Бабінська Ольга Володимирівна. Вплив євроінтеграційних процесів на розвиток підприємництва в прикордонному регіоні : дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / НАН України; Інститут світової економіки і міжнародних відносин. - К., 2006.
Анотація до роботи:
Бабінська О.В. Вплив євроінтеграційних процесів на розвиток підприємництва в прикордонному регіоні. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. - Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, Київ, 2006.
Дисертація присвячена дослідженню сучасних євроінтеграційних процесів та їхнього впливу на розвиток підприємництва в прикордонному регіоні, а також визначенню механізму інтегрування прикордонного регіону в європейський економічний простір. Визначено особливості та перспективи розширення і поглиблення євроінтеграції. Узагальнено концептуальні підходи до тлумачення суті та змісту категорії «підприємництво» та його типологізації. Виявлено специфіку розвитку підприємництва в прикордонному регіоні в контексті євроінтеграційних процесів. Проведено аналіз та оцінка світового досвіду розвитку підприємництва в прикордонному регіоні з позицій можливості використання у вітчизняній економіці. Оцінено зовнішньоекономічний потенціал прикордонного регіону у світлі євроінтеграційних процесів і розроблено рекомендації щодо підвищення ефективності функціонування підприємницьких структур в умовах розширення ЄС.
У результаті проведеного дослідження зроблено такі висновки:
Дослідження нового розширення ЄС у розрізі таких блоків, як: процес прийняття рішення щодо членства країн; економічний ефект, ціна і міжнародні наслідки розширення; подальші перспективи поглиблення і розширення євроінтеграції, дає підстави стверджувати, що п’яте розширення ЄС на відміну від попередніх безпрецедентно по своїм масштабам і складності самого процесу інтеграції “старих” і “нових” членів ЄС, а також більш складне і неоднозначне за своїми наслідками для подальшого поглиблення євроінтеграції.
Подальше просування України на шляху інтеграції в ЄС неможливе без підвищення ролі регіонів, що вимагає формування не тільки загальнодержавної стратегії інтеграції, але й регіональних стратегій, як її складових частин на базі узагальнення всіх спільних аспектів “субрегіонального компоненту” процесу інтегрування України до ЄС з розбудовою державної регіональної політики. Головним пріоритетом країни повинно стати формування адекватної зовнішньої політики, яка буде відповідати її інституціональному рівню розвитку і новим відносинам «Україна - ЄС», що забезпечить країні наближення до ЄС згідно зі структурованою, розписаною за часом, стратегією і використанням міжнародної фінансової допомоги, формуючи сприятливе середовище, насамперед, шляхом удосконалення правового поля, реалізації економічних реформ для максимального наближення показників соціально-економічного розвитку України до міжнародних стандартів, активізації підключення до інфраструктурних мереж, поступового входження до єдиного внутрішнього ринку ЄС, створення повноцінного конкурентного середовища, максимально звужуючи наслідки протекціоністських дій з боку ЄС.
Комплексне теоретичне дослідження категорії “підприємництво” в контексті історичної еволюції дає підстави стверджувати, що множинність трактувань і визначень, багатоваріантність підходів до його класифікації мають внутрішню логіку і дозволяють під різними кутами зору осмислити феномен підприємництва. Існуючі критерії класифікації пропонується доповнити наступними: ступінь використання глобальних інформаційних мереж; легітимність підприємницьких структур; критерій цінностей; а заареалом виділено: міжнародне, транскордонне (прикордонне) і національне підприємництво.
