Соколенко Володимир Іванович. Вплив структурних дефектів і напружень на фізико-механічні властивості перехідних металів, сплавів і сполук : Дис... д-ра наук: 01.04.07 - 2008.
Анотація до роботи:
Соколенко В.І. Вплив структурних дефектів і напружень на фізико-механічні властивості перехідних металів, сплавів і сполук.- Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.07 - фізика твердого тіла.– Інститут електрофізики и радіаційних технологій НАН України.- м. Харків.- 2008.
Дисертація присвячена вирішенню актуальної наукової проблеми - встановленню зв’язку структури і фізико-механічних властивостей кристалічних тіл, ґратки яких містять атоми перехідних елементів.
Встановлено основні закономірності і фізичні механізми впливу деформаційних дефектів і механічних напружень, які виникають при силових, ультразвукових, термоциклічних і магнітних діях в широкому інтервалі температур, включаючи низькі, а також гартівних вакансій і домішок на електрофізичні і механічні властивості, ефективні мікроскопічні параметри ненадпровідних, надпровідних і магнітоупорядкованих перехідних металів, сплавів і сполук. Досліджені матеріали – Zr, V, Nb, Ta, Cr і Pt, сплави на основі Zr і Cr, керамічні ВТНП YBa2Cu3O7-х и магнітожорсткий магнетик Nd2Fe14B, композити на основі Nb3Sn.
В результаті проведеного комплексу досліджень вирішено проблему - встановлено основні закономірності і фізичні механізми впливу деформаційних дефектів і механічних напружень, що виникають при силових, ультразвукових, термоциклічних і магнітних діях у області низьких і помірно низьких температур, а також гартівних вакансій і домішок на електрофізичні і механічні властивості, ефективні мікроскопічні параметри ненадпровідних, надпровідних і магнітоупорядкованих перехідних металів, сплавів і сполук.
Основні наукові і практичні результати сформульовані в таких узагальнених висновках:
Встановлено загальні закономірності змін дебаївської температури Q і співвідношення процесів розсіяння носіїв заряду в основних каналах, що контролюють електроопір у інтервалі температур Тс <ТQ (Тс – температура надпровідного переходу) у ОЦК (Nb, Ta) і ГЦК (Pt) перехідних металах в результаті створення деформаційних й гартівних дефектів і введення легких домішок.
Розвинуто методи кількісного обчислення ефективних мікроскопічних характеристик реальних перехідних металів. На прикладі Nb, Та і Pt показано, що деформаційні і гартівні дефекти, спричинюючи розриви міжелектронних зв’язків, викликають зменшення фермівської швидкості і плазмової частоти, звуження d-зони, збільшення щільності станів в s- і d-зонах. Легкі домішки спричиняють виникнення станів з більшою енергією зв’язку, що визначає протилежний характер зміни комплексу досліджених характеристик.
Встановлено природу і визначено механізми впливу дефектних структур, сформованих при низькотемпературній (4,2...20 К) пластичній деформації, на комплекс характеристик надпровідного і резистивного станів перехідних металів-надпровідників з різним характером електронного зв’язку.
Показано, що для надпровідника зі слабим електронним зв’язком (Zr) відносний приріст Тс внаслідок посилення надпровідності на межах деформаційних двійників більш ніж на порядок перевищує ефект, характерний для надпровідника із сильним зв’язком (Nb), що обумовлено сильнішим впливом деформаційних дефектів в Zr на зміну константи міжелектронного притягання.
Показано, що немонотонна зміна Тс деформованого при низьких температурах Nb, що містить домішки проникнення, після відпалів в температурному інтервалі відповідному 3-й стадії повертання електроопору, пов’язана зі зміною електрон-фононної взаємодії внаслідок переміщення на стоки комплексів вакансія-кисень і очисткою матриці.
Встановлено спільність явища термомагнітної нестійкості при струмовому руйнуванні надпровідності в гетерогенних моноатомних надпровідниках другого роду (Nb, V), що виникає внаслідок термофлуктуаційних стрибків магнітного потоку поблизу деформаційних меж розділу з вищими, ніж в матриці, значеннями локальної густини критичного струму.
