Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


Мелікян Світлана Мікаєлівна. 1. Вплив нітрату і нітриту на метаболізм у рубці великої рогатої худоби та їх перетворення в дослідах in vitro : Дис... канд. наук: 03.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Мелікян С. М. Вплив нітрату і нітриту на метаболізм у рубці великої рогатої худоби та їх перетворення в дослідах in vitro. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.04 – біохімія. – Інститут біології тварин УААН, Львів, 2008.

Дисертація присвячена дослідженню біохімічних механізмів впливу іонів нітратів і нітритів на мікроорганізми рубця телят в умовах in vitro, його зв’язку з метаболічними процесами в клітинах бактерій і інфузорій та залежності від годівельних та вікових чинників.

Уперше проведено порівняльні дослідження перетворень нітратів і нітритів у рубці великої рогатої худоби. Показано, що нітратредуктазною активністю володіє близько третини змішаної популяції мікроорганізмів, причому інтенсивність відновлення нітритів у рубці значно нижча, ніж нітратів, загалом активність цих процесів у бактерій вища, ніж для інфузорій. Мікроорганізми вмісту рубця неодночасно досягають максимальної функціональної активності з віком телят. Висока активність целюлолітичних мікроорганізмів стимулює розвиток нітратредукуючих бактерій. Уперше досліджено вплив карбонових кислот i мінеральних елементів на редукцію нітратів і нітритів у вмісті рубця й показано їх зв’язок з пероксидними процесами у клітинах бактерій і інфузорій. За присутності глутатіону, дитіотреїтолу та цистеїну нітрат- і нітритредуктазна активність бактерій та інфузорій зростає. Активність нітритредуктази у вмісті рубця після додавання етанолу значно підвищується, що призводить до накопичення аміаку. Під впливом сульфату натрію нітратредуктазна активність значно знижується.

У дисертації отримано нові дані про метаболізм нітрату і нітриту у мікроорганізмів рубця великої рогатої худоби. В умовах in vitro вивчено вплив нітрату і нітриту на ріст мікроорганізмів, продукцію ними летких жирних кислот, на процеси пероксидного окиснення і активність ферментів антиоксидантного захисту в їх клітинах.

  1. За умов інкубації вмісту рубця великої рогатої худоби з нітратом стимулюються ферментативні процеси, унаслідок чого збільшується мікробна маса, продукція летких жирних кислот. Проте ступінь цих змін менший, ніж за інкубації вмісту рубця з сечовиною. Під дією нітрату у вмісті рубця знижується відносний рівень пропіонової кислоти, дещо менше оцтової і найменше масляної.

  2. Інтенсивність відновлення нітриту у вмісті рубця значно нижча (в 1,5–2,5 разів), ніж відновлення нітрату, а загалом інтенсивність цих процесів у бактерійній фракції вища, ніж у фракції інфузорій.

  3. У присутності редуктантів (глутатіону, дитіотреїтолу, цистеїну) активність нітратредуктази і нітритредуктази у бактерій і інфузорій зростає. Окиснений глутатіон зменшує відновлення нітрату і нітриту. Додавання насичених карбонових кислот (янтарної, лимонної), а також ненасичених карбонових кислот (олеїнової, фумарової) мало впливає на редукцію нітрату і нітриту. Активність нітритредуктази значно зростає, якщо додати до вмісту рубця етанол, з одночасним накопиченням аміаку, тоді як на нітратредуктазну активність етанол не впливає.

  4. Під впливом сульфату натрію у вмісті рубця значно знижується активність нітратредуктази, а під впливом відновленої сірки (сульфіду) активність її не змінюється. Активаторами нітрат- і нітритредуктази є молібден, залізо і цинк.

  5. Нітрит- і нітрат-іони посилюють пероксидні процеси в клітинах мікроорганізмів з утворенням гідроперекисів ліпідів і ТБК-активних продуктів. На активність супероксиддисмутази нітрат суттєво не впливає, тоді, як за умов інкубації з нітритом, вона знижується. Особливо інгібують ці азотні сполуки активність каталази.

  6. Нітратредуктазна активність у вмісті рубця телят з віком поступово зростає: в 6-місячному віці вона у 2,7 разів вища, ніж у 1-місячному. Ріст целюлолітичних мікроорганізмів забезпечує розвиток нітратредукуючих бактерій.

Публікації автора:

  1. Вплив нітрату натрію на життєдіяльність мікроорганізмів рубця телят в дослідах in vitro / С. М. Мелікян, М. Г. Герасимів, Л. І. Сологуб, Р. О. Федяков // Журн. агробіології та екології. – 2004. – Т. 1, № 1. – С. 136–140.

(Дисертантом визначено активність нітрат- і нітритредуктази, вміст аміаку та загальних летких жирних кислот, взято участь в опрацюванні та аналізі експериментальних даних, написанні та оформленні статті).

  1. Мелікян С. М., Сологуб Л. І., Герасимів М. Г. Вплив in vitro нітрату натрію і деяких мікроелементів на ріст і життєдіяльність мікроорганізмів рубця телят // Біологія тварин. 2004. – Т. 6, №12. – С. 344349.

