Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізичне виховання та спорт / Олімпійський і професійний спорт


Попрошаєв Олександр Володимирович. Вибір ігрового амплуа у ватерполістів 12-15 років на підставі аналізу структури спеціальної підготовленості : дис... канд. наук з фіз. виховання та спорту: 24.00.01 / Харківська держ. академія фізичної культури. — Х., 2006. — 265арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 181-206.



Анотація до роботи:

Попрошаєв Олександр Володимирович. Вибір ігрового амплуа у ватерполістів 12-15 років на підставі аналізу структури спеціальної підготовленості. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання і спорту за спеціальністю 24.00.01 – Олімпійський і професійний спорт. – Харківська державна академія фізичної культури, Харків, 2006.

Дисертація присвячена проблемі удосконалення системи відбору і розподілу спортсменів за ігровими амплуа у водному поло. У роботі на підставі комплексного аналізу показників структури спеціальної підготовленості, які характеризують рівень фізичного розвитку, спеціальну плавальну і технічну підготовленість, визначені основні параметри, що впливають на вибір ігрового амплуа у водному поло. Виявлено значущість різних показників структури спеціальної підготовленості залежно від вузької ігрової спеціалізації (центральний захисник, центральний нападаючий, півзахисник). Позначено характер кореляційних взаємозв’язків між показниками рівня фізичного розвитку з одного боку і спеціальною плавальною, а також технічною підготовленістю, з іншого боку. Проаналізовано динаміку приросту і ступінь кореляційного взаємозв’язку між показниками структури спеціальної підготовленості у ватерполістів у віковому діапазоні 12-15 років. Розроблено експертну систему і бальний спосіб визначення ігрового амплуа у водному поло за найбільш значущими показниками структури спеціальної підготовленості. Застосування даних методик дозволяє визначати ігрове амплуа спортсменів вже на ранніх етапах багаторічної підготовки, що дає можливість уникнути помилок у визначенні вузької ігрової спеціалізації, підвищує ефективність тренувального процесу, сприяє більш швидкому росту спортивної майстерності і дозволяє спортсменам досягти високих результатів з меншими витратами часу і зусиль.

Основні положення дисертаційної роботи впроваджені у тренувальну практику спортсменів - ватерполістів різної кваліфікації, а також у теоретичний розділ підготовки і підвищення кваліфікації фахівців з водного поло.

1. Проведений аналіз науково-методичної літератури та узагальнення практичного досвіду підготовки ватерполістів різної кваліфікації дозволили встановити, що одним з найбільш перспективних напрямків подальшого удосконалення процесу підготовки у водному поло є раціоналізація побудови системи відбору і орієнтації ватерполістів на основі вивчення структури спеціальної підготовленості.

2. Дослідження структури спеціальної підготовленості кваліфікованих ватерполістів залежно від ігрового амплуа показало, що:

– для центральних захисників однаковою мірою важливі всі компоненти структури спеціальної підготовленості (показники рівня фізичного розвитку, спеціальна плавальна і технічна підготовленість (їх співвідношення 33: 32: 35%));

– для центральних нападаючих визначальними є показники рівня фізичного розвитку (57 %) і технічна підготовленість (34 %). Плавальна підготовленість складає 9 %;

– для гравців середньої зони у структурі спеціальної підготовленості найбільш істотними є спеціальна плавальна підготовленість (51%) і рівень фізичного розвитку (36%). Технічна підготовленість складає 13 %.

3. Встановлено, що вплив антропометричних і фізіометричних даних на результати в спеціальній плавальній і технічній підготовленості у віці 12-13 років незначний (0,21r0,32). Тісний взаємозв’язок між показниками рівня фізичного розвитку зі спеціальною плавальною й технічною підготовленістю простежується, починаючи з 14 років (0,49r0,52), посилюючись до 15 років (0,54r0,69), що підтверджується побудованою кореляційною матрицею.

4. Виявлено, що найбільший приріст соматичних параметрів у юних ватерполістів має місце в 13-14 років. Відзначено запізнювання пубертатного стрибка фізіометричних і функціональних показників (ЖЄЛ і сили кисті) у порівнянні з соматичними. Найбільший приріст цих показників спостерігався у 15-тирічних спортсменів.

