Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


Артамонов Михайло Вікторович. Вплив N-стеароїлетаноламіну на ліпідний склад міокарда за постішемічної реперфузії: Дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / НАН України; Інститут біохімії ім. О.В.Палладіна. - К., 2002. - 157арк. - Бібліогр.: арк. 113-144.



Анотація до роботи:

Артамонов М.В. ВПЛИВ N-СТЕАРОЇЛЕТАНОЛАМІНУ НА ЛІПІДНИЙ СКЛАД МІОКАРДА ЗА ПОСТІШЕМІЧНОЇ РЕПЕРФУЗІЇ - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.04 - біохімія. - Інститут біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України, Київ, 2002.

Дисертацію присвячено аналізу змін ліпідного складу міокарда людини та щурів за умов ішемії і реперфузії, а також оцінці кардіопротекторної дії екзогенного N-стеароїлетаноламіну (NSE). Досліджено включення мітки N-пальмітоїлетаноламіну (NРE) у ліпіди різних органів щурів in vivo. Показано, що вже через 5 хв. до 1/3 введеної мітки визначається у фосфоліпідах різних органів, переважно у дифосфатидилгліцеролі, тобто екзогенні насичені довголанцюжкові N-ацилетаноламіни (NAE) виявляють значну метаболічну активність і швидко перетворюються в організмі. У модельному експерименті по вивченню кардіопротекторних властивостей NSE за постішемічної реперфузії показано, що введення NSE до перфузійного розчину зменшує кількість лізофосфатидилхоліну, вільних поліненасичених жирних кислот і запобігає зменшенню рівня дифосфатидилгліцеролу та зростанню кількості ефірів холестеролу, яке відмічено за постішемічної реперфузії. NSE проявляє негативну інотропну дію та має антиаритмогенні властивості. У міокарді людини за ішемії з наступною реперфузією відбувається зростання кількості лізофосфатидилетаноламіну, вільних жирних кислот, особливо лінолевої та арахідонової, збільшується вміст арахідонової кислоти у ефірах холестеролу при загальному зменшенні їх кількості, змінюється жирнокислотний склад фосфоліпідів.

1. Проведені дослідження свідчать про виражені порушення обміну ліпідів і, зокрема, фосфоліпідів, в міокарді людини в умовах гіпоксії з наступною реперфузією. В експерименті на щурах здійснено ретельний аналіз ліпідної складової міокарда з паралельним визначенням функціональних порушень, що викликані гіпоксією тканини ізольованого серця щурів за умов постішемічної реперфузії. Досліджено кардіопротекторну дію N-стеароїлетаноламіну, та його включення у ліпіди різних органів щурів.

2. За умов постішемічної реперфузії ізольованого серця щурів відбуваються зміни у фосфоліпідах, зокрема, зменшується рівень дифосфатидилгліцеролу. Спостерігаються істотні зрушення у жирнокислотному складі фосфатидилетаноламіну, дифосфатидилгліцеролу та фосфатидилінозитолу.

3. В умовах модельного експерименту кардіопротекторний ефект N-стеароїлетаноламіну реалізується у зменшенні кількості лізофосфатидилхоліну, вільних жирних кислот та ефірів холестеролу, що супроводжується негативним інотропним та антиаритмогенним ефектами. Введення N-стеароїлетаноламіну до перфузійного розчину запобігає зменшенню рівня дифосфатидилгліцеролу – важливого мітохондріального фосфоліпіду, що, можливо, є однією з точок кардіопротекторної дії N-стеароїлетаноламіну.

4. Показано, що in vivo мічений N-пальмітоїлетаноламін метаболізує із значною швидкістю, і, вже через 5 хв., близько 1/3 мітки визначається у фосфоліпідах печінки, мозку та серця, переважно у дифосфатидилгліцеролі.

