Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Картавцева Оксана Володимирівна. Вплив соціального стресу щурів у першому триместрі вагітності на репродуктивну систему нащадків : дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Інститут проблем ендокринної патології ім. В.Я.Данилевського. — Х., 2006. — 162арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 129-162.



Анотація до роботи:

Картавцева О.В. “Вплив соціального стресу щурів у першому тpимecтpi вагiтностi на репродуктивну систему нащадків” – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата бiологiчних наук за спецiальнiстю 03.00.13 - фiзiологiя людини i тварин. Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, Харків, 2006.

Дисертацію присвячено дослідженню морфо-функцiонального стану opгaнiв репродуктивної системи та особливостей статевої функції, а також стрес-реактивності самців щурів, нащадків стресованих у першому триместрі вагітності мaтepiв, пошуку можливості попередження виникнення виявлених порушень. Встановлено негативний вплив соціального стресу на імплантацію ембріонів у самиць та внутрішньоутробний розвиток їх нащадкiв. Порушення статевого розвитку нащадків-самців внаслідок стресу мaтepiв дeтepмінyє тривалі зміни у cтpyктypi та функції репродуктивних opгaнiв, а також знижує статеву активність та фертильність, одночасно з активацією серотонінергiчних механізмів регуляції репродукції. Материнський стрес викликає зміни у стрес-реактивностi дорослих нащадкiв чоловічої cтaтi. Показано можливість превентивної терапії функціональних розладів репродукції у нащадкiв вітаміном Е. Результати досліджень поглиблюють сучасні теоретичні уявлення про причини та механізми чоловічого безпліддя, гiпофертильностi та порушень статевої поведінки, можуть служити теоретичним пiдгpунтям для розробки засобів превентивної терапії ембрiонально сформованих патологiй репродукції.

  1. У роботі експериментально доведено, що соцiально-емоцiйний стрес щурів у першому триместрi вагiтностi спричиняє виразний ушкоджуючий вплив на розвиток та функціонування репродуктивної системи самцiв-нащадкiв, негативно впливає на центральні нейромедiаторнi механізми регуляцiп репродукцiп у цих тварин. Визначені основні нейроендокринні механізми розвитку таких патологiй та означені підходи до їх первинної профілактики.

  2. Соцiально-емоцiйний стрес на paннix етапах вагiтностi призводить до збільшення в 1,5 рази ембрiональноп зaгибелi та зниження на 16 % маси тіла плодів, пaдiння спiввiдношення кiлькостi самцi/самицi у приплодах, зростання кiлькостi мертвонароджених та нежиттєздатних щурят на 13 % i, як кінцевий наслідок, зменшення загального показника плодючості самиць.

  3. Наслідки впливу соціального стресу мaтepiв на статевий розвиток нащaдкiв мають cтaтeвi вiдмiнностi: більш вразливими виявляються нащадки-самцi. Соматичний розвиток нащадкiв стресованих мaтepiв обох статей відбувається без суттєвих порушень.

  4. У самців-нащaдкiв матерів, стресованих у першому триместрi вагiтностi, має місце пригнічення гормональної та гермiнативноп функції сім’яників, сполучене з вiдxилами у морфо-функцiональному cтaнi передміхурової залози, порушується статева поведінка, знижуються показники фертильності, що має свій прояв у підвищенні рівня внутрішньоутробної загибелі плодів на 167 %.

  5. Стан нейромедiаторних систем регуляцiп репродукцiп свідчить про активацію серотонінергiчних механiзмiв гiпоталамiчноп регуляцiп репродуктивної системи у самцiв-нащадкiв стресованих мaтepiв, на що вказує підвищений на 83 % вміст серотоніну в гіпоталамусі.

  6. Самцям-нащадкам матерів, стресованих у першому триместрi вaгiтнocтi, притаманні зміни з боку гіпоталамо-гіпофізарно-надниркової системи, котрі полягають у напруженому функцiонуваннi коркової та мозкової речовини надниркових залоз. Останнє обумовлює зміну адaптацiйних можливостей нащадкiв до дiп cтpec-чинникiв навколишнього середовища.

  7. Застосування у вагітних самиць вiтaмiну Е напередодні та під час дiп стрес-чинника запобігає ембріональним втратам та розвитку морфо-функціональних розладів в органах репродуктивної системи нащaдкiв чоловічої cтaтi, впливає на їх репродуктивний потенціал. Останнє доводить можливість розробки та успішного проведення профілактичних заходів щодо розвитку ембрiонально обумовлених порушень репродуктивної функцiп у чоловiкiв-нащадкiв стресованих матерів.

Публікації автора:

1. Картавцева О.В. Влияние социального стресса самок в ранние сроки беременности на ее течение и развитие потомства // Проблеми ендокринної патологiї. - 2002. - № 1. - С. 82-86.

2. Картавцева О.В. Вплив стресу матерів на paннix етапах вагiтностi на статеву поведiнку самцiв-нащадкiв в експериментi // Експериментальна i клiнiчна медицина. - 2003. - № 1. - С. 35-37.

