Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна фізіологія


Ножинова Оксана Анатоліївна. Вплив пептидного комплексу тимуса-тималіну та природного пептидного комплексу нирок на процеси апоптозу лімфоцитів периферійної крові за фізіологічних умов та модуляції активності їх внутрішньоклітинних регуляторних систем: дисертація канд. мед. наук: 14.03.03 / АМН України; Інститут геронтології. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Ножинова О.А. Вплив пептидного комплексу тимуса – тималіну та природного пептидного комплексу нирок на процеси апоптозу лімфоцитів периферійної крові за фізіологічних умов та модуляції активності їх внутрішньоклітинних регуляторних систем. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.03. – нормальна фізіологія.- Інститут геронтології АМН України, Київ, 2003.

Показано, що тималін та ППКН блокують розвиток апоптозу лімфоцитів периферійної крові в умовах активації протеїнкінази С, підвищення цАМФ у клітинах, перерозподілу внутрішньоклітиного кальцію під дією іонофору та кальцій-хелатуючих речовин, дії дексаметазону.

Вплив тималіну та ППКН призводив до загибелі лейкозних Т-лімфоцитів лінії HPB-ALL, що пов’язано з індукцією в них процесів апоптозу. При дії тималіну цей ефект мав дозозалежний характер. Тималін і ППКН не викликали активації процесів апоптозу В-лімфоцитів лінії BJAB.

Тималін та ППКН активують фосфорилювання за тирозином мембранозв’язаних білків, що коімунопреципітуються з молекулами головного комплексу гістосумісності (HLA-A,B,C). Тималін і ППКН підвищують експресію Вcl-2, що може відображати механізм анти-апоптотичної дії цих пептидів.

Отже, тималін і ППКН здатні регулювати процеси апоптозу лімфоцитів периферійної крові шляхом активації фосфорилювання мембранозв’язаних білків і зміною рівня внутрішньоклітинного кальцію, що принципово може використовуватися у терапії імунопатологій.

  1. Пептидні комплекси тималін та природний пептидний комплекс нирок виявляють модулюючий вплив на процеси апоптозу лімфоцитів периферійної крові: проявляють антиапоптотичні властивості при активації процесів апоптозу та проапоптотичні - при їх гальмуванні.

  2. Комплексне вивчення процесів апоптозу з використанням індукторів та інгібіторів апоптозу, застосуванням морфологічних, імуноцитохімічних, молекулярно-біологічних методів дозволяє провести аналіз процесів апоптозу з урахуванням стадій його розвитку: від рецепції до внутрішньоклітинних змін.

  3. За фізіологічних умов у лімфоцитах периферійної крові контроль блокади та активації апоптозу знаходяться в динамічній рівновазі, про що свідчить майже однаковий рівень експресії Р53 і Вcl-2 та наявність клітин з експресією CD 95 і фрагментацією хроматину.

  4. Пептидний комплекс тимуса – тималін і ППКН за фізіологічних умов діють на лімфоцити периферійної крові як активуючий сигнал, при цьому підвищується готовність клітин до апоптозу, але внаслідок підсилення експресії Вcl-2 та зростання показника стійкості лімфоцитів периферійної крові до апоптозу, апоптотичні процеси не отримують подальшого розвитку.

  5. Тималін і ППКН в умовах перерозподілу внутрішньоклітинного кальцію під дією іонофору та кальцій-хелатуючих речовин виявляють регуляторний вплив: гальмують подальший розвиток процесів апоптозу лімфоцитів периферійної крові за рахунок активації антиапоптотичного фактора Bcl-2

  6. Тималін і ППКН запобігають розвитку дексаметазон–індукованого апоптозу лімфоцитів периферійної крові шляхом підвищення активності Bcl-2 та вірогідного зниження експресії Р53.

  7. Тималін і ППКН ефективно перешкоджають розвитку каскаду апоптотичних реакцій лімфоцитів периферійної крові, викликаних активацією протеїнкінази С, шляхом зниження рівня експресії CD 95 у 3 рази.

  8. Тималін та ППКН в умовах накопичення в клітині цАМФ пригнічують процеси апоптозу лімфоцитів периферійної крові за рахунок активації Bcl-2.

  9. Пептидний комплекс тимуса – тималін і ППКН проявляють регуляторну дію на процеси апоптозу активованих фітогемаглютиніном лімфоцитів периферійної крові за фізіологічних умов та дії апоптоз-стимулюючих чинників, запобігаючи його розвитку шляхом підвищення експресії Вcl-2.

  10. Пептидний комплекс тимуса – тималін та ППКН вірогідно підсилюють процеси елімінації трансформованих Т-клітин шляхом активації в них процесів апоптозу, але не впливають на процеси апоптозу трансформованих В – клітин, такі пептиди здатні зв'язуватися з молекулами ГКГС-I класу, що можуть брати участь в реалізації їх дії.

