Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Ендокринологія


387. Красова Наталія Сергіївна. Вплив соціально-емоційного стресування вагітних щурів з різним ступенем інсулінової забезпеченості на глюкозний гомеостаз та антиоксидантну систему захисту у нащадків: дис... канд. біол. наук: 14.01.14 / АМН України; Інститут проблем ендокринної патології ім. В.Я.Данилевського. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Красова Н.С. Вплив соціально-емоційного стресування вагітних щурів з різним ступенем інсулінової забезпеченості на глюкозний гомеостаз та антиоксидантну систему захисту у нащадків” – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 14.01.14 – ендокринологія. – Інститут проблем ендокринної патології ім. В.Я. Данилевського АМН України, Харків, 2004.

Дисертацію присвячено дослідженню статевих і вікових особливостей функціонального стану глюкозного гомеостазу та панкреатичних бета-клітин, а також оксидативного статусу в нащадків щурів, стресованих в ранній термін вагітності за умов гестаційної інсулінової недостатності, з подальшим експериментальним обґрунтуванням фармакологічної корекції виявлених порушень. Встановлено розвиток глюкозної інтолерантності та активацію ліпопероксидації під впливом материнського соціально-емоційного стресу, верифіковані у самців із періоду пубертата, а в самиць - у молодому репродуктивному віці. Материнський стрес посилює обумовлені гестаційною інсуліновою недостатністю зрушення глюкозної толерантності та гіперфункцію панкреатичних бета-клітин, а також активацію ліпопероксидації у нащадків-самців (але не самиць). Моделювання функціональної напруги систем, що забезпечують глюкозний гомеостаз та оксидантний статус організму дозволили виявити знижені адаптаційні можливості у самців – нащадків стресованих матерів із гестаційною інсуліновою недостатністю. Встановлено ефективність перорального вживання антиоксидантних вітамінів (вітаміни Е та С) в якості превентивної (під час перших двох триместрів вагітності) та реабілітуючої (протягом двох тижнів препубертату) терапії, що призводить до суттєвого гальмування вищезазначених зрушень у нащадків стресованих матерів з гестаційною інсуліновою недостатністю. Результати проведених досліджень поглиблюють уявлення про механізми формування та можливості корекції метаболічних порушень у нащадків матерів з експериментальним гестаційним діабетом, зокрема, засвідчується патогенетична роль соціально-емоційного стресування та вільно-радикального окислювання в розвитку глюкозної інтолерантності у вищезазначених нащадків.

  1. У дисертації експериментально доведено наявність статевого диморфізму ефекту соціально-емоційного стресування щурів у ранній термін вагітності на індукований гестаційним діабетом метаболічний дисбаланс (глюкозна інтолерантність, оксидативний стрес) та напругу інсулінпродукуючого апарату у їх нащадків першого покоління.

  2. Соціально-емоційне стресування матерів у ранній період вагітності є діабетогенним чинником для нащадків першого покоління обох статей, оскільки призводить до глюкозної інтолерантності та активації ліпопероксидації в сироватці крові у самців з періоду пубертата, а у самиць - у молодому репродуктивному віці. Материнський стрес за умов гестаційної інсулінової недостатності викликав більш виразне порушення глюкозної толерантності та зростання функціональної напруги бета-клітин підшлункової залози у нащадків-самців, порівняно до роздільного впливу модельних чинників.

  3. Соціально-емоційне стресування матерів у першому триместрі вагітності не спричиняло істотного підвищення інтенсивності перекисного окислювання ліпідів у печінці щурів-нащадків першого покоління при ізольованому моделюванні, але надавало потенцюючого впливу на підвищення активності ліпопероксидації в печінці, обумовлене гестаційною інсуліновою недостатністю, переважно у самців.

  4. Моделювання в експериментальних тварин функціональної напруги систем, що забезпечують глюкозний гомеостаз та оксидативний стан організму (субдіабетогенна доза стрептозотоцину, стрес гіпокінезії) дозволили виявити знижені адаптаційні можливості у самців-нащадків стресованих матерів із гестаційною інсуліновою недостатністю. Разом з тим, стресування матері у першому триместрі вагітності за умов експериментального гестаційного діабету не виказувало аналогічного впливу на нащадків-самиць.

  5. Застосування вітаміну Е (50 мг/кг маси тіла, per os) протягом перших двох триместрів вагітності у стресованих матерів із нормальною та зниженою інсуліновою забезпеченістю відвертало розвиток глюкозної інтолерантності, функціональну напругу бета-клітин підшлункової залози, підвищення ліпопероксидації та дисбаланс антиоксидантної системи захисту у нащадків першої генерації обох статей.

