Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Мельникова Олена Петрівна. Вплив оподаткування на розвиток підприємництва в трансформаційній економіці : Дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2005. — 209 арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 181-201.



Анотація до роботи:

Мельникова О.П. Вплив оподаткування на розвиток підприємництва в трансформаційній економіці. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 – економічна теорія.

Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна. – Харків, 2005.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних аспектів і поглибленню методологічних основ впливу оподаткування на розвиток підприємницької діяльності. У роботі розкрита інструментальна роль податків у становленні і розвитку підприємницької діяльності. Визначена роль системи оподаткування як чинника внутрішньої інституційної і структурної диференціації підприємницької діяльності шляхом оптимізації рівня нерівності (майнового, фінансового і ін.), обмеження присутності на ринку непрофесійних підприємців, заохочення підприємницької поведінки і зростання якості підприємницького ресурсу, оптимізації спеціалізації і професіоналізації підприємницької діяльності. Розкрита характеристика інституційного змісту держави як загального ресурсу підприємницької діяльності, який, з одного боку, необхідний для позитивного зняття невизначеності поточних і довгострокових господарських рішень, а з іншого боку, долає суперечності між економікою, владою і суспільством у процесі соціально-економічної еволюції. Доведено, що важливою передумовою зниження масштабів ухилення від сплати податків є розвиток і взаємодія державних і недержавних інститутів, що забезпечують ефективний зв’язок між сплатою податків і отриманням вигод від споживання суспільних благ (бюджетний федералізм, інститути представницької демократії, публічного контролю над державними фінансами.

У ході дослідження були виявлені основні тенденції становлення і розвитку підприємництва, що відображають його специфіку в умовах трансформаційної економіки України: колосальне зростання трансакційних витрат, викликане опортуністичною поведінкою більшості економічних суб’єктів і неефективністю дій, покликаних вирішувати конфлікти; значне зростання витрат на укладання контрактів унаслідок відсутності напрацьованого ринкового механізму цього процесу; відсутність чітких «правил гри» для підприємців, а також недосконала, суперечлива законодавча база, що постійно змінюється та перешкоджає формуванню правової економічної культури та ідеології матеріального заохочення підприємницької ініціативи.

Проведений у роботі аналіз свідчить про те, що серед гострих проблем становлення підприємництва в Україні основною є подолання стереотипів суспільної свідомості - підприємництво характеризується економічною короткозорістю, схильністю до нелегітимних форм економічної поведінки, відсутністю елементарної господарської етики, відсутністю будь-якої мотивації ефективного і творчого підприємництва. На сучасному етапі Україна потрапила в «інституційні пастки», коли радикальна і швидка ломка попередньої системи інститутів, що зачіпає лише частину формальних норм і правил, призвела до катастрофічного розузгодження у функціонуванні формальних і неформальних інститутів.

У процесі дослідження було виявлено, що на сучасному етапі найгострішим питанням, яке викликає розбіжності і суперечності в державній діяльності, є інститут оподаткування. Відсутність досвіду в створенні системи оподаткування, котра відповідає умовам ринкової економіки, призвела до впровадження неефективної системи, яка у багатьох аспектах перешкоджає розвитку підприємницького класу і створенню ринкових відносин господарювання. У зв’язку з цим, в умовах формування ринкових відносин, необхідний рішучий перехід до більш ефективних форм податкової політики.

До того ж специфіка трансформації економіки України не допускає сліпого копіювання форм і методів податкової політики, які склалися в світовій практиці, а вимагає пошуку власної концепції оподаткування, яка б відповідала особливостям наявного стану економіки.

На основі проведеного дослідження можна зробити висновок, що концепція оподаткування в рамках теорії інституціоналізму відкриває додаткові можливості комплексного вивчення, пояснення і вирішення гострих проблем, що знижують ефективність функціонування податкової системи України. Основою сучасної концепції оподаткування в Україні повинне бути розуміння податків як платні державі в обмін на забезпечення зовнішніх умов економічної свободи для підприємницької діяльності. У результаті між державою – виробником суспільних благ і суспільством досягається еквівалентна мінова угода «блага – податки».

Як показали дослідження, податкова політика двояко впливає на діяльність підприємців: з одного боку зменшує доходи, а з іншого - підвищує їх, створюючи умови для ефективної роботи. Таким чином, держава звільняє їх енергію на інші дії, тобто платня податку дає підприємцям максимум свободи.