В резистивному стані надпровідника 2-го роду (монокристалічній Nb з високою щільністю рівномірно розподілених дислокацій ~ 1011 см-2) в широкій області магнітних полів (0,2b0,86, b - зведене поле) встановлено кореляцію густини критичного струму й нормальної компоненти струму і визначено найімовірніший механізм крипу потока.
Одержано експериментальні дані про вплив напружень розтягування на струмопровідну спроможність композитів різного типу і геометрії на основі сполуки Nb3Sn при Т=4,2 К в магнітних полях до 7 Тл і визначено процеси і механізми, що контролюють зміни критичного струму в залежності від рівня навантаження.
Показано, що малоінтенсивна ультразвукова дія в визначених режимах спричиняє істотне підвищення механічної стійкості керамічних ВТНП Y-Ba-Cu-O, магнітожорсткого магнетика Nd-Fe-B і комплексу надпровідних і механічних характеристик композиту на основі Nb3Sn. Спостережені ефекти пов’язані з поглинанням механічної енергії на межах розділу, перерозподілом точкових дефектів і мікрозсувною релаксацією внутрішніх напружень термічної природи.
Досліджено втомну міцність Zr і сплаву Zr-1 мас. % Nb в умовах знакозмінної деформації в інтервалі температур від кімнатної до 4,2 К. Показано, що в режимі малоамплітудної втоми спостережуване «аномальне» зменшення довговічності при зниженні температури випробувань від кімнатної до 77 К, сильніше у Zr, пов’язано з двійникуванням на початкових етапах пластичної деформації і накопиченням втомних пошкоджень поблизу меж двійників.
Вивчено накопичення деформаційних дефектів і визначено активаційні параметри процесів відпалу точкових дефектів у Zr, деформованому знакозмінним крученням при Т= 4,2 К. На прикладі Zr показано, що для попередньо деформованого металу зі співвідношенням ковзання і двійникування, що змінюється з температурою, проміжний відпал на 3-й стадії повернення електроопору викликає перехід від зміцнення до знеміцнення внаслідок зниження ефективності механізму закріплення дислокацій точковими дефектами і підсилення їх стоку на межі двійників.
Встановлено основні закономірності процесів пластичної деформації і руйнування в температурної області 500…4,2 К монокристалів хрому різної орієнтації з вмістом домішок проникнення 210-2…5.10-4 мас. %. Зниження напруження крихкого руйнування в інтервалі температур 4,2 К Т< Тх (Тх –температура в’язко-крихкого переходу) обумовлено зростанням локальних напружень внаслідок різної температурної залежності коефіцієнтів лінійного розширення матриці хрому і включень других фаз.
Вивчено вплив змін магнітної підсистеми і комбінованої пластичної деформації на механічні властивості хрому і його мало легованого сплаву. Показано істотне збільшення запасу пластичності і зниження температури в’язко-крихкого переходу, викликане релаксацією концентраторів напружень внаслідок об’ємного ефекту при багаторазових послідовних фазових перетвореннях із парамагнітного в антиферомагнітні АF1 і АF2 стани і в зворотному напрямку, магнітострикції при дії змінного магнітного поля в АF2 стані, а також на межах попередньо створених при низьких температурах двійників при подальшій малій деформації ковзанням.
Публікації автора:
Гиндин И.А., Стародубов Я.Д., Соколенко В.И., Старолат М.П., Вьюгов П.Н. Изменение напряжения течения и электросопротивления поликристаллического циркония в процессе низкотемпературного знакопеременного деформирования и отжига // ФММ.- 1979.- Т.47, В.5.- С.1069-1074.
Гиндин И.А., Соколенко В.И., Стародубов Я.Д. Возврат электросопротивления и напряжения течения поликристаллического циркония после знакопеременного деформирования при 4,2 К и отжига // ФММ.- 1980.- Т.50, В.5.- С.1053-1059.
