрошової форми.

2. Інтенсивність і успішність технологічних процесів, що ведуть до створення глобального інформаційного суспільства, залежать від обраної стратегії розвитку, наявних людських, матеріальних, фінансових ресурсів, які мають у своєму розпорядженні країни. Достатньо ефективними та конкурентоспроможними є тільки ті стратегії, які виходять з презумпції того, що людський розвиток – це орієнтир та кінцева мета соціально-економічного розвитку. Відмінна риса такої стратегії людського розвитку – акцент на забезпеченні оптимального формування людського капіталу, який слід розглядати не тільки в утилітарному контексті (маючи на увазі формування і реалізацію продуктивних здібностей), а і як самостійну цінність. Тільки країни, які віддають пріоритет формуванню людського капіталу, мають успіхи в темпах зростання, забезпеченні зайнятості, скороченні нерівності в розподілі доходів і пом’якшенні проблеми бідності.

3. В умовах глобалізації у світовому господарстві відбулася трансформація в ієрархії цілей державного регулювання конкурентоспроможності національної економіки, а саме: спочатку на перше місце висувалися цілі стабілізації фінансових умов функціонування господарської системи і досягнення стійкого економічного зростання, а надалі – концентрація на національній території інформаційних ресурсів, передусім висококваліфікованих кадрів, які є водночас і носіями інформації, і носіями капіталу у найбільш прогресивній його формі.

Міжнародна міграція зумовлює нові виміри соціального та освітнього розшарування в країнах – експортерах та імпортерах робочої сили: висококваліфіковані іммігранти становлять конкуренцію для кваліфікованих працівників у країнах-лідерах, але сприяють створенню додаткових робочих місць у сфері послуг та у деяких нішах інформаційної економіки. Міграція найменш кваліфікованих кадрів призводить до погіршення статусу низькокваліфікованої праці та деградації відтворювальних потенціалів країн – імпортерів мігрантів, через що кадри низької кваліфікації, які залишилися в країні виїзду, не відчувають особистих переваг від кількісного зниження пропозиції робочої сили їхнього рівня кваліфікації.

4. У центрі нової системи пріоритетів інноваційного розвитку знаходиться фактор людського капіталу як найбільш динамічний та дедалі більш впливовий чинник розвитку відтворювальних систем, функціональне значення якого перевищує роль капіталовкладення фінансового та матеріально-речового характеру. Відповідно до цього, накопичення людського капіталу випереджає темпи накопичення фізичного капіталу, що зумовлює пріоритетність інвестування в науку, освіту та кваліфікацію. За умов інформаційної економіки інвестування в людину набуває домінантних рис у контексті регулятивного інструментарію. Взаємозв'язок між рівнем економічного розвитку і нормами віддачі інвестицій в інтелектуальний капітал має U-подібну форму, що означає, що показник ефективності вкладень в людину зміщується вгору навіть за умов «інвестиційної насиченості». Цей феномен лежить в основі сучасних стратегій міжнародної конкурентоспроможності та відповідної регулятивної політики. Причому виділяються різні види інвестицій у людину: це освіта, кадрова підготовка, і професійний розвиток кадрів.

5. Відносини держави та приватних агентів у сфері зайнятості мають дихотомічну природу. Оптимізація умов зайнятості є елементом загального узгодження інтересів суспільних інститутів, приватних агентів та їх об’єднань. Держава, здійснюючи контроль за умовами праці, видобутком невідтворюваних природних ресурсів, характером природокористування тощо, примушує приватні структури до зменшення норми прибутку та збільшення витрат, зумовлених загальносуспільними потребами. Водночас, держава бере на себе значну частину повноважень та зобов’язань в плані соціальних виплат, завдяки чому соціальна діяльність держави підвищує прибутковість приватних компаній.

6. Наявність достатньо кваліфікованої робочої сили є обов’язковою умовою досягнення господарськими організаціями поставлених цілей і виживання в умовах глобальної конкуренції. Окрім того, для підприємців важливою умовою успіху на міжнародному ринку є можливість доступу до світових інформаційних ресурсів, а для компаній, що намагаються ефективно управляти виробництвом і реалізацією інформаційних ресурсів, дуже важливо підвищувати якісний рівень інформаційної діяльності, виходити на новий щабель розвитку й обіймати відповідне місце серед конкурентоспроможних світових виробників і сфер залучення професійних кадрів.

