Ігнат Володимир Іванович. Вплив способу гастректомії на подовженість та якість життя пацієнтів : Дис... канд. наук: 14.01.03 - 2008.
Анотація до роботи:
Ігнат В.І. Вплив способу гастректомії на подовженість та якість життя пацієнтів. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03. – хірургія. – Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, Львів, 2008.
Дисертація присвячена актуальній проблемі сучасної хірургії – покращанню якості життя пацієнтів, які перенесли гастректомію, шляхом теоретичного обґрунтування, опрацювання і впровадження у клінічну практику нових способів реконструкції шлунково-кишкового тракту. Проведено обстеження 260 пацієнтів, яким виконана гастректомія з приводу раку шлунка, що дало можливість на підставі результатів загальноклінічних, біохімічних та інструментальних досліджень оцінити найближчі результати операційного втручання. З метою відновлення пасажу їжі шлунково-кишковим трактом використали езофагоєюноанастомоз „кінець у кінець” з виключеною за Ру петлею тонкої кишки, езофагоєюноанастомоз за Г.В. Бондарем та власноруч розроблений спосіб реконструкції, який включав формування езофагоєюноанастомозу за Г.В. Бондарем та створення єюнодуоденоанастомозу для включення дванадцятипалої кишки в пасаж їжі. Доведено, що кількість органічних ускладнень після гастректомії із езофагоєюнодуоденоанастомозом за власним способом складає 8,0 %, при застосуванні інших способів – 19,0%. Функціональні постгастректомічні порушення, більш або менш виражені, діагностовано у всіх пацієнтів після застосування кінцекінцевого езофагоєюноанастомозу і тільки при включенні у пасаж їжі дванадцятипалої кишки такі розлади спостерігали у 48,0% пацієнтів. Якість життя, оцінена за MOS SF-36, була найвищою у пацієнтів після реконструкції шлунково-кишкового тракту із включенням в пасаж дванадцятипалої кишки
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання покращання якості життя, з метою лікування яких була застосована гастректомія, в результаті обгрунтування, розробки і впровадження у клінічну практику нових способів реконструкції шлунково-кишкового тракту, які суттєво зменшують кількість післяопераційних ускладнень.
У віддаленому післяопераційному періоді у хворих після гастректомії з використанням езофагоєюностомії за типом типу „кінець в кінець” в різних модифікаціях із виключеною за Ру петлею тонкої кишки у 87% хворих спостерігали демпінг-синдром, агастральну астенію та ознаки хронічного панкреатиту спостерігали практично у всіх хворих, синдром мальабсорбції – у 66,7%, рефлюкс-езофагіт – у 9,5%, стеноз анастомозу – у 4,8%, анемію – у 76,2%.
При езофагоєюностомії за Г.В. Бондарем такі порушення, як рефлюкс-езофагіт, стенозування анастомозу ми не спостерігали. Агастральну астенію відмічено у 48% хворих, синдром мальабсорбції – у 72%, хронічний панкреатит – у 88%, демпінг-синдром – у 8%, гіперглікемічний синдром – у 4%, гіпохромну анемію – у 52% хворих.
Після езофагоєюнопластики за типом „кінець в бік” за Г.В. Бондарем з одночасним включенням у пасаж дванадцятипалої кишки в нашій модифікації рефлюкс-езофагіту, стенозування анастомозу не розвинулися. Синдром мальабсорбції відзначили у 40% пацієнтів, агастральну астенію – у 48%, хронічний панкреатит – у 16%, демпінг-сидром – у 4%, гіпохромну анемію – у 40% пацієнтів.
Після комбінованих гастректомій із панкреатодуоденальною резекцією рефлюкс-езофагіт, стеноз анастомозу не діагностовано. Агастральну астенію, синдром мальабсорбції, ознаки хронічного панкреатиту, гіпохромну анемію діагностували у всіх хворих, демпінг-синдром та гіперглікемічний синдром – практично у половини пацієнтів.
Кількість органічних ускладнень після гастректомії не перевищує 19,0% після езофагоєюностомії із виключеною за способом Ру петлею тонкої кишки та 8,0% – після езофагоєюностомії за Г.В. Бондарем. Функціональні порушення, більш або менш виражені, спостерігали виявлено у всіх хворих незалежно від способу реконструкції ШКТ, і тільки при включенні у пасаж дванадцятипалої кишки їх частка зменшується до 48,0%.
При вивченні основних видів обміну речовин у віддаленому періоді після операції виявлено, що відновлення стравохідно-кишкової безперервності включенням дванадцятипалої кишки у пасаж їжі менше порушує розщеплення та всмоктування білків, жирів та вуглеводів і позитивно впливає на дефіцит маси тіла пацієнтів.
