Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Пульмонологія


267. Слепченко Наталія Степанівна. Вплив паління на функцію зовнішнього дихання, показники якості життя у підлітків: дис... канд. мед. наук: 14.01.27 / АМН України; Інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Слепченко Н.С. Вплив паління на функцію зовнішнього дихання, показники якості життя у підлітків. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.27 - пульмонологія. Інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського АМН України, Київ, 2004.

Дисертація присвячена вивченню закономірностей поширеності й інтенсивності паління тютюну серед підлітків віком 13-16 років, його впливу на функцію зовнішнього дихання і показники якості життя відповідно до стажу і рівня нікотинової залежності.

Встановлено, що частота паління серед 13-річних підлітків складає
12,9 %, серед 16-річних 24,2 %. Відзначено, що хлопці починають палити раніше, ніж дівчата, але залежність швидше формується в дівчат.

При спірографії встановлено, що паління призводить до зниження ОФВ1 до показників нижньої межі норми. Проба з фізичним навантаженням виявляє у курців достовірне зниження ОФВ1 до субмежових показників. Депресія ОФВ1 більш виражена в осіб чоловічої статі. Фізичне навантаження не впливало на показник ОФВ1 у здорових осіб.

У загальній групі підлітків-курців показники якості життя, а саме фізичного, психічного і загального статусів достовірно нижчі, ніж серед осіб, що не курять. Найнижчими виявилися показники загального статусу і психічного статусу. Погіршення параметрів якості життя у курців відбувається в основному за рахунок осіб жіночої статі.

У дисертації здійснені дослідження тютюнопаління серед підлітків віком 13-16 років і багатофакторний аналіз причин, що призводять до нього. Вивчено вплив даного захворювання на параметри функції зовнішнього дихання, якості життя в порівнянні з тими підлітками, що не палять.

  1. Частота тютюнопаління в м. Вінниці серед 13-річних підлітків становить 12,9 %; в 16-річному віці 24,2 %. В осіб чоловічої статі вона склала 9,6 % серед 13-річних і 15,3 % серед 16-річних, зокрема у 13-річних дівчат
    3,3 % і у 16-річних 8,3 % . Вік залучення до вживання тютюну становить (9,8±0,07) років для 13-річних і (11,6±0,09) років для 16-річних опитаних. Формування регулярної звички тютюнопаління відбувається раніше також в групі 13-річних в (11,8±0,09) років, ніж у 16-річних – в (14,3±0,07) роки, р<0,01. Особи жіночої статі за більш короткий термін звикають регулярно вживати тютюн, хоча палити раніше починають хлопці.

  2. Переважна кількість респондентів впевнена, що вчителі, лікарі байдуже ставляться до вживання молоддю тютюну. Кожен третій серед опитаних ніколи не зустрічався з заходами, спрямованими на боротьбу з палінням, пропагандою відмови від вживання тютюну, а 58 % зустрічалися з антисмокінговими програмами лише епізодично, що є свідченням пасивної позиції суспільства і держави щодо формування в молоді антинікотинового настрою.

  3. В загальній групі підлітків-курців параметри якості життя, а саме фізичного, психічного та загального статусів, достовірно нижчі, ніж серед осіб, які не палять. Найнижчими виявились показники загального статусу (що відбувалось за рахунок зниження життєздатності і погіршення здоров’я порівняно з тим, що було рік тому) та психічного статусу (за рахунок емоційних проблем у виконанні буденної роботи та через зменшення соціальної активності).

  4. Погіршення параметрів якості життя в курців відбувається в основному за рахунок осіб жіночої статі. У дівчат порівняно з хлопцями були знижені показники загального статусу (57,3±11,8) балів, проти (64,7±14,3) балів, фізичного статусу (76,2±17,0) балів, проти (81,4±17,6) балів, погіршення здоров’я порівняно з попереднім роком (49,1±21,1) балів, проти (56,8±24,6) балів.

  5. Тютюнопаління викликає зниження ОФВ1 до показників нижньої межі норми. Це відбувається за рахунок погіршення показників в осіб чоловічої статі.

  6. Проба з фізичним навантаженням виявляє у курців достовірне зниження ОФВ1 до субмежових показників. Депресія ОФВ1 достовірно виразніша в осіб чоловічої статі. Фізичне навантаження не впливало на ОФВ1 у здорових осіб. Інші показники (ФЖЄЛ, МОШ 25 %, МОШ 50 % та МОШ 75 %, ПШВ) у курців коливаються в межах нормативних параметрів, але більшою мірою, ніж у здорових, тяжіють до нижньої межі норми.

Публікації автора:

  1. Мостовий Ю.М., Слепченко Н.С. Паління // Сучасні класифікації та стандарти лікування розповсюджених захворювань внутрішніх органів / За ред. Ю.М. Мостового.- Вінниця.- 2004.- С. 98-101.

Здобувачем проведено аналіз і узагальнення результатів, підготовка статті до друку.

  1. Слепченко Н.С. Розповсюдженість тютюнопаління в різних країнах світу, зв’язок з захворюваннями і іншими патологічними станами // Вісник Вінницького державного мед. університету.- 2003.- № 2(1).- С. 634.

  2. Слепченко Н.С. Поширеність і інтенсивність куріння тютюну і його вплив на формування астенічного синдрому // Ліки України.- 2003.- № 11(76).- С. 86-88.

  3. Слепченко Н.С. Медико-соціальні аспекти тютюнопаління серед підлітків віком 13-16 років // Вісник Вінницького державного мед університету.- 2003.- №7(1).- С. 45-47.

  4. Слепченко Н.С., Мостовий Ю.М. Вивчення показників якості життя підлітків які курять // Ліки України.- 2005.- № 1(90).- С. 85-87.

Здобувачем проведено обстеження хворих, аналіз і узагальнення результатів, підготовка статті до друку.

  1. Слепченко Н.С. Паління // Новости медицины и фармации в Украине.- 2004.- № 8 (148).- С. 16-17.

  2. Слепченко Н.С., Мостовий Ю.М. Розповсюдженість та інтенсивність тютюнопаління серед школярів м. Вінниці, вплив паління на функцію зовнішнього дихання, астенічний синдром // Укр. пульмон. журн.- 2003.- № 2.- С. 356.

Здобувачем проведено клінічне обстеження хворих, статистична обробка матеріалу, аналіз і узагальнення результатів, підготовка тез до друку.

  1. Слепченко Н.С. Розповсюдженість тютюнопаління серед підлітків, та вивчення мотиваційних факторів, що призводять до нього // Мат. наук.-практ. конф. “Організація токсикологічної допомоги в Україні”.- Київ.- 2002.- С. 154.

  2. Слепченко Н.С. Розповсюдженість тютюнопаління серед дітей та підлітків віком 13 і 16 років // Тез. доп. IV міжнар. мед. конгрес студентів і молодих вчених.- Тернопіль.- 2002.- С. 123.

  3. Слепченко Н.С., Мостовий Ю.М. Вплив тютюнопаління на функцію зовнішнього дихання, астенічний синдром у підлітків // Тез. доп. X конгрес Світової федерації українських лікарських товариств.- Луганськ.- 2004.- С. 265.

Здобувачем проведено клінічне обстеження хворих, статистична обробка матеріалу, аналіз і узагальнення результатів, підготовка тез до друку.

  1. Слепченко Н.С. Медико-соціальні аспекти тютюнопаління серед підлітків віком 13-16 років // Тез. доп. мат. наук.-практ. інтернет-конф. з міжнар. участю “Управління охороною здоров’я”.- Львів.- 2003.- С. 27-28.