Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Онкологія


ФЕДОСОВА НАТАЛІЯ ІВАНІВНА. Вплив тривалоїї дії малих доз іонізуючої радіації на протипухлинну резистентність організму. : Дис... канд. наук: 14.01.07 - 2002.



Анотація до роботи:

Федосова Н.І. Вплив тривалої дії малих доз іонізуючої радіації на протипухлинну резистентність організму. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 14.01.07. – онкологія. – Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є. Кавецького НАН України, Київ, 2002.

Дисертацію присвячено вивченню впливу змін імунного гомеостазу, що були індуковані тривалим комбінованим опроміненням в зоні відчуження ЧАЕС, на протипухлинну резистентність експериментальних тварин та пухлинну прогресію. Показано, що такі зміни належать до числа як соматичних, так і генетичних наслідків опромінення та виникають у тварин різних видів і ліній (миші, щури). Спектр, напрямок і ступінь імунологічних зрушень та загальна протипухлинна резистентність можуть значно варіювати залежно не тільки від дози опромінення, але і його тривалості; від того, в якому періоді онтогенезу почався радіаційний вплив, та від наявності такого впливу на попередні покоління. На ранніх етапах опромінення стійкість організму до пухлинного росту не зазнавала суттєвих змін або підвищувалась, на більш пізніх – знижувалась. Характер змін протипухлинної резистентності при дії іонізуючого випромінювання низької інтенсивності обумовлений співвідношенням проявів пошкодження різних ланок імунної системи та її компенсаторно-адаптивних реакцій в різні терміни.

  1. Порушення імунного гомеостазу є типовим наслідком тривалого комбінованого опромінення в зоні відчуження ЧАЕС, виникає незалежно від виду і лінії лабораторних тварин та може справляти суттєвий вплив на їх стійкість до росту експериментальних пухлин.

  2. Розвиток змін в імунній системі може бути як соматичним, так і генетичним ефектом іонізуючої радіації низької інтенсивності, а спектр, напрямок та вираженість таких змін залежать від генетично обумовлених особливостей імунної системи, від періоду індивідуального розвитку, на якому почався радіаційний вплив, та від наявності такого впливу на попередні покоління.

  3. За умов постійної дії радіації на індивідуальний організм або на декілька поколінь тварин рівні як дискретних протипухлинних реакцій, так і протипухлинна резистентність організму в цілому коливались: на ранніх етапах опромінення не зазнавали суттєвих змін або підвищувались, при збільшенні тривалості опромінення – знижувались. За умов відсутності надфонових радіаційних навантажень у нащадків опромінених самців динаміка протипухлинної резистентності була протилежною: зниження в F1 та підвищення у 30-40% тварин F2.

  4. Негативні зміни протипухлинної резистентності у опромінених тварин мають в підгрунті ушкодження ефекторних лімфоцитарних ланок (ПКК та ЦТЛ) і посилене формування пухлиноасоційованої імуносупресії; активність моноцитарної ланки змінюється значно менше. У випадках, коли паралельно зі зниженням ефекторних реакцій зменшувалась активність і супресорних клітин, при збільшенні частоти пухлин спостерігали уповільнення їх росту і метастазування.

  5. Підвищення стійкості щурів Вістар після 4 міс опромінення та нащадків F2 опромінених самців C57Bl до прищеплення експериментальних пухлин пов`язане з активацією ефекторів природної резистентності (ПКК, ЛАК, макрофаги), а в останньому випадку і з підвищенням рівня специфічної цитотоксичної реакції лімфоцитів щодо пухлинних клітин на тлі зниженої антигеннеспецифічної супресії.

  6. Встановлено кореляційний зв`язок між величиною показників відносного порушення імунного гомеостазу (ПВПІГ) опромінених тварин та змінами частоти прищеплення (або індукції) пухлин (r = 0,60) і тривалості їх латентного періоду (r = -0,82). Водночас низька кореляція між ПВПІГ та тривалістю життя тварин з пухлинами (r = 0,29) підтверджує роль і інших механізмів у зміні перебігу пухлинного процесу.

Публікації автора:

  1. Savtsova Z.D., Dzhaman N.I., Voyejkova I.M., Yudina O.Y., Kovbasiuk S.A., Zaritskaya M.Y., Indyk V.M. Changed antitumor resistance as a genetic consequence of prolonged exposure to natural spectrum radionuclides of the Chernobyl discharge // Experim. Oncol. – 2001. – Vol. 23, № 1. – P. 61-65. (автором досліджено вплив тривалого комбінованого опромінення батьків на особливості росту і метастазування перещеплюваних пухлин (меланома В16 і карцинома Льюїс), активність ПКК, ЦТЛ, продукцію макрофагами ФНП та ІЛ-1 у їх нащадків F1-F2).

  2. Савцова З.Д., Федосова Н.И., Воейкова И.М., Юдина О.Ю., Новиченко Н.Л., Индык В.М. Изменение противоопухолевой резистентности крыс Вистар при длительном облучении в зоне отчуждения ЧАЭС // Эксперим. онкология. – 2001. – Т. 23, №3. – С. 183-188. (автором досліджено вплив опромінення на особливості росту пухлин, індукованих введенням клітин А 5, проведено статистичну обробку результатів).

