Огородник Оксана Зіновіївна. Вплив рівня лізину, метіоніну і треоніну в раціоні на обмін речовин та вміст гормонів у крові свиней породи велика біла х ландрас: Дис... канд. с.-г. наук: 03.00.04 / УААН; Інститут біології тварин. - Л., 2002. - 146 арк. - Бібліогр.: арк. 105-140.
Анотація до роботи:
Огородник О.З. Вплив рівня лізину, метіоніну і треоніну в раціоні на обмін речовин та вміст гормонів у крові свиней породи велика білаландрас. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук із спеціальності 03.00.04 - біохімія. - Інститут біології тварин УААН, Львів, 2002.
Дисертація присвячена дослідженню вікових особливостей обміну білків у скелетних м'язах і вмісту продуктів їх катаболізму в крові свиней породи велика білаландрас, впливу різного рівня лізину, метіоніну і треоніну в раціоні свиней при дорощуванні та відгодівлі на інтенсивність їх росту, метаболічний і гормональний профіль крові, синтетичні та енергетичні процеси в скелетних м'язах і жировій тканині. Показано, що за період з 60- до 180-денного віку в крові свиней відбуваються суттєві зміни в концентрації окремих метаболітів і гормонів, які тісно пов'язані зі змінами інтенсивності анаболічних і катаболічних процесів у скелетних м'язах і жировій тканині.
Встановлено дозозалежний вплив добавок лізину, метіоніну і треоніну до раціону свиней на вміст загального білка, вільних амінокислот, сечовини, глюкози і неетерифікованих жирних кислот у крові. Виявлено дозозалежний стимулюючий вплив добавок лізину, метіоніну і треоніну до раціону свиней на їхній ріст, синтез білків у скелетних м'язах (при використанні в якості їх попередника [2-14C]лізину) та інгібуючий вплив на синтез ліпідів у жировій тканині (при використанні в якості їх попередника [6-14C]глюкози), стимулюючий вплив на рівень інсуліну та інгібуючий вплив на рівень кортизолу в крові.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється у вивченні впливу різного рівня лізину, метіоніну і треоніну в раціоні відгодівельних свиней на метаболічний і гормональний профіль крові, інтенсивність синтетичних та енергетичних процесів у скелетних м’язах і жировій тканині й інтенсивність їх росту, а також вікових особливостей вказаних процесів.
За період з 60- до 180-денного віку в плазмі крові свиней вміст загального білка підвищується на 25,7% (Р<0,05), вміст вільних амінокислот - на 56,8% (Р<0,01), сечовини - на 28,5% (Р<0,05), а концентрація глюкози і неетерифікованих жирних кислот знижується відповідно на 13,8% (Р<0,5) і 40,0% (Р<0,01).
Вміст інсуліну в плазмі крові свиней за період із 60- до 180-денного віку знижується в 1,5 рази (Р<0,001), тироксину - в 1,6 рази (Р<0,01), трийодтироніну - в 1,3 рази (Р<0,01), а вміст кортизолу підвищується в 1,3 рази (Р<0,01).
Інтенсивність синтезу білків у скелетних м’язах свиней in vitro при додаванні до інкубаційного середовища [2-14С]лізину за період з 60- до 180-денного віку знижується в 2,5 рази (Р<0,001); при цьому окиснення вуглецевого скелета [2-14С]лізину зменшується в 4,9 рази (Р<0,001), а використання його в синтезі ліпідів збільшується в 1,8 рази (Р<0,01).
Інтенсивність синтезу ліпідів у жировій тканині свиней з [6-14С]глюкози in vitro за період з 60- до 180-денного віку зростає в 4,6 рази (Р<0,001), а інтенсивність її окиснення до 14СО2 зменшується в 4,1 рази (Р<0,001).
Активність кислих і нейтральних протеїназ у скелетних м’язах свиней за період з 60- до 120-денного віку знижується відповідно в 1,3 і 1,2 рази (Р<0,01; Р<0,5).
Підвищення рівня лізину, метіоніну і треоніну в раціоні свиней з 90- до 180-денного віку, дефіцитному за цими амінокислотами, призводить до дозозалежного збільшення вмісту загального білка і зменшення вмісту вільних амінокислот, сечовини, глюкози і неетерифікованих жирних кислот у плазмі крові.
При збільшенні в раціоні вмісту лізину, метіоніну і треоніну в плазмі крові свиней дозозалежно підвищується концентрація інсуліну та знижується концентрація кортизолу, трийодтироніну і тироксину.
