Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Урологія


Кнігавко Олекандр Володимирович. Вплив секреції групових аглютиногенів системи АВО (секреторства) на перебіг та лікування інфекцій сечостатевих шляхів у чоловіків : Дис... канд. наук: 14.01.06 - 2007.



Анотація до роботи:

Кнігавко О.В. Вплив секреції групових аглютиногенів системи АВ0 (секреторства) на перебіг та лікування інфекцій чого сечостатевих шляхів у чоловіків. - Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеню кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.06 - урологія. Інститут урології АМН України, Київ, 2007.

В роботі сформульовано ідею про проективний ефект секреторства від захворювання та хронізації інфекцій чоловічого статевого шляху. Ступінь секреторства (наявність та титр аглютиногенів системи АВО в біологічних рідинах) був визначений у 168 пацієнтів з різним перебігом захворювання та у 41 чоловіка без запальної патології сечостатевої системи (контрольна група). Виявлено, що люди – несекретори більш ніж секретори схильні до захворюваності на інфекції чоловічого статевого шляху та їх хронізації. Секреторам найбільш притаманний гострий (при бактеріальній флорі) і підгострий (при небактеріальній флорі) перебіг захворювання, слабким секреторам – підгострий перебіг, а несекреторам – хронічний перебіг ІЧСШ, на що потрібно зважати при призначенні терапії. Для відтворення протективного ефекту у слабких секреторів і несекреторів слід використовувати ферменти, ацетилцистеїн та речовини з поверхнево-активною дією.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі - з’ясування впливу ступеня секреторства на перебіг інфекцій сечостатевого шляху у чоловіків, та підвищення ефективності на основі цього лікування ІССШЧ.

  1. Досліджено, що ступінь секреторства впливає на перебіг ІССШЧ, а саме: чим вищий ступінь секреторства, тим вища здатність пацієнта до гострого перебігу ІССШ. Достовірно доведено, що несекретори в середньому в 4 рази більше за секреторів схильні до хронічного перебігу ІССШЧ .

  2. Найвищий рівень вірогідності при визначенні ступеня секреторства досягається при використанні слини пацієнта, де аглютиногени досліджуються у титрі 1/1024.

  3. Розроблено методику прогнозування перебігу ІССШЧ, в основі якої є визначення ступеня секреторства. Так, секреторам найбільш притаманний гострий (при бактеріальній флорі) і підгострий (при небактеріальній флорі) перебіг захворювання, слабким секреторам – підгострий перебіг (53,3 %), а несекреторам – хронічний перебіг ІССШЧ (78,6 %)

  4. Залежність між ступенем секреторства, захворюваністю та перебігом ІССШ може бути пояснена протективним ефектом секреторства відносно ІССШ. Механізм протективного ефекту полягає в наявності на мембранах клітин секреторів великої кількості аглютиногенів системи АВО, що захищають клітини уроепітелію від проникнення збудника інфекції, а також здатністю вказаних аглютиногенів легко від’єднуватися від мембрани клітини разом з зчепленим збудником ІЧСШ, що призводить до швидшої елімінації збудника з сечостатевого шляху.

  5. Доведено, що для відтворення протективного ефекту у слабких секреторів і несекреторів слід використовувати ферменти, муколітики (ацетилцистеїн) та речовини з поверхнево-активною дією, які підіймають ступінь секреторства у 1,6+0,24 разів для пацієнтів з О групою крові, та у 2+0,11 рази у пацієнтів з групами крові А, В, АВ.

  6. Запропонована методика лікування дає змогу підвищити ефективність терапії слабких секреторів на 10,5+0,76 % і несекреторів на 24,8+1,3 % за результатами контрольних аналізів.

Публікації автора:

  1. Лесовой В.Н., Книгавко А.В., Аркатов А.В. Значение иммунологических факторов в формировании мужского бесплодия // Здоровье мужчины. – 2003. - № 1. - С. 76-78. (Здобувачем проведений аналіз впливу ступеня секреторства на перебіг інфекцій чоловічого статевого шляху та формування антиспермальних аутоантитіл. Розроблений алгоритм щодо діагностики та лікування чоловічого безпліддя, пов’язаного з імунологічними чинниками).