  3. Савцова З.Д., Воєйкова І.М., Індик В.М., Юдіна О.Ю., Зарицька М.Ю., Джаман Н.І., Серкіз Я.І. Зміни в імунній системі експериментальних тварин внаслідок постійного опромінення кількох поколінь в зоні відчуження ЧАЕС // Укр. Радіол. Журн. – 2000. – Т. 8, №1. – С. 71-76. (автором досліджено вплив постійного опромінення на імунологічні показники, що характеризують лімфоїдні органи, проліферативну активність нестимульованих і стимульованих мітогеном лімфоцитів, активність ПКК, перитонеальних МФ, здійснено статистичну обробку результатів).

  4. Савцова З.Д., Воєйкова І.М., Джаман Н.І., Юдіна О.Ю., Індик В.М., Ковбасюк С.А. Генетичні наслідки тривалого комбінованого опромінення експериментальних тварин в зоні відчуження ЧАЕС // Укр. Радіол. Журн. – 2000. – Т. 8, №2. – С. 158-163. (автором досліджено вплив тривалого комбінованого опромінення батьків на показники, що характеризують імунокомпетентні органи, активність МФ та ПКК у їх нащадків F1-F2, здійснено статистичну обробку результатів).

  5. Савцова З.Д., Джаман Н.І., Воєйкова І.М., Юдіна О.Ю. Вивчення в експерименті особливостей імуномодулюючої дії малих доз радіації при формуванні різних дозових навантажень // Наукові записки НаУКМА. Серія: Біологія та екологія (Національний університет “Києво-Могилянська академія”). – 2000. – Т. 18 – С. 8-24. (автором проведено дослідження впливу постійного опромінення на клітинність лімфоїдних органів, проліферативну активність нестимульованих лімфоцитів, активність ПКК і МФ).

  6. Савцова З.Д, Джаман Н.І. Вплив радіоактивного випромінювання на імунну систему живих організмів // Чорнобиль. Зона відчуження. Збірник наукових праць. – К.: Наукова думка, 2001. – С. 410-422. (автором підібрано наукову літературу щодо змін імунного гомеостазу та розвитку спадкових (генетичних) наслідків постійного опромінення малими дозами іонізуючої радіації у людей і експериментальних тварин; проведений аналіз і співставлення власних даних, отриманих внаслідок експериментальних досліджень, і літературних відомостей).

  7. Савцова З.Д., Воєйкова І.М., Юдіна О.Ю., Джаман Н.І., Меньок Т.А., Усач О.М. Корекція стану імунної системи в умовах тривалого впливу на організм шкідливих чинників аварії на ЧАЕС // Шляхи та перспективи розвитку експериментальної онкології в Україні. – К.: ДІА, 2001. – С. 191-202. (автором підібрано наукову літературу щодо впливу малих доз іонізуючої радіації на стан імунної системи опромінених людей і експериментальних тварин та змін канцерогенного ризику внаслідок опромінення; показана можливість корекції негативних наслідків впливу на організм факторів аварії на ЧАЕС за допомогою препаратів біологічного походження).

  1. Никольский И.С., Савцова З.Д., Джаман Н.И., Никольская В.В., Воейкова И.М. Тимогормонозависимый эффект иммуногенетических различий / Матеріали ІV наук.-практ. конф. з актуальних питань алергології та клінічної імунології // Імунологія та алергологія. – 1999. –№3. – С. 85. (автором узагальнені в тезовій формі результати вивчення впливу опромінення на показники, що характеризують Т-ланку системи імунітету мишей ліній C57Bl та CC57W).

  2. Савцова З., Юдина О., Воейкова И., Джаман Н., Зарицкая М., Усач О. Изменение противоопухолевой резистентности как биологический эффект длительного облучения экспериментальных животных в зоне отчуждения ЧАЭС / Тез. ІІ съезда онкологов стран СНГ. Украина, Киев 23-26 мая 2000г // Experim. oncol. – Vol. 22 (Suppl.) – Р. 106. (автором узагальнені в тезовій формі результати вивчення впливу тривалого комбінованого опромінення малими дозами іонізуючої радіації на протипухлинну резистентність експериментальних тварин).

  3. Джаман Н.І., Воєйкова І.М., Юдіна О.Ю., Індик В.М., Савцова З.Д. Зміни протипухлинної резистентності організму як соматичні та генетичні ефекти тривалого комбінованого опромінення експериментальних тварин в зоні відчуження ЧАЕС // Матеріали Міжнар. конф. “П`ятнадцять років Чорнобильської катастрофи. Досвід подолання.” – Київ, 2001. – 2-61. (автором резюмовано відомості про зміни протипухлинної резистентності експериментальних тварин під впливом постійного опромінення радіонуклідами чорнобильського спектру та про можливі механізми таких змін).