5. В міокарді людини за умов ішемії відбувається значне зменшення кількості коротколанцюжкових та накопичення довголанцюжкових жирних кислот у складі фосфоліпідів. Одночасно значно зростає кількість вільних жирних кислот, зменшується кількість ненасичених жирних кислот ефірів холестеролу, а також спостерігається загальне зменшення кількості ефірів холестеролу.

6. За реперфузії до вихідних значень повертається деякі показники складу фосфоліпідів та кількість ефірів холестеролу. Разом з тим накопичуються лізофосфоліпіди та вільні жирні кислоти. Кількість вільної арахідонової кислоти зростає у 4,5 рази.

Публікації автора:

1. Артамонов М.В. Модифікація ліпідного складу тканини ізольованого серця щурів N-стеароїлетаноаміном за гострої модельної ішемії-реперфузії. // Укр.Біохім.Журн.-1999.-71(5).-С.132-134.

2. Фролькiс В.В., Артамонов М.В., Жуков О.Д., Клiмашевський В.М., Маргiтич В.М., Гула Н.М. Ліпідний склад та скорочувальна активність ізольованого серця щурів за постішемічної реперфузії та за умов впливу насичених довголанцюжкових N-ацилетаноламінів. // Укр.Біохім.Журн.-2000.-72(1).-С.56-63.

3. Артамонов М. В., Гула Н. М., Клімашевський В. М., Жуков О. Д., Маргітич В. М., Фролькіс В. В. Вплив N-стеароїлетаноламіну на розподіл ліпідів різних класів у тканині серця щурів за умов ішемії-реперфузії. // Укр.Біохім.Журн.-2001-73(1).-С.101-109.

4. Артамонов М.В., Зіньковській М.Ф., Гула Н.М., Маргітич В.М., Клімашевський В.М. Зміни ліпідного складу міокарда в умовах хірургічного втручання з використанням холодової та хімічної кардіоплегії. // Укр.Біохім.Журн.-2001-73(2).-С.123-129.

5. Фролькіс В.В., Артамонов М.В., Клімашевський В.М., Жуков О.Д., Гула Н.М. Зміни жирнокислотного складу фосфоліпідів ізольованого серця щурів за умов постішемічної реперфузії. // Журн. Акад. Мед. Наук.-2001.-7(2)-С.333-346.

6 Артамонов М.В., Жуков О.Д., Маргітич В.М., Клімашевський В.М., Гула Н.М.. Вплив екзогенного N-стеароїлетаноламіну на жирнокислотний склад індивідуальних фосфоліпідів ізольованого серця щурів за умов постішемічної реперфузії. //Укр.Біохім.Журн.-2002-74(2).-C.86-94.

7 Артамонов М.В. Антиокислительное действие N-стеароилэтаноламина на эссенциальные фосфолипиды сердца крыс в условиях постишемической реперфузии. // Материалы международной научной коференции. ч 1. 28-29 сентября 2000. Гродно. Республика Беларусь. С. 21-25.

8 Гулая Н. М., Артамонов М. В., Маргитич В. М., Жуков А. Д. Распределение экзогенных насыщенных N-ацилэтаноламинов (NAE) по липидным классам различных органов крыс in vivo. // “Биология - наука 21-го века”. 5-я Пущинская конф. молодых ученых. 16-20 апреля 2001. С.6.

9 Гулая Н. М., Артамонов М. В., Климашевский В. М., Маргитич В. М. Изменения липидного состава миокарда детей при хирургической коррекции дефекта межпредсердечной перегородки. // “Биология-наука 21-го века” 5-я Пущинская конф. молодых ученых. 16-20 апреля 2001. С. 106.

10 Артамонов М.В., Жуков О.Д., Маргітич В.М., Клімашевский В.М., Гула Н.М. Вплив екзогенного N-стеароїлетаноламіну на жирнокислотний склад індивідуальних фосфоліпідів ізольованого серця щурів за умов постішемічної реперфузії. //Укр.Біохім.Журн.-2002-74(1).-С.135-136.