Гиндин И.А., Лазарева М.Б., Стародубов Я.Д., Старолат М.П., Гогуля В.Ф., Голубь А.П., Соколенко В.И., Никулин А.Д. Влияние растягивающей нагрузки на критические токи и температуры сверхпроводящих проводов // Вопросы атомной науки и техники. Серия: Атомное материаловедение.- 1981.- В.2 (25).- С.38-41.
Гиндин И.А., Лазарев Б.Г., Лазарева М.Б., Полтавец В.А., Соколенко В.И., Лазарева Л.С., Стародубов Я.Д., Горбатенко В.М. Влияние растягивающих нагрузок на критическую температуру и намагниченность ленты Nb3Sn // Вопросы атомной науки и техники. Серия: Общая и ядерная физика.- 1981.- В.3 (17).- С.19-21.
Соколенко В.И., Стародубов Я.Д., Вьюгов П.Н. Особенности упрочнения поликристаллического циркония в процессе знакопеременной деформации при 4,2-293 К // Вопросы атомной науки и техники. Серия: Общая и ядерная физика.- 1983.- В.1 (2).- С.78-79.
Борисова И.Ф., Соколенко В.И., Стародубов Я.Д. Влияние процессов возврата на температуру сверхпроводящего перехода деформированного при 20 К ниобия // ФНТ.- 1992.- Т.18, №8.- С.844-846.
Соколенко В.И., Стародубов Я.Д. Критические токи сверхпроводящего ванадия, деформированного кручением при 4,2 К // ФНТ.- 1992.- Т.18, №11.- С.1183-1186.
Малик Г.Н., Соколенко В.И., Стародубов Я.Д., Тихоновский М.А., Олексиенко М.М. Влияние ультразвукового воздействия на механические свойства и Тк композита на основе Nb3Sn // Вопросы атомной науки и техники. Серия: Ядерно-физические исследования (Теория и эксперимент).- 1992.- В.2 (23).- С.64-66.
Sokolenko V.I., Starodubov Ya.D., Malik G.N., Tikhonovskij M.A., Oleksienko M.M. Effects of ultrasonic irradiation on superconducting and mechanical properties of the Nb3Sn-based composite // Cryogenics.- 1992.- V.32, ICMC Suppl.- P.637-340.
Соколенко В.И., Стародубов Я.Д. Влияние дефектов кристаллической решетки на температуру сверхпроводящего перехода переходных металлов (обзор) // ФНТ.- 1993.- Т.19, №9.- С.251-279.
Аксенов В.К., Борисова И.Ф., Соколенко В.И., Стародубов Я.Д. Влияние особенностей дефектной структуры на сверхпроводящие свойства монокристаллов ниобия // ФНТ.- 1993.- Т.19, №10.- С.1077-1082.
Аксенов В.К., Соколенко В.И., Стародубов Я.Д. Дислокационное увеличение температуры сверхпроводящего ниобия // ФНТ.- 1993.- Т.19, №10.- С.1083-1086.
Аксенов В.К., Гиндин И.А., Лазарев Б.Г., Леденев О.П., Соколенко В.И., Стародубов Я.Д., Фурса В.П. Влияние пластической деформации при 4.2 К на структуру и температуру сверхпроводящего перехода циркония // ФНТ.- 1993.- Т.19, №11.- С.1187-1190.
Sokolenko V.I., Starodubov Ya.D. and Malik G.N. Mechanical stability increase of Y-based HTS as a result of relaxation ultrasonic processing // Physica C.- 1994.- Vol.235-240.- P.3413-3414.
Аксенов В.К., Соколенко В.И., Стародубов Я.Д. Влияние структурных дефектов, возникших в результате деформации при 4,2 К, на критический ток сверхпроводящего ниобия // ФНТ.- 1996.- Т.22, № 7.- С.798-803.
Sokolenko V.I., Aksenov V.K., Borisova I.F. and Starodubov Ya.D. «Anomalous» decrease of critical current in superconductors with deformation twins // Czechoslovak Journal of Physics.- 1996.- V.46, Suppl. S2.- P.879-880.