5. Встановлено, що найбільші величини приросту результатів тестових завдань, які оцінюють рівень спеціальної плавальної підготовленості, мають місце у ватерполістів в 13 і 15 років. Показники тестових завдань, що відображають рівень спеціальної плавальної підготовленості ватерполістів 12-15 років, істотно залежать від рівня розвитку швидкісних і швидкісно-силових якостей.

6. Максимальні значення приросту результатів практично у всіх тестових завданнях, які оцінюють рівень технічної підготовленості юних ватерполістів 12-15 років, відзначаються у 13 років, значні в 14-ти річному віці, найменші в 15 років. Виняток складають «точність основного кидка з місця», «точність основного кидка з ходу» і «час обробки м’яча при основному кидку з ходу», де найменші значення приросту спостерігаються по закінченню першого року навчання в навчально-тренувальній групі (13-14 років).

7. Визначання ігрового амплуа юних ватерполістів найбільш доцільно проводити у віці 13-14 років. До цього вікового періоду істотних розходжень у структурі спеціальної підготовленості спортсменів залежно від ігрового амплуа практично не виявляється.

8. Визначати ігрове амплуа у водному поло дозволяє розроблена нами методика, яка включає 33 показника, що комплексно відображають рівень фізичного розвитку, спеціальну плавальну і технічну підготовленість. Ігрове амплуа спортсмена визначається максимальним значенням, набраним в одній із класифікаційних функцій.

9. Бальний спосіб визначення ігрового амплуа у водному поло дозволяє з високим ступенем вірогідності визначати ігрову спеціалізацію ватерполістів за п’ятьма параметрами структури спеціальної підготовленості, якими є: довжина руки, «10 м на спині», «плавальний спецтест», «точність основного кидка з місця», «точність основного кидка з ходу».

Публікації автора:

Статті у виданнях, затверджених ВАК України

1. Пилипко О.А., Попрошаев А.В. Влияние различных компонентов подготовленности юных ватерполистов 14 лет на эффективность игровой соревновательной деятельности // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 1999. – № 5. – С. 49-52. (Здобувачу належить постановка проблеми, проведення досліджень, обробка й аналіз отриманих даних).

2. Попрошаев А.В., Пилипко О.А. Особенности структуры специальной подготовленности ватерполистов 14-15 лет в зависимости от игрового амплуа // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 2001. – № 7. – С. 36-40. (Здобувачу належить постановка проблеми, проведення досліджень, обробка й аналіз отриманих даних).

3. Попрошаєв О.В. Динаміка зростання і взаємозв’язку показників рівня фізичного розвитку, технічної і спеціально плавальної підготовленості ватерполістів 12-14 років // Молода спортивна наука України: Зб. наук. праць з галузі фізичної культури та спорту. Вип. 7: У 3-х т. Львів: НВФ “Українські технології”, 2003. – Т. 3. – С. 148-152.

4. Попрошаєв О.В. Визначення ігрового амплуа у водному поло за показниками структури спеціальної підготовленості // Молода спортивна наука України: Зб. наук. праць з галузі фізичної культури та спорту. Вип. 7: У 4-х т. Львів: НВФ “Українські технології”, 2004. – Т. 1. – С. 329-333.

5. Попрошаев А.В. Способ бального определения игрового амплуа в водном поло по пяти показателям структуры специальной подготовленности // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. за ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ) – ХДАФК, 2004. – № 15. – С. 241-250.

6. Попрошаев А.В. Значимость различных компонентов структуры специальной подготовленности у квалифицированных ватерполистов в зависимости от игрового амплуа // Слобожанський науково-спортивний вісник. – Харків: ХДАФК, 2004. – Вып.7. – С. 144-148.

7. Попрошаєв О.В., Пилипко О.О. Експертна система визначення ігрового амплуа у водному поло // Спортивний вісник Придніпров’я. – Дніпропетровськ: ДДУФКіС, 2005. – № 1. – С. 67-72. (Здобувачу належить постановка проблеми, проведення досліджень, обробка й аналіз отриманих даних).

8. Попрошаєв О.В., Пилипко О.О., Шаповал О.М., Характеристика антропометричних та фізіометричних показників кваліфікованих ватерполістів різного ігрового амплуа // Молода спортивна наука України: Зб. наук. праць з галузі фізичної культури та спорту. Вип. 9: У 4-х т. Львів: НВФ “Українські технології”, 2005. – Т. 2. – С. 238-244. (Здобувачу належить постановка проблеми, проведення досліджень, обробка й аналіз отриманих даних).