7. Сучасне державне регулювання ринку праці передбачає комплекс диверсифікованих економічних, адміністративних та організаційних заходів та набуває активних та реактивних форм. Активна регуляція здійснюється у відповідності до пріоритетів концентрації сукупного інформаційного ресурсу, формування кадрового потенціалу, в той час як реактивна реструктуризація відбувається під тиском зовнішньої кон’юнктури, ринкової лібералізації, бюджетних обмежень і полягає у зменшенні чисельності зайнятих, оптимізації показників заробітної плати, мобілізації соціальних та виробничих активів, санації, закритті збиткових виробництв та здешевленні факторів виробництва.

Проблема безробіття вирішується не тільки прямими інструментами (виплата допомоги, скорочення робочого тижня та ін.), а й за допомогою комбінації різних засобів: стимулювання економічного зростання, створення ефективної системи підготовки та перепідготовки професійних кадрів. Чинник інституційної політики з боку держави набуває особливого значення для України, враховуючи те, що вітчизняна економіка відчутно потерпає від відтоку фахівців, який постає найбільш ефективною та поширеною в сучасному світі формою трансферту технологій.

8. Необхідними є зміни в системі нормативно-правового регулювання зайнятості в Україні у відповідності до стандартів ЄС. Так, чинне законодавство про зайнятість має краще враховувати особливості і специфіку різних соціально-демографічних груп, забезпечивши молодим людям, за прикладом деяких країн Євросоюзу, більш легкий доступ до кадрової перепідготовки. Рівень та порядок нарахування заробітної платні мають відігравати більш конструктивну роль, попереджаючи відтік кадрів за кордон та стимулюючи внутрішній рух працівників між галузями і регіонами країни відповідно до пріоритетів соціально-економічного, технологічного розвитку. Доцільним є широке використання зарубіжного досвіду тарифікації оплати праці на підприємствах і в організаціях незалежно від форми їх власності.

Державі слід стимулювати економічними, а також інституційними і правовими методами зацікавленість підприємств в регулярному навчанні і підвищенні кваліфікації свого персоналу, при цьому активний контроль за якістю освіти з боку держави має підвищити рівень розвитку освітньої галузі і таким чином сприяти підвищенню попиту на навчальні послуги, зростанню впевненості в якості освіти, що надається провідними навчальними закладами та місцевими освітніми установами.

Публікації автора:

У провідних наукових фахових виданнях:

1. Руденко Н.В. Методологічні підходи до оцінки ефективності діяльності державної служби зайнятості населення // Зайнятість та ринок праці: Міжвідом. наук. зб. / Національна академія наук України; Міністерство праці та соціальної політики України. Вип. 13. – К., 2000. – С. 44–50 (0,5 д.а.).

2. Руденко Н.В. Критерії функціональної оцінки ефективності діяльності державної служби зайнятості // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України: Наук.-практ. зб. «Україна: поступ у майбутнє». Спецвипуск до 290-річчя прийняття Конституції Пилипа Орлика. – К., 2000. – С. 143–145 (0,3 д.а.).

3. Руденко Н.В. Система забезпечення зайнятості населення в трансформаційній економіці України // Теорії мікро-макроекономіки: Зб. наук. пр. проф.-викл. складу і аспірантів. Вип. 8. – К., 2001. – С. 259–264 (0,5 д.а.)

4. Руденко Н.В. Проблеми оцінювання ефективності програм зайнятості населення // Проблеми формування ринкової економіки: Міжвідом. наук. зб. Спец. вип. «Управління людськими ресурсами: проблеми теорії та практики». – К., КНЕУ, 2001. – С. 600–604 (0,5 д.а.).

5. Руденко Н.В. Теоретичні основи дослідження зайнятості населення та її регулювання // Формування ринкової економіки: Зб. наук. пр. Спец. вип. – К.: КНЕУ, 2005. – С. 470–478 (0,4 д.а.).

