Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Шкірні та венеричні хвороби


Суліма Ганна Григорівна. Врахування показників жирнокислотного спектру ліпідів крові та водно- ліпідної мантії шкіри в лікуванні псоріазу: Дис... канд. мед. наук: 14.01.20 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2002. - 156арк. - Бібліогр.: арк. 128-156.



Анотація до роботи:

Суліма Г.Г. Врахування показників жирнокислотного спектру ліпідів крові та водно–ліпідної мантії шкіри в лікуванні псоріазу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.20 – шкірні та венеричні хвороби. Національний медичний університет імені О.О. Богомольця Міністерства охорони здоров’я України, Київ, 2002.

Дисертація присвячена актуальній проблемі дерматології – вивченню ролі метаболічних порушень ліпідів в патогенезі псоріазу та пошуку ефективних методів його лікування.

В роботі представлені результати поглибленого вивчення метаболізму жирних кислот (ЖК) ліпідів крові та водно–ліпідної мантії шкіри у їх взаємозалежності один з одним у хворих з різним клінічним перебігом псоріазу. Встановлені два варіанти порушень ліпідного комплексу в різних біологічних об'єктах на тлі інтенсифікації ліпідної пероксидації, вираженість яких корелювала із тяжкістю перебігу дерматозу. Запропонований та патогенетично обгрунтований метод лікування псоріазу із включенням в комплекс базисної терапії системного поліензимного препарату "Вобемугос Е" сприяв підвищенню клінічної ефективності лікування дерматозу та подовженню ремісії, забезпечував коригуючий вплив на жирнокислотну формулу ліпідів еритроцитів крові.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється в підвищенні ефективності прогнозування та лікування хворих на псоріаз на підставі встановленої кореляційної залежності порушень метаболізму ЖК на тлі інтенсифікації процесів ПОЛ та ступеня тяжкості перебігу дерматозу. Патогенетично обгрунтована доцільність та доведена ефективність застосування системного поліензимного препарату "Вобе–мугос Е" для удосконалення комплексної терапії псоріазу.

1. За характером змін жирнокислотного спектру ліпідів еритроцитів крові та поту у хворих на псоріаз виявлено два варіанти порушень метаболізму ліпідів, за якими ліпідні показники відрізняються і від контрольних значень, і між собою за сумарним вмістом НЖК, НеНЖК та, головним чином, ПНЖК, і їх співвідношенням: перший варіант характеризувався достовірним (Р<0,05) підвищенням вмісту НЖК ліпідів в еритроцитах крові (59,8±1,8% проти 51,2±1,0% у нормі) та поті (69,0±1,4% проти 58,6±1,3% у нормі) і дефіцитом ПНЖК, що становив в еритроцитах крові (22,9±1,1% проти 28,4±0,7% у нормі) та поті (11,1±0,6% проти 13,5±1,1% у нормі); другий варіант - достовірним (Р<0,05) збільшенням вмісту НеНЖК ліпідів в еритроцитах крові (54,5±1,5% проти 48,8±1,0% у нормі) та поті (45,8±1,2% проти 41,4±1,3% у нормі) і достовірно (Р<0,05) надлишковим сумарним вмістом ПНЖК, що досягав 37,6±1,7% в еритроцитах крові та 27,9±1,6% у поті.

2. Вперше створена математична модель регресійної залежності між сумарним вмістом ПНЖК в поті та еритроцитах виявила односпрямовані порушення ліпідного комплексу і залежність змін жирнокислотного складу ліпідів в них від поширеності псоріатичного ураження шкіри, тривалості періоду загострення та тяжкості клінічного перебігу цього дерматозу. Цей факт дає підстави вважати визначення неінвазивним шляхом жирнокислотного спектру ліпідів поту корисним діагностичним та прогностичним тестом для оцінки ступеня порушення ліпідного метаболізму в організмі хворих на псоріаз та тяжкості псоріатичного процесу, для індивідуалізованого застосування патогенетичної терапії та контролю за ефективністю лікування.