9. Шаповал О.М., Попрошаєв О.В. Визначення ефективності використання бальної методики оцінки ігрового амплуа у водному поло // Молода спортивна наука України: Зб. наук. праць з галузі фізичної культури та спорту. Вип. 10: У 4-х т. Львів: НВФ “Українські технології”, 2006. – Т. 2. – С. 439-445. (Здобувачу належить постановка проблеми, проведення досліджень, обробка й аналіз отриманих даних).

Навчально-методичні рекомендації

10. Пилипко О.А., Попрошаев А.В. Совершенствование системы управления тренировочным процессом юных ватерполистов на основе анализа структуры специальной подготовленности. – Метод. реком. для студ., слушателей ФПК ин-тов физ. культуры, тренеров ДЮСШ по водному поло. – Харьков: ХГАФК, 2001. – 21 с. (Здобувачу належить проведення досліджень, обробка й аналіз отриманих даних).

11. Попрошаєв О.В., Пилипко О.О. Вибір ігрового амплуа юних ватерполістів 12-15 років за показниками структури спеціальної підготовленості. – Метод. реком. для студ., слухачів ФПК ін-тів фіз. культури, тренерів ДЮСШ з водного поло. – Харків: ХДАФК, 2006. – 37 с. (Здобувачу належить проведення досліджень, обробка й аналіз отриманих даних).

Деклараційний патент на винахід

12. Пат. 69992 А Україна, МПК: А63В67/00. Спосіб визначення ігрового амплуа у водному поло: Пат. 69992 А Україна А63В67/00 / О.В.Попрошаєв, О.О.Пилипко; Хар. держ. мед. ун-т. – № 20031211953; Заявл. 19.12.2003; Опубл. 15.09.2004. Бюл. №9. – 5 с. (Здобувачу належить проведення патентного пошуку, проведення досліджень, обробка й аналіз отриманих даних).

Деклараційний патент на корисну модель

13. Пат. 7687 Україна, МПК: А63В69/00. Спосіб визначення ігрового амплуа у водному поло: Пат. 7687 Україна А63В69/00 / В.М. Чернов, О.В.Попрошаєв; Хар. держ. мед. ун-т. – № 20040706154; Заявл. 23.07.2004; Опубл. 15.07.2005. Бюл. № 7. – 4 с. (Здобувачу належить проведення патентного пошуку, проведення досліджень, обробка й аналіз отриманих даних).

Тези у збірниках наукових праць

14. Попрошаєв О.В. Структура підготовленості ватерполістів 14-15 років в залежності від ігрового амплуа // Тези доповідей II Всеукраїнської науково-практичної конференції для студентів та аспірантів фізкультурних навчальних закладів “Фізична культура, спорт та здоров’я”. – Харків: ХДАФК, 2000. – С. 83-84.

15. Попрошаев А.В., Пилипко О.А. Определение значимости различных компонентов структуры специальной подготовленности ватерполистов 14-15 лет в зависимости от игрового амплуа // Республіканська збірка наукових праць Ш Всеукраїнської науково-практичної конференції “Актуальні проблеми фізичного виховання у вузі” /під загальною редакцією В.М.Казакова /. – Донецк: ДонДМУ ім. М. Горького, 2001. – С. 103. (Здобувачу належить проведення досліджень й інтерпретація отриманих даних).

16. Попрошаев А.В. Взаимосвязь показателей уровня физического развития со специальной плавательной, технической подготовленностью и физической работоспособностью у квалифицированных ватерполистов в зависимости от игрового амплуа // Матеріали IV міжнародної наукової конференції студентів та аспірантів “Фізична культура, спорт та здоров’я”. – Харків: ХДАФК, 2002. – С. 34-35.

17. Попрошаев А.В., Пилипко О.А. Структура специальной подготовленности ватерполистов 12-14 лет // Матеріали V міжнародної науково-практичної конференції студентів та аспірантів “Фізична культура, спорт та здоров’я”. – Харків: ХДАФК, 2003. – С. 35. (Здобувачу належить проведення досліджень й інтерпретація отриманих даних).