  6. Комбінована антиоксидантна терапія в період препубертату, проведена у нащадків стресованих матерів із нормальною та зниженою інсуліновою забезпеченістю, віддаляла терміни виникнення і зменшувала ступінь виразності інтолерантності до глюкози, а також функціональну напругу бета-клітин підшлункової залози, хоча і не виключала розвитку вищеозначених метаболічних порушень протягом онтогенезу.

  7. Антиоксидантна терапія, проведена в період препубертату у нащадків матерів із гестаційною інсуліновою недостатністю, незалежно від наявності чи відсутності стресу в період вагітності, знижувала інтенсивність ліпопероксидації і частково відновлювала показники антиоксидантної системи захисту.

Публікації автора:

  1. Красова Н.С. Вплив материнського стресу за умов гестаційної інсулінової недостатності на толерантність до глюкози та перекисне окиснення ліпідів у нащадків щурів лінії Вістар // Ендокринологія. – 2002. – Т. 7, № 1. – С. 113-117.

  2. Красова Н.С., Полторак В.В., Лещенко Ж.А. Вплив материнського стресу за умов гестаційної інсулінової недостатності на глюкозний гомеостаз у самців-нащадків щурів популяції Вістар // Ендокринологія. – 2002. – Т. 7, № 2. – С. 288-291. (Дисертант брав безпосередню участь у моделюванні та отриманні експериментальних даних, особисто проведено аналіз, узагальнення всіх даних та оформлення результатів у вигляді статті).

  3. Красова Н.С. Влияние материнского стресса на фоне гестационной инсулиновой недостаточности на чувствительность крыс-потомков к воздействию кратковременной гипокинезии // Проблеми ендокринної патології. – 2003. – № 3. –
    С. 75-81.

  4. Красова Н.С., Полторак В.В., Лещенко Ж.А. Влияние перорального применения витамина Е у крыс с гестационным диабетом на формирование глюкозного гомеостаза и оксидативный статус потомков // Експериментальна і клінічна медицина. – 2003. – № 1. – С. 31-34. (Дисертант брав безпосередню участь у моделюванні експерименту та проведенні навантажувальних тестів, особисто отримано експериментальні дані, проведено аналіз, узагальнення всіх даних та оформлення результатів у вигляді статті).

  5. Вплив антиоксидантної терапії на глюкозний гомеостаз та оксидативний стан у нащадків стресованих матерів з гестаційною інсуліновою недостатністю / Н.С. Красова, В.В. Полторак, Л.М. Вороніна, А.Л. Загайко // Клінічна фармація. – 2003. – Т. 7, № 4. – С. 46-50. (Дисертант брав безпосередню участь у дослідженні оксидативного статусу, особисто проведено моделювання експерименту, оцінка параметрів глюкозного гомеостазу, аналіз, узагальнення всіх даних та оформлення результатів у вигляді статті).

  6. Вплив материнського стресу за умов гестаційного діабету на оксидативний статус самців-нащадків щурів лінії Вістар / Н.С. Красова, В.В. Полторак, Ж.А. Лещенко, П.О. Нікішин // Медицина сегодня и завтра.– 2003.– № 1.– С. 43-45. (Дисертант брав безпосередню участь у моделюванні експерименту та проведенні навантажувальних тестів, особисто отримано експериментальні дані, проведено аналіз, узагальнення всіх даних та оформлення результатів у вигляді статті).

  1. Effect of social stress and gestational insulin deficiency on glucose tolerance in rats offspring / N. Krasova, V. Poltorack, A. Gladkich, L. Sergienko, G. Brizgalova // Diabetologia. – 1998. – Vol. 41, Suppl. 1. – P. A261. (Дисертант брав безпосередню участь у моделюванні експерименту та проведенні навантажувальних тестів, особисто отримано експериментальні дані, проведено аналіз, узагальнення всіх даних та оформлення результатів у вигляді тез).

  2. Krasova N., Poltorack V., Zagayko А. Vitamin E supplementation in gestational diabetic rats rehabilitates glucose tolerance and ameliorates oxidative status in female offspring // Diabetologia. – 2000. – Vol. 43, Suppl. 1. – P. A216. (Дисертант брав безпосередню участь у моделюванні експерименту та проведенні навантажувальних тестів, особисто отримано експериментальні дані, проведено аналіз, узагальнення всіх даних та оформлення результатів у вигляді тез).

  3. Effect of social stress and gestational insulin deficiency on glucose homeostasis in male offspring / N. Krasova, V. Poltorak, Z. Leshchenko, L. Sergienko, A. Zagayko // Diabetologia. – 2001. – Vol. 44, Suppl. 1. – P. A243. (Дисертант брав безпосередню участь у моделюванні експерименту та проведенні навантажувальних тестів, особисто отримано експериментальні дані, проведено аналіз, узагальнення всіх даних та оформлення результатів у вигляді тез).

Крім того, за матеріалами дисертації опубліковано ще 25 тез доповідей на міжнародних та національних конгресах, з’їздах, конференціях.