Публікації автора:

1.Ножинова О.А., Весніна Л.Е., Губенко І.Я., Беркало Л.В., Кайдашев І.П. Дія пептидного комплексу тимусу – тималіну на процеси апоптозу лімфоцитів периферійної крові в умовах зв’язування позаклітинного кальцію//Проблеми екології та медицини.-1999.-Т.3.,N.6.-С.51-53.

2.Ножинова О.А., Веснина Л.Э., Кайдашев И.П. Влияние пептидного комплекса тимуса на процессы апоптоза лимфоцитов периферической крови в условиях активации протеинкиназы С //Проблеми екології та медицини.-2000.-Т.4.,N.1.-С.26-29.

3.Ножинова О.А., Рябенко В.В., Губенко І.Я., Кайдашев І.П. Вплив пептидних комплексів нирок та тимуса (тималіна) на процеси апоптозу лімфоцитів периферійної крові//Імунологія та алергологія.-2000.-N.1.-С.63-66.

4. Кайдашев И.П., Ножинова О.А. Роль молекул MHC I класса на опухолевых Т-клетках в передаче пептидного сигнала// Імунологія та алергологія.-2002.-№2.-С.22-25

5. Ножинова О.А., Рябенко В.В., Кайдашев И.П. Влияние пептидных комплексов, выделенных из почек и тимуса, на апоптоз, инициированный дексаметазоном, в тимоцитах и лимфоцитах периферической крови// Экспериментальная онкология.-2002.-Т.24,№1.-С.69-71.

6.Ножинова О.А., Рябенко В.В. Вплив тканинних пептидів на активаційно-індукований апоптоз лімфоцитів периферійної крові//Материалы научно-практической конф.''Лекарства-человеку''.- Т.XV,№1-2.-Харьков.- 2001.- С.385-390.

7.Kaidashev I., Nozhinova O., Ryabenko V.,Vesnina L. The role of MHC peptides in the regulation of lymphocyte apoptosis //European journal of allergy and clinical immunology. XIXthe Congress of the European Academy of Allergology and Clinical Immunology: Abstract Book. Lisbon, Portugal. July 1-5 2000.-Vol.55 suppl.63.-P.72.

8.Кайдашев И.П., Боброва Н.А., Веснина Л.Э., Гейко О.А., Ножинова О.А., Рябенко В.В. Роль тканевых пептидов, экстрагированных из молекул главного комплекса гистосовместимости, в регуляции экспрессии поверхностных рецепторов и процессов апоптоза тимоцитов и лимфоцитов периферической крови //Аллергология и иммунология .Материалы III съезда иммунологов и аллергологов.- 16-20 сентября Сочи, Россия.- 2000.-Т.1,№.2.-С.119.

9.Возможность использования тканевых пептидов в терапии иммунопатологий, вызванных нарушением апоптоза иммуноцитов/Кайдашев И.П., Баштовенко О.А., Гейко О.А., Рябенко В.В., Ножинова О.А. и др.//Матер. IV съезда имммунологов и аллергологов СНГ 12-14 сентября Москва, Россия.- 2001.-Т.,№2.-С.16.

10. Kaidashev I.P., Noginova O.A., Ryabenko V.V.Peptides bound to MHC class I molecules induce signal transduction by these molecules// AAAAI 58th Annual Meeting. New York, USA, 2002/Allergy and Clinical Immunology.-2002.-Vol.109, №1.-P.355.

11. Влияние пептидных комплексов тимуса, почек и поджелудочной железы на процессы апоптоза лимфоидных клеток/ Ножинова О.А., Кайдашев И.П., Рябенко В.В., Беркало Л.В., Куценко Л.А. и др. // VI звітно-виборна та науково-практична конференція Українського товариства фахівців з імунології, алергології та імунореабілітації: Тези доповідей. Київ, 2002/Імунологія та алергологія.-2002.-№2.-С.76.

12. Noshinova O., Kaidashev I., Ryabenko V The influence of the drug preparations from methylxanthine group on processes of apoptosis of T-lymphocytes//“Allergy Asthma Clinical Immunology” 4th Central and Eastern European Conference. Lodz, Poland, 2002/Allergy Asthma Immunology.-2002.-Vol.7.suppl.2.-P.179

13. Рябенко В.В., Ножинова О.А., Капустянський Д.В Вплив регуляторних пептидів на процеси апоптозу клітин імунної системи// IV Міжнародний конгрес студентів і молодих вчених (матеріали конгресу). Тернопіль, 2000 - С.333.

14. Кайдашев І.П., Ножинова О.А., Рябенко В.В. Спосіб корекції функціонального стану лімфоцитів периферійної крові. Деклараційний патент України № 48797 А, 7 А61К38/00, заяв.14.12.01, опубл.15.08.02. Бюл.№8.