Соколенко В.И. О вкладе дислокаций в электросопротивление ниобия // ФНТ.- 1999.- T.25, №4.- C.362-366.
Соколенко В.И., Стародубов Я.Д. Влияние низкотемпературной деформации на сверхпроводящие параметры моноатомных и композиционных сверхпроводников (обзор) // Вопросы атомной науки и техники. Серия: Вакуум, чистые материалы, сверхпроводники - 2000.- №5 (11).- С.33-45.
Соколенко В.И., Стародубов Я.Д., Мерисов Б.А., Хаджай Г.Я. Изменение сверхпроводящих, транспортных и микроскопических характеристик переходных металлов при введении примесей внедрения и деформационных дефектов // ФНТ.- 2001.- Т.27, №5.- С.471-481.
Борисова И.Ф., Неклюдов И.М., Соколенко В.И., Стародубов Я.Д., Трефилов В.И. Структура и механические свойства монокристаллов хрома различной чистоты // Вопросы атомной науки и техники. Серия: Физика радиационных повреждений и радиационное материаловедение.- 2001.- №4.- С.19-27.
Соколенко В.И., Стародубов Я.Д., Мирный В.И., Завгородний А.А., Мерисов Б.А., Козинец В.В. Электросопротивление и микроскопические характеристики платины в различных структурных состояниях // ФНТ.- 2003.- Т.29, № 7.- С. 785-792.
Оковит В.С., Соколенко В.И., Стародубов Я.Д., Чиркина Л.А., Малик Г.Н., Тихоновский М.А. Диссипативные, механические и сверхпроводящие свойства иттриевой ВТСП керамики в различных структурных состояниях // Вопросы атомной науки и техники. Серия: Вакуум, чистые материалы, сверхпроводники.- 2004.- №6(14).- С.81-88.
Березняк П.А., Малик Г.Н., Оковит В.С., Соколенко В.И., Стародубов Я.Д., Чиркина Л.А. Механическая устойчивость, упругие и диссипативные свойства магнитожесткого материала системы Nd-Fe-B в различных структурных состояниях // Вопросы атомной науки и техники. Серия: Вакуум, чистые материалы, сверхпроводники.- 2004.- №6 (14).- С.107-114.
Неклюдов И.М., Соколенко В.И., Стародубов Я.Д. Влияние переменного магнитного поля на механические свойства хрома и сплава ВХ-2К // Деформация и разрушение материалов.- 2005.- №3.- С.41-43.
Соколенко В.И., Стародубов Я.Д. Критический ток, пиннинг и резистивное состояние монокристаллического ниобия с различным типом дефектной структуры // ФНТ.- 2005.- Т.31, №7.- С.745-751.
Неклюдов И.М., Стародубов Я.Д., Соколенко В.И. Влияние магнитных полей на сопротивление пластической деформации кристаллических тел (обзор) // УФЖ.- 2005.- Т.50, №8А.- С.А113-А121.
Sokolenko V.I., Starodubov Ya.D., Borisova I.F. Current-voltage characteristics, critical current and pinning force of heterogeneous monatomic superconductors // Proc. 7-th Intern. Workshop on Critical Currents in Superconductors (Ed. H.W.Weber).- World Scientific.- 1994.- P.581-584.
Sokolenko V.I., Starodubov Ya.D. and Malik G.N. Influence of ultrasonic irradiation on mechanical properties of Y-based HTSC superconductors // Fourth Euro-Ceramics. High-Tc superconductors. - Gruppo Edit Faenca Editrice, 1995.- Part 1, Vоl.6 (Edito da: F.Barone, D.Fiorani, A.Tampieri).- P.353-358.
Ажажа В.М., Вахрушева В.С., Дергач Т.А., Ковтун К.В., Малыхин Д.Г., Петельгузов И.Н., Соколенко В.И. Технология изготовления изделий из циркониевых сплавов для атомной энергетики и некоторые свойства сплавов циркония: Обзор.- Харьков: ИФТТМТ ННЦ ХФТИ, 1999.- 115 с.