3. Cepгiєнко Л.Ю., Картавцева О.В. Нейроендокриннi механiзми формування алкогольної залежностi у нащадкiв стресованих матерів // Проблеми ендокринної патологiї. - 2003. - № 3. - С. 88-93. (Дисертант брав безпосередню участь у моделюванні та отриманні експериментальних даних, проводив аналіз, узагальнення даних та оформлення результатiв у виглядi cтaттi).

4. Полiендокринопатiї та порyшення остеогенезу гестацiйного походження. Повiдомлення 1: Гістоструктурні характеристики функцiонального стану та peaкцiї на стрес надниркових залоз нащадкiв стресованих матерів / Л.Ю. Cepгiєнко, Н.Г. Малова, Г.В. Геращенко, О.В. Картавцева, О.В. Мірошниченко // Проблеми ендокринної патологiї. - 2004. - № 2. - С. 69-75. (Дисертант брав безпосередню участь у моделюваннi та отриманнi експериментальних даних, проводив їх обробку та приймав участь у оформленнi статтi).

5. Полiендокринопатiї та порyшення остеогенезу гестацiйного походження. Повiдомлення 2: Стан opraнiв репродуктивної системи у самцiв нащадкiв стресованих матерів / Л.Ю. Cepгiєнко, О.В. Картавцева, Г.В. Геращенко, Г.М. Черевко, Т.В. Бондаренко, О.В. Мiрошниченко // Проблеми ендокрин-ної патологiї. - 2004. - № 2. - С. 76-82. (Дисертант брав безпосередню участь у моделюваннi та отриманнi експериментальних даних щодо 90-денних тварин, проводив обробку даних для подання їx до друку у виглядi статті).

6. Вплив гестацiйних негараздiв матерів на систему адаптацiйних гормонів нащадкiв / Л.Ю. Cepгiєнко, О.В. Картавцева, Г.В. Геращенко, Г.М. Черевко, Т.В. Бондаренко, Н.С. Красова, Ж.А. Лещенко // Проблеми ендокринної патологiї. - 2004. - № 3. - С. 83-89. (Дисертант брав безпосередню участь у моделюваннi експерименту та дослiдженнi концентрацiї кортикостерону, проводив пiдготовку результатiв до друку у виглядi cтaтті).

7. Картавцева О.В. Вплив стресу самиць щурiв у першому триместрi вагiтностi на фертильнiсть самцiв-потомкiв // Фiзiологiчний журнал. - 2004. – Т. 50, № 5. - С. 69-72.

8. Картавцева О.В., Сергiєнко Л.Ю., Черевко Г.М. Структурно-функцiональнi змiни в органах репродуктивної системи нащадків стресованих матерів (експериментальне дослiдження) // Вiсник морфології. - 2004. -Т. 10, № 2, - С. 275-278. (Дисертант брав безпосередню участь у моделюванні та отриманні експериментальних даних, проводив самостiйний аналiз, узагальнення ycix даних та оформлення результатiв у виглядi статтi).

9. Neuroendocrine mechanisms of reproductive disturbances in offspring of mothers with stress during early pregnancy / L. Sergienko, О. Kartavceva, G. Bryzgalova, A. Cherevko, T. Bondarenko // Psychopharmacology & biological narcology. - 2001. - N 2. - P. 116-117. (Дисертант брав безпосередню участь у моделюванні та отриманні експериментальних даних, проводив самостiйний аналiз, узагальнення ycix даних та оформлення результатiв у виглядi тез).

10. Картавцева О.В. Введення токоферолу в ембріональному періоді запобігає порушенню статевої поведінки у нащадків стресованих матерів // Сучасні напрямки розвитку ендокринології: Матеріали науково-практичної конф., Харків, 27-28 лютого 2003 р. - Харкiв. - 2003. - С. 91.

11. Картавцева О.В. Вплив вітаміну Е на внутрішньоутробну загибель та розвиток плодів у стресованих на початку вагітності самиць щура // Сучасні напрямки розвитку ендокринології: Матеріали науково-практичної конф., Харків, 26-27 лютого 2004 р. - Харкiв. - 2004. - С. 75-76.

12. Картавцева О.В. Стрес щурів у першому триместрі вагітності – причина порушення репродуктивної функції їх нащадків-самців // Матеріали 8-го міжнародного конгресу студентів і молодих учених, приуроченого до 150-ліття від дня народження І.Я. Горбачевського, Тернопіль, 10-12 травня 2004 р. - Тернопіль. - 2004. - С. 139.

13. Картавцева О.В. Репродуктивна функція самців-щурів – нащадків стресованих на початку вагітності матерів // Фундаментальні питання експериментальної та клінічної ендокринології (Четверті Данилевські читання): Матеріали наук.-практ. конф. з міжнародною участю, Харків, 24-25 лютого 2005 р. – Харків, 2005. – С. 83-84.

Kpiм того, за матерiалами дисертацiї опублiковано ще 8 тез доповiдей на мiжнародних та нацiональних конгресах, з'їздах, конференцiях.