Для інтегрування у світовий, зокрема європейський, економічний простір на паритетних засадах необхідне створення моделі взаємодії бізнесу, науки і держави на всіх рівнях та вдосконалення “правил гри” – системи взаємодії владних, наукових і підприємницьких структур, яка реалізується за такими напрямками, як інститут представництва, лобізм, система освіти, соціально-ідеологічний протекціонізм, шляхом перебудови структури управління та узгодженості інтересів, що допоможе розв’язати більшість існуючих проблем у кожному конкретному регіоні та наблизитися до рівня підприємництва країн ЄС. Стислий аналіз функціонування підприємницької сфери свідчить, що для радикальної зміни ситуації з метою подолання негативних тенденцій потрібно негайне прийняття відповідних заходів впливу на підприємницький сектор економіки з врахуванням складності і багатогранності підприємницької діяльності, що в свою чергу передбачає вирішення багатьох нагальних проблем, знаходження балансу інтересів підприємців і суспільства у всіх вимірах, розробку нової ідеології управління процесами розвитку підприємництва, в якій функції і завдання держави повинні зміститись із переважно адміністративно-командних позицій на обслуговуючі, орієнтовані на створення умов, необхідних для ефективного розвитку підприємництва. Це передбачає розробку державного документу, який визначить нову ідеологію взаємодії між державою, наукою і бізнесом, та створення механізму спільного (між владою, наукою і бізнесом) пошуку стратегічних рішень, розробки тактичних рішень і системи заходів.
У стратегічному плані вплив розширення ЄС на підприємницький сектор можна розглядати позитивно, що сприяє запровадженню в Україні європейських стандартів, розширює і модернізує співробітництво з новими членами ЄС. Зважаючи на недостатню розробленість питань прикордонного співробітництва у сфері підприємництва, існує необхідність максимального зближення і гармонізації національного законодавства з європейським, особливо у сфері фінансового, податкового, зовнішньоторговельного і митного регулювання, спільного пошуку взаємоприйнятних механізмів, здатних зберегти і розвинути позитивну динаміку торговельно-економічних відносин, забезпечити наближення країни до ЄС. У цьому зв’язку особливого значення набуває координація місцевими органами влади діяльності підприємств і організацій прикордонних областей, оскільки процес налагодження відносин визначений лише де-юре, а де-факто реалізація заходів відбувається лише частково, без розробки конкретних планів, програм і механізмів реалізації. Зважаючи, що прикордонні території – це природній торговельний шлях і транспортний коридор міжнародного руху товарів і послуг, праці і капіталу, а також своєрідна буферна зона, що захищає внутрішні регіони від проникнення із-за кордону наркотиків, неякісної імпортної продукції і контрабанди, дуже важливо, щоб прикордонні суб'єкти України мали би особливий статус і чітко визначені преференції, закріплені законодавством, та відповідне фінансування шляхом перерозподілу фінансових потоків між центром і прикордонними регіонами.
Прикордонні регіони мають найбільш сприятливі умови для побудови і функціонування економічних моделей прискореного регіонального розвитку (це демонструє зокрема приклад Чернівецької області), які є найбільш ефективною організаційною формою концентрації міжрегіональних ініціатив, надаючи можливість більш оперативно та ефективно вирішувати прикордонні проблеми, сприяючи найкращому розвитку і реалізації соціально-економічних інтересів прикордонного регіону.
Публікації автора:
У провідних наукових фахових виданнях:
Бабінська О.В. Екологія та економіка: міжнародний аспект // Дослідження соціально-економічних проблем перехідного періоду: Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ. Вип. ІV. – Чернівці: АНТ Лтд., 2001. – С. 71–84.
Бабінська О.В. Перспективи та реалії створення спеціальних (вільних) економічних зон // Стратегії розвитку економічного потенціалу регіонів: інвестиційні пріоритети та інфраструктура (за матеріалами XIIІ міжн. наук.-практ. конф.): Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ. Вип. II. – Чернівці: АНТ Лтд., 2002. – Ч. І. – С. 212–219.
Бабінська О.В. Венчурне (ризикове) підприємництво // Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ: Вип. ІІІ. – Чернівці: АНТ Лтд., 2002. – С. 113–123.
Бабінська О.В. Неформальний вимір взаємодії влади і бізнесу // Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ. Вип. ІV. – Чернівці: АНТ Лтд., 2002. – С. 83–93.
Бабінська О.В. Економічний потенціал регіону: методичні підходи до його оцінки // Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ. Вип. ІІ. – Чернівці: АНТ Лтд., 2003. – С. 163–175.
