Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Рослинництво


Соколовська Ірина Миколаївна. Вплив ґрунтово-кліматичних та агротехнічних умов на формування врожаю кукурудзяних стовпчиків з приймочками в умовах північного Степу України : Дис... канд. наук: 06.01.09 - 2007.



Анотація до роботи:

Соколовська І.М. Вплив грунтово-кліматичних та агротехнічних умов на формування врожаю кукурудзяних стовпчиків з приймочками в умовах північного Степу України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.09 – рослинництво.

На підставі результатів польових дослідів установлено особливості росту й розвитку кукурудзяних стовпчиків з приймочками сортів і гібридів різних підвидів кукурудзи залежно від грунтово-кліматичних умов вирощування кукурудзи, застосування добрив, забур’яненості посівів, строків збирання урожаю. Установлено урожайність стовпчиків сортів та гібридів залежно від умов вирощування та строків стиглості, їх хімічний склад та фармакологічні якості. Запропоновано агротехнічні шляхи виробництва якісної лікарської сировини кукурудзяних стовпчиків з приймочками. Подано економічну й біоенергетичну ефективність виробництва кукурудзяних стовпчиків в умовах Сходу України.

У дисертації викладено результати досліджень і наведено багаторічні експериментальні дані та нове рішення наукового й практичного завдання, що полягає у визначенні особливостей росту й розвитку та формування врожайності стовпчиків з приймочками різних підвидів кукурудзи залежно від густоти стояння рослин, добрив та строків збирання кукурудзи різного напряму використання. Наукова задача вирішена шляхом зміни строків збирання стовпчиків з приймочками сортів та гібридів різних підвидів кукурудзи, а також застосування агротехнічних заходів, спрямованих на подовження періоду росту стовпчиків з урахуванням установлених особливостей розвитку жіночих генеративних органів рослин, формування якісної продукції, економічного й біоенергетичного аналізу.

  1. Природні умови північного Степу України сприятливі для виробництва кукурудзяних стовпчиків з приймочками, але збори їх поки-що залишаються невисокими, що пов’язано з недостатньою розробленістю технології їх виробництва.

  2. Урожайність кукурудзяних стовпчиків з приймочками при збиранні в період від цвітіння до молочно-воскової стиглості зерна знаходиться в прямій залежності від запасів продуктивної вологи в ґрунті й в оберненій залежності – від суми активних температур, а при збиранні в період повної стиглості зерна – від комплексу метеорологічних факторів, зокрема кількості опадів, запасів продуктивної вологи в ґрунті, суми активних температур за вегетаційний період кукурудзи.

  3. Максимальну врожайність сирої маси сировини кукурудзяних стовпчиків на рівні 944-1000 кг/га або сухої речовини – 190-205 кг/га забезпечують сорти та гібриди цукрової та розлусної кукурудзи.

  4. У ранньостиглих сортів та гібридів кукурудзи всіх підвидів наростання довжини й маси стовпчиків розпочинається на 7-10 днів раніше, ніж у середньостиглих і припиняється відповідно в кінці липня та в другій декаді серпня.

  5. Застосування мінеральних добрив під кукурудзу нормою N60Р60К30 забезпечує збільшення врожайності стовпчиків з приймочками на 17,8-38,0 %. Максимальну врожайність сухих стовпчиків – 114-196 кг/га одержано при внесенні добрив роздрібнено (N50Р50К30 – під весняний обробіток ґрунту, N10Р10 – у підживлення при проведені міжрядної культивації).

  6. У посівах середньостиглого гібрида Дніпровський 310 МВ найвища врожайність – 195 кг/га досягнута при густоті стояння рослин 60 тис./га, а в посівах цукрової кукурудзи сорту Ароматна й розлусної кукурудзи сорту Дніпровський 925 – при густоті стояння рослин – 75 тис./га – 468-495 кг/га.