При підвищенні рівня лізину, метіоніну і треоніну в раціоні свиней в скелетних м’язах дозозалежно підвищується інтенсивність синтезу білків і знижується активність кислих і нейтральних протеїназ, у жировій тканині знижується інтенсивність синтезу ліпідів.
При додаванні синтетичних лізину, метіоніну і треоніну до раціону свиней, дефіцитного за цими амінокислотами, їх прирости підвищуються на 6,4-19,4%. Найбільші прирости у свиней виявляються при додаванні до
згодовуваного їм комбікорму 1,25% лізину, 0,9% метіоніну, 0,9% треоніну, або при вмісті цих амінокислот у комбікормі в кількості відповідно 0,91; 0,37; 0,57%.
Пропозиції виробництву
Для оптимізації перебігу метаболічних процесів в організмі свиней м’ясного напрямку продуктивності і покращення їхнього росту рекомендується використовувати у їх живленні комбікорм, який містить: 41,2% пшеничної дерті, 10,0% кукурудзяної дерті, 7,0% горохової дерті, 25,0% ячмінної дерті, 7,0% ріпакового шроту, 7,0% соняшникового шроту, 0,3% солі, 1,0% крейди, 0,5% дикальційфосфату, 1,0% вітамінно-мінерального преміксу PXM P3-L фірми ”Biotika’’ та добавку синтетичних незамінних амінокислот: лізину - 1,25%, метіоніну - 0,9%, треоніну - 0,9%.
Публікації автора:
1. Огородник О.З., Снітинський В.В. Зміни активності протеїназ у скелетних м’язах поросят у залежності від рівня незамінних амінокислот у раціоні // Наук.-техн. бюл. Ін-ту землероб. і біол. тварин. Сер. кормовиробн. і тваринництво. - 1999. - Вип. 1, № 2. - С. 95-97. (Проведено експериментальні дослідження, статистичну обробку, аналіз та описання отриманих результатів).
2. Огородник О.З., Снітинський В.В. Ріст і розвиток поросят та інтенсивність синтезу білків у скелетних м’язах залежно від рівня незамінних амінокислот у раціоні // Вісник Льв. держ. агр. ун-ту: Агрономія. - 1999. - № 4. - С. 35-38. (Проведено експериментальні дослідження, статистичну обробку, аналіз та описання отриманих результатів).
3. Огородник О.З., Снітинський В.В. Вплив добавок лізину, метіоніну і треоніну до раціону свиней на вміст вільних амінокислот у плазмі крові // Наук.-техн. бюл. Ін-ту землероб. і біол. тварин. Сер. фізіол. і біохім. - 1999. - Вип. 1, № 3. - С. 141-143. (Проведено експериментальні дослідження, статистичну обробку, аналіз та описання отриманих результатів).
4. Огородник О.З., Снітинський В.В. Метаболічний профіль крові свиней за різного вмісту лізину, метіоніну і треоніну в раціоні // Біологія тварин. - 2000. - Т. 2, № 2. - С. 120-123. (Проведено експериментальні дослідження, статистичну обробку, аналіз та описання отриманих результатів).
5. Огородник О.З., Снітинський В.В. Вміст інсуліну, кортизолу, трийодтироніну та тироксину у плазмі крові свиней за різного рівня лізину, метіоніну і треоніну в раціоні // Наук.-техн. бюл. Ін-ту біол. тварин. - 2000. - Вип. 2. - С. 75-78. (Проведено експериментальні дослідження, статистичну обробку, аналіз та описання отриманих результатів).
6. Огородник О.З., Снітинський В.В. Вплив різного вмісту лізину, метіоніну і треоніну в раціоні свиней на метаболізм лізину в скелетних
м’язах в умовах in vitro // Вісник Льв. держ. агр. ун-ту. - 2001. - № 5. - С. 564-569. (Проведено експериментальні дослідження, статистичну обробку, аналіз та описання отриманих результатів).
7. Огородник О.З., Снітинський В.В. Синтез білків у скелетних м’язах та інтенсивність росту поросят залежно від рівня лізину, метіоніну й треоніну в раціоні // Тези Міжнар. науково-практичної конф. "Теорія і практика розвитку агропромислового комплексу". - Львів: Львівський держагроуніверситет. - 1999. - С. 276. (Проведено експериментальні дослідження, статистичну обробку, аналіз та описання отриманих результатів).