  2. Аркатов А.В., Кривицкий В.А., Книгавко А.В., Панасовский Н.Л. Разработка алгоритма комплексного клинико-лабораторного обследования больных герпевирусным уретропростатитом // Здоровье мужчины. – 2004. - № 3. - С. 233-234. (Здобувач приймав участь у досліджені хворих і систематизації даних у роботі, провів статистичний аналіз результатів, приймав участь в узагальненні висновків).

  3. Книгавко А.В., Аркатов А.В., Швец М.В., Войт О.В., Кривицкий В.А. Степень выделительства групповых агглютиногенов системы АВО как биомаркер течения инфекций мужского полового тракта // Здоровье мужчины. – 2004. - № 4. – С. 67-68. (Здобувачем самостійно розроблено план роботи, обґрунтована актуальність даного дослідження. Здійснено розробку завдань та вибір методів для їх вирішення. Здобувач особисто пристосував до клінічних умов, удосконалив та ввів в лабораторну практику метод визначення ступеню секреторства у слині пацієнта. Розробив та підтвердив на лабораторному матеріалі модель протективного ефекту секреторства).

  4. Лісовий В.М., Аркатов А.В, Кнігавко О.В. Підвищення ефективності лікування гострих орхоепідідімітів за рахунок використання венотоніків системної дії // Урологія. - 2005. - № 3. - С. 51-53. (Здобувач проаналізував результати консервативного лікування гострих орхоепідідімітів, дослідив перспективність застосування венотоніків системної дії, особливо у пацієнтів-несекреторів).

  5. Лесовой В.Н., Аркатов А.В., Книгавко А.В., Панасовский Н.Л. Оптимизация лечения пациентов, генетически склонных к хроническому течению инфекций мужского полового тракта // Експериментальна і клінічна медицина. - 2006. - № 3. - С. 174-177. (Здобувач самостійно провів комплексне обстеження та лікування 209 пацієнтів. Особисто пристосував до клінічних умов, удосконалив та ввів в лабораторну практику метод визначення ступеню секреторства у слині пацієнта. З’ясував модель протективного ефекту секреторства. Запропонував удосконалену схему лікування пацієнтів відповідно до ступеня секреторства. Провів науковий аналіз і статистичну обробку отриманих результатів, узагальнив висновки).

  6. Лесовой В.Н., Аркатов А.В., Книгавко А.В., Дубинин Н.С. Генетическая предрасположенность к хроническому течению простатита и медикаментозные способы ее коррекции // Здоровье мужчины. - 2006. - № 3. - С. 58-61. (Здобувач запропонував використовувати деякі фітопрепарати з метою покращення результатів лікування. Автором проведений аналіз терапії хворих на хронічний простатит з фітопрепаратами, що відтворюють протективний ефект. Сформульовані основні положення про протективний ефект таких фітопрепаратів).

  7. Лесовой В.Н., Аркатов А.В., Книгавко А.В. Молекулярные факторы хронизации простатита трихомонадной этиологии и медикаментозные способы ее коррекции // Здоровье мужчины. - 2007. – № 2. - С. 135-138. (Здобувач самостійно дослідив ефективність застосування звичайних нітроімідазольних препаратів при хронічному простатиті трихомонадою етіології у несекреторів. Запропонував використовувати сірковмістовні антипротозойні препарати, ферменти, ацетилцистеїн при лікуванні хронічного трихомонадного простатиту у несекреторів.)

