Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Голюк Вікторія Ярославівна. Вплив зовнішніх факторів на паливно-енергетичний комплекс України : дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2005.



Анотація до роботи:

Голюк В.Я. Вплив зовнішніх факторів на паливно-енергетичний комплекс України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01. – Світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Київ, 2005.

У дисертації досліджено теоретичні і практичні аспекти впливу зовнішніх факторів на розвиток паливно-енергетичного комплексу України. Проаналізовано внутрішню структуру паливно-енергетичної системи України та особливості її розвитку під дією зовнішнього середовища. У роботі розглянуто дію основних чинників впливу на паливно-енергетичний комплекс України – глобалізації, транснаціоналізації, кон’юнктури європейського ринку енергоносіїв, інфраструктури цього ринку та діяльність його основних суб’єктів.

Запропоновано методологію аналізу ступеня взаємозалежності суб’єктів ринку палива та продемонстровано її дію на прикладі дослідження євразійського ринку природного газу.

Встановлено, що ступінь енергетичної залежності України від Російської Федерації надто високий, є потреба посилення власної енергетичної безпеки шляхом зниження енергоємності національного господарства, використання альтернативних джерел енергозабезпечення, диверсифікації джерел надходження імпортних енергоносіїв та інших способів.

Проведене у дисертації теоретичне узагальнення концептуальних підходів, наукових гіпотез та сучасних методів вивчення впливу зовнішніх факторів на національну економіку, а також економетричне моделювання взаємодії суб’єктів євразійського ринку енергоносіїв у процесі глобалізації та транснаціоналізації світового господарства дають змогу зробити низку висновків і рекомендацій, які характеризуються науковою новизною і мають теоретико-методологічне та науково-практичне значення:

  1. Паливно-енергетичний комплекс України є складною ієрархічною системою, що характеризується органічністю, наявністю кількох типів структурних зв’язків та відкритістю. Характер функціонування і розвитку паливно-енергетичного комплексу України визначається не тільки сукупною дією її елементів, а й впливом систем, до складу яких належить паливно-енергетична система України - національним господарством України, світовим паливно-енергетичним комплексом та системою політичних дій у паливно-енергетичній сфері. Останні, у свою чергу належать до систем більшого масштабу – системи світового господарства та системи політичних рішень.

  2. На паливно-енергетичний комплекс України впливають фактори, які поділяються: за ступенем впливу (незначний, корегувальний, визначальний), за опосередкованістю (фактори прямого та опосередкованого впливу), за належністю до сфери суспільного життя (економічні, політичні, технологічні, екологічні), за напрямом дії (внутрішні та зовнішні), за динамікою (статичні та динамічні), за масштабом (національний, міжнародний, світовий). Найбільший вплив на паливно-енергетичний комплекс України мають процеси глобалізації та транснаціоналізації, кон’юнктура та транспортна інфраструктура євразійського ринку енергоносіїв, діяльність суб’єктів цього ринку.

  3. Невід’ємними рисами глобалізації та транснаціоналізації є посилення взаємозалежності між основними суб’єктами світової економіки – державами та транснаціональними компаніями, зростання впливу зовнішніх факторів на розвиток національної економіки та окремих її секторів, в тому числі, і на паливно-енергетичний комплекс. Ці процеси є одними з визначальних у розвитку вітчизняного ПЕКу, що забезпечує інтеграцію України у євразійський економічний простір.

  4. Потреби європейської економіки у енергоносіях значно перевищують її можливості щодо забезпечення їх власною сировиною, що зумовлює високий ступінь залежності Західної Європи від імпорту енергоносіїв. Суттєву роль у забезпеченні цих країн паливом відіграє Росія. У енергозабезпеченні країн Центральної Європи Російська Федерація посідає майже монопольні позиції. Аналогічна ситуація спостерігається і на паливному ринку нашої держави. Тому Україні, як державі, економіка якої також залежить від імпортних енергоносіїв, слід з іншими європейськими країнами скоординувати свої зусилля зі зменшення імпортної залежності.

  5. Європа характеризується розвинутою мережею трубопроводів, що дає змогу досягти необхідного обсягу операцій щодо експорту-імпорту енергоносіїв. Україна володіє розвинутими транспортними потужностями, які у поєднанні з вигідним географічним положенням нашої держави забезпечують наповнення відповідної бюджетної статті. Має місце високий рівень зношеності трубопроводів та технологічного обладнання газо- і нафтотранспортної систем держави та необхідність їх реконструкції. Сучасна кон’юнктура євразійського ринку енергоносіїв створює вигідні умови для спільних інвестиційних проектів України та Європейського Союзу, спрямованих на розвиток української транспортної інфраструктури.

