Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Пульмонологія


Онищенко Тетяна Станіславівна. Вплив тривалої бронхолітичної терапії на стан серцево-судинної системи у хворих на хронічний обструктивний бронхіт : Дис... канд. наук: 14.01.27 - 2003.



Анотація до роботи:

Онищенко Т.С. Вплив тривалої бронхолітичної терапії на стан серцево-судинної системи у хворих на хронічний обструктивний бронхіт. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.27 – пульмонологія. – Інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського АМН України, Київ, 2003.

Дисертацію присвячено вирішенню актуального завдання сучасної пульмонології - підвищенню ефективності і безпечності лікування хворих на хронічний обструктивний бронхіт (ХОБ) шляхом розробки рекомендацій щодо проведення тривалої бронхолітичної терапії у хворих на ХОБ з урахуванням особливостей впливу бронхолітичних препаратів з різним механізмом дії на стан серцево-судинної системи.

Вивчено стан серцево-судинної системи у хворих на ХОБ за допомогою ехокардіографії, доплерехокардіографії, добового моніторування електрокардіограми та артеріального тиску. Встановлено взаємозв'язки між показниками функції зовнішнього дихання, ступенем гіпоксемії та параметрами серцево-судинної системи у хворих на ХОБ.

Вивчено ефективність тривалої бронхолітичної терапії у хворих на ХОБ.

Виявлено, що тривала бронхолітична терапія у хворих на ХОБ опосередковано позитивно впливає на показники, що вказують на підвищення тиску в системі легеневої артерії: товщину міокарда передньої стінки правого шлуночка, розмір правого шлуночка в діастолі, діаметр нижньої порожнистої вени, рівень середнього тиску у легеневій артерії.

Визначено ряд несприятливих серцево-судинних ефектів при тривалому лікуванні хворих на ХОБ b2-агоністом, пролонгованим препаратом теофіліну, комбінацією бронхолітичних препаратів.

Розроблено рекомендації щодо проведення і раціонального контролю ефективності й безпечності тривалої бронхолітичної терапії у хворих на ХОБ з урахуванням особливостей впливу бронхолітичних препаратів різних фармакологічних груп на стан серцево-судинної системи.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуального завдання сучасної пульмонології - підвищення ефективності і безпечності лікування хронічного обструктивного бронхіту шляхом розробки рекомендацій щодо проведення тривалої бронхолітичної терапії хворим на хронічний обструктивний бронхіт з урахуванням особливостей впливу бронхолітичних препаратів з різним механізмом дії на стан серцево-судинної системи.

  1. Сучасні терапевтичні програми щодо лікування хронічного обструктивного бронхіту рекомендують використовувати бронхолітичні препарати як базисну терапію, яка призначається протягом тривалого часу. Ефективність застосування бронхорозширюючих препаратів при усуненні бронхообструктивного синдрому доведена, і встановлений ряд можливих побічних ефектів при короткочасному використанні цих препаратів. Проте безпека тривалої терапії b2-агоністами, антихолінергічними препаратами, метилксантинами практично не вивчена. Все це обумовило необхідність проведення досліджень з питання впливу тривалої бронхолітичної терапії на стан серцево-судинної системи у хворих на хронічний обструктивний бронхіт.

  2. У зв'язку з тим, що зміни серцево-судинної системи при хронічному обструктивному бронхіті можуть бути викликані як наявністю самого захворювання, так і бути наслідком прийому лікарських препаратів, дослідження було проведено в двох основних напрямках. Перший включав виявлення взаємозв'язку порушень функції зовнішнього дихання і стану серцево-судинної системи, другий – вивчення впливу тривалої бронхолітичної терапії препаратами з різним механізмом дії на показники кардіореспіраторної системи, отримані за допомогою комп'ютерної спірометрії, ехокардіографії, доплеркардіографії, добового моніторування електрокардіограми та артеріального тиску.