  1. Патент 64401А Україна, МПК А61 В10/00. Спосіб прогнозування перебігу інфекцій чоловічого статевого шляху: Пат. 64401А Україна, МПК А61 В10/00 В.М. Лісовий, О.В. Кнігавко, А.В. Аркатов, М.Л. Панасовський (UA); ХДМУ. - № 2003054769; Заявл. 27.05.03; Опубл. 16.02.2004, Бюл. № 2. – 2 с. (Здобувач сформулював ідею залежності характеру перебігу інфекцій чоловічого статевого шляху від ступеня секреторства. Спосіб підтверджений дисертантом статистично на результатах прогнозування і лікування пацієнтів з хронічними інфекціями чоловічого статевого шляху. Здобувачем сформульовані основні положення методу прогнозування).

  2. Патент 13986 Україна, МПК А61Р 13/00. Спосіб лікування інфекцій чоловічого статевого шляху у несекреторів: Пат. 13986 Україна, МПК А61Р 13/00 В.М. Лісовий, О.В. Кнігавко, А.В. Аркатов, М.В. Швец, О.В. Войт (UA); ХДМУ. - № u 2005 115455; Заявл. 05.12.2005; Опубл. 17.04.06, Бюл. № 4. – 2 с. (Здобувачем самостійно розроблено та підтверджено на лабораторному матеріалі модель протективного ефекту секреторства. Запропоновано удосконалену схему лікування пацієнтів відповідно до ступеня секреторства. Здобувач особисто провів науковий аналіз і статистичну обробку отриманих результатів, узагальнив висновки про доцільність використання ферментів, речовин з поверхнево-активною дією та ацетилцистеїну при лікуванні пацієнтів-несекреторів).

  3. Лесовой В.Н., Аркатов А.В., Книгавко А.В., Кривицкий В.Н. Проблемы противовоспалительной терапии хронической микст-инфекции мужского полового тракта // Мед. газета «Здоров’я України». - 2006. №10. – С. 31-33. (Здобувач самостійно дослідив вплив різних протизапальних засобів на імунологічну відповідь пацієнтів з різним ступенем секреторства, сформулював и узагальнив висновки).

  4. Лесовой В.Н., Книгавко А.В., Аркатов А.В. Ступінь секреторства, як біомаркер хронічного перебігу інфекцій, що передаються статевим шляхом // Сучасні проблеми дерматовенерології і косметології: Науково-практична конференція. Харків, 20 березня 2003 р. –Х., 2003. – С.15. (Здобувач провів дослідження захворюваності на інфекції, що передаються статевим шляхом та їх схильністю до хронізації, сформулював і узагальнив висновки про доцільність використання ступеня секреторства як прогностичного на ранніх етапах лікування).

  5. Лесовой В.Н., Книгавко А.В., Аркатов А.В. Влияние степени выделительства на течение инфекций мужского полового тракта // Наука і соціальні проблеми суспільства : медицина, фармація, біотехнологія: ІІІ Міжнародна науково-практична конференція. Харків, 21-23 травня 2003 р. – Х., 2003. - С. 116. (Здобувачем досліджений перебіг інфекцій чоловічого статевого шляху у пацієнтів з різним ступенем секреторства, зроблені висновки про причини впливу ступеня секреторства на захворюваність та перебіг ІЧСШ).

  6. Лесовой В.Н., Книгавко А.В., Аркатов А.В. Выделительство групповых факторов системы АВО как биомаркер генетической предрасположенности к хронической инфекции мужского полового тракта // Перший міжнаціональний конгрес з медичної генетики та спадкових захворювань. Харків, 5 травня 2003 р. – Х., 2003. - С. 160-161. (Здобувач дослідив схильність пацієнтів-несекреторів до хронічного рецидивного перебігу інфекцій, запропонував виконувати визначення ступеня секреторства як скрінінговий метод визначення осіб, схильних до хронізації інфекцій чоловічого статевого шляху).

  7. Книгавко А.В., Лесовой В.Н., Аркатов А.В. Влияние степени выделительства групповых характеристик системы АВО на течение инфекций мужского полового тракта // Современные проблемы теоретической и клинической медицины: V- международная конференция молодых ученых-медиков стран СНГ. Казахстан. Алматы. 12-13 мая 2003 г. – Алматы, 2003. - С. 269. (Здобувач провів обстеження і лікування 108 пацієнтів з різним ступенем секреторства, сформулював висновок про більшу схильність несекреторів до інфекцій репродуктивного шляху, хронічному рецидивному перебігу в них інфекції, запропонував застосовувати неспецифічну імунокоригуюча терапію у залежності від ступеня секреторства).