(Здобувачем проведено експериментальні дослідження, проаналізовано одержані результати).

  1. Мелікян С. М., Сологуб Л. І., Герасимів М. Г. Вплив мінеральних елементів на перетворення нітратів у рубці великої рогатої худоби // Біологія тварин. 2005. – Т. 7, №12. – С. 109113.

(Дисертантом визначено активність нітрат- і нітритредуктази, вміст аміаку та летких жирних кислот, проаналізовано одержані результати).

  1. Мелікян С. М., Герасимів М. Г., Сологуб Л. І. Нітрат- і нітритредуктазна активність мікроорганізмів рубця великої рогатої худоби за дії про- і антиоксидантів // Наук.-техн. бюл. Інституту біології тварин УААН і ДНДКІ ветпрепаратів та кормових добавок. Львів, 2005. Вип. 6, №1. С. 9396.

(Дисертантом визначено активність нітрат- і нітритредуктази, взято участь в опрацюванні та аналізі експериментальних даних, написанні та оформленні статті).

  1. Вплив акцепторів водню на перекисні процеси і деякі показники життєдіяльності мікроорганізмів рубця великої рогатої худоби в дослідах in vitro / А. В. Волторністий, С. М. Мелікян, І. В. Лучка, Р. О. Федяков, М. Г. Герасимів, Л. І. Сологуб // Наук.-техн. бюл. Інституту біології тварин УААН і ДНДКІ ветпрепаратів та кормових добавок. Львів, 2005. Вип. 6, №2. С. 2428.

(Дисертант брала участь в опрацюванні та аналізі експериментальних даних).

  1. Мелікян С. М., Сологуб Л. І., Герасимів М. Г. Участь нітратредукуючих бактерій в метаболічних процесах вмісту рубця великої рогатої худоби // Наук.-техн. бюл. Інституту біології тварин УААН і ДНДКІ ветпрепаратів та кормових добавок. Львів, 2005. Вип. 6, №2. С. 153156.

(Дисертантом визначено активність нітрат- і нітритредуктази, вміст аміаку та загальних летких жирних кислот, взято участь в опрацюванні та аналізі експериментальних даних, написанні та оформленні статті).

  1. Мелікян С. М., Лучка І. В., Сологуб Л. І. До регуляції редукції нітратів і утворення метану у рубці телят // Наук.-техн. бюл. Інституту біології тварин УААН і ДНДКІ ветпрепаратів та кормових добавок. Львів, 2006. Вип. 7, №12. С. 188192.

(Дисертантом визначено активність нітрат- і нітритредуктази, вміст аміаку та летких жирних кислот, взято участь в опрацюванні та аналізі експериментальних даних, написанні та оформленні статті).

  1. Мелікян С. М., Сологуб Л. І. Вплив рН на метаболічні процеси у рубці великої рогатої худоби // Наук.-техн. бюл. Інституту біології тварин УААН і ДНДКІ ветпрепаратів та кормових добавок. Львів, 2006. Вип. 7, №34. С. 5862.

(Здобувачем проведено експериментальні дослідження, статистично опрацьовано та проаналізовано одержані результати).

  1. Мелікян С. М., Сологуб Л. І. Вплив нітрату і нітриту на систему антиоксидантного захисту у мікроорганізмів рубця великої рогатої худоби // Біологія тварин. 2006. Т. 8, №12. С. 140144.

(Дисертантом визначено активність ферментів антиоксидантного захисту та продуктів ПОЛ, взято участь в опрацюванні та аналізі експериментальних даних, написанні та оформленні статті).

  1. Мелікян С. М., Сологуб Л. І. Вікові особливості метаболізму в мікроорганізмах рубця великої рогатої худоби // Експеримент. та клінічна фізіологія і біохімія. 2006. №4 (36). С. 3336.

(Дисертантом визначено активність нітратредуктази та ферментів антиоксидантного захисту, вміст аміаку та летких жирних кислот, взято участь в опрацюванні та аналізі експериментальних даних, написанні та оформленні статті).

  1. Порівняльне дослідження впливу in vitro сечовини та нітрату натрію на метаболізм у рубці телят / С. М. Мелікян, Л. І. Сологуб, Р. О. Федяков, М. Г. Герасимів // Матеріали міжнар. конф. “Клітинні і субклітинні механізми функціонування травної системи”. – Львів, 2004. – С. 53.

(Дисертант опрацювала та проаналізувала експериментальні дані, написала та оформила тези).

  1. Мелікян С. М. Вплив про- і антиоксидантів на нітратредуктазну активність в рубці великої рогатої худоби // І міжнар. конф. студентів та аспірантів “Молодь і поступ біології”. – Львів, 2005. – С. 18.

(Здобувач брала участь у проведенні досліджень, опрацюванні та аналізі експериментальних даних, написанні та оформленні тез доповіді).

  1. Мелікян С. М., Сологуб Л. І., Дудкевич Р. М. Роль мінеральних елементів у детоксикації нітратів у рубці великої рогатої худоби // Матеріали ІХ Українського біохімічного з’їзду. Харків, 2006. Т. 1. С. 150.

(Дисертант брала участь в опрацюванні та аналізі експериментальних даних, написанні тез).