Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Устименко Аліна Миколаївна. Вплив постнатальної тимектомії у мишей лінії CBA/Сa на клітини-попередники кісткового мозку і формування кістки в зрілому віці : дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Інститут геронтології АМН України. — К., 2006. — 165арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 141-165.



Анотація до роботи:

Устименко А. М. Вплив постнатальної тимектомії у мишей лінії СВА/Са на клітини-попередники кісткового мозку і формування кістки в зрілому віці. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2007.

В дисертації наведені результати дослідження впливу тимектомії мишей лінії СВА/Са в різні вікові періоди (3, 20 та 45 діб), а також трансплантації тимусів від 5-ти добових (молоді) і 24-х місячних (старі) донорів тваринам, яким було видалено тимус у віці 3-х діб, на проліферативний потенціал стромальних, гемопоетичних клітин-попередників кісткового мозку та щільність стегнової кістки.

Показано, що через 3,5 місяці тільки за умов тимектомії у віці 3-х діб, у тварин обох статей відбувається зниження щільності стегнової кістки, підвищення відносних і абсолютних кількостей колонієутворюючих клітин фібробластів (КУК–Ф) і остеокластів (КУК–ГМ), а також зменшення співвідношення КУК-Ф і КУК-ГМ. У цих тварин знижується маса тіла, матки, тестикул, рівень статевих гормонів, кількість та співвідношення CD4+, CD8+ Т-лімфоцитів в кістковому мозку; збільшується маса наднирників,. В колониєутворюючих клітинах остеобластів (КУК-ОБ) знижується рівень експресії гену остеокальцину і цитохімічна активність лужної фосфатази (ЛФ). У той самий час, цитохімічна активність кислої фосфатази (КФ) в колонієутворюючих клітинах остеокластів (КУК-ОК) збільшується. Трансплантація тимусу від донорів різного віку призводить до нормалізації показників у мишей, що зазнали видалення тимусу у віці 3-х діб. Встановлено, що відновлююча здатність тимусу зменшується з віком донора.

В результаті проведених досліджень встановлено, що на ранніх етапах розвитку тимус відіграє важливу роль у формуванні кісткової тканини в зрілому віці.

  1. Неонатальна тимектомія призводить до вірогідного зниження щільності стегнової кістки у тварин обох статей.

  2. Видалення тимусу у мишей двадцятидобового і півторамісячного віку не призводить до змін у щільності стегнової кістки.

  3. Видалення тимусу у віці 3 діб призводить до кількісного дисбалансу між стромальними (КУК-Ф) і гемопоетичними (КУК-ГМ) клітинами-попередниками кісткового мозку.

  4. У мишей обох статей, тимектомованих у віці 3 діб, відбувається вірогідне зниження середнього цитохімічного показника активності лужної фосфатази, а також зниження рівня експресії гену остеокальцину в колонієутворюючих клітинах остеобластів при їх спрямованій диференціації in vitro, що може свідчити про зниження їх остеогенного потенціалу.

  5. Важливість функціонального стану остеогенних клітин для нормального розвитку кісткової тканини підтверджується наявністю позитивного кореляційного зв’язку між цитохімічною активністю лужної фосфатази і щільністю стегнової кістки у тварин з трансплантованним молодим тимусом.

  6. Вірогідне підвищення середнього цитохімічного показника активності кислої фосфатази в колонієутворюючих клітинах остеокластів при їх спрямованій диференціації in vitro у тварин, тимектомованих в 3-х добовому віці, може свідчити про посилення їх резорбуючої активності.

  7. Вірогідне зниження концентрації тестостерону і естрадіолу у тимектомованих в 3-х добовому віці тварин свідчить про опосередкований вплив тимуса на стан кісткової тканини через статеві гормони.

  8. Трансплантат тимуса від 5-ти добового донора має максимальну відновлюючу силу, тимус від донора 24-х місячного віку проявляє знижені відновлюючі властивості.

Публікації автора:

  1. Устименко А. Н. Влияние тимэктомии в разных возрастных периодах на плотность бедренной кости у мышей линии СВА/Са // Проблемы старения и долголетия. – 2005. – Т. 14, № 2. – С. 107-113.

  2. Устименко А. Н. Влияние трансплантации молодого и старого тимусов неонатально тимэктомированным мышам линии СВА/Са на плотность бедренной кости // Проблемы старения и долголетия. – 2005. – Т. 14, № 4. – С. 342-347.

  3. Устименко А. Н., Пашинян Л. Н., Родниченко А. Е., Магдич Л. В., Бутенко Г. М. Влияние тимэктомии в неонатальном возрасте на плотность бедренной кости у мышей линии СВА/Са // Досягнення біології та медицини. – 2005. – Т. 6, № 2. – С. 66-69.

  4. Пашинян Л. Н., Устименко А. М., Пішель І. М. Гравіметричний метод, як експрес-метод визначення щільності стегнових кісток у мишей // Вісник проблем біології і медицини. – 2005. – Вип. 1. – С. 26-31.

(Дисертанту належать результати морфометрії стегнової кістки мишей).

  1. Устименко А. Н., Родниченко А. Е., Л. Н. Пашинян. Влияние тимэктомии в неонатальном и 20-дневном возрасте на состояние костной ткани мышей линии СВА/Са // Материалы V Украинской конференции молодых ученых посвященной памяти академика В. В. Фролькиса – Киев, 2004. – С. 191-192.

  2. Пашинян Л. Н., Устименко А. М. Експрес-метод визначення щільності стегнових кісток у мишей // Матеріали наукової конференції молодих вчених «Актуальні проблеми старіння» присвяченої пам’яти академіка В. В. Фролькіса – Киев, 2005. – С. 129-130.

(Дисертанту належать результати морфометрії стегнової кістки мишей).

  1. Устименко А. Н., Родниченко А. Е. Функциональная активность клеток костного мозга, индуцированных к остеобластогенезу и остеокластогенезу у мышей линии СВА/Са после тимэктомии в неонатальном возрасте // Матеріали наукової конференції молодих вчених «Актуальні проблеми старіння» присвяченої пам’яти академіка В. В. Фролькіса – Киев, 2006. – С. 205.

  2. А. Н. Устименко. Влияние трансплантированных молодого и старого тимусов на плотность бедренной кости у мышей СВА/Са после неонатальной тимэктомии // Матеріали IV Національного конгресу геронтологів і геріатрів України. Проблемы старения и долголетия. – Киев, 2005. – С. 54-55.

  3. А. Н. Устименко, А. Е. Родниченко, Л. Н. Пашинян. Влияние тимэктомии в неонатальном и 1,5 месячном возрасте на состояние костной ткани мышей линии СВА/Са // Матеріали наукової конференції молодих вчених присвяченої пам’яті академика В. В. Фролькіса – Київ, 2005. – С. 178-179.