Одним з важливих висновків проведеної роботи, є те, що створення ефективної системи оподаткування неможливе без створення державою ефективно діючої системи інститутів, які забезпечують діяльність підприємців, що, у свою чергу, призводить до зростання державних витрат і збільшення податкового навантаження на підприємців. Підприємці, в свою чергу, прагнуть мінімізувати податкові платежі шляхом нововведень і підвищення якості підприємницького ресурсу. Таким чином, процедура сплати податків стає елементом підприємницької поведінки.

Проведене дослідження також показало, що податкова система заохочує підприємницьку поведінку і якість підприємницького ресурсу, сприяє диференціації підприємницької діяльності, оскільки високі ставки податків, у свою чергу, вибивають непрофесійних підприємців з ринку. До того ж навіть незначні невідповідності між оподаткуванням і прийнятою в державі економічною моделлю можуть спричинити значні негативні наслідки. У зв’язку з цим необхідно оптимізувати податкову дію на підприємництво в Україні.

У процесі дослідження напрямків реформування діючої системи оподаткування доведена необхідність аналізу податкового навантаження на суб’єктів підприємницької діяльності як з відтворювальних позицій, так і з позицій оцінки стимулюючого впливу оподаткування на виробництво, з метою його зниження і створення сприятливих умов для інвестиційного клімату і забезпечення легалізації капіталів.

У ході аналізу системи оподаткування України було виявлено, що основною проблемою є ухилення суб’єктів підприємництва від сплати податків, що в першу чергу пов’язано з неспроможністю держави створити систему ефективного виявлення і переслідування за такі правопорушення. У зв’язку з цим автором була уточнена модель раціональної поведінки платника податків на основі схеми взаємодії суб’єктів підприємницької діяльності і державних інститутів, яка об’єднує і враховує інтереси як платників податків, так і держави в цілому, на основі критерію цінності благ держави і витрат податкового тягаря.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях:

  1. Мельникова В.И., Мельникова Е.П. Инструменты мониторинга налоговой нагрузки в механизме государственного регулирования экономики Украины // Вісник Харківського національного ун-ту ім. В.Н. Каразіна. Економічна серія. – 2002. - № 575. - С. 145 - 149.

  2. Яременко О.Л., Мельникова О.П. Інституціональний механізм еластичності ВВП до податкового тягаря // Вісник Харківського національного ун-ту ім. В.Н. Каразіна. Економічна серія. – 2003. - № 580. – С. 79 - 81.

  3. Мельникова Е.П. Государство как всеобщий ресурс предпринимательской деятельности // Вестник Национального технического ун-та «ХПИ». Сб. науч. тр. Тематический выпуск «Технический прогресс и эффективность производства». – Харків: НТУ «ХПІ», 2005. - № 1. – С. 220 – 223.

  4. Мельникова Е.П. Институционализация предпринимательской деятельности как предпосылка снижения масштабов уклонения от уплаты налогов // Бизнес Информ. – 2005. – № 11 - 12. – С. 55 – 59.

Тези доповідей:

  1. Мельникова Е.П. Государственное регулирование неопределенности предпринимательской деятельности // Актуальні проблеми соціально-економічного розвитку в умовах ринкових перетворень: Матеріали всеукраїнської наукової конференції студентів, аспірантів і молодих вчених (у рамках Каразінських читань, присвячених 200-річчю від дня заснування Харківського університету). Тези доповідей (16-17 квітня 2004 р., Харків) / Відп. Ред. Л.І. Булаєнко. - Харків, 2004. - C. 159 – 161.

  2. Мельникова Е.П. Особенности развития предпринимательства в Украине в условиях рыночной трансформации // Исследование и оптимизация экономических процессов «Оптимум – 2003». Труды IV-ой международной научно-практической конференции. – Харьков: НТУ „ХПИ”, 2003. – С. 116 - 117.

  3. Мельникова Е.П. Проблемы специализации и профессионализации предпринимательской деятельности на транспорте // Вісник економіки транспорту і промисловості. (Зб. наук.-практ. ст.). Випуск 7. – Харків: УкрДАЗТ, 2004. - С. 80.

  4. Мельникова Е.П. Налоги как элемент механизма минимизации трансакционных издержек предпринимателей // Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції „Економіка підприємства: проблеми теорії та практики”. Том І. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 77 - 78.

  5. Мельникова Е.П. Специализация и профессионализация предпринимательской деятельности как стратегия экономического развития Украины // II Международная научно-практическая конференция «Современные информационные технологии в экономике и управлении предприятиями, программами и проектами». – Харьков: «ХАИ», 2004. - C. 147.