  7. При проведенні повного комплексу захисту посівів кукурудзи від бур’янів (до- і післясходове боронування та дві міжрядні культивації) урожайність кукурудзяних стовпчиків як на удобрених, так і неудобрених ділянках зростала порівняно з забур’яненими ділянками в 2,0-2,7 рази.

  8. Максимальна урожайність як сирої, так і сухої речовини всіх підвидів кукурудзи спостерігається в період від цвітіння початків до молочного стану зерна. Оптимальними строками збирання стовпчиків є друга-третя декади липня для ранньостиглих сортів і гібридів, перша половина серпня – для середньостиглих.

  9. Кукурудзяні стовпчики, зібрані в період молочного стану зерна, містять максимальну кількість фосфору, калію, магнію, заліза, мікроелементів та інших мінеральних речовин, вітамінів А, С, Д, Е, а також сапонінів, глікозидів, ефірної олії тощо.

  10. Виробництво кукурудзяних стовпчиків з приймочками економічно вигідне, забезпечує одержання від 1118-1421 до 3045-3370 грн./га умовно чистого прибутку при окупності витрат, пов’язаних з виробництвом стовпчиків 11,86-12,12 гривень.

Публікації автора:

  1. Конопля Н.И., Соколовская И.Н. Кукурузные рыльца: развитие, урожайность, использование. – Луганск; Планета КОПИ, 2005. – 64 с.

  2. Конопля М.І., Соколовська І.М. Урожайність кукурудзяних стовпчиків залежно від бур’янів та добрив / Збірник наукових праць ЛНАУ с.-г. науки. – 2005. – № 4 (70). – С. 68-71.

  3. Конопля М.І., Соколовська І.М. Урожайність та якість кукурудзяних стовпчиків різних підвидів кукурудзи // Наукові праці Кримського дер. агротехнологічного університету. С.-г. науки. Сімферополь: 2005. – Вип. 91. – С. 35-39.

  4. Конопля М.І., Соколовська І.М. Урожайність та якість кукурудзяних стовпчиків різних сортів та підвидів кукурудзи // Наукові праці ПДАА с.-г. науки, - Т.4 (23). – Полтава: 2005. – С. 126-129.

  5. Конопля М.І., Соколовська І.М. Вплив агротехнічних заходів на урожайність кукурудзяних стовпчиків з приймочками. – Збірник наукових праць, ЛНАУ, 2006. - № 58 (81). – С. 44-49,

  6. Конопля М.І. Соколовська І.М. Вплив густоти стояння рослин та строків збирання на урожайність кукурудзяних стовпчиків із приймочками. Вісник ЛНПУ. – 2005. - № 39 (83). - С. 46 – 49.

  7. Нестеренко С.Н., Соколовская И.Н. Борьба с сорняками в посевах пищевой кукурузы // Экологические аспекты интенсификации с.-х. производства. Материалы Международной научно-практической конференции. – Т.2. Пенза: РПО ПГСХА, 2002. – С. 182-183.

  8. Конопля Н.И., Конопля О.Н., Соколовская И.Н. Качество столбиков с рыльцами различных подвидов кукурузы // Материалы 5 Международного симпозиума «Новые нетрадиционные растения, перспективы их использования». – Т.3. - Москва: РУДН, 2003. - С. 83 – 85.

  9. Конопля М.І., Кучеров К.А., Шевченко В.А., Соколовська І.М. Продуктивність сортів та гібридів цукрової кукурудзи при вирощуванні насінням і розсадою. – Луганськ: ЛНАУ, 2003. – Ч 1. – С. 203 – 209.

  10. Конопля Н.И., Шевченко В.А., Соколовская И.Н. Кукуруза на пищевые цели // Материали научно-практической конференции «Перспективы развития науки и техники» // Биология и сельское хозяйство. - Т. 16. - Белгород: Руснаучкнига; Днепропетровск: Наука и образование, 2004. - С. 50-53.