3. Вираженість дисметаболізму вищих ЖК корелює з тяжкістю перебігу дерматозу: надлишковий сумарний вміст ПНЖК в еритроцитах та поті реєструється у хворих із ускладненою та розповсюдженою формами псоріазу, торпідним чи рецидивуючим перебігом, вираженою резистентністю процесу до медикаментозної терапії, а дефіцит есенціальних ЖК асоціюється з більш сприятливою динамікою клінічних проявів хвороби.

4. Підвищений сумарний вміст полієнових ЖК трієнового ряду у хворих на псоріаз груп А та Б – ліноленової та ейкозатрієнової ЖК в еритроцитах крові (6,7 ±0,6% та 18,1±1,3% відповідно) та поті (2,5±0,3% та 15,0±1,9%, відповідно) є одним із чинників ризику, який свідчить про істотну дисрегуляцію метаболізму вищих ЖК. Варіабельність вмісту полієнових ЖК має діагностичну та прогностичну цінність.

5. Визначення неінвазивним шляхом ліпідного профілю змивів з поверхні ПБ шкіри у хворих на псоріаз є інформативним та діагностичним тестом для об'єктивізації оцінки перебігу запальної реакції у шкірі.

6. Застосування розробленого нами способу комплексного лікування з включенням системного поліензимного препарату "Вобе–мугос Е" дозволило отримати позитивні результати у 73,3% хворих на псоріаз, що зумовлене спрямованою корекцією жирнокислотної формули ліпідів і вмісту вільного ХС еритроцитів крові, особливо у пацієнтів із дефіцитом сумарного вмісту ПНЖК.

Публікації автора:

1. Суліма Г.Г., Коляденко В.Г., Брюзгіна Т.С. Оцінка жирнокислотного спектру ліпідів крові та поту у хворих на псоріаз // Український науково–медичний молодіжний журнал. – 1999. – № 3. – 2000. – №1. – С. 59 – 61.

2. Андрашко Ю.В., Коляденко В.Г., Брюзгіна Т.С., Суліма Г.Г. Газохроматографічний аналіз ліпідів крові (плазма і сиворотка) та поту у хворих на псоріаз // Медична хімія. – 2001. – № 2. – С. 49 – 52.

3. Суліма Г.Г. Дослідження ліпідного спектру поверхні шкіри у хворих на псоріаз // Актуальные проблемы медицины и биологии.– 2001.– № 2.– С. 125–129.

4. Суліма Г.Г., Коржова Т.П. Вивчення ліпідного обміну в осіб із шкірними захворюваннями методом газорідинної хроматографії // Матеріали доповідей Другої науково–практичної конференції "Актуальні проблеми експериментальної медицини" Науково–дослідного лабораторного Центру НМУ. – Київ. – 1998. – С. 125 – 126.

5. Суліма Г.Г., Коржова Т.П. Газохроматографічний аналіз ліпідів еритроцитів крові та поту хворих псоріазом // Матеріали доповідей Третьої науково–практичної конференції "Актуальні проблеми експериментальної медицини" Науково–дослідного лабораторного Центру НМУ. – Київ. – 1999. – С. 97.

6. Коляденко В.Г., Брюзгина Т.С., Прохорова М.П., Сулима А.Г., Чугунова Л.В., Кравченко Е.В. Перспектива изучения липидов в неинвазивных биологических средах для оценки патологического состояния // Материалы VII международной конференции и дискуссионного научного клуба "Новые информационные технологии в медицине и экологии". – Гурзуф, 1999. – С.83.

7. Коляденко В.Г., Брюзгина Т.С., Гичка С.Г., Андрашко Ю.В., Прохорова М.П., Суліма Г.Г. Оценка липидного комплекса неинвазивных биологических сред методом газожидкостной хроматографии (ГЖХ) при различных патологических состояниях // Матеріали Першої міжнародної електронної конференції "Високі технології в медицині". – Донецьк. – 1999. – С. 80.