Загальна післяопераційна летальність на 260 гастректомій склала 5% після планових втручань і 6,7% – на висоті кровотечі. Серед безпосередніх причин летального наслідку найчастішими були: неспроможність швів стравохідно-кишкового анастомозу – 2,3%, неспроможність швів кукси дванадцятипалої кишки – 1,15%, гострий панкреатит – 0,8%, емболія легеневої артерії – 0,4%, гострий мезентеріальний тромбоз – 0,4%. Перераховані ускладнення відбулись в групі хворих після езофагоєюностомії із виключеною за способом Ру петлею тонкої кишки в різних модифікаціях.
П’ятирічне виживання оперованих хворих склало 21,2% при погіршенні якості життя у вигляді демпінг-синдрому та синдрому мальабсорбції приблизно у 70% хворих після езофагоєюностомії із виключеною за Ру петлею тонкої кишки; після включення у пасаж дванадцятипалої кишки частота демпінг-синдрому зменшилася до 4%, мальабсорбції – до 40%.
Самооцінка якості життя пацієнтів після гастректомії з включенням у пасаж їжі дванадцятипалої кишки є найвищою за всіма показниками. Після гастректомії з езофагоєюностомією із виключеною за Ру петлею тонкої кишки якість життя хворих є значно нижчою.
Публікації автора:
Гострий післяопераційний панкреатит, як ускладнення гастректомії / В.І. Русин, А.В. Русин, В.І. Ігнат, К.Є. Румянцев // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія медицина. – 2006. – Вип.29. – С. 113-115. Здобувач особисто відібрав пацієнтів, виконав 80% операційних втручань, лікував пацієнтів в післяопераційному періоді, провів узагальнення отриманих результатів.
Віддалені результати гастректомії з приводу раку шлунка, ускладненого кровотечею / В.І. Русин, В.І. Ігнат, А.В. Русин, К.Є. Румянцев // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія медицина. – 2007. – Вип.30. – С. 157- 160. Здобувач особисто здійснив відбір пацієнтів для оцінки віддалених результатів. Особисто провів опитування згідно формалізованої карти, узагальнив отримані результати. Брав участь у статистичній обробці, формулюванні висновків.
Гастропанкреатодуоденальні резекції / В.І. Русин, А.В. Русин, В.І. Ігнат, К.Є. Румянцев // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія медицина. – 2007. – Вип.31. – С. 129-133. Здобувач особисто провів літературний пошук, виконав 50% операційних втручань, узагальнив результати та сформулював висновки.
Післягастректомічні функціональні порушення в залежності від способу езофагоєюнопластики / В.І. Русин, А.В. Русин, К.Є. Румянцев, В.І. Ігнат, Ю.А. Паканич // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Труды Крымского государственного медицинского университета им. С.И. Георгиевского. – 2008. – Т. 144., часть І. – с. 194-197. Здобувач особисто провів літературний пошук, узагальнив результати та сформулював висновки.
Пат. 24144 Україна, МПК А61В17/11. Спосіб реконструкції шлунково-кишкового тракту після видалення шлунка / Русин В.І., Русин А.В., Ігнат В.І., Румянцев К.Є.; заявник і власник патенту-Русин В.І. – № u 2006 13870; заявл. 02.02.2007; опубл. 25.06.2007, Бюл. № 9. Здобувач провів літературний і патентний пошук за темою, оформив заявку на отримання патенту.
Пат. 30062 Україна, МПК А61В17/00. Спосіб реконструкції травного тракту при хірургічному лікуванні раку шлунка / Русин В.І., Русин А.В., Ігнат В.І., Румянцев К.Є.; заявник і власник патенту-Русин В.І. - № u 2007 11320; заявл. 12.10.2007; опубл. 11.02.2008, Бюл. № 3. Здобувач провів літературний і патентний пошук за темою, оформив заявку на отримання патенту.
Пат. 30163 Україна, МПК А61В17/00. Спосіб реконструкції травного тракту при тотальному видаленні шлунка / Русин В.І., Русин А.В., Ігнат В.І., Румянцев К.Є.; заявник і власник патенту-Русин В.І. - № u 2007 12663; заявл. 15.11.2007; опубл. 11.02.2008, Бюл. № 3. Здобувач провів літературний і патентний пошук за темою, оформив заявку на отримання патенту.
Пат. 30164 Україна, МПК А61В17/00. Спосіб відновлення пасажу їжі після гастроектомії при раку шлунка / Русин В.І., Русин А.В., Ігнат В.І., Румянцев К.Є.; заявник і власник патенту-Русин В.І. - № u 2007 12664; заявл. 15.11.2007; опубл. 11.02.2008; Бюл. № 3. Здобувач провів літературний і патентний пошук за темою, оформив заявку на отримання патенту.
До питання про гастроектомію при раку шлунка у хворих похилого віку / В.І. Русин, Л.Я. Петах, В.І. Ігнат, О.І. Щадей // Экспериментальная онкология: Онкология 2000: ІІ съезд онкологов стран СНГ, 23 – 26 мая 2000г.: тезисы докл. – К., 2000. – Vol. 22. – Р. 631. Здобувач особисто виконав 85% операційних втручань, узагальнив отримані результати.