Зеленский В.Ф., Неклюдов И.М., Ожигов Л.С., Ракицкий А.Н., Соколенко В.И., Стародубов Я.Д., Трефилов В.И. Исследование низкотемпературной пластичности и разрушения монокристаллов хрома и поликристаллического сплава ВХ-2К в исходном и облученном состояниях // Труды 14-й Международ. конф. по физике радиационных явлений и радиационному материаловедению.- Харьков, 2000.- C.74-76.
Борисова И.Ф., Крапивко Н.А., Неклюдов И.М., Соколенко В.И., Стародубов Я.Д., Трефилов В.И. Изучение структуры и механических свойств монокристаллов хрома различной чистоты // Труды 7-го Международ. симпоз. «Чистые металлы».- Харьков, 2001.- С.207-211.
Соколенко В.И., Стародубов Я.Д., Мерисов Б.А., Хаджай Г.Я. Электро-физические характеристики ниобия и тантала различной чистоты // Труды 7-го Международ. симпоз. «Чистые металлы».- Харьков, 2001.- С.215-219.
Соколенко В.И., Стародубов Я.Д., Мирный В.И., Завгородний А.А., Мерисов Б.А., Козинец В.В. Влияние степени чистоты, закалочных и деформационных дефектов на электрофизические характеристики платины // Труды 8-го Международ. симпоз. «Высокочистые металлические и полупроводниковые материалы».- Харьков, 2002.- C.140-144.
Аксенов В.К., Гиндин И.А., Лазарев Б.Г., Леденев О.П., Соколенко В.И., Стародубов Я.Д., Фурса В.П. Влияние низкотемпературной деформации на структуру и Тк циркония // Тез. докл. конф. «Металлофизика сверхпроводников».- Киев, 1986.- Часть III.- С.383-384.
Гиндин И.А., Лазарев Б.Г., Лазарева М.Б., Стародубов Я.Д., Старолат М.П, Лазарева Л.С., Соколенко В.И., Горбатенко В.М. Устройства для исследования действия электрического тока и магнитного поля на физико-механические свойства сверхпроводящих материалов // Тез. докл. I Всесоюз. конф. «Действие электромагнитных полей на пластичность и прочность металлов и сплавов».- Юрмала, 1987.- С.180.
Малик Г.Н., Соколенко В.И., Стародубов Я.Д. Влияние релаксирующего ультразвукового воздействия в интервале 77-300 К на механические свойства ВТСП Y-системы // Материалы I Межгосударст. конф. «Материаловедение высокотемпературных сверхпроводников.- Харьков, 1993.- Т.3.- С.150-151.
Стародубов Я.Д., Соколенко В.И., Борисова И.Ф. Влияние двойников и дислокаций на критический ток и пиннинг монокристаллического ниобия // Тез. докл. 30-го совещ. по физике низких температур.- Ч.1: «Фундаментальные вопросы сверхпроводимости, включая ВТСП».- Дубна, 1994.- С.244-245.
Соколенко В.И., Стародубов Я.Д., Мерисов Б.А., Хаджай Г.Я. Об изменении сверхпроводящих, транспортных и микроскопических характеристик переходных металлов при введении примесей внедрения и деформационных дефектов // Тез. доклад. 32-го всеросс. совещ. по физике низких температур. - Секция SC: «Сверхпроводимость».- Казань, 2000.- С.179-180.
Неклюдов И.М., Соколенко. В.И., Стародубов Я.Д. Стимулированное магнитными превращениями и переменным магнитным полем изменение механических свойств хрома и сплава ВХ-2К // Тез. докл. ХLII Международ. конф. «Актуальные проблемы прочности».- Калуга, 2004.- С.119.
Неклюдов И.М., Нетесов В.М., Соколенко В.И. Современные методы направленного изменения структуры и свойств конструкционных материалов при активизации релаксационных процессов // Тез. доклад. Международ. конф. «Физика конденсированного состояния вещества при низких температурах».- Харьков, 2006.- С.231-232.