Бабінська О.В. Підприємництво і держава: система підтримки та взаємодії // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. Вип. 179. – Дніпропетровськ, 2003. – С. 258–266.
Бабінська О.В. Підприємництво і міжнародні програми: світовий досвід та українська практика // Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ. Вип. ІІІ. – Чернівці: АНТ Лтд., 2003. – С. 74–91.
Бабінська О.В. Віртуальне підприємництво – стратегія майбутнього // Формування стратегії розвитку регіону на інноваційній основі (за матеріалами XIV Міжн. наук.-практ. конф.): Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ. Вип. I. – Чернівці: АНТ Лтд., 2004. – Ч І. – С. 78–82.
Бабінська О.В. Розширення ЄС: реалії та перспективи // Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ. Вип. ІІ. – Чернівці: АНТ Лтд., 2005. – С. 100–113.
Бабінська О.В. Національна мережа міжнародних транспортних коридорів як важлива складова інтеграції України в європейський економічний простір // Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ. Вип. ІV. – Чернівці: АНТ Лтд., 2005. – С. 179–190.
Школа І.М., Бабінська О.В. Взаємодія владних і підприємницьких структур // Управління сучасним містом. – 2003. – № 4–6 (10). – С. 89–94. (особистий внесок: досліджено основні напрямки реалізації взаємодії влади і підприємництва)
Школа І.М., Бабінська О.В. Єврорегіон як модель прискореного розвитку прикордонної території в рамках транскордонного співробітництва: досвід Росії // Регіональна економіка. – 2003. – №2. – С. 167–179. (особистий внесок: досліджено досвід організації і функціонування єврорегіону “Карелія”)
В інших виданнях:
Економічний потенціал регіону: пріоритети використання: Монографія / І.М.Школа, Т.М.Ореховська, І.Д.Козменко та ін.; за ред. І.М. Школи. – Чернівці, 2003. – 464 с. (особистий внесок: підрозділ 2.5, с. 94–110)
Школа І.М., Козменко В.М., Бабінська О.В. Міжнародні економічні відносини: Підручник / За ред. І.М. Школи. – Київ: КНТЕУ, 2003. – 589 с. (особистий внесок: розділи 15–18, глосарій, резюме до всіх розділів)
Бабінська О.В. Формування державної регіональної політики в рамках економічної та соціальної стратегій // Стратегічні пріоритети розвитку регіонів у системі економічної політики в Україні (за матеріалами XII Міжн. наук.-практ. конф.): Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ. Вип. II. – Чернівці, 2001. – С. 34–37.
Babinska O.V. Dumping in the world trade // Державне регулювання торгівлі в ринкових умовах: Матеріали міжн. наук.-практ. конф. / Відп. ред. А.А.Мазаракі. – К., 2001. – С. 337–340.
Бабінська О.В. Електронний бізнес // Економічна теорія: сучасні проблеми розвитку сфери товарного обігу: Матеріали міжн. наук.-практ. конф. / Відп. ред. В.Д. Лагутін: У 2-х ч. – К., 2002. – Ч. 2. – С. 114–116.
Бабінська О.В. Міжнародні транспортні коридори – каталізатор процесу регіонального розвитку // Управління регіональним розвитком: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. – Сімферополь: КАПКБ. – 2003. – С. 17–20.
Бабінська О.В. Турбулентність середовища і підприємництво // Матеріали міжн. наук.-практ. конф. «Наукова Україна 2003». Том 16. Економіка підприємства. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2003. – С. 3–5.
Бабінська О.В. Розширення ЄС та можливості для розвитку підприємництва в прикордонному регіоні // Матеріали міжн. наук.-практ. конф. «ЄС та Україна». – Київ, КНЕУ. – 2004. – С. 142–151.
Бабінська О.В. Політика партнерства як модель сучасних взаємовідносин бізнесу, науки і держави // Materials of final international scientifically-practical conference «The Science: theory and practice». Vol. 4. Economic sciences. – Praha: Publishing House “Education and Science” s.r.o.; Prague, Czechia – Dnepropetrovsk, Ukraine – Belgorod, Russian. – 2005. – Р. 15–18.