  3. Встановлено взаємозв'язок порушення функції зовнішнього дихання і серцево-судинної системи у хворих на хронічний обструктивний бронхіт: погіршення показників, що вказують на підвищення тиску в легеневій артерії, тенденцію до зменшення скорочувальної здатності міокарда лівого шлуночка, збільшення частоти і ступеня тяжкості суправентрикулярних та шлуночкових порушень ритму, тенденцію до підвищення середньодобових показників систолічного артеріального тиску при прогресуванні бронхіальної обструкції.

  4. Тривала бронхолітична терапія при хронічному обструктивному бронхіті опосередковано позитивно впливає на показники, що вказують на підвищення тиску в системі легеневої артерії: товщину міокарда передньої стінки правого шлуночка, розмір правого шлуночка в діастолі, діаметр нижньої порожнистої вени, рівень середнього тиску у легеневій артерії.

  5. У хворих на хронічний обструктивний бронхіт 1-ї та 2-ї стадії тривала бронхолітична терапія іпратропіума бромідом сприяє збільшенню ступеня нічного зниження артеріального тиску, зменшенню середньодобових значень діастолічного артеріального тиску та ЧСС, викликає тенденцію до зменшення кількості суправентрикулярних та шлуночкових порушень серцевого ритму.

  1. Тривала бронхолітична монотерапія сальбутамола сульфатом у хворих на хронічний обструктивний бронхіт 1-ї та 2-ї стадії не впливає істотно на рівень системного артеріального тиску, проте викликає достовірне збільшення ЧСС і сприяє виникненню суправентрикулярних та шлуночкових екстрасистолічних аритмій.

  2. При тривалій терапії теопеком у хворих на хронічний обструктивний бронхіт спостерігається вірогідне зменшення середньодобових значень діастолічного і середнього артеріального тиску, а також збільшення пульсового артеріального тиску. Проте, навіть при терапевтичних концентраціях препарату в сироватці крові, у ряді випадків виникає політопна шлуночкова екстрасистолія і спостерігається тенденція до збільшення частоти суправентрикулярних та шлуночкових порушень ритму, підвищується ЧСС та її варіабельність.

  3. У хворих на хронічний обструктивний бронхіт 2-ї та 3-ї стадії тривала бронхолітична терапія комбінованими інгаляційними препаратами, що містять b2-агоніст і антихолінергічний засіб, викликає зменшення середньодобових показників діастолічного і середнього артеріального тиску, ЧСС, тенденцію до зменшення кількості суправентрикулярних та шлуночкових екстрасистол.

  4. У хворих на хронічний обструктивний бронхіт тяжкого ступеня тривала терапія комбінованим інгаляційним препаратом і пролонгованим препаратом теофіліну сприяє збільшенню ступеня нічного зниження артеріального тиску, проте викликає збільшення середньодобових показників варіабельності систолічного артеріального тиску та ЧСС, сприяє виникненню і збільшенню частоти суправентрикулярних та шлуночкових порушень ритму.

Публікації автора:

  1. Клінічний досвід застосування комбівенту у хворих на бронхіальну астму та хронічний обструктивний бронхіт / Т.О.Перцева, Л.І.Конопкіна, К.Є.Богацька, Т.С.Онищенко, Л.А.Ботвінікова, О.Б.Павленко // Медичні перспективи. – 1999. - Т. ІV, № 3. – С. 31-33.

Здобувачем проведено клінічне обстеження хворих, тест 6-хвилинної ходьби, статистичну обробку матеріалу, підготовку статті до друку.

  1. Перцева Т.О., Онищенко Т.С. Теофіліни у лікуванні хворих на бронхіальну астму // Укр. пульмонол. журн. – 2000. - № 3. – С. 67-69.

Здобувачем проведено аналіз наукової літератури, підготовку статті до друку.

  1. Онищенко Т.С. Вплив тривалої бронхолітичної терапії на показники функції зовнішнього дихання і стан серцево-судинної системи у хворих на хронічний обструктивний бронхіт // Медичні перспективи. – 2001. - Т. VI, № 1. – С. 87-90.