6. Руденко Н.В. Регулювання зайнятості в контексті проблем забезпечення міжнародної конкурентоспроможності // Стратегія розвитку України (економіка, соціологія, право): Наук. журн. – К., 2007. – № 1–2. – С. 194–198 (0,5 д.а.).

7. Руденко Н.В. Роль людського капіталу в процесах економічного зростання та сучасних тенденцій регулювання сфери зайнятості // Стратегія розвитку України (економіка, соціологія, право): Наук. журн. – К., 2007. – №5. – С. 61–65 (0,4 д.а.).

В інших виданнях:

8. Руденко Н.В. До проблеми сегментації ринку праці в Україні та його впливу на якість продукції // Проблемы деятельности предприятий в рыночной системе хозяйствования: Сб. науч. тр.: Приложение к науч. журн. «Персонал» / Міжрегіональна академія управління персоналом. – 1999. – №3(51). – С. 155–160.

9. Руденко Н.В. Ефективність державної політики регулювання зайнятості // Пути реформирования экономики Украины на современном этапе. Сб. науч. тр.: Приложение №4 к науч. журн. «Персонал» / Міжрегіональна академія управління персоналом. – 2000. – №2(56). – С. 197–199.

10. Руденко Н.В. Система регулювання зайнятості населення // Вісник Східноукраїнського національного університету: Наук. журн. – 2001. – №8(42). – С. 54–57.

11. Руденко Н.В. Структура і функції системи регулювання зайнятості населення // Управление занятостью в условиях трансформации экономики Украины: Сб. науч. тр.: Приложение №1(16) к науч. журн. «Персонал». – 2001. – №5(65). – С. 88–91.

12. Руденко Н.В. Перспективи зайнятості у різних формах підприємництва України // Персонал: Наук. журн. / Міжрегіональна академія управління персоналом. – 2003. – №12. – С. 62–63.

13. Руденко Н.В. Інституційне регулювання зайнятості у контексті розвитку соціальної сфери в Україні: міжнародні контексти // Соціальні аспекти розвитку сучасної відкритої економіки: Україна в контексті міжнародного досвіду: Зб. наук. пр. Вип. 1 / – Київ, 2007. – С. 127–133.

14. Руденко Н.В. Пріоритети державної політики зайнятості // Тенденції розвитку ринку праці в Україні та проблеми працевлаштування студентів: Зб тез. Міжн. наук.-практ. конф. – Луганськ: Вид-во Східноукраїнського національного університету, 2001. – С. 92–94.

15. Руденко Н.В. Державне страхування з безробіття як чинник регулювання зайнятості // Формування, використання та розвиток управлінського потенціалу: Зб. мат-лів наук.-практ. конф. – Луганськ, 2005. – С. 125–127.

16. Руденко Н.В. Еволюція концепції зайнятості в економічній теорії // Актуальные проблемы и перспективы развития экономики Украины: Мат-лы V Междунар. науч.-практ. конф. – Симфереполь, 2006. – С. 181.

17. Руденко Н.В. Інституціональний аспект регулювання зайнятості в умовах відкритої економіки України // Теория и практика экономики и предпринимательства: Мат-лы ІV Междунар. науч.-практ. конф. – Сімферополь, 2007. – С. 272.

18. Руденко Н.В. Людський капітал в умовах сучасної інтернаціоналізації та реалій техногенного розвитку / Актуальные проблемы и перспективы развития экономики Украины: Мат-лы VІ Междунар. науч.-практ. конф. – Симфереполь, 2007. – С. 247–248.

19. Руденко Н.В. Ефективна зайнятість як важливий чинник економічного зростання // Зб. мат-лів Міжн. наук.-практ. конф. «Управлінський потенціал у системі економічного розвитку». – Луганськ–Алушта, 2007. – С. 107–110.

20. Руденко Н.В. Розвиток міжнародних ринків праці в контексті проблем зайнятості // Вплив маркетингу на підвищення ефективності транскордонного економічного співробітництва з країнами – членами ЄС. Серія Економіка. Випуск 23. – Мукачево: МТІ, 2007. – С. 217–221.