  6. Серед держав, до кола економічних інтересів яких належить України, найпотужнішим фактором впливу на розвиток і функціонування її паливно-енергетичного комплексу є Російська Федерація, а також російські транснаціональні компанії. Українські підприємства не повністю використовують наявні та потенційні переваги у конкурентній боротьбі на ринку нафти та нафтопродуктів, у той час як її конкуренти – російські нафтові компанії використовують свої переваги максимально ефективно.

  7. Модель аналізу взаємозалежностей на євразійському ринку палива складається з показників та механізмів, які спрямовані на дослідження системи відносин між суб’єктами цього ринку та визначення ступенів їх взаємозалежності. До складу моделі належать механізми, які забезпечують аналіз поточної ситуації на ринку, а також дослідження різних альтернативних варіантів розгортання подій. Ця модель може бути використана для дослідження місця та ролі України у системі взаємовідносин на євразійському ринку палива.

  8. За досліджуваних альтернативних умов ціна російського газу для України має значно більший вплив на показник залежності України від РФ, ніж обсяг транзиту російського газу територією України. Найнижчий ступінь залежності України від Російської Федерації спостерігається у випадку відмови Росії від транзитних послуг Білорусі. Найвищий ступінь залежності України від РФ матимемо у разі реалізації проектів „Ямал – Європа”, „Кобрин – Великі Капушани” та „Північноєвропейський газопровід”.

  9. Серед потенційних напрямів розвитку вітчизняного ПЕКу, що спрямовані на нівелювання та протидію негативному впливу зовнішніх факторів найперспективнішими слід вважати зниження енергоємності економіки України, діяльність НАК „Нафтогаз України” щодо розробки нафтових родовищ у Лівії, газових покладів Ірану, участь у спорудженні трубопроводів для постачання іранського газу та каспійської нафти до країн Європейського Союзу, використання альтернативних джерел енергії.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Голюк В.Я. Оптимізація валютного регулювання експортного потенціалу України // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. – Вип. 38 (у двох частинах). – Ч. І. – К.: Київський університет, 2002 – С. 137-139.

    Голюк В.Я. Сучасний стан та стратегія розвитку системи зовнішнього забезпечення України перспективними енергоносіями // Науковий вісник Волинського державного університету імені Лесі Українки. – Луцьк. РВВ „Вежа”, Вип.2003. – №8. – С.60-62.

    Голюк В.Я. Паливно-енергетичний комплекс України крізь призму методології системних досліджень // Збірник наукових праць. Вип. 37. – К.: ІСЕМВ НАНУ, 2003. – С.213-219.

    Голюк В.Я. Особливості кредитування підприємств паливно-енергетичного комплексу України Європейським банком реконструкції і розвитку // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. Вип. 46 (у двох частинах). – Ч. ІІ. – К.: Київський університет, 2004. – С.162-164.

    Голюк В.Я. Україна на європейському ринку нафти і газу // Зовнішня торгівля: право та економіка. – №2 (14), 2004. – К.: УАЗТ, 2004. – С.40-42.

    Голюк В.Я. Українсько-російські відносини у сфері транспортування нафти та газу як фактор розвитку ПЕК України // Зовнішня торгівля: право та економіка. – №4 (16), 2004. – К.: УАЗТ, 2004. – С. 50-55.

    Матеріали конференцій:

    1. Голюк В.Я. Сучасний стан та тенденції розвитку паливно-енергетичного комплексу України в умовах глобалізації / Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції „Проблеми та перспективи розвитку транзитивної економіки” (20 грудня 2002 року). – Сімферополь: Таврія-Плюс, 2003. – С.14-16.

      Голюк В.Я. Магістральні трубопроводи регіону як інструмент міжнародної економічної політики // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції „Формування регіонального механізму управління народногосподарським комплексом України ” (25 грудня 2003 року). – Сімферополь: „Таврія-Плюс”, 2004. – С. 156-157.

      Голюк В.Я. Геоекономічні інтереси України на європейському ринку нафти і газу // Європейські інтеграційні процеси та транскордонне співробітництво: міжнародні відносини, економіка, політика, історія, право: Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих науковців. – Луцьк: РВВ „Вежа” Волинського державного університету імені Лесі Українки, 2004. – С. 131-133.