  2. Нарушения ритма сердца у больных хроническим обструктивным бронхитом по данным суточного мониторирования ЭКГ / Т.А.Перцева, Н.Г.Горовенко, Т.С.Онищенко, Е.В.Трубачева, Н.П.Аносова // Укр. пульмонол. журн. – 2001. - № 4. – С. 22-25.

Здобувачем виконувались клінічне обстеження хворих, дослідження функції зовнішнього дихання, аналіз та узагальнення результатів, підготовка статті до друку.

  1. Перцева Т.А. Онищенко Т.С. Эффективность длительной бронхолитической терапии у больных хроническим обструктивным бронхитом // Укр. пульмонол. журн. – 2002. - № 2. – С. 13-16.

Здобувачем виконувались пульсоксиметрія, дослідження функції зовнішнього дихання, аналіз та узагальнення результатів, підготовка статті до друку.

  1. Клинический опыт применения комбивента у больных хроническим обструктивным бронхитом/ Т.А.Перцева, Е.Е.Богацкая, Л.И.Конопкина, Л.А.Ботвиникова, Т.С.Онищенко, Е.Б.Павленко // VІ Российский национальный конгресс “Человек и лекарство”: (Сб.-резюме). – М., 2000. – С. 147.

Здобувачем виконувались клінічне обстеження хворих, статистична обробка матеріалу, аналіз і узагальнення результатів, підготовка тез.

  1. Онищенко Т.С., Аносова Н.П. Влияние бронхолитической терапии на показатели кардиореспираторной системы при хроническом обструктивном бронхите // Міжнародний конгрес студентів і молодих вчених “Клініко-морфологічні аспекти серцево-судинної системи”: (Тези доповідей). – Дніпропетровськ, 2000 р. – С. 66-67.

Здобувачем проведено клінічне обстеження хворих, дослідження функції зовнішнього дихання, статистичну обробку матеріалу, узагальнення та аналіз результатів, підготовку тез.

  1. Онищенко Т.С. Ремоделювання серця у хворих на хронічний обструктивний бронхіт // Міжнародна наукова конференція студентів і молодих вчених “Актуальні проблеми клінічної і теоретичної медицини”: (Тези доповідей). – Дніпропетровськ, 2001 р. – С. 29-30.

  2. Онищенко Т.С. Вплив іпратропіуму броміду на функцію зовнішнього дихання і толерантність до фізичного навантаження у хворих на хронічний обструктивний бронхіт // ІІ Національний з'їзд фармакологів України “Фармакологія 2001 – крок у майбутнє”: (Тези доповідей). – Дніпропетровськ, 2001 р. – С. 183 – 184.

  3. Cardiopulmonary effects of long-term bronchodilator therapy in patients with chronic obstructive bronchitis / Т.Onyshchenko, Т.Pertseva, N.Anosova, L.Konopkina // 11th ERS Annual congress. Berlin. September 22–26, 2001: European Respiratiry journal. – Vol.18, Suppl.33. – Р. 483s-484s, рubl. № 3240.

Здобувачем виконувались добове моніторування АТ, статистична обробка даних, узагальнення і аналіз результатів, підготовка тез.

  1. Перцева Т.А., Онищенко Т.С., Аносова Н.П. Вариабельность артериального давления у больных хроническим обструктивным бронхитом // 11 Национальный конгресс по болезням органов дыхания: (Сб.-резюме). – Москва, 2001 г. – С. 308, публ. LI. 65.

Здобувачем виконувались добове моніторування АТ, статистична обробка даних, узагальнення і аналіз результатів, підготовка тез.

  1. Онищенко Т.С., Аносова Н.П., Гладчун Т.В. Влияние ипратропиума бромида на состояние сердечно-сосудистой системы у больных хроническим обструктивным бронхитом // 11 Национальный конгресс по болезням органов дыхания: (Сб.-резюме). – Москва, 2001 г. – С. 307, публ. LI. 61.

Здобувачем виконувались добове моніторування АТ та ЕКГ, статистична обробка даних, аналіз результатів, підготовка тез.