  8. Knigavko A.V. Influence of group agglutinogens ABO system secretion degree on the course of infections of male sexual tract // 14-th European students’ conference. Germany, Berlin, 5-8 November 2003. –Berlin, 2003. - P. 79.

  9. Лесовой В.Н., Книгавко А.В., Аркатов А.В. Выделительство групповых факторов системы АВО как биомаркер генетической предрасположенности к инфекциям мужского полового тракта и их рецедивированию // Сучасні методи лікування та реабілітації травм та їх наслідків, невідкладна допомога при захворюваннях і травмах: ІІ клінічна конференція. Харків, 5 листопада 2003 р. –Х., 2003. - С. 34-35. (Здобувачем провів дослідження ступеня секреторства серед пацієнтів з різним ступенем секреторства, запропонував скрінінгове визначення ступеня секреторства за для визначення групи пацієнтів, генетично схильних до хронічного перебігу інфекцій).

  10. Книгавко А.В Учет степени выделительства групповых факторов системы АВО для прогнозирования течения и оптимизации терапии инфекций мужского полового тракта // Медицина третього тисячоліття: Збірник тез міжвузівської конференції молодих вчених. Харків, 21-22 січня 2004 р. – Х., 2004. - С. 113.

  11. Аркатов А.В., Кнігавко О.В., Лісова А.В. Визначення ступеня секреторства для оптимізації лікування інфекцій чоловічого статевого шляху // Від фундаментальних досліджень – до прогресу в медицині: Матеріали науково-практичної конференції. Харків, 17-18 січня 2005 р. -Х., 2005. – С. 132-133. (Здобувач дослідив захворюваність на ІЧСШ серед пацієнтів з різним ступенем секреторства, визначив слину як найбільш достовірну рідину для визначення ступеня секреторства, запропонував муколітики й ферменти для покращення лікування ІЧСШ).

  12. Лесовой В.Н., Книгавко А.В., Аркатов А.В., Войт О.В., Швец М.В. Современные аспекты лечения «острой мошонки» воспалительной этиологии // Инфекции в урологии: Материалы ХIII международной и межрегиональной научно-практической конференции. Харьков, Берминводы, 12-13 мая 2005г. – Х., 2005. - С. 342-347. (Здобувач дослідив перебіг гострого орхоепідідіміту серед пацієнтів з різним ступенем секреторства, запропонував подовшити строки антибактеріальної терапії у несекреторів у 1,5-2 рази, використовувати ферменти, муколітики та венотоники місцево та системно).

  13. Лесовой В.Н., Книгавко А.В., Аркатов А.В., Ханжин В.В. Степень выделительства, как биомаркер течения инфекций мужского полового тракта // Актуальні проблеми андрології та сексології: науково-практична конференція сексопатологів і андрологів України. Київ, 24-25 лютого 2006 р. – К., 2006. - С. 26. (Здобувач провів дослідження перебігу й результатів лікування у пацієнтів з різним ступенем секреторства, сформулював гіпотезу про протективний ефект секреторства та дослідив її на експериментальному матеріалі, запропонував сполуки, що відтворюють протективний ефект у несекреторів).

  14. Кнігавко О.В. Генетично набуті фактори в оптимізації лікування інфекцій чоловічого статевого шляху. // Сучасні досягнення молодих вчених на допомогу практичній медицині: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. Харків, 20 жовтня 2006 р. – Х., 2006. – С.46-47.

  15. Книгавко А.В. Выделительство групповых агглютиногенов системы АВО как фактор предупреждения заражения и хронизации инфекций мужского полового тракта // Симптомы нижних мочевых путей: юбилейная научно-практическая конференция урологов. Харьков, 20-21 сентября 2007 г. – Х., 2007. – С. 49-51.